POMOČ PRI IZBIRI ČOLNA

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

igor11
Kontraadmiral
Prispevkov: 251
Pridružen: To Nov 24, 2009 13:06
Kraj: ljubljana

Re: POMOČ PRI IZBIRI ČOLNA

OdgovorNapisal/-a igor11 » Ne Jun 16, 2019 22:17

Z 4,5 metrskim bi imel ob 1m valovih že težave gliserat, 6m ni primerjlivo. Bi se moral še 4,5m peljat ,res pa da manj kot 5m gliser težko rentaš, ker ji skoraj nikjer nimajo. Z kakšnim morjeplovcem, ki ima cr. 4,5m fišerman, bi se mogel zmenit, da te pelje in vidiš razliko stem, ki si ga rental, da ne bo ob nakupu prevelikega razočaranja.
morje, morje...
Uporabniški avatar
primorc84
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Okt 16, 2014 12:54
Kraj: kras

Re: POMOČ PRI IZBIRI ČOLNA

OdgovorNapisal/-a primorc84 » Ne Jun 16, 2019 22:36

Oj jaz bi najprej preveril možnost priveza kajti dnevno stavit čoln noter pa ven rata muka, in še to lahko počneš z malim škafom z katerim boš skakal po valovih pa še moker boš vsakič ko bo morje razburkano. Še najbolšo idejo si dal sam jaz bi vzel kak mali gumenjak z novejšim motorjem za dalše izlete pa rentanje. Gumenjak z novejšim motorjem cirka 4000 če zdraven najameš takega kot si mel za 5 krat daš jurcka. Itak potem smo v unem zacaranem krogu in neskončih debat ali nakup ali rentanje.
en mrzu špric, še raje en knc terana in ena feta pršuta, na zdravje morjeplovci
novinec1
Kontraadmiral
Prispevkov: 327
Pridružen: Po Maj 11, 2015 16:54

Re: POMOČ PRI IZBIRI ČOLNA

OdgovorNapisal/-a novinec1 » Po Jun 17, 2019 16:30

igor11 napisal/-a:Z 4,5 metrskim bi imel ob 1m valovih že težave gliserat, 6m ni primerjlivo. Bi se moral še 4,5m peljat ,res pa da manj kot 5m gliser težko rentaš, ker ji skoraj nikjer nimajo. Z kakšnim morjeplovcem, ki ima cr. 4,5m fišerman, bi se mogel zmenit, da te pelje in vidiš razliko stem, ki si ga rental, da ne bo ob nakupu prevelikega razočaranja.


Se pridružujem sam sem naredil točno tak preskok iz 4,5 plastike na 6m in nima smisla eno testirat in sklepat da je je pri drugem približno enako. Je enostavno prevelika razlika
moščenice
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 44
Pridružen: Ne Maj 26, 2019 22:14

Re: POMOČ PRI IZBIRI ČOLNA

OdgovorNapisal/-a moščenice » Po Jun 17, 2019 21:28

Vsem hvala za nasvete. Skušal bom nekje stauhati še kaj manjšega za preizkus. Imam enega ogledanega z mornarja. Skušal se bom dogovoriti, da mi ga renta za en dan in če mi bo sprejemljivo mu ga odkupim, v nasprotnem plačam rentanje. Pustim mu varščino oz. zavarovanje, želim pa imeti čoln na razpolago ves dan z mojo “posadko” na krovu.
Saso_P
Kapitan korvete
Prispevkov: 101
Pridružen: Če Feb 18, 2016 20:03

Re: POMOČ PRI IZBIRI ČOLNA

OdgovorNapisal/-a Saso_P » Sr Jun 19, 2019 11:43

Načeloma ne moreš kar rentati čolna od nekoga... to je potem črni čarter in bo možakar kar v hudem prekršku.

Morda edina varianta, da pri notarju overi, da ti ga posodi za en dan... nekako pa dvomim, da bo nekdo šel to delat, da ga boš ti sprobal en dan in ga boš potem mogoče kupil... Jaz ne bi tega počel, če bi bil na njegovem mestu... kaj če gre kaj narobe? Kdo bo kril stroške itd? Zavarovanja nima narejenega na ta način, da ga lahko vozijo tretje osebe itd.

Lahko se pa zapeljete en krog skupaj z lastnikom - to je pa normalno in logično pred nakupom.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3946
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: POMOČ PRI IZBIRI ČOLNA

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Sr Jun 19, 2019 11:50

Varianta je tudi da se vpišeš kot solastnik čolna. To gre, če rentaš prijatelju, ki ga dobro poznaš in zaupaš.
Xilinx Vivado HLx trainee
Saso_P
Kapitan korvete
Prispevkov: 101
Pridružen: Če Feb 18, 2016 20:03

Re: POMOČ PRI IZBIRI ČOLNA

OdgovorNapisal/-a Saso_P » Sr Jun 19, 2019 15:28

Ja OK :)
Ampak to ne bo delal nekdo za potencialnega kupca.

Znotraj ožje družine naj tudi ne bi bil problem.
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: POMOČ PRI IZBIRI ČOLNA

OdgovorNapisal/-a franc5e » Sr Jun 19, 2019 15:31

Težka bo, kolega prodaja avto, pa včeraj prideta dva in onadva bi se kar sama peljala :?:
Pa kolega reče, ključe takoj sem, pa marš.....
moščenice
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 44
Pridružen: Ne Maj 26, 2019 22:14

Re: POMOČ PRI IZBIRI ČOLNA

OdgovorNapisal/-a moščenice » Sr Jun 19, 2019 19:31

Ne vem kaj naj rečem... Bom skušal uradno rentati še kaj manjšega, čeprav kolikor brskam po spletu je vsa plastika večja in močnejša. Prodajalca, ki ga imam na radarju moram kontaktirati in bom videl kaj meni, kako lahko preizkusim čoln in koliko se mi je pripravljen približati. Hvala za opozorilo.
Uporabniški avatar
WSurfer
Kapitan
Prispevkov: 163
Pridružen: Sr Jul 29, 2015 22:51
Kraj: Domžale - Novigrad

Re: POMOČ PRI IZBIRI ČOLNA

OdgovorNapisal/-a WSurfer » Pe Jun 21, 2019 10:19

Če kupuješ pod 5m vsekakor preizkusi tudi takšen model. Že razlika med čolnom dolžine 6m in 5.20m je ogromna, kaj šele med 4.5 in 6m.

Je pa rentanje vsekakor zelo dobrodošlo, predvsem v začetku, da v praksi spoznaš kaj v resnici šteje na vodi.

Sam bi ti priporočal, da prvo najdeš mesto za privez. Že samo čiščenje plovila po vožnji je marsikomu v breme, kaj šele da bi ga po vsakodnevni uporabi še vlekel iz vode. Mogoče na začetku, ko si poln entuziazma, da bi šel kdo na dopust za 14 dni in vsak dan vlekel čoln iz vode... premisli.

Tudi prostor boš na čolnu iz dneva v dan bolj cenil. Na začetku ob nakupu se sprejema polno kompromisov, ti pa potem ob uporabi plahnijo. Budget, ki si ga planiral povečaj za 30%, kot ti je svetoval že @ennavtik, izbira bo večja in zadovoljstvo na vodi večje.

LP, WSurfer
moščenice
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 44
Pridružen: Ne Maj 26, 2019 22:14

Re: POMOČ PRI IZBIRI ČOLNA

OdgovorNapisal/-a moščenice » Pe Jun 21, 2019 13:35

Surfer hvala za nasvet. Včeraj sem kontaktiral ljudi za privez v marini Opatija. Za letos ni nič, za naslednje leto pa morda. Moram govoriti s šefom in doseči, da me postavi v čakalno vrsto za naslednje leto. Predvidena cena iz cenika iz 2017 je cca 2400 EUR za do 6 m/ pol leta ; april- september. Ne vem če to še drži. Če bi imel privez bi v lastništvo skušal pritegniti še enega ali celo dva. Tako bi si privoščili zelo dober čoln ga maksimalno izkoristili in stroške spravili v razumen okvir. Ima kdo izkušnje s tem?
Sašo
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3946
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: POMOČ PRI IZBIRI ČOLNA

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Pe Jun 21, 2019 15:36

2400€ za 6m čoln za pol leta je pa bolano do nezavesti.

Solastništvo se ne obnese najbolje v takem primeru. Je možno z ljudmi, ki se dobro poznajo, zaupajo in so 100% pošteni do drugih. Z nekimi, ki jih ne poznam ali le bežno se tega nikoli nebi šel. Rajši prilagodim svoje želje in imam manj v lastni režiji.

Pri teh cenah veza in glede na želje je občasno rentanje definitivno najbolj smiselno.
Xilinx Vivado HLx trainee
moščenice
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 44
Pridružen: Ne Maj 26, 2019 22:14

Re: POMOČ PRI IZBIRI ČOLNA

OdgovorNapisal/-a moščenice » Pe Jun 21, 2019 17:59

Ja se strinjam, 2400 je nora cena za 6 m. Nočeš vedeti cene za daljša plovila:). Tako je to na obali Kvarnerja. Lani je bila cena dnevnega najema boje v Moščenički Dragi, na odprtem, pred neurjem povsem nezavarovanem delu, od 20 do 25 EUR. Ob tem pa je še dostop do morja z avtomobilom težko dostopen (rampa, procedura odpiranja), spust čolna na drči pa skoraj onemogočen, saj je zelo malo prostora za splovitev čolna. Je pa seveda dvigalo za 50 eur (lanska cena) na voljo. Vedno bolj sem slabe volje in vedno bolj ugotavljam da je imeti čoln oziroma kupiti še najmanjši problem ali “najprej štalca, potem kravca”.
darkojakob
Kontraadmiral
Prispevkov: 275
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 13:22

Re: POMOČ PRI IZBIRI ČOLNA

OdgovorNapisal/-a darkojakob » So Jun 22, 2019 08:27

2400 je res bolano. Toliko mene pride celotna sezona, bencin, privez, zimovanje, zavarovanje,....+ še kaksna kepca sladoleda :D
moščenice
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 44
Pridružen: Ne Maj 26, 2019 22:14

Re: POMOČ PRI IZBIRI ČOLNA

OdgovorNapisal/-a moščenice » So Jun 22, 2019 10:12

Kje imaš privez?

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov