6,5 - 7 metrov barka

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
Galex
Viceadmiral
Prispevkov: 371
Pridružen: To Jan 16, 2018 20:50
Kraj: Portorož

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a Galex » Pe Avg 02, 2019 17:57

Fantje res ni bilo moje vprašanje namenjeno medsebojnemu dokazovanju. Zato sem tudi napisal "dobronamerne" ter da bom o vsem že presodil sam. Zato res ne bi rad da se tema sprevrže v dokazovanje kdo ima prav. Vsak gleda in ima izkušnje na svoj način in izkušnje in prav te me zanimajo.
Kar se tiče izvenkrmnih motorjev poznam vso zadevo ker imam takšne motorje že vrsto let. Če bi kupoval čoln za vozit domov bi sigurno vzel izvenkrmnega. Ker pa bo čoln pol leta v vodi in vidim da je večina na notranjih motorjih mi je dalo mislit. Kolega ima na Antaresu 680 izvenkrmni motor in letni privez...Ima kar nekaj dela in težav, ker motor po vsakem aktivnem vikendu spira s sladko vodo...itd..eni bodo spet rekli, da pametno, drugi da je nesmisel...dostopanje na čoln in iz njega je zaradi vezanja na premec oteženo...itd
Moj budget za naslednji čoln je 30 000 € tako da ne kupujem neke stare zjahane kište s 500 urami, ker jih delam cca 100 na leto ampak dobro ohranjen čoln.
Na Saverja recimo zadostuje recimo 200 KM motor... na Mano marine 22,50 z notranjim je ekvivalenten recimo kakšen Mercruser 4,2 ??

Najbolj me načeloma zanima kaj se bolj obnese, če imaš čoln v Marini. Nisem videl veliko čolnov z zunanjim motorjem vezanih v marini na krmo...predvidevam da zaradi možnosti da ti razbije motor če gre kaj narobe...
Pa priklopi za elektriko so na zadnji strani in potem se podaljške vleče po čolnu...itd

A razmišljam pravilno ??
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Avg 02, 2019 18:44

Ne, ne razmišljaš pravilno. V tujini kamorkoli greš vsi vežejo na krmo in ogromno je izvenkrmnih motorjev. Moj je bil 9 let vezan na krmo v marini in mu nič ne manjka.Na jadranu je nek fetiš na vezanje s premcem naprej ampak ko se pogovarjam z ameroti o tem je prvo vprašanje v čem je fora takega vezanja.

Da skratimo priču za stanje v vodi skozi leto je tvoja dilema irelevantna. Peto lahko potrgneš v enem priimeru iz vode v drugem pa ne. To je vse iz tega naslova.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Pe Avg 02, 2019 19:06

Kot rečeno, pošlji ZS pa se vsedemo z morjeplovci na kavo pa lahko levo desno vse vprašaš. Tudi možnost probe imaš kot sem že ponudil.

Srečo pri izbiri :)
darkojakob
Kontraadmiral
Prispevkov: 275
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 13:22

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a darkojakob » Pe Avg 02, 2019 19:44

Pri taki dolžini, kot jo iščeš definitivno zunanji motor...pri večji je pa smiselno imeti notranji, čeprav meni nekako to ne leži.
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Pe Avg 02, 2019 20:46

Aegir, kako se to veže čoln z izvenkrmnim motorjem na krmo,in da lahko dvigneš motor iz morja?...pomoje je vsaka pasarela prekratka (ki pa jo jaz in ti verjetno sploh ne voziva s seboj...
Jaz moje honde nikoli ne izpiram s sladko vodo, čoln pa je v morju celo leto, pa motor kljub 900 uram dela bp....
mirno morje
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Pe Avg 02, 2019 21:16

.

Jaz pa zato vežem premec na obalo, da me vsak qrac, firbec ne gleda, ko si prašnike počoham.

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
Galex
Viceadmiral
Prispevkov: 371
Pridružen: To Jan 16, 2018 20:50
Kraj: Portorož

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a Galex » Pe Avg 02, 2019 21:56

To kar je Roman napisal je verjetno res vsaj delni vzrok takšnega vezanja. Če nameravaš spirat motor je dokaj narodno to počet če vežeš na tak način...
Bi se pa vseeno sam odločil za izpiranje, ker če kupiš nov motor za 17.000 ne vem če bi ga pustil celo leto v vodi, ker vem kakšen pride motor po par letih...seveda gledaš pri motorju starem 15 let drugače...

Kot pravim...so plusi in minusi...verjetno bo tudi naslednji čoln poganjal zunanji motor...ali pa me premami kaka druga opcija, če pride dobra ponudba...

Bomo še kakšno rekli na srečanju...letošnja sezona je šla v "maline" tako da je še nekaj časa za miren nakup...
Uporabniški avatar
Galex
Viceadmiral
Prispevkov: 371
Pridružen: To Jan 16, 2018 20:50
Kraj: Portorož

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a Galex » Pe Avg 02, 2019 21:57

pajer1 napisal/-a:.

Jaz pa zato vežem premec na obalo, da me vsak qrac, firbec ne gleda, ko si prašnike počoham.

.



Payer- Dejansko pameten argument...
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3949
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Pe Avg 02, 2019 23:03

Še moj vidik:

Na 6.5-7m bi imel izvenkrmnega, pri večji barki pa notranjega - diesel. Ne zaradi porabe, ker razlika je res majhna v primerjavi z bencinom, ampak bolj zaradi varnosti. Spanje na 500L evrosupra mi nekak ne gre v koncept.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Avg 02, 2019 23:36

Aja minimalna razlika je če maš not 2 v8 5.7 bencinarja al pa 2 volvo 5 cilindrska turbo dizla? Kje si pa to zvedel če smem uprašat?

Roman1: dec je mel eno navadno hrastovo dilo in to je blo to.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3949
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a kasaudio » So Avg 03, 2019 00:22

Ajde aegir back off. Pejt na dopust spust tistih svojih 17m ketne spij ene 3 pive če ti je še tolk ostal in uživaj. Tečn si u P.M. a maš spet tardečo...
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Avg 03, 2019 03:25

Čist resno me zanima od kod dobiš navdih za take kolosalne gluposti pisat. Kakšen je thought proces? Kje si ti recimo to slišal al kako si prišel do tega da je razlika pa res majhna?
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1682
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a Paco » So Avg 03, 2019 09:00

Mislim da je bilo tu bolj mnenje o potencijalni explozivnosti pri plovilu s 500 l diesla in 500l supra. Kdor je dosti na vodi ve, da se kmalu ali celo večkrat srečas s kakšnimi težavami na rezervoarjih , dovodih, etc in vse tudi ni vidno in dosegljivo brez velikih posegov...Tudi Diesel rezervoarji prerustajo , pa sem ziher da tudi oni bencinski , samo zob časa mora biti pravi...Pa ne zahajajmo sedaj v boljše slabše ...Definitivno pa imajo boljši bencinski čolni, posebno stikalo z vklopom ventilacije prostora rezervoarja z bencinskimi vodi pred samim startom motorja oz med točenjem goriva,; po dolgem stanju na soncu.....da ne razglabljamo dalje v tej smeri če ni nujno. :mrgreen:
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Avg 03, 2019 16:44

Roman 1 napisal/-a:Aegir, kako se to veže čoln z izvenkrmnim motorjem na krmo,in da lahko dvigneš motor iz morja?.


Evo našel sliko. Velika večina je tko vezanih in moped iz vode.


Slika
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Wisdom
Viceadmiral
Prispevkov: 542
Pridružen: Sr Jul 22, 2015 14:58

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a Wisdom » So Avg 03, 2019 18:03

Eagir, imaš živce se bosti z določenimi osebki. Kapo dol.

Je pa treba enim stvari čisto zares še narisati. Če tega ne znajo, potem so trdno prepričani, da to ne obstaja. Žal tako je in tudi bo.

Še nekaj slik za nejeverne Tomaže.

Slika

Slika

Slika

Slika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov