Gumenjak Vs Plastika

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
goahead
Admiral
Prispevkov: 1488
Pridružen: Če Apr 08, 2010 22:53

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a goahead » Pe Avg 09, 2019 08:39

pinosat napisal/-a:
kasaudio napisal/-a:https://youtu.be/zGtQ5OVo8_0

Podobna situacija, vendar na koncu zelo pomembna razlika.


bemo...ko sem to pogledal, sem kar dobil cmok v grlu...letos sem šel z mojim 5 metrskim od Ugljana do Korčule in nazaj...pri vračanju, ko sem nameraval preko zunanje strani Korčule nazaj do Hvara, se je iz burje preko maestrala obrnilo v zelo močan zahodnik, kar je sicer bila napoved, tako, da mi je bila misija od Vela Luke čez kanal do Hvara nemogoča, to sem načeloma pričakoval in sem se moral iz Proizd-a pred temo vrniti v Vela Luko...v krmo val cca 1,5 - 2 m, kar je bilo za moj čoln ogromno ...90 konjev se je v vsak val mučilo, da sem prilezel po valu navzgor, navzdol sem padal, je pa res, da sem po valu dol vedno šel takoj malenkost pod kot, pa daljši val je bil, da mi premec ni zabijalo...ampak kar je po moje bistvena bila razlika proti temu posnetku je to, da se vali niso lomili...vidim, pa, da je zelo malo do tega , da te potopi, če se ravno pri prehodu čolna čez val, le ta zlomi...drugič raje spim na sidru v kakem zalivu, je*eš večerni sprehod ...

Pred dvemi tedni sem imel podoben problem na bližnji lokaciji tvoji. Šel sem iz Jelse na JV punto Brača proti Makarski. Valovi kot jih opisuješ, nobenega čez kanal. Otroci v jopičih, mene pa bolela leva roka od volana in desna ker sem moral non stop odvzemat in dodajat plin, da sem lahko priplužil čez. Ni bila glih lepa izkušnja.
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 2309
Pridružen: Če Mar 25, 2010 15:28

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » Pe Avg 09, 2019 09:50

kocka napisal/-a:Malo prehitro po vstopu je zmanjšal hitrost in s tem spustil premec, tukaj so problem veliki krmni valovi, bolj greš počasi prej te zalije, obrne ali pa zariješ v drugi val, zelo zoprna situacija.


Sem si še parkrat pogledal počasni posnetek. Ni videti, da bi zmanjšal gas. Ko je val zadaj krmo dvignil, si je z motorjem še pomagal pod vodo...

https://static.blog4ever.com/2012/03/678268/semi-rigide-se-retourne.mp4
Darh
Admiral
Prispevkov: 1156
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Darh » Pe Avg 09, 2019 09:56

Se mojih 5 minut.
Med 10 in 15 julijem, gremo zjutraj okrog 8.30 iz Banjol okrog Kamenjaka na Cejo. Taksen je bil plan. Maestral je zelo zgodaj zacel, valovi 20 do 30 cm...... se zmerno za gumenjaka, saj popoldne ko se pa vrnemo bo pa uredu, tudi taka je bila napoved. Pridemo do konca Kamenjaka, Kvarner ..... veter...... valovi 1-1,5 m. Kaj obrnemo in nazaj v Banjole. No pa se je zacel rodeo. Tudi za nazaj smo ze dobil te valove. Obicajno je tu plovbe 20 min, takrat skoraj 3 ure, vmes smo obrnili, ker sem imel torbo z dokumenti ob konzoli in mi jo je val vrgu ven, valda obrni in isci dokumente.... smo jo nasli, ker je nepotopljiva in naprej po valu gor z gasom pred vrhom spustilgas in pod kotom v luknjo v drugi val, spricalo, polivalo, zalivalo, da o smehu otrok ne govorim. Mene strah ko psa, kaj in kako bomo prisli nazaj, otroka pa v smehu, ker smo imeli morje ze v colnu.
Ja bolela me je roka od volana, od gasa, od lovlenja stvari, glava od obracanja, oci od gledanja, skratka, kot bi preplu ocean. Ja bili so pa dokaj enaki valovi, strah me je bilo, ce bi bil kateri krajsi vmes, da nebi zajel vode. Danes je to prijetna izkusnja, takrat pa niti najmanj, vendar bi se ponovil.
Kot pravi Medo” navtiko mors met rad”, drugace zakljucis, ali pa po letosnji sezoni bankrotiras.
Lpd in mirno morje
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4382
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Pe Avg 09, 2019 10:57

Okrog Kamenjaka nima veze če imaš napihnjen al trd čoln, ko zapiha maestral so valovi. Mi smo pred leti kao šli z plastičnim iz Tunarice v Pulo. :lol: Nekaj časa super in je letelo, ampak potem najprej idealni valovi za pičit ga, nato pa vsaka minuta huje in daleč pred Kamenjakom smo z težavo obrnili, ter se popolnoma pretolčeni vrnili v zaliv. Vse skupaj se je nakuhalo prej kot v petnajstih minutah in ni bilo nibenega slabega vremena, nobene burje. Dolgo po tisti dogodivščini sem imel probleme spravit družino v čoln.

Po moje je temi treba zamenjat naslov, ali pa jo zaključit, ker je primerjat gumona z plastiko kot bi primerjal Maribor z Olimpijo, čeprav vsi vemo, da Olimpija nima za burek in je v istem zosu kot gumica proti plastiki. :mrgreen: :mrgreen:
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a kocka » Pe Avg 09, 2019 11:52

[quote="Darh"]Se mojih 5 minut.
Mene strah ko psa, kaj in kako bomo prisli nazaj, otroka pa v smehu, ker smo imeli morje ze v colnu.

:lol: :lol: Ne govori, sem imel podobno situacijo, ko smo šli (2 odrasla, 3otroci, pes)in Sukošana na Mišnjak in potem še čez Ždrelac do Karantuniča na popoldanski izlet. Vse mirno in ko smo se proti večeru vračali nazaj se je v Zadarskem kanalu lepo ujela oseka z zahodnikom in so bili prav lepi valovi v krmo jaz pa Elan 430 in yamaha 4. Vsi na tleh sedel kot begunci, mene valja ko psa čeprav poskušam proti valovom in cik cak,ampak do Zadra pa res ne bi šel, moja brunda pazi kako voziš, ker šprica. :roll: Še dobro, da imam vedno sončna očala drugače bi me po očeh videla, da me je strah. No pa smo vseeno prilezli, res pa da so naslednji dan rekli, da se bodo raje kopali v Sukošanu. :lol:
Daniel
Kapitan fregate
Prispevkov: 109
Pridružen: Pe Jul 18, 2008 21:37
Kraj: Prlekija

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Daniel » Po Avg 12, 2019 10:12

Ker se počasi obetajo nekaj boljši časi bi tudi sam, če bo le uspelo uresničil zastavljen življenjski cilj in nabavil nek čolnič drugo leto, za obiskovanje bližnjih in daljnih otokov z družino in prijatelji. Na dopust ponavadi gremo 4 + 2 otroka zaenkrat, kasneje morda še kakšen zraven.
Prebral sem že skoraj vse teme na tem forumu, pa še zmeraj ne vem kaj bi bilo najbolje poiskati za začetek. Izkušenj nimam praktično nič razen tega, da smo že leta nazaj šli z pasaro in 4 KM iz Omiša na Brač in predlani iz Drvenika v Sučuraj z 6 KM.

Podhranjeni ravno nismo, zato je tudi motor malce trpel zraven in tam nekje 45 minut iz Drvenika do Sučuraja nekako ni najbolj prijetna pot, ker smo nazaj prišli čisto zažgani.

Sedaj kolebam med gumenjakom tam nekje 4,5 metra pa do 5 metrov in plastiko podobnih dimenzij, ker bojo finance nekje do maksimalno 5000 EUR. Gumenjak mi je sicer všeč ker je hiter, me pa moti, da je notri zelo malo prostora in otroci + štirje odrasli se mi zdi skorajda preveč neudobno za kakšno daljšo pot.
Kar sem doma in kolega povprašal vsi navijajo za plastiko, najbrž se jim zdi bolj varna in dosti več je prostora + okrog plastike bi po potrebi lahko kakšno stvar popravili tudi sami.

Uporabljal bi se za dnevne izlete na bližnje in daljne plaže, tam nekje do 14 dni, bi ga pa potem imel vsaj 10 let, če ne še več, ker večjega zaradi narave dela in omejenega prostega časa niti ne bi mogel izkoristiti.

Sedaj me malce iz vaše prakse zanima kakšne so realne možnosti dnevnega izleta iz Drvenika do npr. Vele Luke oz. Korčule nasplošno? Kolikor sem gledal je to nekje 70 km v eno smer, če bi se kolikor toliko držal omejitev območja plovbe. Kakšno motorizacijo bi rabil zadaj na npr. 5 metrni plastični barki, da bi bilo kaj takega realno ali so želje morda prevelike in se je bolje za tak izlet stacionirati kje bližje? Ker kolikor sem gledal imajo te open variante čolnov, ki so trenutno na mornarju tam nekje od 25 pa do 50 KM maksimalno, vsaj za ta denar. Nekako se mi to zdi malo za kakšen daljši izlet za 5 oseb.

Motor 2 taktni ali 4 taktni? Kako je z zanesljivostjo teh starejših motorjev, tam nekje 20 let starih ob predpostavki, da so dobro vzdrževani?

Hvala za vsa mnenja in predloge.
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Po Avg 12, 2019 10:33

...pomoje kar bo manj kot 90-100 konjev bo malo...jaz sem imel na 5m 70 konjev in je bilo super kombinacija, samo nas je bilo gor običajno 5 ( dva odrasla +3otroci),.., z 5 odraslih sem že moral razporejat posadko, da sem zglisiral,...
mirno morje
Uporabniški avatar
Stopi
Admiral
Prispevkov: 723
Pridružen: To Maj 26, 2015 16:42
Kraj: Ljubljana

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Stopi » Po Avg 12, 2019 10:44

Daniel napisal/-a:...kolikor sem gledal je to nekje 70 km v eno smer...


Ob potovalni hitrosti 18-20 vozlov (33-37 km/h), to pomeni več kot 2 uri plovbe v eno smer, torej 4-5 ur plovbe v enem dnevu. 6 oseb v 4-5 m čolnu bo kar na tesno, plus seveda vsa roba za celodnevni izlet. Toplo ti priporočam, da se stacioniraš nekje bližje, sicer bodo vsi člani odprave dobili odpor do plovbe in boš že po prvi sezoni dajal oglas na mornarja "UGODNO PRODAM". :lol: :wink:
Darh
Admiral
Prispevkov: 1156
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Darh » Po Avg 12, 2019 10:51

Absolutno za toliko oseb in taksne razdalje glej nad 5 m, samo za ta denar pa ze skoraj nic dobrega ne dobis.
Lpd
Daniel
Kapitan fregate
Prispevkov: 109
Pridružen: Pe Jul 18, 2008 21:37
Kraj: Prlekija

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Daniel » Po Avg 12, 2019 13:16

No, to je bilo bolj tako informativno, ker veste iz prakse kako bi bilo na taki poti. Glede na nasvete se bom potem raje držal kakšnih krajših poti.

Recimo nekaj takega bi najbrž bilo kar primerno za poti do 30 km v eno smer?:
https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID ... 05000.-EUR

Tole je sicer tudi zanimivo a za 5,7 M se mi zdi 40 HP nekoliko malo.
https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID ... 04000.-EUR

Tudi tole izgleda solidno, konjenice je dovolj a motor izgleda že razmeroma v letih (kako je z zanesljivostjo?):
https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID ... 05000.-EUR

ali pa kakšen Elan 495F,Sport ipd. z močjo motorja od 50 HP naprej. Tale sicer ni iz oglasa, je pa zelo lep. Edino kar mi ni jasno zakaj imajo nekateri oglasi navedeno 5 oseb, drugi pa 6 oseb za isti model čolna?
http://www.charteradria.com/media/news/495gt_.JPG

Avto (1.5 dCI) lahko vleče prikolico do 1500 kg NDM, če ni polno naložen, drugače 1200. To predvidevam, da z nobenim takim čolnom ne bi presegel.
Nazadnje spremenil Daniel, dne Po Avg 12, 2019 14:17, skupaj popravljeno 1 krat.
Darh
Admiral
Prispevkov: 1156
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Darh » Po Avg 12, 2019 14:15

V prometni ali homologaciji ti pise, koliko lahko peljes zadaj.... pazi, ker policaj ne gleda a si nalozen al nisi, vedno je kao da si nalozen.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Po Avg 12, 2019 14:44

Od priloženih bi js največ točk dal prvemu, najmajn pa drugemu. Če nimaš razloga se ne veži na elan znamko. Ne da je tolk slaba ampak italjan je znal vedno naredit boljše čolne(pa slabše tudi seveda) glej da se tebi dopade in da je trup čimbolj oster V in ima čimbolj izrazite deflektorje. Vse ostalo lahko kasneje prilagodiš. Je pa najlepše če najdeš idealnega zase. Ampak za ta budget težko če si vsaj malo zahteven ali picajzlast po domače.
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a kocka » Po Avg 12, 2019 15:21

Tudi jaz bi se osebno odločil za prvega, že zaradi motorja, ki ima zgodovino! Čoln je prostoren in pelje se v redu, pri takem čolnu ne rabiš hodit na obalo, ker imaš svojo plažo na čolnu. In kar je precej pomembno ima samoprazneči kokpit in ne rabiš imet črpalko za vodo, v primeru dežja ali špricanja v čoln. Pri 495 boste sedeli kot na busu res se podrejo sedeži v ležišče samo vprašanje če to še deluje in vsi se morajo umikat, ko to počneš.
Uporabniški avatar
Stopi
Admiral
Prispevkov: 723
Pridružen: To Maj 26, 2015 16:42
Kraj: Ljubljana

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Stopi » Po Avg 12, 2019 16:57

Čoln iz prvega oglasa je letnik 1987 in ne 2004! :!: :!: :!:

https://e-uprava.gov.si/javne-evidence/ ... GV20U0BMSA

Motor pa je letnik 2004.
Daniel
Kapitan fregate
Prispevkov: 109
Pridružen: Pe Jul 18, 2008 21:37
Kraj: Prlekija

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Daniel » Po Avg 12, 2019 18:38

Saj ni problema, tudi če je, plastiki nima kaj biti, če je le solidno vzdrževana :) Sicer pa takrat, ko bom kupoval tega tako zelo verjetno ne bo več v ponudbi, bolj se mi gre za to, da iskristaliziram svoje želje o obliki in motorizaciji in dobim mnenje morjeplovcev o določenih variantah, da bom potem med vsemi izbral ven samo take, ki mi bojo najbolj ustrezali. Vsekakor se bom takrat obrnil še na vas za mnenje.

Moram pa vprašati, kateri del je deflektor? Ker žal nimam pojma :)

Hvala

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov