Gumenjak Vs Plastika

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » So Apr 13, 2019 18:27

Da se še jaz mal pohecam, malo pa tudi zares. Guma je pri miru le na suhem in tam se ti kozarec ne bo prevrnil.Glede varnosti, koliko gum ali plastik se je pa lani in nasploh potopilo.Plastika se vozi tudi v slabih razmerah, zato tudi več možnosti neprijetnosti, v takih razmerah so gume privezane.S plastiko v glavnem rinejo po skalah, sem ter tja kaka zgori..plastika ima precej več opreme in je tudi potencialna možnost kake nevšečnosti, kot na gumi, avtopilot-pristaneš na skalah, povoziš kakega ribiča ali srfarja, ker plastika ti nudi take ugodnosti, da lahko počneš marsikaj.Pri gumi se držiš za volan, da ne padeš iz čolna, voziš z masko, ker če šprica, nič ne vidiš, po valovih ti nese prš vode po posadki in celem čolnu.Posadko(otroke) zebe in mora nataknit vetrovke,rešilne jopiče, stalno se držiš za razne ročaje, da ne padeš s čolna.... :wink: Plastika s prednjo šipo ali celo s trdo streho, pa meri lahko le 7m, ne piha, ne šprica, ne morem pasti s čolna, posadka v zavetrju in na suhem, zakaj bi se izpostavljal slabšim pogojem.Če bi vstrajal na gumi, bi bil že zdavnaj ločen.
Pa brez zamere, naj ima vsak kar mu je najljubše.Pride pa čas, ko ti pride, kaj je udobneje.
mašinfirer
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » So Apr 13, 2019 19:12

Tudi na 5m plastiki iz prejšnjega stoletja sma bila pod sprayhoodom suha ko poper v zelo slabem morju in gas ni bil glih na vrhu.
Uporabniški avatar
glens
Admiral
Prispevkov: 951
Pridružen: To Avg 17, 2010 18:25
Kraj: ACI Ičići

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a glens » Po Apr 15, 2019 19:48

Dajte prosim že nehat s tem, da te na gumici ne poliva. Sem včeraj popoldne barko peljal iz Krka nazaj v Istro ob Reki po umerjenu burji in je bila barka s hitrosjo 9kt kar nekajkrat polita čez fly, pa je to višine skoraj 5m. Zato se prosim vzdržite raznih komentarjev, da si na gumici brez kabine suh kot poper v vremenu, kjer še domačini ne upajo na vodo... :shock:
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a kasaudio » To Apr 16, 2019 10:11

Vsi ste že malo kompas zgubli. Še mlo, pa boste 5m gumico s trajektom primerjal.

Nihče ni nikoli trdil da gumenjak nadomešča bivalno barko/crusier, ampak zgolj to, da je v segmentu manjših plovil za pojanje po morju v nekaterih pogledih ugodnejši od primerljive banje.

V 9 sezonah na gumi nisem nikoli bil moker od drugega kot od dežja, pa smo tudi po burji kdaj ven šli. Taki, da si sem in tja kakšno ovco videl, nikakor pa ne več od tega. Pri obali predvsem močno piha, valov pa ne dvigne. Vsa skrivnost da na gumi ali pa lahko tudi banji v takem ostaneš suh je, da ne drkariš 9 vozlov ampak pičiš >20 in vse za tabo čez zabriše. Ne vem sicer če je na škafu tudi tako - ali na špici vodo na dol odbije in je ne dobiš v obraz... Na gumi s katero imam opravka jaz je tako in najbrž na kakšni drugi tudi.

Bom letos posnel video take situacije, da ne bo vse na besedah ostalo.
Xilinx Vivado HLx trainee
bsc46
Admiral
Prispevkov: 736
Pridružen: To Dec 08, 2009 11:39
Kraj: Postojna

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a bsc46 » To Apr 16, 2019 12:00

Točno tako. Čeprav sem zdaj na plastiki, se mi še zmeraj kolca po gumici.
Ljubitelj narave
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a kocka » To Apr 16, 2019 18:31

Ce piha čelno ali od strani, te vedno pošprica. Čoln odrine vodo stran, vendar ti jo veter prinese na čoln, pa da si bog.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a kasaudio » To Apr 16, 2019 20:08

Rečenega je bilo menda dovolj. Jaz bom svojo obljubo držal. Pri nas fino burja pihne, tako da težav ni.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a AEgir » To Apr 16, 2019 20:31

Being wet is part of the inflatable boat experience

Inflatable boats are well known to be "wet" boats. So good boating apparel is important. A "wet" boat is one in which the operator gets wet! The smaller the boat and the bigger the waves the more likely you will get wet


:mrgreen:

https://youtu.be/hI1Oh9V4z9M

En hipnotičen video gumenjakov v akciji.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » To Apr 16, 2019 21:51

Tak kot je tam nekje pri 6min sma se vozla lani z opatijo pa sma lepo sedela in ni tolk nabijal in pljuskal. Ne bom reko da ni. Ni pa tolk. Pa opatija je 3,7m
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a MareC » To Apr 16, 2019 23:18

Marcel_Mastnak napisal/-a:Tak kot je tam nekje pri 6min sma se vozla lani z opatijo pa sma lepo sedela in ni tolk nabijal in pljuskal. Ne bom reko da ni. Ni pa tolk. Pa opatija je 3,7m

he,he ti ga pa pihneš

najbolj zanimivo je, da komentirajo takšni ki so pluli z Beograd sport in mislijo, da je to enako kot 6m guma

fantje berem te vaše odgovore in mi gre debelo na smeh in to debelo na smeh

ko boste v eni sezoni prepluli 18x kvarner v vseh vremenskih pogojih (vključno z 30 vozli burje) potem bom to vašo pisarijo o plastčnih 3.7m dolgih in podobnih škafih MOGOČE razumel, ni plastike, ki bi po dolžini enako stabilno plula kot gumenjak

pa še primer plovbe v morju 4-5 jaz z 6m gumo in kolega z 6,5m plastiko konjaža tu nekje blizu, plovba proti burji preko Kvarnerja iz Unij proti Medulinu, moja hitrost dobrih 18-20vozlov on ni mogel glisirat in mu je hitrost padla na 7-11 vozlov, pa oba sva bila mokra(da ne bo kdo mislil, da ne)

in vprašanje zakaj so po svetovnih morjih reševalna plovila SAR, policija, kapteanija, coast guard itd v 80% gumenjaki, verjetno ne zato, ker so zanič in zanič plujejo. Jaz še nisem videl Baylinerja al pa razne Crafte, fishermane, opatije :evil: da bi bili delovno reševalni čolni, ki lahko izplujejo v vsakem vremenu
AMEN
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Sr Apr 17, 2019 00:40

Tak kot je tam nekje pri 6min sma se vozla lani z opatijo pa sma lepo sedela in ni tolk nabijal in pljuskal.


Mogoče bi si pa res namesto gumice kakšno opatijo omislil... upam da bo obstoječ motor dovolj zanjo, ker nekako za silo še dela in ga nebi stran dajal. Itak bojo injektroji shodli počasi... Pol pa itak pride fergazerc u akcijo.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Sr Apr 17, 2019 06:40

Vem za eno dobro z dobrim motorjem :twisted: se vsaj vezat ne bos rabo med valovi :wink:
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a MareC » Sr Apr 17, 2019 07:26

Marcel_Mastnak napisal/-a:Vem za eno dobro z dobrim motorjem :twisted: se vsaj vezat ne bos rabo med valovi :wink:


nismo privezani, pa tudi mokri ne, 25 vozlov burje preko Kvarnerja

https://youtu.be/MO9mtzg0qvc
m1ha
Kontraadmiral
Prispevkov: 315
Pridružen: Pe Nov 18, 2011 12:40
Kraj: Postojna

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a m1ha » Sr Apr 17, 2019 08:15

MareC napisal/-a:
Marcel_Mastnak napisal/-a:Vem za eno dobro z dobrim motorjem :twisted: se vsaj vezat ne bos rabo med valovi :wink:


nismo privezani, pa tudi mokri ne, 25 vozlov burje preko Kvarnerja

https://youtu.be/MO9mtzg0qvc


To pa ful nabija in šprica. Vsaka 4m plastika bi se tukaj boljše obnesla.

Lp Miha
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Gumenjak Vs Plastika

OdgovorNapisal/-a AEgir » Sr Apr 17, 2019 08:26

Naja, roko na srce tudi plastika bi v takem glih en tolk nabijala. Sej v osnovi je to glih tko plastika ko dvigne gumasto kombinežo nad vodo.

Marec In kakšna je kej razlika med rudo in yamaho? Si šel na isto konjev?
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti