Čiščenje podvodnega dela barke s potapljaško opremo (APA): SLO, HR - ali sem v prekršku?

Vas poleg navtike zanima še potapljanje? Vprašanja o apnei in potapljanju z avtonomnimi napravami lahko zastavite tukaj.

Moderatorji: moderator2, moderator

bouton
Admiral
Prispevkov: 873
Pridružen: So Dec 22, 2007 13:41

Čiščenje podvodnega dela barke s potapljaško opremo (APA): SLO, HR - ali sem v prekršku?

OdgovorNapisal/-a bouton » So Avg 11, 2018 10:09

Imam osnovni potapljaški izpit. Od prijatelja bi si sposodil potapljaško opremo, barko bi zasidral v 3-4m globoki vodi in se lotil čiščenja pod vodo s potapljaško opremo.
Zanima me ali kdo ve, če s tem kršim kakšen zakon v SLO ali HR? Ali se to šteje za samostojno potapljanje, za katerega nimam licence niti za HR plačano dovolilnico? Kako je v SLO vem še manj. Ali to sploh kdo kontrolira?
Uporabniški avatar
Domi
Kontraadmiral
Prispevkov: 290
Pridružen: Po Feb 22, 2010 18:25
Kraj: Koper
Kontakt:

Re: Čiščenje podvodnega dela barke s potapljaško opremo (APA): SLO, HR - ali sem v prekršku?

OdgovorNapisal/-a Domi » So Avg 11, 2018 17:59

Na kratko = skoci v vodo in očisti barko.
Uradno si v prekrsku tu in tam. Pri nas, ker ne smes sam v vodo, če gresta v paru pa lahko. Pri njih, ker ne smes samostojno v vodo, lahko preko centra ali pa z dovolilnico (cc 350€), kar pa je nonsense. Če že kdo pride, pa reci da resujes havarijo na svoji barki, recimo vrv okoli propelerja, da ga vidimo junaka, ki te bo za to oglobil.
Druga reč bi bila, da se lotis podvodnega čiščenja nekega večjega plovila.
bouton
Admiral
Prispevkov: 873
Pridružen: So Dec 22, 2007 13:41

Re: Čiščenje podvodnega dela barke s potapljaško opremo (APA): SLO, HR - ali sem v prekršku?

OdgovorNapisal/-a bouton » So Avg 11, 2018 21:14

Domi hvala za razjasnitev. Za SLO verjetno pomeni, da dva z APA in ne en z APA, drugi apnea, ne glede na to, če je morje globoko 3m?
Uporabniški avatar
goahead
Admiral
Prispevkov: 1488
Pridružen: Če Apr 08, 2010 22:53

Re: Čiščenje podvodnega dela barke s potapljaško opremo (APA): SLO, HR - ali sem v prekršku?

OdgovorNapisal/-a goahead » So Avg 11, 2018 21:30

Pojdi cistit v Italijo :?
Uporabniški avatar
Domi
Kontraadmiral
Prispevkov: 290
Pridružen: Po Feb 22, 2010 18:25
Kraj: Koper
Kontakt:

Re: Čiščenje podvodnega dela barke s potapljaško opremo (APA): SLO, HR - ali sem v prekršku?

OdgovorNapisal/-a Domi » So Avg 11, 2018 21:59

bouton napisal/-a:Domi hvala za razjasnitev. Za SLO verjetno pomeni, da dva z APA in ne en z APA, drugi apnea, ne glede na to, če je morje globoko 3m?

Tocno tako, apnea je drugi svet. Če imaš barko pri nas ti predlagam, da greš nekam na sidro in urediš zadevo sam, časa z jeklenko na tej globini imaš več kot dovolj pa še prišparal boš za kak plato mrzlega. Če je kolega zraven na dihalki in te opazuje, toliko boljše, pa še kako sliko sproti ti lahko naredi :).
V Ita pa raje ne!
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Čiščenje podvodnega dela barke s potapljaško opremo (APA): SLO, HR - ali sem v prekršku?

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Avg 12, 2018 20:43

Sej se z masko kr očisti,dobi se pa poseben kompresor za to...So ga imeli na katamaranu s katerim je sin plul.
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

Re: Čiščenje podvodnega dela barke s potapljaško opremo (APA): SLO, HR - ali sem v prekršku?

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » To Avg 21, 2018 23:17

Jaz vsako pomlad (če barka ne gre na suho), z potapljaškimi jeklenkami očistim barko in menjam cinke. Naredim kar na privezu. Tud policija se je že peljala mimo, ko sem se spravljal v vodo. Če so normalni, ne bo nič. Če pa imajo črva v glavi, pa te bodo oglobili tudi, če imaš samo sliko jeklenke.
tyson

Re: Čiščenje podvodnega dela barke s potapljaško opremo (APA): SLO, HR - ali sem v prekršku?

OdgovorNapisal/-a tyson » Sr Avg 22, 2018 07:49

Da si ne sposojaš opreme...v BTC-Lovski mojster, so prodajali "spare air" flaške, rumene barve, malo večje kot veliko pivo v piksni...ustnik je kot na šnorkelnu... mogoče kaki 2kili na pas in greš pod vodo...flaša in pot.pas pa ti ostane za drugič :wink:
Upam, da to še prodajajo tam.

Je pa še ena potapljaška trgovina, BTC, nasproti pošte, Iglu je zgoraj, ta je spodaj v kleti... tolk za info.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Čiščenje podvodnega dela barke s potapljaško opremo (APA): SLO, HR - ali sem v prekršku?

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Sr Avg 22, 2018 08:21

tyson napisal/-a:Da si ne sposojaš opreme...v BTC-Lovski mojster, so prodajali "spare air" flaške, rumene barve, malo večje kot veliko pivo v piksni...ustnik je kot na šnorkelnu... mogoče kaki 2kili na pas in greš pod vodo...flaša in pot.pas pa ti ostane za drugič :wink:
Upam, da to še prodajajo tam.

Je pa še ena potapljaška trgovina, BTC, nasproti pošte, Iglu je zgoraj, ta je spodaj v kleti... tolk za info.


viewtopic.php?f=26&t=23084&hilit=
Uporabniški avatar
Harry
Poročnik korvete
Prispevkov: 56
Pridružen: Ne Jan 18, 2015 00:16
Kraj: Ljubljana, Stinica

Re: Čiščenje podvodnega dela barke s potapljaško opremo (APA): SLO, HR - ali sem v prekršku?

OdgovorNapisal/-a Harry » Po Jan 06, 2020 00:10

Če se boš zasidral v plitkem zalivu, kjer ni nikogar, tudi domačinov ne, potem sigurno ne boš imel problemov.
Alergični so na čiščenje bark v lukah in marinah, ker bi radi sami zaslužili.
Svetujem nakup male jeklenke 3 do 6l in enostavnega regulatorja z vgrajenim manometrom.
Te jeklenke niso primerne za resno potapljanje, ampak le za reševanje sider ipd.
To se da dobiti rabljeno za male pare, ZS.
Tudi če se pripeljejo mimo tečni policaji, jim poveš da si šel v vodo po zataknjeno sidro ali še boljše odrezat špago, ki se ti je navila okoli propelerja.
Nikakor ne omenjaj čiščenja!

Toplo priporočam tudi tečaj ali vsaj informativni potop z kvalificiranim instruktorjem, ki te bo poučil o nevarnostih pod 2m globine!
Morski vuk

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov