MINI DIVIG SET

Vas poleg navtike zanima še potapljanje? Vprašanja o apnei in potapljanju z avtonomnimi napravami lahko zastavite tukaj.

Moderatorji: moderator2, moderator

kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Sr Avg 20, 2014 20:52

mi pljuča polnemo z tlakom okolice, če je zunaj malce večji tlak (govoirmo o 0.02+ atmosfere - to je 20 cm vodnega stolpca) ne bo nihče več vdihnil na absolutnem baru, če je aP+0.02. Kvečjemu kak pneumotoraks zna ratat če imaš "slabo" rjuho, potem si pa itak hitro hin brez pomoči.

nekdo je vprašal, zakaj pa samo negiramo in zavračamo take poskuse, eni inštruktorji pa kar pomagajo. Ker 80% raznih PADIjev pa SSIjev dela za denar od tečajnikov, in jih mal "briga" za kasnejše izlete. Tudi snov, katero predavajo in zahtevajo je nasproti drugim polovična. Dobrim inštruktorjem s tem pisanjem seveda delam krivico, večino bi pa na svoje stroške poslal nekam v francijo ali severno evropo, kjer s tremi zvezdicami lahko sedijo na klopci pa gledajo druge kako se potapljajo.

Pa nazaj k temi, da "pomagajo" inštruktorji h temu.

Jaz znam vozit kolo, ti pa ne.

A: je težko vozit kolo?
B: ah kje, vsedeš se, pa peleš
A: res ni nič posebnega?
B: ne, lej, drž ravnotežje, jest te pa še mal porinem in BANG.

Ja..A ma pač zdej en zob manj pa podrgnjena kolena. Pod vodo si pa mrtev. In kar je najslabše, če ti rata da prideš ven, veš da si odpisan, pa imaš včasih še par ur da "uživaš" v tem počutju.

Licence pobrat takim inštruktorjem pa javno linčat. Človeka z nekimi pravljicami ob piru pumpat da je vse ok. Banda.
Uporabniški avatar
ljubo
Admiral
Prispevkov: 1206
Pridružen: To Mar 09, 2010 07:36
Kraj: NOVA GORICA

OdgovorNapisal/-a ljubo » Sr Avg 20, 2014 20:58

Hvala za pravi odgovor in škoda ker je takih odgovorov tu gor zelo malo. Tako so mi tudi razložili. No to me zanima ker več kot tri mesece sem na barki in taka zadeva mi bo prav prišla.
pomisli in zgodilo se bo
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Avg 20, 2014 21:15

Marjan Tomki napisal/-a:@H2O
[list]Menim, da imaš prav z 'Ni šans!', ampak bilo bi dobro, ko bi tudi malo pojasnil, kako in zakaj imaš prav.

Ker meter in pol globoko s pljuči ne bo mogel potegnit zraka s površine.

Marjan Tomki napisal/-a:Ko pa zapišeš "... najvažnejše pravilo..." je pa problem. Pri potapljanju je toliko "enako" važnih "pravil", da je izpostaviti samo enega kot najvažnejšega, pa da potem nekdo še neuk, ki to bere meni, da so ostala brez veze, nevaren nasvet. Nespoštovanje katerega koli od njih je lahko nevarno za zdravje in/ali smrtno nevarno.

Verjetno si spregledal, da sem dodal tri pike in napisal "pa" spet tri pike in še en "pa"...

Marjan Tomki napisal/-a:Tako 'ne smeš zadrževati sape' ne velja vedno in na splošno; velja pri dviganju oziroma ko pada tlak, in so situacije, ko je treba zadržati sapo

Bog ne daj! Na tečaju so nam stalno ponavljali: nkoli ne zadržujte sape!

Btw, a imaš narejen potapljaški tečaj?
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Avg 20, 2014 21:51

H2O napisal/-a:
Marjan Tomki napisal/-a:Tako 'ne smeš zadrževati sape' ne velja vedno in na splošno; velja pri dviganju oziroma ko pada tlak, in so situacije, ko je treba zadržati sapo

Bog ne daj! Na tečaju so nam stalno ponavljali: nkoli ne zadržujte sape!


Kje je bil kaj ta tečaj in kdo je učil ta nikoli?

Kaj pa bratsko dihanje - ali kako temu rečejo? Če komu crkne oprema in mora recimo dihati do konca dekompresije na sosedovi bomboli, med tem ko vdihne sosed, ti verjetno zadržiš dih?

Pri plavanju na površini brez bombole v nemirnem, ko te udari pršec zaradi vetra in vala, tudi zadržiš dih ali vdihneš in se "utopiš?"

Recimo, da simuliramo v bazenu to, da te med plavanjem zalivajo s pljuski in curki s cevjo - če že ne plavaš v močnem vetru in valovih...

Si že kdaj poskusil plavati in izkašljati, kar si vdihnil v takem?
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Avg 20, 2014 21:57

Marjan Tomki napisal/-a:Kje je bil kaj ta tečaj in kdo je učil ta nikoli?

V Maleziji... francoska inštruktorica :wink:

Marjan Tomki napisal/-a:Kaj pa bratsko dihanje - ali kako temu rečejo? Če komu crkne oprema in mora recimo dihati do konca dekompresije na sosedovi bomboli, med tem ko vdihne sosed, ti verjetno zadržiš dih?

Nikoli! Tudi ko ti crkne oprema, oziroma nimaš regulatorja v ustih, moraš spuščati zrak iz pljuč - delat majhne mehurčke.

Marjan Tomki napisal/-a:Pri plavanju na površini brez bombole v nemirnem, ko te udari pršec zaradi vetra in vala, tudi zadržiš dih ali vdihneš in se "utopiš?"

Govorim o potapljanju. Kje si že opravil potapljaški tečaj?
Nazadnje spremenil H2O, dne Sr Avg 20, 2014 22:14, skupaj popravljeno 1 krat.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Sr Avg 20, 2014 21:58

plavanje na površini v močnem vetru ni možno dlje časa, ker se utopiš v lastni tekočini. Nad morjem zaradi močnega dežja ali vetra tvori slan aerosol (meglica) katera povzroči zasoljenost pljuč...le ta pa izzove izločanje vode v pljuča in sapa postaja vedno krajša. Dihalko obvezno s seboj.
Uporabniški avatar
ljubo
Admiral
Prispevkov: 1206
Pridružen: To Mar 09, 2010 07:36
Kraj: NOVA GORICA

OdgovorNapisal/-a ljubo » Sr Avg 20, 2014 21:58

Dobro no. Pa kaj vam je. Sedaj ko to berem si mislim čudno, da ni več mrtvih pod vodo. Sprašujem se če bom sploh prišel nazaj na površje. A res je treba takoj vse okoli sebe opljuvat. Inštruktorje pa kaj jst vem koga še. Jao meni. V družini imam štiri potapljače pa ne vem kaj bojo rekli na to našo nezrelo debato. Sicer pa kot povsod na forumu en je bolj pameten kot drugi. Zato se ne čudim, da ta forum zgublja na kvaliteti in na spoštovanju expertov in seveda enako spoštovanje do laikov.
Sicer pa ne vem zakaj to sploh pišem in še sam serjem poste.
Lep večer vsem
pomisli in zgodilo se bo
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Avg 20, 2014 22:01

Niš 1976 - bil tudi reševalec iz vode. In med ostalim vem za kup reči, ki so jih takrat učili, pa jih zdaj učijo drugače, in za večino tudi vem, zakaj.

Ampak potem naprej tega nisem počel - takrat in naslednjih deset ali petnajst let, do poškodbe kolena, sem plezal.

Ampak ideja ni dokazati, da sem smotan - tega nihče ne zanika - ideja je da ti, če odgovarjaš, odgovoriš tako, da bo to komu koristilo. Kar tole najino zdajle gotovo ne.
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne Sr Avg 20, 2014 22:06, skupaj popravljeno 1 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Avg 20, 2014 22:01

ljubo napisal/-a:A res je treba takoj vse okoli sebe opljuvat.

Kdo pa pljuva? Namesto da bi bil hvaležen za nasvete, ki ti lahko rešijo življenje :roll:
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Avg 20, 2014 22:03

Marjan Tomki napisal/-a:Niš 1976

A to je bilo v vojski?
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Sr Avg 20, 2014 22:04

ljubo napisal/-a:Dobro no. Pa kaj vam je. Sedaj ko to berem si mislim čudno, da ni več mrtvih pod vodo. Sprašujem se če bom sploh prišel nazaj na površje. A res je treba takoj vse okoli sebe opljuvat. Inštruktorje pa kaj jst vem koga še. Jao meni. V družini imam štiri potapljače pa ne vem kaj bojo rekli na to našo nezrelo debato. Sicer pa kot povsod na forumu en je bolj pameten kot drugi. Zato se ne čudim, da ta forum zgublja na kvaliteti in na spoštovanju expertov in seveda enako spoštovanje do laikov.
Sicer pa ne vem zakaj to sploh pišem in še sam serjem poste.
Lep večer vsem


http://www.regionalobala.si/novica/umrl ... c-iz-kopra
http://www.rtvslo.si/crna-kronika/med-p ... jac/338297

...2 na mesec ni dovolj? brez ostalih nesreč?
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Avg 20, 2014 22:10

H2O napisal/-a:
Marjan Tomki napisal/-a:Niš 1976

A to je bilo v vojski?

Jp.

Kar se je takrat tam vedelo... prav in narobe.
Kot sem zapisal, za precej tega, kar se je kasneje
izkazalo za narobe, vem, zakaj so takrat mislili kot so,
in kaj velja zdaj.
Ampak o tem ne v tej temi, po mojem.
In zdajle tudi 'spokam' z mašine.
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne Sr Avg 20, 2014 22:12, skupaj popravljeno 1 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Avg 20, 2014 22:11

Marjan Tomki napisal/-a:ideja je da ti, če odgovarjaš, odgovoriš tako, da bo to komu koristilo. Kar tole najino zdajle gotovo ne.

Sem že jasno napisal, kaj bo najbolj koristilo. Zginejo naj na tečaj. Na forumu se ne uči potapljanja.
Uporabniški avatar
ljubo
Admiral
Prispevkov: 1206
Pridružen: To Mar 09, 2010 07:36
Kraj: NOVA GORICA

OdgovorNapisal/-a ljubo » Sr Avg 20, 2014 22:13

Nasvete kaki so potapljaški inštruktorji in kako hitro pod vodo umreš. res se čudim, da ni več potapljačev mrtvih ..........
Tema je namenjena kako spravit set za potapljanje skupi in ga varno uporabit. Te dni sem ogromno prebrskal in spraševal okoli. Spravljam še drobne stvari skupaj in ko bom videl če vse funkcionira bom podal mojo rešitev.
Pa zares lep večer.
pomisli in zgodilo se bo
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Avg 20, 2014 22:17

Marjan Tomki napisal/-a:
H2O napisal/-a:
Marjan Tomki napisal/-a:Niš 1976

A to je bilo v vojski?

Jp.

Se mi je kar zdelo :roll:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta