dodatki za diesel gorivo/hrvaška

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

djjager
Višji praporščak
Prispevkov: 36
Pridružen: Ne Nov 07, 2010 10:16

dodatki za diesel gorivo/hrvaška

OdgovorNapisal/-a djjager » Po Mar 12, 2018 08:47

okrog kvalitete diesel goriv na hrvaških navtičnih črpalkah za gorivo krožijo informacije, da je kvaliteta slaba, so manj kakovostna, ker vsebujejo manj sodobnih dodatkov, ki so potreba oz dobrodošla za delovanje sodobnih, visokozmogljivih motorjev. ker tudi na trgu dodatkov obstaja ogromna izbira, me zanima katere dodatke konkretno uporabljate?
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: dodatki za diesel gorivo/hrvaška

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Po Mar 12, 2018 09:29

No lej, zdej se bo usul plaz, kaj je naj naj.Zame je KENT diesel one shot 2.Stane 13.50€.Vsak pa prisega na svojega.Imam dobrega prijatelja, ki ima avtoservis in pravi, da mu nosijo reklamirat razno razne aditive za disel, ga prepričujejo in tralala in pravi nene tole je uredu in ne menja.Kent pa uporabljam v treh vozilih in na barki.
mašinfirer
Uporabniški avatar
glens
Admiral
Prispevkov: 951
Pridružen: To Avg 17, 2010 18:25
Kraj: ACI Ičići

Re: dodatki za diesel gorivo/hrvaška

OdgovorNapisal/-a glens » Po Mar 12, 2018 18:22

Ob takšnih vprašanjih sem vedno znova zbegan, saj mi ni jasno kakšne probleme imate ostali z gorivom, koliko ga sploh pokurite in kako sploh opazite probleme???

Sam namreč skozi leto uničim nekaj tisoč litrov nafte, pa še nikoli nisem imel vode v separatorju, zamašenih filtrov ali pa kakršne koli druge nevšečnosti z gorivom. Sedaj pa ne vem, mogoče pa imam neverjetno srečo in mi vedno natočijo ta boljšo nafto :oops: Zato prosim za bolj obširno razlago o domnevno slabem gorivu in problemih, ki se vam pojavljajo zaradi tega.
Daki

Re: dodatki za diesel gorivo/hrvaška

OdgovorNapisal/-a Daki » Po Mar 12, 2018 20:27

Tudi jaz nimam problemov z gorivom (bencin), imam pa vseeno separator vode.
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 535
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

Re: dodatki za diesel gorivo/hrvaška

OdgovorNapisal/-a heron » To Mar 13, 2018 00:14

Jaz na Jadranu nič ne dajem v nafto.
V tropih sem dajal en biocid, ker nisem bil prepričan, če ni kaka nafta imela dodatka biodizla, ki povzroča rast alg v gorivu.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
djjager
Višji praporščak
Prispevkov: 36
Pridružen: Ne Nov 07, 2010 10:16

Re: dodatki za diesel gorivo/hrvaška

OdgovorNapisal/-a djjager » To Mar 13, 2018 07:03

dejstvo je, da različni proizvajalci dizelskega goriva uporabljajo za izboljšanje lastnosti goriva različne dodatke. najdlje uporabljeni in najbolj poznani so dodatki za znižanje temperature izločanja trdne parafinske frakcije. z razvojem dizelskih motorjev v zadnjih letih, ki so ob boljših zmogljivostih postali tudi bolj občutljivi in manj robustni, se je prilagajala tudi sestava dizel goriva. Nekaj tudi zaradi vključitve biodizel frakcije, ki spet potrebuje dodatke, da ne pride do separacije. Torej govorimo o aditivih (ponavadi površinsko aktivne snovi), ki predvsem izboljšajo "splošno stanje" motorja in podaljšujejo njegovo življensko dobo. Voda mislim da niti ni problem, ker ima vsak resen motor vsaj en separator, razen če se seveda v njem razrastejo alge, bakterije med stanjem. je pa med motorji in to občutljivostjo velika razlika. pri avtomobilih velja, da si v golf ii dizel lahko skorajda tankal karkoli, kar so prodajali na črpalkah goriva, najnovejši motorji, ki iz iste prostornine spravijo 3x meč moči pa imajo zaradi velikih konstrukcijskih razlik precej manjši nabor dovoljenega goriva. Glede na to, da je v navtiki na jadranu verjetno večina dizel motorjev v klastru manj občutljivih na kvaliteto goriva in da je kvalitetnejše gorivo (z več aditivi) dražje, je pričakovati, da se prodaja na navtičnih črpalkah manj kvalitetno gorivo. in pri nekaj 100 oz 1000€ za gorivo na sezono je smiselno odšteti 10% za aditive, če ti prihranijo težave med sezono oz servisni poseg, seveda če jih motor sploh potrebuje.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: dodatki za diesel gorivo/hrvaška

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » To Mar 13, 2018 16:48

Saj aditiv za gorivo(nafta)se da not občasno na vsake toliko časa, kot npr. v avto na toliko tisoč km, zato, da se malo sčisti izgorevalni prostor, injektorji, ventili..., ne pa da bi kar redno točil, le čemu.Če imaš separator in še filter goriva, je to dovolj.Lahko pa naletiš na slabo nafto(alge)potem ti ne pomaga noben filter, ker se pretočne (sesalne)cevi vse do tlačne črpalke zamašijo.Jaz sem to fasal enkrat na Lošinju in v Nerezinah.Imel sem v rezervarju od Starbrite za diesel aditiv proti algam, ki pa je alge poničil, na dnu pa je ostal nekakšen rumenkast mulj, ki je sesalno cev do separatorja popolnoma zabilo.To je bilo pred tremi leti, od takrat naprej ni bilo več težav.
mašinfirer
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: dodatki za diesel gorivo/hrvaška

OdgovorNapisal/-a admin » Pe Mar 16, 2018 17:27

glens napisal/-a:Ob takšnih vprašanjih sem vedno znova zbegan, saj mi ni jasno kakšne probleme imate ostali z gorivom, koliko ga sploh pokurite in kako sploh opazite probleme???

Sam namreč skozi leto uničim nekaj tisoč litrov nafte, pa še nikoli nisem imel vode v separatorju, zamašenih filtrov ali pa kakršne koli druge nevšečnosti z gorivom. Sedaj pa ne vem, mogoče pa imam neverjetno srečo in mi vedno natočijo ta boljšo nafto :oops: Zato prosim za bolj obširno razlago o domnevno slabem gorivu in problemih, ki se vam pojavljajo zaradi tega.


Itak! Tisti, ki ga zanima, si bo na forumu poiskal tudi moje prispevke o "slabem" gorivu po Jadranu... Gorivo je normalno in v njem ni nobene vode in podobno... Ponavadi točijo na bencinski gorivo z dodatkom vode samo tisti, ki pokurijo pol tanka letno, celo zimo pa stoji skoraj prazen tank, ker ga je jeseni škoda napolnit... :evil: :evil:

Enako je tudi na kopnem na bencinskih črpalkah. Govori se kako ima določena firma boljše gorivo od druge... Isto prevozno podjetje, iz iste cevi v Kopru natoči gorivo in ga enkrat pelje na Petrol, drugič pa na OMV, itd... Kako je potem različno??? Je pa res, da ga pobirajo na različnih lokacijah, ne samo v Kopru in tako pride do razlik, vendar ne v smislu določenega prodajalca, temveč tega, od kje je tisti dan kdo dobil pošiljko...
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: dodatki za diesel gorivo/hrvaška

OdgovorNapisal/-a pajer1 » So Mar 17, 2018 17:49

.

Še nikoli nisem dodal kak aditiv med gorivo in ga verjetno tudi ne bom.
Je pa bolj zanimivo to, da na črpalki zahtevam deklaracijo o gorivu, ki ga nudijo. Večina "zaposlenih" mi pokaže dobavnico, s čemer nisem zadovoljen. Povem jim, da nisem nek inšpektor in da se zanimam samo za podatke o kvaliteti goriva.Nisem nek stručko, toda iz vseh debat in prečitanega, naredi največ škode na sodobnih dizlih žveplo, ki je v gorivu. Na robovih izgorevalnega prostora to žveplo kristalizira in vsakih toliko odpade v valj in dela škodo dokler ne izleti skozi izpušni ventil. Da se razumemo, ti delci so skrajno majhni in tudi malo jih je, samo ostri so pa kot vrag.
OK, da ne dolgovezim ampak bom izpostavil podatek, da je pred leti, kar nekaj priznanih proizvajalcev avtomobilov prepolovilo garancijsko dobo za osebna vozila pri naših južnih sosedih. Sedaj ko je madžarski lastnik celega koncerna so razmere bistveno boljše glede goriva in v planu je zapreti rafinerijo Sisak.

Ko se omenja voda v gorivu, pa res ne vem kdo vam jo "prodaja". Na benc servisih sigurno ne. Osebno mi je vsako leto žal, da menjam vložek separatorja, ki je kot nov in do danes še nisem v njem zasledil niti sledi vode. Jeseni natočim do vrha in potem se večinoma na lignjelovu vozim s pomožnim moorjem.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

Re: dodatki za diesel gorivo/hrvaška

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Ne Mar 18, 2018 09:19

Jaz pretežno tankam v Avstriji, diesel cenejši za cca 0,15 E, pa še avto žre dobre pol litra manj. Za barko vržem v prtljažnik 2 ali 3 10l kanistre nafte in je navadno dovolj za cel dopust. Saj nič ne prišparam, ampak ni mi potrebno čakat in se gužvat pred črpalkami :idea:
Daki

Re: dodatki za diesel gorivo/hrvaška

OdgovorNapisal/-a Daki » Ne Mar 18, 2018 22:27

pajer1 napisal/-a:.Še nikoli nisem dodal kak aditiv med gorivo in ga verjetno tudi ne bom.
Ko se omenja voda v gorivu, pa res ne vem kdo vam jo "prodaja". Na benc servisih sigurno ne.


Jaz tudi ne dajam aditiva v bencinarja.
Na pumpi v mestu Rab sem jo pa že dobil in nisem edini. Zelo hitro ko sem speljal mi je začelo piskati (v bencinskem čistilcu je senzor). Očistim benc. čistilec, spustim vodo iz separatorja na čepu spodaj (par minut dela) in gasa. Ko tankam na drugih črpalkah, pa zaenkrat brez problema.
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: dodatki za diesel gorivo/hrvaška

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Po Mar 19, 2018 21:38

Eee vse te crpalke delane v bivsih jugo drzave...so katastrofa. Poglejte italjanske od agip od morju...rezervoarji na kopnem nekje 50m od morja in pol lepo splav v notranjem delu (ponavadi kaksen kanal od reke da ne nabija)....bencin in dizel prav mocni po vonju...meni na nmea ko tocim na agip v grado mi kaze poraba 7 ali 8l na 4000obratih...na petrolu pa 10 ali 12l...

Tudi ko tocim v avtu...ga nafilam v kopru in do milana pa lokalna voznja naredim cca 980km...ko tocim italjanski dizel se vrnem v koper, vozim lokalno..naredim 1170km...
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: dodatki za diesel gorivo/hrvaška

OdgovorNapisal/-a pajer1 » To Mar 20, 2018 14:50

morosito napisal/-a:Eee vse te crpalke delane v bivsih jugo drzave...so katastrofa. Poglejte italjanske od agip od morju...rezervoarji na kopnem nekje 50m od morja in pol lepo splav v notranjem delu (ponavadi kaksen kanal od reke da ne nabija)....bencin in dizel prav mocni po vonju...meni na nmea ko tocim na agip v grado mi kaze poraba 7 ali 8l na 4000obratih...na petrolu pa 10 ali 12l...

Tudi ko tocim v avtu...ga nafilam v kopru in do milana pa lokalna voznja naredim cca 980km...ko tocim italjanski dizel se vrnem v koper, vozim lokalno..naredim 1170km...




Ejga, veš da imaš prav, pa trava je tudi bolj zelena tam čez, pa komarji in čebele, ter ose tudi bolj pikajo, pa .....

Slika

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: dodatki za diesel gorivo/hrvaška

OdgovorNapisal/-a moro12345 » To Mar 20, 2018 16:30

ne vem kako je gor pri tebi doma na severu....sam jaz sem iz obale in meni to zeleno prav nic ne pomeni...sej ves...poleti tu rata skoraj vse rumeno...tko da...

Kdo je na strani

Po forumu brska: modro morje in 6 gostov