Pomoč pri nakupu čolna

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Vlah Elija
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: Sr Jul 18, 2018 14:14

Pomoč pri nakupu čolna

OdgovorNapisal/-a Vlah Elija » Če Jul 19, 2018 21:57

Lep pozdrav,

rad bi kupil čoln, ki ga bi uporabljal primarno za ribičijo (panula, kakšna vrša ter parangal), prav tako pa za kakšen krajši izlet z družino. Zanimive so mi pasare s kabino, kjer lahko spravim kramo ter tudi če bi šel na večdnevni ribolov tudi odremaš kakšno.

Na voljo za nakup imam pasaro Sykora Arta vela 4,98 letnik 2006:

Plusi:
+ verjetno primerna za skoraj vse želje
+ skladiščena na kopnem skoraj ves čas
+ ima 100 ur delovanja (realnih čoln in motor)
+ dosti male dodatne opreme

Minusi:
- 2 taktni Tohatsu motor 2006 (menjava za 4 močnejšega?)
- nakup pomožnega motorja (za panulo?)
- nakup vetrobrana
- nakup tende
- nakup in instalacija volana ter komand

Ali mi lahko svetujete kakšna bi bila dobra cena takšnega čolna ter dodatnih stvari ki bi jim namestil?

Sicer sem gledal še čoln za uvoz iz italije, vendar to je pa čisto druga zgodba od zgornje pasare, ki je nastanjena na istem otoku kot sem jaz, tako da je to lažja odločitev za sedaj.

Že v naprej hvala za nasvete, ter če rabite še kakšno informacijo prosim povejte.

lp
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3945
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Pomoč pri nakupu čolna

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Če Jul 19, 2018 23:49

2t tohatsu l. 2006 je zadnja stvar za katero se je treba sekirat. Saj verjetno gre za manjši motor?
Xilinx Vivado HLx trainee
Daki

Re: Pomoč pri nakupu čolna

OdgovorNapisal/-a Daki » Pe Jul 20, 2018 00:20

2t so super, ampak za panulo je vseeno bolj primeren 4t.
Vlah Elija
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: Sr Jul 18, 2018 14:14

Re: Pomoč pri nakupu čolna

OdgovorNapisal/-a Vlah Elija » Pe Jul 20, 2018 06:31

Pozabil napisat, motor je 2T Tohatsu 25KM..

Razmišljal sem o zamenjavi za 4T 40KM z volanom in komandami ter enega 5KM za panulo..

lp
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Pomoč pri nakupu čolna

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Jul 20, 2018 10:52

Če ne bo 40 že mal velik za tako kratko izpodrivno barko.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Pomoč pri nakupu čolna

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Jul 24, 2018 01:52

Za začetek je najbrž treba pogledati, če krmna stena sploh zdrži tak motor (info izdelovalca barke). .

Če ga, potem so mogoče narediti tudi ne-čisto-običajna-pasara trup, ki mogoče za silo lahko tudi glisira; brez tega tako močan motor na njej nima smisla.

Pasara je praviloma dobro narejena za - ekonomično - izrivno plovbo (nekoč jadra ali vesla). Pri dolžini OK 5 m je to okrog 5 vozlov. Za to po mojem po mirnem rabi 2-4 KS, za vožnjo proti močnemu vetru in čez valove pa morda dvakrat toliko.

Znanec pred nekaj leti je dal na kakih 6 m jadrnico namesto Tomos-a okrog 4, ki ni več delal, 8 KM motor - mislim da Tohatsu - in med prelivanjem goriva iz kante v rezervar potožil, da pri plovbi na motor z močnejšim motorje z enako zaloge goriva (rezervarček in istih nekaj kant...) tega zmanjka na pol poti, ki jo je prej preplul na prejšnji motor.

Potem sem jaz dal pognal motor in dal le toliko 'gasa', da je bila brazda za krmo še 'lepa' (kar je bilo najbrž nekaj pod pol) in bila sva na 'lastni hitrosti trupa.

Izmerila sva jo (GPS na telefonu), potem sva dala poln plin in spet izmerila - in hitrost je bila samo morda desetinko vozla večja kot prej.

Z ravno prav 'gasa' je bila pa poraba na miljo - in s tem doseg z naloženo zalogo goriva spet približno enaka kot s prejšnjim motorčkom.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Daki

Re: Pomoč pri nakupu čolna

OdgovorNapisal/-a Daki » To Jul 24, 2018 23:34

Jaz bi pustil obstoječi motor (bolj enostaven) in kupil samo pomožnega 4t (2.5 KM) za panuliranje.
Vlah Elija
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: Sr Jul 18, 2018 14:14

Re: Pomoč pri nakupu čolna

OdgovorNapisal/-a Vlah Elija » So Avg 04, 2018 05:46

Daki verjetno je res najboljše da pustim ta motor, samo komande predelam da jih ima na volan.

Imam pa en mali motorcek v rezervi - moram ga sprobat če bo dober za lico na Pašmanu :)
Daki

Re: Pomoč pri nakupu čolna

OdgovorNapisal/-a Daki » Po Avg 06, 2018 00:51

Kdaj greš dol?
Mi hodimo že tradicionalno na Pašman na lice tretji teden v septembru.
Vlah Elija
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: Sr Jul 18, 2018 14:14

Re: Pomoč pri nakupu čolna

OdgovorNapisal/-a Vlah Elija » Po Avg 06, 2018 09:44

Sem kr dost dol.. tudi sedaj in verjetno bom tudi v vasem terminu.

Sem pa slisal za eno ekipo.. in njihove ulove ki jim jih zavidajo bodulji :)
zobar
Viceadmiral
Prispevkov: 447
Pridružen: Ne Mar 11, 2007 08:32

Re: Pomoč pri nakupu čolna

OdgovorNapisal/-a zobar » Po Avg 06, 2018 10:57

Ne nabijajte v prazno!
Plovilo je oblikaovano tako, da z primernim motorjem lepo glisira.
Proizvajalec dovoljuje motor do 50 KM, dolga noga.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Pomoč pri nakupu čolna

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Avg 06, 2018 11:21

Ko sem jaz tisto pisal, sem bil na preslabi povezavi, da bi iskal po internetu, v vprašanju na začetku teme pa je pisalo 'pasara'. Vseeno sem napisal, da če ima dovoljeno večjo moč, ima najbrže primeren trup (=>poldeplasanec), nisem pa takrat mogel iskati ter pogledati recimo tule, kjer pa piše da ima poldeplasmanski trup.

Torej je - kot je napisal zobar - res narejeno da tudi glisira, ampak če že zamenja motor za močnejšega da bo lahko glisirala, bi mogoče raje dal 50 konj kot manj, da tudi pri morda bolj naloženi ne bo težav zglisirati.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
šari
Kapitan
Prispevkov: 188
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:55

Re: Pomoč pri nakupu čolna

OdgovorNapisal/-a šari » Sr Avg 08, 2018 15:38

Marjan Tomki napisal/-a:Ko sem jaz tisto pisal, sem bil na preslabi povezavi, da bi iskal po internetu, v vprašanju na začetku teme pa je pisalo 'pasara'. Vseeno sem napisal, da če ima dovoljeno večjo moč, ima najbrže primeren trup (=>poldeplasanec), nisem pa takrat mogel iskati ter pogledati recimo tule, kjer pa piše da ima poldeplasmanski trup.

Torej je - kot je napisal zobar - res narejeno da tudi glisira, ampak če že zamenja motor za močnejšega da bo lahko glisirala, bi mogoče raje dal 50 konj kot manj, da tudi pri morda bolj naloženi ne bo težav zglisirati.



MT koliko svojih bark imaš,da si tako pameten.....govori iz svojih izkušenj :roll: :roll:
corleone4865
Višji vodnik
Prispevkov: 19
Pridružen: Po Avg 06, 2018 15:57

Re: Pomoč pri nakupu čolna

OdgovorNapisal/-a corleone4865 » Če Avg 09, 2018 19:22

https://www.mornar.net/foto/265680/1_big.jpg
Kaj pravite nato barkačo?Ali je poznana komu?

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov