Mercury 5 4T mnenja in izkušnje

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 2309
Pridružen: Če Mar 25, 2010 15:28

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » Sr Feb 13, 2013 20:04

kocka napisal/-a:Vedno naj bo odvit toliko da rezervoar "diha" ker drugače ti lahko tudi med vožnjo crkne motor, ker mu podtlak ne pusti sesanja goriva.....


Kar se takoj vidi po tem, da je gumijasta črpalka na sesalni cevi sama v stisnjenem stanju..
B4h0
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 80
Pridružen: Če Avg 02, 2018 23:38
Kraj: Ljubljana - Poreč

Re: Mercury 5 4T mnenja in izkušnje

OdgovorNapisal/-a B4h0 » So Nov 03, 2018 22:42

Danes sem prvič preizkusil novo kupljeni rabljen motor iz naslova teme. Malo me čudi, da deluje zadušeno, če se "zaug" čisto zapre, nekje na tretjini odprt zaug pa deluje motor najbolj živahno. Je to normalno?
Opazil sem da se ročka za gas ne vrača sama kakor bi pričakoval da se, če jo spustiš, četudi je vijak trdote ročke odvit. V shemi delov nisem videl nobene vzmeti za vračanje.
Tudi gas se ne odpre do simbola zajčka ampak se kak centimeter in pol prej ustavi, kar me psihološko moti saj imam občutek, da ni odprt do konca. :roll:
Če se ne motim je motor v prestavi F prosto nihajoč?
Kako je s predelavo na 6 konjev, se da ali ne da?
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Mercury 5 4T mnenja in izkušnje

OdgovorNapisal/-a jozko » Ne Nov 04, 2018 09:24

Si motor preizkusil na kopnem ali na čolnu :?:
Nekateri motorji ne dosegajo polnega plina če niso dovolj hlajeni, oziroma če niso "v brzini" :idea:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
B4h0
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 80
Pridružen: Če Avg 02, 2018 23:38
Kraj: Ljubljana - Poreč

Re: Mercury 5 4T mnenja in izkušnje

OdgovorNapisal/-a B4h0 » Ne Nov 04, 2018 10:14

Preizkušeno na čolnu. Na kopnem sploh ne vem kako se preveri v brzini saj pomeče vso vodo iz škafa, kajne?
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Mercury 5 4T mnenja in izkušnje

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Ne Nov 04, 2018 10:21

Po vsem sodeč kar si napisal, je bil motor že nekoliko šraufan in slabo sestavljen.Pri izvenkrmnem motorju se gas ročka nikjer ne vrač sama, to ni motorno kolo.Da se ti gas ne odpira do kraja in imaš veliko zračnost zajle, jo našponej.Na uplinjaču kjer je vtaknjena skozi ročico, ki odpira gas, odvij vijak, ki drži zajlo in zajlo potegni te privij nazaj.Ročka naj bo na minimumu.ročka za prestave mora biti na -N- in prop. se mora prosto vrteti, -F- je naprej, -R- je nazaj.Daj ročko prestave v-N-, snami spodnji del pete, kjer je impeler in spojna osovina, ki gre od prestavne ročke, do pete.Pet potegni nekaj cm dol, da se ta os sname s pete.Tisti del, ki gleda iz pete s kleščami primi in obrni nekoliko levo ali desno, da se prop. prosto zavrti, nato sestavi nazaj.Dobro bi bilo sneti uplinjač in ga prepihat in ga pri vžganem motorju mal nastavit, da bo normalno deloval.Ko motor pospraviš na zimovanje, moraš gorivo v uplinjaču spustiti ven.Na spodnjem delu šalčke je vijak za izpust goriva.
mašinfirer
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Mercury 5 4T mnenja in izkušnje

OdgovorNapisal/-a kocka » Ne Nov 04, 2018 10:40

Tako kot je napisal habibi, verjetno je bil menjan impelr in potem vse skupaj šlampasto sastavljeno. Gas gre do zajca včasih še malo čez. Bo potrebno podret in še enkrat sestavit. Al na servis ali pa poglej na you tube, gotovo je gor. Poskusi pod" impeller change mercury 5
Lahko gledaš tudi za Tohatsu ker je enak motor.
B4h0
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 80
Pridružen: Če Avg 02, 2018 23:38
Kraj: Ljubljana - Poreč

Re: Mercury 5 4T mnenja in izkušnje

OdgovorNapisal/-a B4h0 » So Jun 27, 2020 23:02

Zanima me ali je normalno, da ob stiskanju pumpice za dovod goriva iz zunanjega rezervoarja, pricurlja bencin po recimo tretjem stisku pri stiku z motorjem ? Ali bi morala le otrdeti in ničesar spustiti mi le ne tesni dovod goriva dovolj dobro?

In za koliko časa delovanja motorja se napumpa goriva notri ... se mi je na vožnji začelo dogajati, da je motor sam od sebe ugasnil po recimo 3~5 minutah vožnje. In če sem napumpal gorivo je po nekaj poizkusih zopet vžgal včasih z zaugom redko brez. Je to mogoče simptom kake druge napake?
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Mercury 5 4T mnenja in izkušnje

OdgovorNapisal/-a franc5e » Ne Jun 28, 2020 01:34

B4h0 napisal/-a:Zanima me ali je normalno, da ob stiskanju pumpice za dovod goriva iz zunanjega rezervoarja, pricurlja bencin po recimo tretjem stisku pri stiku z motorjem ? Ali bi morala le otrdeti in ničesar spustiti mi le ne tesni dovod goriva dovolj dobro?

In za koliko časa delovanja motorja se napumpa goriva notri ... se mi je na vožnji začelo dogajati, da je motor sam od sebe ugasnil po recimo 3~5 minutah vožnje. In če sem napumpal gorivo je po nekaj poizkusih zopet vžgal včasih z zaugom redko brez. Je to mogoče simptom kake druge napake?



1. Pumpica otrdi, takrat je vplinjač poln goriva in pripravljen za štart
2. Ni goriva v vplinjaču, gorivo mora sproti pritekati v motor preko membrane v vplinjaču. Verjetno je membrana za gorivo v vplinjaču otrdela ali je strgana in prepušča gorivo ali ne vleče dovolj.
Obvezen pregled vplinjača, kot je že habibi napisal....
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Mercury 5 4T mnenja in izkušnje

OdgovorNapisal/-a franc5e » Ne Jun 28, 2020 01:35

No ja, lahko kje tudi na dovodu zrak vleče...
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Mercury 5 4T mnenja in izkušnje

OdgovorNapisal/-a omas » Ne Jun 28, 2020 12:16

franc5e napisal/-a:No ja, lahko kje tudi na dovodu zrak vleče...

Meni je lani ugasal in je bil to vzrok. Ta konektor na dovodni cevi goriva ki gre na motor se po kaksnih dveh letih izrabi in zacne puscat zrak. Sem rabil kaksen teden da sem pogruntal.. potem sem ga odrezal in nataknil cev direkt na motor. Zdaj gre ko urca..
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Mercury 5 4T mnenja in izkušnje

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Ne Jun 28, 2020 12:31

Poglej tudi, če imaš vijak za odzračevanje rezervoarja sploh odvit, da rezervoar diha.Lahko da si ga odvil pa se je tesnilo vijaka zlepilo in ni oddvojeno pa zrak ne prihaja v rezervoar.Membrana pa ustvarja podtlak in ne more več vleči goriva, zato motor crkne.Zaradi tega lahko membrana tudi crkne.Če ti tako dela, kot opisuješ, je tudi to možno(pogostokrat).Možno je tudi, da je prišla smet do konusa kjer priteka gorivo v uplinjač(nad plovčkom)in ker je pritok goriva v uplinjač zmanjšan, ti ga motor porabi hitreje, kot pa je pritok in motor, zato crkne.Nato ga napumpaš in nekaj časa zopet dela.Vžigat ga pa moraš pod zaugom, ker takrat dobi motor dodatno dozo goriva.Če bi bil cevni priklop goriva na motorju slab, bi ti pri pumpanju tam puščalo gorivo in to je znak, da ti tam vleče tudi zrak, kar pa ni videti, ker nisi opisal kakega puščanja.
mašinfirer
B4h0
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 80
Pridružen: Če Avg 02, 2018 23:38
Kraj: Ljubljana - Poreč

Re: Mercury 5 4T mnenja in izkušnje

OdgovorNapisal/-a B4h0 » Ne Jun 28, 2020 16:36

Ko sem omenil
pricurlja bencin po recimo tretjem stisku pri stiku z motorjem ?
sem mislil puščanje pri konektorju.

Se pravi probam z novim konetkorjem, kot prvi korak troubleshootinga?

Ko je prvič ugasnil sem se spomnil na odzračevalni ventil. Katerega na morju nisem pogel odviti, saj je bil zapečen. Sem kar odvil pokrovček potem, pa je vseeno ugašal.

p.s.: Hvala vsem za deljenje izkušenj in pomoč pri ugotavljanju napake.
B4h0
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 80
Pridružen: Če Avg 02, 2018 23:38
Kraj: Ljubljana - Poreč

Re: Mercury 5 4T mnenja in izkušnje

OdgovorNapisal/-a B4h0 » Ne Jul 19, 2020 12:50

Zamenjan ženski del spoja je rešil težavo.
B4h0
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 80
Pridružen: Če Avg 02, 2018 23:38
Kraj: Ljubljana - Poreč

Re: Mercury 5 4T mnenja in izkušnje

OdgovorNapisal/-a B4h0 » Po Jul 19, 2021 11:37

Na letnem servisu so mi poleg rednih reči zamenjali tudi dizo za 6 KM. Po nekaj vožnjah je po primerjavi čoln počasnejši, kot lani ob isti obremenitvi.
Sem upal-pričakoval 20% izboljšanje :lol:
Je bil stran vržen denar? Je kdo naredil enako predelavo s podobnimi izkušnjami ali ste občutili izboljšanje?
B4h0
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 80
Pridružen: Če Avg 02, 2018 23:38
Kraj: Ljubljana - Poreč

Re: Mercury 5 4T mnenja in izkušnje

OdgovorNapisal/-a B4h0 » To Jul 27, 2021 09:58

Sem spregledal spremembo trima na motorju ob servisu. Po ponovni nastavitvi na prej nastavljeno pozicijo se malenkostna razlika čuti. Ni pa želenih 20% izboljšave.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov