Gumenjak Vs Plastika

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Pe Apr 19, 2019 23:14

Ko je bilo toliko polivanja gnojnice čez mojo pripombo glede varnosti manjšega (okoli 5m) klasičnega plastičnega čolna proti gumenjaku, tu je zgodba objavljena v sezoni 2018

http://www.morjeplovec.net/forum/viewtopic.php?f=7&t=2798&p=322914&hilit=re%C5%A1evanje#p322914

Valovom na morju s te slike težko rečeš valovi. Slika je sicer lahko varljiva, vendar je menda očitno, da kaj hujšega na morju ni bilo. Lahko je zajel, lahko je pač luknjo fasal karkoli že... nebi se smelo zgoditi.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » So Apr 20, 2019 00:12

Takrat sem bil tam ravno na dopustu in videl tole v živo. Bil je notranji motor in vdrla je voda. Če je bila manšeta ali izpuh ali kaj druga nevem. Vem pa to. In pri tem poskusu ti ni uspelo. Ne bojo zdaj vsem plovilom prepli preservativa. Edino mogoče jadrnicam da bojo varnejše in udobnejše ter hitrejše.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a kasaudio » So Apr 20, 2019 01:04

In pri tem poskusu ti ni uspelo. Ne bojo zdaj vsem plovilom prepli preservativa. Edino mogoče jadrnicam da bojo varnejše in udobnejše ter hitrejše.


Ne gre za to da bi mi uspelo ali ne.

Je samo primer barkice, ki je zaradi banalnega vzroka potonila, kar sem domneval že sam. In zraven imela srečo da je bilo vreme ok in da so jih takoj opazili. V malo slabšem vremenu pa bi znal bit majčken problem.

Ne bit zafrustriran, prezri moje zapise, ker ne boma nikol skup prišla. Delaj svoje in po svoje, furaj opatijo ali karkoli že. Aja pa jadrnice pomoje bolje če pustiš pri miru glede na zatečeno stanje.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Apr 20, 2019 08:59

O teh noes. Še en primer.. No pa ti je res uspelo. Gumenjaki so bolj varni celo od titanika..

Slika
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » So Apr 20, 2019 09:10

Takrat ko sem bil na dopustu in je potonil ta čoln sem imel maestral 18. Ugani zakaj sem ga imel samo eno leto. Ker je bil ves porozen in sem usak dan preden sem kam šel mogo pumpat. Pred njim sem imel metzeler 310. Ugani zakaj ga nimam več. Dobesedno razstavil se je. Aja še to. Kak se je razstavil: med vožnjo je odprlo levo tubo zadaj ene 10cm na dolgo ker je spustil lim. Tudi prekatov takrat niso dali še v tube. Mislim da si lahk usak predstavlja kak zgleda po eni tubi se pripeljat nazaj. Če bi bili valovi se nebi. Kmalu za tem je izdahnila tud druga sran.

Jaz ne rabim z nikomer skup pridet in se usklajevat (razen s tistimi s katerimi sem vsak dan). Imam svoje mnenje in ga bom tudi obdržal. Tudi prav je da ga imate vsi ostali. Moti me le retorika in občutek imam kot bi vse skupaj imelo okus po nekem kompleksu. Mogoče sam js tak mislim.

Tam v eni temi nekdo išče obrobo odsluženega gumenjaka kakor da jih nemalo leži okoli. Mogoče boš lahko pomagal, ali pa le povezal kaj s čim.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Apr 20, 2019 09:29

V ameriki takih potopljivih čolnov sploh ne smejo več prodajat, tle pri nas je pa tudi kup nepotopljivih čolnov. Med drugim so vsi Boston Whalerji in vsi Rio čolni nepotopljivi.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a MareC » So Apr 20, 2019 09:41

itak so gumenjaki u klincu, ker jih uporabljajo v najtežjih pogojih za reševanje, vojsko, gasilce, urgentne prevoze itd

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Apr 20, 2019 09:48

Hobby program. Za resne al pa hitre stvari pa nimajo gumenjakov.

Slika

Slika
Nazadnje spremenil AEgir, dne So Apr 20, 2019 09:59, skupaj popravljeno 1 krat.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a MareC » So Apr 20, 2019 09:54

aja, ker ko bo tebi motor crknu , te bodo prišli reševat z letalonosilko, mal v temo brcaš :mrgreen:
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a kasaudio » So Apr 20, 2019 10:11

Jaz ne rabim z nikomer skup pridet in se usklajevat (razen s tistimi s katerimi sem vsak dan). Imam svoje mnenje in ga bom tudi obdržal. Tudi prav je da ga imate vsi ostali. Moti me le retorika in občutek imam kot bi vse skupaj imelo okus po nekem kompleksu. Mogoče sam js tak mislim.

Tam v eni temi nekdo išče obrobo odsluženega gumenjaka kakor da jih nemalo leži okoli. Mogoče boš lahko pomagal, ali pa le povezal kaj s čim.


Hmm tebe moti retorika... Daj si malo poglej kaj si v zadnjih dveh dneh spravil skupaj in kako. In tudi drži, da je tvoje pisanje s priokusom kompleksa.

Jaz ga res nimam za kaj imet. Čoln je kot ulit za mojo familijo, 9 sezon smo zadovoljstvom odpluli, komaj čakamo 10.

Še to: 35 let star maestral 18 oz. podobno star Metzeler nista pravo merili, po katerem sodiš plovbo in počutje na sodobni hrenovki.
Nazadnje spremenil kasaudio, dne So Apr 20, 2019 10:28, skupaj popravljeno 1 krat.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » So Apr 20, 2019 10:25

Medtem ko 50let stara opatija nikjer ne spušča :lol:
Sonicus Ud Istre
Kapitan fregate
Prispevkov: 120
Pridružen: Po Sep 05, 2016 14:48
Kraj: Ljubljana / Novigrad

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Sonicus Ud Istre » So Apr 20, 2019 11:54

evovii napisal/-a:Kaj pa če bi prešaltali med rjuharje ??


Ne bo pomagalo, tam bodo (če niso že) podobne debate na liniji monohull vs katamaran... :)
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a MareC » So Apr 20, 2019 12:04

Marcel_Mastnak napisal/-a:Medtem ko 50let stara opatija nikjer ne spušča :lol:


bi pa, če Opatije ne bi popolnoma obnovil, pa tud motor bi zgubu zaradi preperele stene, enako bi bilo če bi menjal tube na 35 let satrem Metzelerju
hypalon od Orce ob normalni uporabi zdrži 20-25 let
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » So Apr 20, 2019 12:57

Ne samo tube. Komplet čoln razen lesa. Strošek? Glih entolk kot je vredna komplet opatija z motorjem vred vse skupaj obnovljeno. Primerjava v uporabnisti? Jaz je niti delal nebi.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » So Apr 20, 2019 12:58

Današnji gumenjaki, se mi zdi, da so gumi tube bolj za okras, kot pa da delajo gumenjaka.Če gledaš tele malo večje gumenjake, mi guma deluje bolj kot bokoščitnica, ker se itak pelje po plastiki.Je pa vsak čoln potopljiv, če gumi popustijo gume, ga že teža motorja potegne dol, če plastika faše luknjo ali popustijo kake manšete na pogonou, adijo.Ta debata ne vodi nikoli h koncu, ker pregovor pravi, vsaki cigo svojga konja hvali.Tako je in bo tudi ostalo.Vsi pa smo zadovoljni s tistim kar imamo.Zdej samo še manjka, da bodo podmornice oblečene v gumo, da se ne potopijo. :wink:
mašinfirer

Kdo je na strani

Po forumu brska: Google [Bot] in 4 gosti