MINI DIVIG SET

Vas poleg navtike zanima še potapljanje? Vprašanja o apnei in potapljanju z avtonomnimi napravami lahko zastavite tukaj.

Moderatorji: moderator2, moderator

marenostrum
Viceadmiral
Prispevkov: 357
Pridružen: Pe Jan 10, 2014 19:51

OdgovorNapisal/-a marenostrum » Pe Jul 04, 2014 15:50

DR76 napisal/-a:Zgolj pojasnilo, v športnem potapljanju se čisti kisik ne uporablja; pri vojaškem in tehničnem/komercialnem potapljanju se uporablja za pospešitev plitkih dekompresijskih postankov. Prav tako se ga uporablja v rebreatherjih. Za športno potapljanje se uporablja komprimiran zrak. Nebi izpostavil, vendar je bila trditev zapisana dvakrat in nebi želel, da bodoči bralci pridobijo napačno predstavo.

Kar se tiče sistema, ki sem ga predlagal. Nedvomno izvedljivo, za kakšno ceno je drugo vprašanje. Glede na to, da bi šlo za izrazito plitke potope, bi to morda lahko pomenilo, da so zahteve pri opremi toliko manjše, da bi postala tudi cena zanimiva. Seveda pa je potrebno upoštevati, da bi bilo posledično potrebno sprejemati nekatere kompromise, kako veliki so še dopustni in sprejemljivi pa je seveda bistveno vprašanje.


Potapljanje s kisikom, sem pač napisal v izogib raznih popravil glede uporabe netočne besede. Jeklenka (ni iz jekla vsaka), bomba (ni eksplozivno telo), flaša ( brez vina). Najbližje meni je, kot sem zasledil tuki, izraz bombola. Pa verjetno tut ne bo prav.
Za kisik pa vem, da postane v globinah celo strupen.

lp
Ne pusti se povlečt dol na njihov nivo. Tam so v prednosti.
damjanr
Kapitan
Prispevkov: 186
Pridružen: To Sep 30, 2008 21:30
Kraj: mb

OdgovorNapisal/-a damjanr » Pe Jul 04, 2014 16:17

Ma ja, vsak po svoje.Potapljaška oprema je vprosti prodaji, kupi si jo lahko vsak in z njo počne kar želi. Nekateri pač niste dojeli bistva mojega pisanja Nič hudega, ljudje smo različni.

Tista primerjava z nožem je pa popolnoma mimo.

Kompresor bi moral zagotavljati vsaj9,5 bar konstantnega tlaka, ter zadostno količino. Ta tlak daje tudi 1. stopnja + tlak zvišan za tlak okolice(globina), da druga stopnja pravilno deluje. Govorim v primeru, da bi za dihanje uporabljali 2. stopnjo potapljaškega regulatorja.
l.p.d.
Če različni ljudje delajo isto, ni isto
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Pe Jul 04, 2014 16:44

en v stilu MTja, ker se nič ne oglasi ;)

Tak sistem obstaja, ampak, ko nekdo navaja, da je poceni, se krepko moti... žal...
- pa še neroden je...
- pa še glasen je...
- pa še drag je...
- pa prostora vzame...

tako so se potapljali pred 100 leti :D, no šalo na stran, kompresor, ki bo brnel zunaj na barki bo jezil pol marine, ali zaliva in pametno je, da je vedno nekdo poleg.
Druga stvar, katero smo že omenili, je da je 18l jeklenka "štorasta" ( ajde ni, če si je navajen, je pa res, da je 10l, mnogo prijaznejša za uporabo)

Si zamislite "kabla" oz "cevi" pod vodo pri plovilu ? od premca do krme, kjer bo stal kompresor ? pa okoli kobilice in propelerjev... pa na eni strani noter in na isti ven...
minusov za celo vrečo... edino ne vem, ali je potreben izpit ali ne za to zadevo...
Za kompresorski sistem, boste dobili dve kompletni spodobni potapljaški opremi, in še dva izpita lahko opravite, pa bo ostalo še za dobro večerjo, za OBA, pa še koga zraven ;)--

Torej set z 10 litri bo dovolj, če pa zmanjka, vam ga bodo pač v marini še enkrat napolnili...

najprej pa malo osnov...

lep pozdrav, grem malo underwater...
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » So Jul 19, 2014 12:24

damjanr napisal/-a:Potapljaški pozdrav !
Ko berem, kaj eni pišete, mi gredo kar dlake pokonci.
Kot je Tex napisal: upam, da vsi zgoraj omenjeni v debati, poznate osnove potapljanja, še bolje pa če ima kdo tudi izpit, je edino pravo razmišljanje, vse ostalo je samo izzivanje nesreče, ki se pri potapljanju v večini primerov konča s tragičnim koncem.

Potapljanje je lep in varen šport, vendar šele takrat, ko si za to primerno izobražen,usposobljen, ter ustrezno opremljen. Kršenje pravil potapljanja in zakonov fizike se plačuje. Cena ni nizka.


l.p. Damjan Romih, CMAS potapljač P4, potapljač reševalec pri PRS RP Maribor


Popolnoma se strinjam s Damjanom in njegovimi napotki, ter Tex-ovimi pomisleki.
Tudi meni se dviguje pritisk, ko berem vaša mnenja, napotke...... Še sreča, da vsaj nekdo dvigne alarm ob takih "napotkih".

Vrhovec, Gorkič, Petrovič, ..... so samo eni izmed tistih, ki so umrli med potapljanjem in ne morejo povedat zakaj so ostali pod vodo. In to sami izkušeni potapljači.

Koliko je močan vdih normalnega človeka?

Odgovorite na naslednje vprašanje.

V kakšno globino lahko potegne odrasel človek zrak s površine preko cevi debeline dihalke?

LP

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » To Avg 19, 2014 08:41

Sam sem P2 po CMASu, nimaš kaj iskat brez izobraževanj in tečajev na to temo z jeklenkami pod vodo. Pa tud če je samo en meter, hitro jih rata pet, pozabi izdihnt in barotravma pljuč. Dobr dopust, ko še po dopustu ne veš če boš kdaj nehal pljuvat in piskat iz pljuč. Če boš preživel bolnico seveda.

kot je en napisal, samo do 12 metrov. to ni zajebancija, to da jih par podela je nekaj, nihče pa ne piše koliko invalidov je vsako leto, in tisti, ki so šli na lepe oči ali - kaj mi boš govoril, že vem kaj delam - lahko tudi dol ostanejo. Naivnost se plača, pod vodo trojno.

Nekdo je omenil, "kdo pa gre kar na 40 brez izpita" - lansko leto na Concordiji, detz z ženo, pravi da je pozabil izpit doma, drugače je P2, dive master reče ok, bo že nekaj na tem, glede da ima opremo svojo. Iz površja je na 30 metrov globine zaril kot buldožer! Moj kolega ga je potegnil ven, detz ni vedel kje je zgoraj in kje spodaj, žena pa pravi, pa sej je pogledal vse filmčke na to temu na Youtubu, kako se je lahko le to zgodilo! V vodi je pred tem zgleda samo z račkami se igral doma v banji.

Ne vem zakaj vsi negirate nas potapljače, da smo preobčutljivi, in da zakaj naj bi pa drugače jahtašem prodajali te "poceni" komplete. Sej tud orožje prodajajo, pa se zato kar malo streljamo med seboj? Pa čistila v merkatorju, ne mi rečt da vsi skoz peglamo potem po skretih z gobicam?
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Avg 20, 2014 07:02

Še z moje strani...

Že potapljanje na dah brez znanja je nevarno (in to na kup načinov).

Uporaba uteži, posod s stisnjenim zrakom in kompenzatorja plovnosti poskrbi, da - če nisi ne le naučen, ampak tudi izurjen do avtomatizma - tudi zlahka prideš tako globoko, da nimaš dovolj zraka za potreben čas dekompresije, in brez izkušnje (ki je večina ni sposobna dobiti iz knjige, tudi če je ta dobra) sploh ne veš, da bi to lahko bil problem.

Kaj se zgodi v tkivih pri dekompresiji, lahko poskusite, če pustite zavreti plastenki mošta v hladilniku, potem pa to potresete. Plastenka bo postala trda kot deska in zlahka se utegne zgoditi, da tlak obrne vboklo dno plastenke v izboklega. Potem nežno spustite višek CO2 iz plastenke (če se vam kaj pošprica, boste že oprali...), privijte pokrovček nazaj in ponovno potresite. Zadeva se ponovi tudi še drugič in morda tudi še tretjič...

Ni popolnoma isti pojav, ampak razlike v tlakih so podobne.

Zdaj pa si predstavljate, da se tak pritisk zgodi ne v plastenki, ampak v vaših celicah, sklepih... (neustrezna dekompresija), ali pa v pljučih, če kdo 'pozabi' (beri: ni utreniran do avtomatizma) izdihniti, ko bi moral.

In tega utreniranja do avtomatizma pri najboljši volji ne moreš narediti doma za mizo iz knjige.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Avg 20, 2014 08:06

Sosed v marini je pred leti sam čistil barko pod vodo in ni prišel več ven. To ni zajebancija fantje. Raje plačajte izurjenemu potapljaču tistih 50 evrov, kot da tvegate svoje zdravje, ali celo življenje.
Uporabniški avatar
ljubo
Admiral
Prispevkov: 1206
Pridružen: To Mar 09, 2010 07:36
Kraj: NOVA GORICA

OdgovorNapisal/-a ljubo » Sr Avg 20, 2014 09:15

Zanimivo branje. O tem sem letos razmišljal. Dobro je slišati mnenja enega in drugega. Res nisem potapljač ampak nekaj vem o tem.
Glede na letošnjo izkušnjo, ko sem s sidrom zahaklal ogromno verigo da bi bila tragedija še večja se je zapledla še okoli vrvi sidrne boje. Globina pa tam okoli deset metrov saj globlje ponavadi ne sidram. Do tja sem prišel na dah da sem videl kaj se je zgodilo ampak kaj več nisem sposoben bil napravit. No kasneje se je zadeva razpledla in smo odšli naprej. Zato sem se odločil, da si nabavim set in napravim tečaj za potapljanje. Pa ne zaradi tega, da bi komu kaj odškrtnil ali, da bi bil pridobitniški ampak zaradi tega ker mam rad samotne zalive mir in seveda takrat si moraš sam pomagat in ne moreš čakat pomoč drugih.
Vse vaše informacije so mi prav prišle. Le na nekaj bi pripomnil na poste, ki ste jih pisali za in proti. Vsak gleda na zadevo s svojimi očmi. Ni za posploševati ni pa tudi za pretiravati. No rešitev že imam do drugega leta jo bom pa izvedel. Ko bo stvar zaključena in bom speljal vam pa sporočim.
pomisli in zgodilo se bo
Uporabniški avatar
frikmusic
Admiral
Prispevkov: 653
Pridružen: Po Dec 14, 2009 15:53
Kraj: Ljubljana-Volme Kamenjak
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a frikmusic » Sr Avg 20, 2014 09:51

pajer1 napisal/-a:


Odgovorite na naslednje vprašanje.

V kakšno globino lahko potegne odrasel človek zrak s površine preko cevi debeline dihalke?

LP

.

Za ciscenje barke ob koncih sezone sem pomislil tudi na to da bi jo cistil z pomocjo daljse cevke naprimer 1,5 m ali je to sploh mozno ali dihas svoj izdihan zrak? Verjetno bi se dalo ce bi samo vdihoval preko cevke izdihoval pa v vodo :!:

Lp.Frik
Frajtonerca je prava stvar...
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Avg 20, 2014 09:54

Ni šans!
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Sr Avg 20, 2014 17:44

frikmusic napisal/-a:
pajer1 napisal/-a:


Odgovorite na naslednje vprašanje.

V kakšno globino lahko potegne odrasel človek zrak s površine preko cevi debeline dihalke?

LP

.

Za ciscenje barke ob koncih sezone sem pomislil tudi na to da bi jo cistil z pomocjo daljse cevke naprimer 1,5 m ali je to sploh mozno ali dihas svoj izdihan zrak? Verjetno bi se dalo ce bi samo vdihoval preko cevke izdihoval pa v vodo :!:

Lp.Frik


Poglej!

Cevi kot take, gumijaste, plastične in podobno, pol cole , niti ne moreš držati v ustih brez ustnika za potapljanje. Lahko je z nepovratnim ustnikom-ventilom, ki bi ti omogočal "dihati" samo sveži zrak. Toda tega zraka enostavno ne moreš potegnit v pljuča.
Kolikor je dolga dihalka od ABC opreme za osnovno potapljanje, toliko globoko človek še potegne zrak z gladine. Za vse ostalo mora biti nadpritisk.

Ma, dovolj vas imam, pocrkajte pod vodo!
Samovoljno, kdor hoče!
Z nekim dive setom vred! Briga me za vas, če ne upoštevate nasvetov.




Tegale gospoda ni potrebno predstavljati.



Slika

Človek, ki je podvodni svet približal množicam za strašno visoko ceno. V smrt sta šla njegov sin in najboljši prijatelj, zaradi nepoznavanja zakonitosti podmorja in človeškega organizma.

Izvolite prebrat njegovo knjigo SVET TIŠINE izdano leta 1953. Po njej je posnet film, ki je zasenčil vse tedanje velike režiserje in prejel oskarja, Zlato palmo, itd ....

OK, izgleda, da se morjeplovci ne bomo razdružili po naravni poti, ampak bodo nekateri odšli predčasno!


LP, pajer1, P** - vsak torek zvečer, če ni drugače določeno, se na znani lokaciji lahko pridruži kdor želi. Bo v družbi dveh inštruktorjev potapljanja in še dveh, treh, morda štirih potapljačev z dvema, tremi zvezdicami po CMAS-u.

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
ljubo
Admiral
Prispevkov: 1206
Pridružen: To Mar 09, 2010 07:36
Kraj: NOVA GORICA

OdgovorNapisal/-a ljubo » Sr Avg 20, 2014 18:07

uf crknit lih ne mislim mam v načrtu še kar nekaj let živet. Že tako so sami strahovi okoli a ne bi raje podučili p ne se razburjali. Sam sem povprašal inštruktorje in potapljače za nasvet. Povedal sem jim kaj želim oni pa so mi lepo svetovali. Pomagajo mi spravljat opremo skupaj tako, da bo ustrezala vsem predpisom in seveda inštrukcije oziroma tečaj za moje potrebe. Nobenih strahov mi niso opisovali pa nekam pošiljali čeprav sem tudi jst neumnosti spraševal. Primerjave z ostalimi nezgodami. Samo ta tako poletje kot sem ga doživel in če bi opisoval kako je noben se ne bi spravil več na morje brez nevem kake opreme. če kdo nekaj srčno želi to tudi dobi. Kot sem obljubil bom napisal kako sem to zadevo rešil ko jo bom sam izprobal.
Lepo počasi se daleč pride in mislim, da je le pametno nastavit in vse se da in še veliko let se bomo srečali ob vrčku piva.
pomisli in zgodilo se bo
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Avg 20, 2014 18:15

ljubo napisal/-a:a ne bi raje podučili p ne se razburjali.

Najvažnejše pravilo je, da ne smeš zadrževati sape, ker bi ti pljuča razneslo... pa prehitro se ne smeš dvigat.... pa... Potapljanje s flašami se močno razlikuje od potapljanja na dah. Vse to (in še marsikaj) te bodo naučili na tečaju, brez tega raje niti ne pomisli na potapljanje.
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Sr Avg 20, 2014 19:40

Kaj pa zrak v kockah, da ga cukneš, kot tiste, ki jih v kavo vržeš, ali pa tiste v wiskey :twisted:

Fantje ne ga srat...
Frik, tebi pa jaz pridem tisti jazbečar očistit, na dah, s flašo, bombo al pa mitraljezam pa z krtačo, če bo treba... :lol:

čudno da se nihče ni pomislil, da bi lahko očistil pod vodo z baromatom ( vap )
SlikaSlika

“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Avg 20, 2014 20:37

@ljubo
    Kot si si zamisli, je prav in najboljel: nabavi set, naredi tečaj in se 'utreniraj' tako, da boš pri potapljanju na splošno varen. Potem boš pa našel tudi, kako varno narediti reči, ki bi jih bilo treba narediti pod barko (recimo rešiti sidro, menjati cinke in tako naprej).

    Potem pri tem ne boš v nič posebno bolj smrtni nevarnosti kot vsi ostali, ki smo vsi v smrtni nevarnosti, dokler smo pač živi.

    In teoretično :lol: - nikoli ne veš - lahko potem tako brskanje pod barkami naštudiraš tako, da lahko take reči narediš še za koga drugega, in potem lahko tudi tako da bi se dalo od tega tudi živeti (pa bo še H2O srečen okrog dela za poklicne potapljače). :lol:

    Kar je v mojih očeh pomembno - kompetentno in varno boš lahko naredil, kar boš menil, da je treba. In več ko je kompetentnih Slovencev in v več področjih ko s(m)o kompetentni, bolje se mi zdi tako za skupnost kot zame.

@H2O
    Menim, da imaš prav z 'Ni šans!', ampak bilo bi dobro, ko bi tudi malo pojasnil, kako in zakaj imaš prav.

    Ko pa zapišeš "... najvažnejše pravilo..." je pa problem. Pri potapljanju je toliko "enako" važnih "pravil", da je izpostaviti samo enega kot najvažnejšega, pa da potem nekdo še neuk, ki to bere meni, da so ostala brez veze, nevaren nasvet. Nespoštovanje katerega koli od njih je lahko nevarno za zdravje in/ali smrtno nevarno.

    In zato so se višje gori nekateri od potapljačev malo težko krotili, da ne uporabijo kakih manj primernih besed.

    Tako 'ne smeš zadrževati sape' ne velja vedno in na splošno; velja pri dviganju oziroma ko pada tlak, in so situacije, ko je treba zadržati sapo - in da bi to pojasnil tu enostavno ni mesto.

    To je eden od razlogov, zakaj tudi jaz svetujem tečaj; drugi enako pomemben razlog za tečaj pa je vadba bistvenih reči na pravilen način do avtomatizma, ki je veliko lažja v skupini.

    Mimogrede - ko je MareC povabil na vrhunsko brezplačno predavanje DPR Tjulni o varnem potapljanju na dah, na kar sem dal povezavo malo višje, se nas ga je od morjeplovcev udeležila le peščica.

    Po tistem predavanju bi se lahko začeli malo pogovarjati o tem, kdaj velja katero pravilo in zakaj.


@frikmusic, @pajer1
    frikmusic, to, kar si si zamislil, ne gre. Pridi na kakšno naslednje srečanje, pa se zmenimo, zakaj in kako ne - in kako bi lahko šlo. In to - kako bi lahko šlo, je bodisi ljubotov način (zanimanje, potem tečaj do kompetentnosti in ustrezna oprema), bodisi H2O-jev način (zaupati stvar nekomu, ki je kompetenten).

    Vmesna reč - ko nekdo skoraj nič od bistvenega za preživetje ne ve in istočasno meni, da ve vse, kar je vredno vedeti - je smrtno nevarna. Ko nekdo meni, da je zrak in kisik isto, pa meni, da itak ni pomembno, kako temu rečeš... in če se še-neuki, recimo naslednji rod mladine, tega mnenja navzamejo...

    Zakaj oziroma kako ne gre...
frikmusic napisal/-a:
pajer1 napisal/-a:


Odgovorite na naslednje vprašanje.

V kakšno globino lahko potegne odrasel človek zrak s površine preko cevi debeline dihalke?

LP

.

    Odgovor, ki ga je - doslej zaman - pričakoval Pajer1, mislim da je - praktično samo dokler si na površini. To pomeni nekako potopljen za dolžino dihalke - kakih 30 cm, in skoraj to gotovo pomeni le takrat, ko nisi popolnoma potopljen.

    Mišice, ki preko reber in vakuuma med pljuči in rebrno mreno razpenjajo pljuča za vdih, so bistveno šibkejše od tistih, ki stisnejo prsni koš pri izdihu, n kolikor vem nikakor niso kos razpenjanju prsnega koša proti pritisku vode na prsni koš, čim si ves potopljen.

    Izdih v vodo, ki je na istem tlaku kot moje telo ni problem, saj je tlak pred mojimi usti izravnan s tlakom od zunaj na telo in prsni koš. Za izdih v cevko do površine, in za vdih zraka s površine, kjer je zrak na bistveno manjšem tlaku od tistega, ki od zunaj pritiska na moj potopljen trup in preko njega od zunaj na pljuča, je pa skoraj takoj tako velik, da bi bi že tudi potopljenemu na majhno globino vodni tlak povzročil 'izdih' iz pljuč, ko bi želel in poskušal vzdihniti.

    Razlika tlakov je že pri malo večji globini tako velika, da bi pri potapljanju s staro vrsto potapljaške obleke s trdo čelado (in še brez nepovratnih ventilov) v primeru izpada dovoda zraka - recimo, da poči cev od kompresorja na krovu do čelade - že pri razmeroma majhni globini - deset, petnajst metrov - lahko celo telo potapljača praktično nabilo kot pašteto v čelado in v v ostanek cevja, po katerem bi bil sicer dovajan zrak za dihanje.

    frikmusic napisal/-a:Za ciscenje barke ob koncih sezone sem pomislil tudi na to da bi jo cistil z pomocjo daljse cevke naprimer 1,5 m ali je to sploh mozno ali dihas svoj izdihan zrak? Verjetno bi se dalo ce bi samo vdihoval preko cevke izdihoval pa v vodo :!:

    Lp.Frik


    O tem bi se bilo najbolje pomeniti na enem od srečanj - in potem boš vedel, ali bi šel tudi ti na tečaj ali ne :wink:
.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov