Gumenjak Vs Plastika

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

m1ha
Kontraadmiral
Prispevkov: 315
Pridružen: Pe Nov 18, 2011 12:40
Kraj: Postojna

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a m1ha » Če Apr 18, 2019 12:34

Pes mora bit nemški, motor japonski, žena pa ni važno, je pa fajn da je iz nemčije zaradi penzije.

Lp Miha
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a MareC » Če Apr 18, 2019 13:35

m1ha napisal/-a:Pes mora bit nemški, motor japonski, žena pa ni važno, je pa fajn da je iz nemčije zaradi penzije.

Lp Miha


jaz sem blizu imam dobermane, Yamaho in ženo... :lol: :D
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4395
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Če Apr 18, 2019 14:13

kocka napisal/-a:Sosedovo Ančko naj prosi( tako tapravo)če je ima cajt, ta se ne razlima, niti ne znuca. :lol:


(tako pravo) misliš poliester ali vinilester? :?

@ m1ha, Tudi avto mora biti nemški!
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5973
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Apr 18, 2019 14:29

Ne, avto mora biti romunski. To je zadni trend.Uzina de Autoturisme Pieşti.
Nazadnje spremenil AEgir, dne Če Apr 18, 2019 14:31, skupaj popravljeno 1 krat.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
m1ha
Kontraadmiral
Prispevkov: 315
Pridružen: Pe Nov 18, 2011 12:40
Kraj: Postojna

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a m1ha » Če Apr 18, 2019 14:30

SR 290 napisal/-a:
kocka napisal/-a:Sosedovo Ančko naj prosi( tako tapravo)če je ima cajt, ta se ne razlima, niti ne znuca. :lol:


(tako pravo) misliš poliester ali vinilester? :?

@ m1ha, Tudi avto mora biti nemški!


Kaj pa vem, o teb bi se dalo diskutirat. Sem probal nemškega in japonskega...

Lp Miha
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » Če Apr 18, 2019 15:29

m1ha napisal/-a:Pes mora bit nemški, motor japonski, žena pa ni važno, je pa fajn da je iz nemčije zaradi penzije.

Lp Miha


Nemške penzije so zelo slabe!
https://vodovod-rh.si/
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a kocka » Če Apr 18, 2019 19:45

SR 290 napisal/-a:
kocka napisal/-a:Sosedovo Ančko naj prosi( tako tapravo)če je ima cajt, ta se ne razlima, niti ne znuca. :lol:


(tako pravo) misliš poliester ali vinilester? :?

@ m1ha, Tudi avto mora biti nemški!


Mislil sem tako tapravo iz mesa, je pa res najdražja! :wink:
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Če Apr 18, 2019 20:16

Kar se tiče japonca mu gre dobr pri kosilnicah in olfa nožih. Ostalo pa če se premika še ne pomeni da je dobro.
m1ha
Kontraadmiral
Prispevkov: 315
Pridružen: Pe Nov 18, 2011 12:40
Kraj: Postojna

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a m1ha » Če Apr 18, 2019 21:41

Marcel_Mastnak napisal/-a:Kar se tiče japonca mu gre dobr pri kosilnicah in olfa nožih. Ostalo pa če se premika še ne pomeni da je dobro.


Če je zgodba dobra še ne pomeni, da je tudi izdelek. Nekaterim gredo zgodbe zelo dobro.

Lp Miha
Zubonja
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 25
Pridružen: Ne Nov 12, 2017 14:08

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Zubonja » Če Apr 18, 2019 23:54

Marcel_Mastnak napisal/-a:Kar se tiče japonca mu gre dobr pri kosilnicah in olfa nožih. Ostalo pa če se premika še ne pomeni da je dobro.


To pa je komentar mimo vsega ...
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a MareC » Če Apr 18, 2019 23:57

Marcel_Mastnak napisal/-a:Kar se tiče japonca mu gre dobr pri kosilnicah in olfa nožih. Ostalo pa če se premika še ne pomeni da je dobro.


ti Mastnak a tebe mal ego jebe, daj pluj s to tvojo Opatijo, ker zgleda , da je to tvoj domet, pa ne stresaj neumonosti in ne prepričuj lujdi v blesave kobminacije
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Pe Apr 19, 2019 06:46

Ja ful mam tezave z egom :lol:
Sam svoje mnenje sem podal do katerega ima vsak svoje mišljenje in pravice. Če te je prizadelo pa ni to moj problem. Plul bom pa stistim kar se bo men dopadlo in ne s tistim kar mi boš ti priporočil. Pa četudi bo to opatija do konca mojih dni.
boris1
Admiral
Prispevkov: 787
Pridružen: Sr Jan 09, 2019 11:28
Kontakt:

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a boris1 » Pe Apr 19, 2019 13:05

MareC napisal/-a:
Marcel_Mastnak napisal/-a:Kar se tiče japonca mu gre dobr pri kosilnicah in olfa nožih. Ostalo pa če se premika še ne pomeni da je dobro.


ti Mastnak a tebe mal ego jebe, daj pluj s to tvojo Opatijo, ker zgleda , da je to tvoj domet, pa ne stresaj neumonosti in ne prepričuj lujdi v blesave kobminacije



Vsak ve kaj njemu najbolj odgovarja in koliko dolgi štrik ima.
Zato vsako prepričevanje, kako naj bi in kaj bi moral, je za mene neplodna diskusija.
Večina od nas je polnoletna in vsak odgovarja za svoja dejanja.
Kot pravi stari pregovor, kakor si boš postlal tako boš ležal.
LP
Boris
330i
Kontraadmiral
Prispevkov: 210
Pridružen: Ne Okt 10, 2010 12:07

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a 330i » Pe Apr 19, 2019 13:52

Sonicus Ud Istre napisal/-a:
- premci gumonov so bistveno lazji od premcev plastik in se kot taksni bistveno manj "zarinejo" v val, kar pomeni, da se potem tudi manj "odbijejo" - amplituda vertikalnega nihanja je pri gumonih bistveno manjsa


Lahko, da je to res, ampak v praksi je vozit se na gumenjaku po valovitem morju precej bolj zajebano za tiste potnike, ki sedijo na premcu oziroma blizu njega. V gliserju pa vsi sedijo bližje krme.
Če so na tipičnem 4- do 5-metrskem gumonu 4 osebe ali še kaka več, med plovbo pač ne morejo vsi sedeti na zadnji polovici čolna, kjer je plovba načeloma udobnejša.
Kot sem že napisal, moje izkušnje (sicer niso bili moji čolni, ampak od prijateljev) so z gumonom malo pod 5 metrov ter z gliserjem malo pod 6 metrov. To je cca meter razlike - ampak ko gledaš cene rabljenih na mornar.net, so pa za cca 5-metrske gumone dokaj podobne kot za 5-6 metrske gliserje, in v praksi se mi zdi (ko gledam kaj pluje in kaj je privezano v mandračih) da mnogi kupujejo v tem velikostnem in cenovnem rangu, vključno z mano in tistimi ki jih poznam.
Meni osebno je bila vožnja na tistem gumonu v bistvu kar muka, na gliserju sem pa užival (na obeh čolnih tako v vlogi potnika kot tudi krmarja). Skoraj kot dan in noč. Dopuščam sicer teoretično možnost, da je imel tisti kolega z gumonom pač zanič primerek, ampak mislim da niti ne, se mi zdi da ni stvar v tem.

Šele po par izletih z gliserjem sem se zagrel za navtiko in dobil motiv da sem šel delat izpit in da sedaj kupujem čoln - dokler sem poznal le gumona, nisem imel nobene navtične želje.

Pa upam da ne izgleda kot da dajem gumenjake v nič (še manj njihove lastnike), ker to niti najmanj ni moj namen, in itak se zavedam da sem popoln zelenec, ki šele kupuje svoje prvo plovilo. So mi pa ravno zato takele debate zanimive, morda izvem kako potencialno uporabno informacijo.
Pa čisto verjamem, da je za marsikoga guma boljša varianta od plastike, in vsekakor je gotovo bolj luštno pluti s kakršnimkoli čolnom kot sploh ne pluti...


Ce bi si zelel in privoscil barko nad 35ft potem bi sel na plastiko.

Ko si bom pa jaz lahko privoščil barko nad 35 ft, bo to jadralni katamaran, no in takrat bom pa imel tudi gumona, za tender :)


Sem izrecno napisal, da primerjave gredo nekje od 6m naprej.

Tudi meni so rjuhe zelo všeč, mogoče se bom zanje odločil, ko bom bližje penziji...
330i
Kontraadmiral
Prispevkov: 210
Pridružen: Ne Okt 10, 2010 12:07

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a 330i » Pe Apr 19, 2019 14:03

Marcel_Mastnak napisal/-a:Te primerjave so tak tak. Kot je ze bilo povedano. Meri oba cez vse, ker registracijo, privez ali karkoli druga placas cez vse ne po vodni liniji. Pa ce si za primerjavo uzel ZAR ki je eden boljsih gum bi bilo realno v tem rangu tud plastiko vzet. Kakor je vidno iz prejsnjih postov pa eni prisegamo na eno drugi na drugo in zato se tud prodaja oboje in se vec. Eni bojo rekli da je najboljsi kanu ali sup. Tej temi ocitno itak ni konca. In ce hoces lahko vsak argument obrnes v prid ali v skodo. Odvisno na kateri strani si. Kdor neve kaj naj kupi pa itak nima druge izbire kot da proba al pa se gre tombolo.


To pa sploh ni res, da se plačujejo zadeve čez vse - plačuje se po tistem kar je vpisano v plovno dovoljenje. Nekatere marine si sicer pridržujejo pravico, da izmerijo plovilo, ker so ponekod res velika odstopanja med LOA in dolžino vpisano v plovnem.

Ja in s čim naj bi primerjal ZAR med plastikami po tvoje??? Kolikor sem jaz plul z njimi (Regal, Sea Ray, Four Winns, Jeanneau...) je vse bolj ali manj ista žalost.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov