Gumenjak Vs Plastika

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1680
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Paco » Pe Apr 05, 2019 09:38

Pozdravljeni , vedno me je zanimalo zakaj eden ali drugi pa nikdar neke razširjene razlage nisem uspel najti. Morda me lahko kdo napoti na takšno temo obdelano v preteklosti tukaj, da si preberem kaj,... kar ni napisano samo -> ker je eden kao varnejši in drugi kao nekaj drugega ( namerno ne napišem kaj drugega ker te debate rade prerastejo v ""Kateri je boljši Android ali Apple"" kar pa ni namen. :mrgreen:

Lep dan vsem

Paco

o.p. Še dopolnitev seveda mi je zanimivo tja do realne dolžine za uporabo privatne osebe in ne profijev ali rente
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
primorc84
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Okt 16, 2014 12:54
Kraj: kras

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a primorc84 » Pe Apr 05, 2019 09:51

Isto mene zanima mam star pa težak čoln solcio 4,8 pa kar gre lepo v valj res je da je težak cirka 500 kg ni raketa ma pujemo z 21 vozli.

Sem pred lastništvom dosti rental in enkrat sem imel gumenjaka se ne spomnem znamke ma pod 5m in 60km ma kako je ta hudič nabijal in skakal po valovih mi še zdaj ni jasno. Tudi prijatelj ima gumenjaka in ko se skup vozimo gumenjak nabiva moj pa reže valj al pa mam sam tak občutek bi moral enkrat na obali opazovat da bi videl razliko.
en mrzu špric, še raje en knc terana in ena feta pršuta, na zdravje morjeplovci
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Pe Apr 05, 2019 14:07

Ko na gumi pride tuba do vode je konec rezanja in tam zabije. In to se dogaja nekje vsako sekundo ko plujes po jugu... jaz gume tud zastonj nebi vzel.
Sonicus Ud Istre
Kapitan fregate
Prispevkov: 120
Pridružen: Po Sep 05, 2016 14:48
Kraj: Ljubljana / Novigrad

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Sonicus Ud Istre » Pe Apr 05, 2019 22:38

Nimam sicer nobenih izkušenj kot lastnik, pač pa kar nekajkrat kot potnik (in občasni voditelj čolna) na malo manj kot 5-metrskem gumenjaku od enega kolega, ter tudi na cca 6-metrskem plastičnem gliserju (z vgradnim motorjem) od drugega kolega.

Moram reči, da me v nekaj poletjih občasnih izletov na tistem gumenjaku, navtika ni čisto nič navdušila. Po prvem poletju, ko sem se peljal z gliserjem (in ga tudi "vozil"), sem šele postal nor na čolne in ravno sedaj iščem enega za nakup.

Pomojem to že nekaj pove.

Menim da imajo gumenjaki samo eno veliko prednost in sicer da so lahki (če gledamo motorna plovila velikosti in namembnosti, kakršna kupuje večina ljudi). Ta manjša teža pomeni lažje spravljanje v vodo in ven, še najbolj pa je to pomembno pri transportu po cesti na prikolici - večina Slovencev/Evropejcev ima majhne avte, ki vleko gumenjaka s trdim dnom še nekako zmorejo, za težjega "plastičarja" so pa že povsem prešvoh.
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1680
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Paco » Pe Apr 05, 2019 22:54

Sonicus ? na čem baziraš trditev lahki ? Priljubljeni npr. ZAR 65 ima prazen težo 880 kg https://www.zar-formenti.net/en/model/zar-65/ kar ravno ni peresce za 6.5 metra, dodamo motor, gorivo , pivo, ženo in ostali balast ...?
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5971
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Apr 05, 2019 23:42

Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » So Apr 06, 2019 06:42

Paco napisal/-a:Sonicus ? na čem baziraš trditev lahki ? Priljubljeni npr. ZAR 65 ima prazen težo 880 kg https://www.zar-formenti.net/en/model/zar-65/ kar ravno ni peresce za 6.5 metra, dodamo motor, gorivo , pivo, ženo in ostali balast ...?


Ni lahek, je pa izredno potenten kos gume. V plovnih lastnostih pa “poje” plastiko na 6,5 m. S kamper cerado omogoča nomadski dopust za tri tedne z več uporabnega prostora kot na/v plastiki.

Ima pa težavo, ki se ji reče cena.
https://vodovod-rh.si/
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » So Apr 06, 2019 07:01

Težavo nima čoln, ampak on ki te cene ne more plačat, čoln bi pa imel :lol:
mikele
Viceadmiral
Prispevkov: 409
Pridružen: Ne Sep 18, 2016 16:40

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a mikele » So Apr 06, 2019 09:26

primorc84 napisal/-a:Isto mene zanima mam star pa težak čoln solcio 4,8 pa kar gre lepo v valj res je da je težak cirka 500 kg ni raketa ma pujemo z 21 vozli.

Sem pred lastništvom dosti rental in enkrat sem imel gumenjaka se ne spomnem znamke ma pod 5m in 60km ma kako je ta hudič nabijal in skakal po valovih mi še zdaj ni jasno. Tudi prijatelj ima gumenjaka in ko se skup vozimo gumenjak nabiva moj pa reže valj al pa mam sam tak občutek bi moral enkrat na obali opazovat da bi videl razliko.

Stari, val reže, ne valj. Valovi, valovanje...
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a kocka » So Apr 06, 2019 09:42

Statejši modeli gumenjakov so se vsi vlekli po tubah, pri novejših se tube sploh ne dotikajo vode. Nabijajo samo določeni modeli( VSR nikoli ni), saj pri plastiki tudi eni nabijajo bolj drugi manj, je pa zelo odvisno tudi od skiperja, kako se čoln pelje. Meni so všeč eni in drugi, vendar ima prednost ležalna ploščad, da ne potrebujemo plaže in potem bi moral vzet vsaj 6m in več gumo, za isto površino, kar je pa finančno zame preveč.
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1680
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Paco » So Apr 06, 2019 09:54

lol :)

si me nasmejal Roberth1

smo se s kolegi vozili zraven pri takšni kombinaciji Zar Evenrudom 150 "špricerjem" pa mu nekako sploh ni šla prehrana ; zgleda tisti dan ni bil lačen

Aja mi smo se s temle vozili , pa tudi valčki so bli mal bl ..

https://www.marknadonline.se/fordon/batar/motorbat/windy-oceancraft-620_i27629
pojdi se z bikom bost!
mikele
Viceadmiral
Prispevkov: 409
Pridružen: Ne Sep 18, 2016 16:40

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a mikele » So Apr 06, 2019 10:41

kocka napisal/-a:Statejši modeli gumenjakov so se vsi vlekli po tubah, pri novejših se tube sploh ne dotikajo vode. Nabijajo samo določeni modeli( VSR nikoli ni), saj pri plastiki tudi eni nabijajo bolj drugi manj, je pa zelo odvisno tudi od skiperja, kako se čoln pelje. Meni so všeč eni in drugi, vendar ima prednost ležalna ploščad, da ne potrebujemo plaže in potem bi moral vzet vsaj 6m in več gumo, za isto površino, kar je pa finančno zame preveč.

Vsrji so zasnovani kot spremljevalna regatna plovilo in plovila za profi rabo (grdi kot pes vendar odlično služijo namenu)in jih ne gre primerjati s “turističnimi” čolni.
Uporabniški avatar
Savo1953
Admiral
Prispevkov: 956
Pridružen: Če Jan 22, 2009 13:32
Kraj: Škofljica - Kvarner (Duga uvala)

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Savo1953 » So Apr 06, 2019 12:16

V 45 letni praksi v navtiki sem imel ene in druge, pa tudi vmes 9 let bil brez. Tudi z leti se mi je mnenje spreminjalo. Sedaj bi šel moj glas plastiki s kabino.
Se boš moral odločiti sam. Vsaka stvar ima prednosti in slabosti. Listek v roke in delaj + in - za tvoje potrebe, potem odloči...
Kdor hoče, najde pot, kdor noče, najde izgovor.
ennavtik
Kapitan
Prispevkov: 187
Pridružen: Sr Mar 14, 2018 20:37

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a ennavtik » So Apr 06, 2019 13:15

Zdravo,

Enako sem se spraseval in preiskal vse forume pred kratkim in se na koncu odlocil za plastiko, open, 5.5m. In ni mi niti malo zal!
Moras tudi povedat kaj je “realna” dolzina? Ker moras vedet da je na gumenjakih na enaki dolzini manj prostora na colnu.

Tudi moj glas gre za plastiko
darkojakob
Kontraadmiral
Prispevkov: 275
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 13:22

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a darkojakob » So Apr 06, 2019 17:14

Tudi jaz sem imel pri prvem čolnu enake dvome...in koga sem poslušal...ženo :D ...ker je rekla, da ona ne bo vskakič cokom pokom vse stvari gor dol nosila...in da mora imeti kabinco, da se stvari spravijo...in prav je imela. Če bi se odlocil se 1x...bi se enako.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov