Prvi čoln? na Krku

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

weta
Admiral
Prispevkov: 1201
Pridružen: Po Nov 05, 2007 13:05

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a weta » Pe Jan 04, 2019 08:45

imej v mislih, da se stvari vedno kvarijo takrat, ko jih uporabljaš. Torej s čolni in motorji so težave na dopustu in ne med letom, ko je barka doma na parkingu. Med uporabo se pokažejo napake in pri starih jajcih, je možnost za le te, veliko več.

že če kupuješ stara in odlično obnovljena jajca pomisli, ali bi se dopust raje odpeljal z novim ali novejšim avtom ali odlično obnovljenim 30 let starim??

kolikor sam gledam navtičarje, imajo tisti s starimi jajci pogosto umazane roke in dopust preživljajo ob pomolu, medtem ko se tisti z nekim novejšimi in cenejšimi zadevami lepo vozijo v zalive naokoli.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a admin » Pe Jan 04, 2019 08:48

Vzdrževanje ni visoko, seveda, če je redno. Vsaki 2 leti impeler, vsakih 5 let komplet manšete, vsako leto potegnit nogo dol, podmazati kardan (starejši še imajo niple), vsakih 6 do 10 let kolektor (odvisno koliko je barka v morju in kako je konzervirana)...
Poraba je relativna stvar, na polnem gasu pri 3.0L motorju okrog 38 l/h, povprečje odvisno od načina plovbe, koliko je priganjanja, koliko je povprečno oseb na barki, ponavadi pa nekje med 15 in 25 l/h (večina je na nekje 20 l/h).
ennavtik
Kapitan
Prispevkov: 186
Pridružen: Sr Mar 14, 2018 20:37

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a ennavtik » Pe Jan 04, 2019 09:32

vzdrževanje je sigurno cenejše pri zunanjih motorjih...
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Pe Jan 04, 2019 11:51

Čoln se vedno pripravi za naslednjo sezono že v jesenskem ali spomladanskem času.Na dopust se gre uživat.Tisti, ki vedno popravljajo na morju, ko je čas dopusta, ne vem a si celo zimo in pomlad jajca praskajo.Tudi, če si sezono pregural brez problema, ne pomeni, da lahko motor samo pokriješ in čakaš poletje, napaka.Motor crkne ko ga uporabljaš in to je na dopustu, kvari pa se najbolj, ko miruje tistih 8-10 mesecev.
mašinfirer
stangarbojan
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 130
Pridružen: To Jan 02, 2018 16:18
Kraj: TURJAK

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a stangarbojan » Pe Jan 04, 2019 18:11

Z vsemi štirimi komentarji se popolnoma strinjam,bi pa dodal še,da se moramo plovilu in motorju
posvetiti tudi med dopustom,vsaj nekoliko čistiti oboje,seveda odvisno od velikosti,bo potem doma manj dela.Imam pa dobro izkušnjo o kateri govori prvi komentator(seveda to ni pravilo).Lani sem
nabavil novo plovilo(kot jo zdaj kupuje Vinko) in rabljen motor.......minilo je deset dni lepega dopusta,motor je nenadoma "umrl",serviser se je 5 dni mučil in ni ga "oživel".Korekten in pošten prodajalec rabljenega mi je na mojo prošno ugodil ter zamenjal za novega(seveda z doplačilom).Še mesec in pol smo
zelo uživali z novim plovilom in novim motorjem in upam da bomo še nekaj let.Ni mi žal,ker pri nabavi rabljenih prevzemamo velik riziko in jaz sem izbiral med nkoliko dalšim rabljenim oz krajšim
NOVIM,izbral sem in ni žal,seveda VEM,da vsi nimate te možnosti in večina nas si privošči "luksus"od debeline denarnice.Srečno še enkrat vsem morjeplovcem !
Coastliner
Uporabniški avatar
matic5
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 82
Pridružen: Če Maj 29, 2014 09:43
Kraj: Križe

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a matic5 » Pe Jan 04, 2019 19:54

Super, vsi vemo da fantu želimo vse dobro na morju ( dopustu ) in vsak komentar mu želi dodaten meter več. Vsi predhodnji komentarji so realni in prav je tako, da se človeku razloži kako je z vsakim plovilo ( motorjem ) narobe ( vse OK ) in kakšni so stroški. Ampak, če bi vsi imeli denar za nove čolne ( stangarbojan ) in motorje bi vrjetno tale forum propadel in prav je tako da nekateri kupijo ( kupimo ) v zmožnosti svojih denarnic. Vsi motorji in avti se kvarijo in tako kot je omenil admin in habibi se ponavadi zgodi v navtiki to ravno na dopustu. Moj prvi motor na čolnu je šel ko sem šel na Silbo ( po dveh letih ), imel sem See help in so me domov peljali pa je bila zadeva zaklučena, ne glede na to sem dve leti vozil čoln brez problema in na njem užival.Potem sem kupil nov motor in po letu in pol prodal čoln in kupil noveg ( rabljenega in večjega ). Letos ko končam prvo sezono z novil čolnom in to po 500 NM ( k sreči ), mi gre motor po gobe. Ko sem mislil, da bom plačal le dvig, servis, zimovanje in prevoz na zimovanje sem po petih dneh kupil nov blok motorja in vse kar paše zraven in je šlo 8.000 EUR.
Hočem povedati, da ni nobena stvar večna in nepokvarljiva ( več ko je čolna več je težav ) in s tem se je treba soočiti.
Jaz vem, da čolna od sebe na bom dal, pa marsikdo to ve koliko časa dam in porabimo časa za to ko popravljamo ali vzdržujemo čoln, nato pa uživamo v zalivih in se družimo ali samo samotarimo in vse je poplačano! Standi79, navtika je lep hobi a ni vedno brez skrbi in stroškov, vseeno pa moraš nekje začeti!! Kupi si čoln v rangu, ki ga gledaš ( si ga lahko privoščiš ), prosi nekoga da ti pomaga pri ogledu in boš videl da je morje ( dopust ) lahko povsem drugačen.
lp M
"Komaj čakam poletje" :lol: :lol: :lol:
stangarbojan
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 130
Pridružen: To Jan 02, 2018 16:18
Kraj: TURJAK

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a stangarbojan » Pe Jan 04, 2019 20:25

Matic5, popolnoma in skoraj z vsem tvojim se strinjam,že tako sem bil dolg....
pred desetletji sem začel z Maestral9sd in tomos4,pa sem v navtiki še vedno amater
invesel vsakega komentarja.., verjetno si spregledal v mojem komentarju : večina se
odloča o "svojem luksuzu" glede na debelino denarnice(pa še kaj verjetno)....
Brez zamere-vse sem razumel,brskam pa tudi po drugih forumih in se tudi marsičesa naučim in hvala na tem mestu vsem,ki pomagate s svojimi izkušnjami.
Coastliner

Kdo je na strani

Po forumu brska: Google [Bot] in 13 gostov