Kako daleč s čolnom do 5 m

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

brane1
Kapitan korvete
Prispevkov: 97
Pridružen: Po Okt 05, 2015 22:21
Kraj: okolica Kopra

Re: Kako daleč s čolnom do 5 m

OdgovorNapisal/-a brane1 » Če Jul 25, 2019 22:59

Kajvem, cel dan. Ob 8.00 start, prišla nazaj okrog 18. Ma nisva se samo vozila. Kej se pač člouk tudi ustavi
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Kako daleč s čolnom do 5 m

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Ne Dec 15, 2019 19:06

Bertitauhec napisal/-a:No zdaj pa vam povem, če se da daleč s čolnom do 5m. Včeraj iz Ŕaba do Turanj-a ( 110 KM ) dva malo drugačna ( jaz in moj prijatelj ), s čolnom Elan gt 435 s, ter Mercury 60 2t letnik 1987. Čas vožnje 3,5 ure. Danes pa nazaj zgodaj zjutraj, 2 uri in 45 minut.!!! Sva šla samo za stavo k prijateljem iz Raba v Turanj na pir mogoče dva, tja pod Virskim mostom nazaj po zunanji strani Vira. Vedno brez postanka s 3/4 gasa. Želim vam lep dopust in mirno morje.


Lepa :D

Jaz se lahko pohvalim z vožnjo od Molata do Paga (Mandre) in nazaj s 3m Honwave-om in 6 KM Yamaho :lol: 8)

Se je pa vleklo (sploh za nazaj), pa še benza je sfalilo - na srečo 100 m pred "domom". :mrgreen:
KANCLER
Poročnik fregate
Prispevkov: 64
Pridružen: Sr Nov 29, 2017 20:47
Kraj: Spodnji Duplek

Re: Kako daleč s čolnom do 5 m

OdgovorNapisal/-a KANCLER » Ne Dec 15, 2019 19:48

Gres tako dalec kolker se sam počutiš sposobnega in koliko zaupaš v svojo opremo... če te je strah lahko imaš 20m jahto in samo spiš na njej v Marini ali celo suhi marini..
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Kako daleč s čolnom do 5 m

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Ne Dec 15, 2019 20:21

KANCLER napisal/-a:Gres tako dalec kolker se sam počutiš sposobnega in koliko zaupaš v svojo opremo... če te je strah lahko imaš 20m jahto in samo spiš na njej v Marini ali celo suhi marini..


vi nimate razčiščenih pojmov, še manj pa zdrave pameti. bolje da ostanete na kopnem in ne poučujete drugih z vašimi nasveti okoli navtike.

dobro da povprečna sezona na vodi traja za turistične morjeplovce 10 dni max na leto, ker je že to dovolj da je črna kronika na hrvaškem vsak dan "slano" začinjena čez poletje. Sej zakoni so pa samo zato, da kazni kasirajo kajne? ne da bi koga obvaroval kdo pred škodo ali smrtjo.
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Kako daleč s čolnom do 5 m

OdgovorNapisal/-a franc5e » Ne Dec 15, 2019 20:22

Kuhan_Vinček napisal/-a:
Bertitauhec napisal/-a:No zdaj pa vam povem, če se da daleč s čolnom do 5m. Včeraj iz Ŕaba do Turanj-a ( 110 KM ) dva malo drugačna ( jaz in moj prijatelj ), s čolnom Elan gt 435 s, ter Mercury 60 2t letnik 1987. Čas vožnje 3,5 ure. Danes pa nazaj zgodaj zjutraj, 2 uri in 45 minut.!!! Sva šla samo za stavo k prijateljem iz Raba v Turanj na pir mogoče dva, tja pod Virskim mostom nazaj po zunanji strani Vira. Vedno brez postanka s 3/4 gasa. Želim vam lep dopust in mirno morje.


Lepa :D

Jaz se lahko pohvalim z vožnjo od Molata do Paga (Mandre) in nazaj s 3m Honwave-om in 6 KM Yamaho :lol: 8)

Se je pa vleklo (sploh za nazaj), pa še benza je sfalilo - na srečo 100 m pred "domom". :mrgreen:



Vau, to pa je, daj malo opiši :shock:
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Kako daleč s čolnom do 5 m

OdgovorNapisal/-a franc5e » Ne Dec 15, 2019 20:29

kr3mn1 napisal/-a:
KANCLER napisal/-a:Gres tako dalec kolker se sam počutiš sposobnega in koliko zaupaš v svojo opremo... če te je strah lahko imaš 20m jahto in samo spiš na njej v Marini ali celo suhi marini..


vi nimate razčiščenih pojmov, še manj pa zdrave pameti. bolje da ostanete na kopnem in ne poučujete drugih z vašimi nasveti okoli navtike.

dobro da povprečna sezona na vodi traja za turistične morjeplovce 10 dni max na leto, ker je že to dovolj da je črna kronika na hrvaškem vsak dan "slano" začinjena čez poletje. Sej zakoni so pa samo zato, da kazni kasirajo kajne? ne da bi koga obvaroval kdo pred škodo ali smrtjo.



Saj te razumemo kaj želiš povedati imaš prav, vendar se mi zdi da malo pretiravaš in nam vsakodnevno nabijaš kaj ne smemo, nam groziš s smrtjo itd. Jaz sem se že malo naveličal.......
KANCLER
Poročnik fregate
Prispevkov: 64
Pridružen: Sr Nov 29, 2017 20:47
Kraj: Spodnji Duplek

Re: Kako daleč s čolnom do 5 m

OdgovorNapisal/-a KANCLER » Ne Dec 15, 2019 20:32

kr3mn1 napisal/-a:
KANCLER napisal/-a:Gres tako dalec kolker se sam počutiš sposobnega in koliko zaupaš v svojo opremo... če te je strah lahko imaš 20m jahto in samo spiš na njej v Marini ali celo suhi marini..


vi nimate razčiščenih pojmov, še manj pa zdrave pameti. bolje da ostanete na kopnem in ne poučujete drugih z vašimi nasveti okoli navtike.

dobro da povprečna sezona na vodi traja za turistične morjeplovce 10 dni max na leto, ker je že to dovolj da je črna kronika na hrvaškem vsak dan "slano" začinjena čez poletje. Sej zakoni so pa samo zato, da kazni kasirajo kajne? ne da bi koga obvaroval kdo pred škodo ali smrtjo.


Ne razumem zakaj si zdaj popljuval moj odgovor? Še manj pa razumem ljudi ki na forumih sprašujejo takšne stvari kako dalec s 5m čolnom? Nevem po kateri formuli bi lahko to nekomu svetoval.. vsak dan na morju je drugačen.. vse se razlikuje od lokacije do lokacije... oprema in pa zaupanje v svoje sposobnosti, ki sem jih jaz omenil pa so po mojem mnenju najpomembnejša..

Lp
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5971
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Kako daleč s čolnom do 5 m

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Dec 15, 2019 20:52

Ena 2 majstra sta s 6.4m fishermanom in suzukijem 115 prečla atlantik tko da ni ovir. Sam jajčka moraš met taka da se lahko gor usedeš namesto na stol. :)
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1680
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Kako daleč s čolnom do 5 m

OdgovorNapisal/-a Paco » Ne Dec 15, 2019 20:56

:shock: :o :shock: :o Po svoje so vprašanja res malce provokativna in še bolj odgovori. :shock: :? Sam si ne bi upal svetovati (trditi) kako daleč lahko nekdo gre pa če bi mu posodil svoj gliser za katerega vem kaj zmore :?:

Vprašanje in odgovori pa so v stilu koliko lahko spije 18 letni mladec žganega brez da pade v komo...in potem se začno naštevanja koliko kdo zmore in kaj si upa...

Resno v navtiki ?
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5109
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Kako daleč s čolnom do 5 m

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Dec 15, 2019 22:03

Kako daleč s čolnom do 5 m?
Po vodi ali na prikoli ?
Hahahaha :lol:
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Kako daleč s čolnom do 5 m

OdgovorNapisal/-a alesjo » Ne Dec 15, 2019 22:37

Jaz sem z mojo prvo jadrnico dolžine 4,60m predrsal ves jadran podolgem in počez, hudo lepo je bilo včasih pa tudi hudo trpljenje z močnim vetrom in visooookimi valovi :lol: :lol: nepozabno 8) :D
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Kako daleč s čolnom do 5 m

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Ne Dec 15, 2019 23:55

franc5e napisal/-a:
Kuhan_Vinček napisal/-a:
Bertitauhec napisal/-a:No zdaj pa vam povem, če se da daleč s čolnom do 5m. Včeraj iz Ŕaba do Turanj-a ( 110 KM ) dva malo drugačna ( jaz in moj prijatelj ), s čolnom Elan gt 435 s, ter Mercury 60 2t letnik 1987. Čas vožnje 3,5 ure. Danes pa nazaj zgodaj zjutraj, 2 uri in 45 minut.!!! Sva šla samo za stavo k prijateljem iz Raba v Turanj na pir mogoče dva, tja pod Virskim mostom nazaj po zunanji strani Vira. Vedno brez postanka s 3/4 gasa. Želim vam lep dopust in mirno morje.


Lepa :D

Jaz se lahko pohvalim z vožnjo od Molata do Paga (Mandre) in nazaj s 3m Honwave-om in 6 KM Yamaho :lol: 8)

Se je pa vleklo (sploh za nazaj), pa še benza je sfalilo - na srečo 100 m pred "domom". :mrgreen:



Vau, to pa je, daj malo opiši :shock:


Sicer sem na kratko dogodivščino povzel tukaj (glej predzadnjo objavo na linku spodaj):

http://www.morjeplovec.net/forum/viewtopic.php?f=25&t=24533&start=75

Ampak, da bolj obširno opišem dogodivščino....

Že pred samim dopustom sem se odločil, da v kolikor bo vreme dalo, obiščeva z gumenjakom tudi Mandre (Pag).
Mandre imajo anmreč pri meni močan nostalgičen faktor, pa še lep izlet bi (in tudi je) bil.

Tako sva se z (zdaj že bivšo) punco eno jutro spravila v Honwave in krenila proti Pagu.

Glede na to, da čoln ni bil vpisan, sem bil uradno seveda omejen na plovbo samo 1000 m od obale, zato sem pot v Google Mapsu splaniral čim bolj tako, da sva skakala od otoka do otoka: Molat --> Ist --> proti Olibu --> Planik --> Maun ---> Pag
Vem, da so razdalje vmes še vedno več kot 2000 m, ampak bi vsaj imel manj možnosti za kazen.

Pot do Paga se niti ni toliko vlekla, saj naju je obdajalo navdušenje - pojavili so se namreč tudi delfini, pa še raziskovala sva otoke med potjo.

Po okoli 3. urah plovbe sva nazadnje brez problema prispela v Mandre. Yamahica se je odlično izkazala in je vso pot brez problema predla na polnem plinu - seveda z vmesnimi postanki.

V Mandrah sva se potem kopala in uživala do kakšne 18. ure, nato pa sem predlagal, da se pričneva vračati.
Je pa naneslo tako, da se je punca spomnila, da je v Mandrah Konzum (na Molatu so trgovine bolj švoh) in da bi bilo fajn skočit še tja, po kakšno hrano, ki je na Molatu dražja ali pa je sploh ni.

In tako sva seveda iz Mander štartala šele okoli 19. ure (če me spomin ne vara).

Ampak, ker so poleti dnevi dolgi, me ni preveč skrbelo - do somraka bova že prispela.

In tako sva odbrenčala proti "domu".

Ravno, ko sva plula mimo Planika, sem se odločil, da preverim kakšna je situacija z gorivom - odvijačim pokrov rezervoarja in pobledim. Nekam sumljivo malo bencina pljuska po rezervoarju. Definitivno ne slaba polovica, kolikor bi glede na razdaljo pred nama še hotel videti. :lol:

Zavoljo ohranitve mirne situacije nisem rekel niti besede - punca je brala knjigo.

Meni pa so živci delali na polno. Usedel sem se na klop s hrbtom proti premcu in se nagnil nazaj, da bi pomagal gumenjaku pridobiti kakšen vozel hitrosti.

In tako sva motorirala, sonce pa se je vztrajno pomikalo proti morju.

Napetost v meni je vztrajno naraščala in samo upal sem, da punca ne bo prehitro odložila knjige in vidla mojega zaskrbljenega izraza na obrazu. :lol:

Nazadnje vendarle odloži knjigo in me vpraša, če je vse v redu - nima več smisla blefirati. :roll:

Razložim ji, da je nekam sumljivo malo goriva v rezervoarju ampak da je ne rabi skrbet.
Malo se ozre naokoli in me vpraša, če je pred nama že Molat. Pritrdim.

Rzaveseli se in vpraša zakj ne plujeva naravnost proti otoku.

Namreč, medtek ko je ona brala knjigo, sem jaz poskusil z Google Mapsom prelisičiti vse zakone matematike in geometrije ter ubrati najkrajšo pot do doma.

To pa je seveda pomenilo plutje naravnost med Planikom in Molatom (in ne več od otoka do otoka, kot sva delala dopoldan).

Razložim ji, da če bova plula naravnost do Molata, lahko ostaneva brez goriva preden prispeva nazaj v Brgulje.
Molat je namreč zelo razpotegnjen otok in Brgulje, kjer sva imela apartma, so čisto v notranjosti - obpluti je potrebno celoten zunanji krak črke "V" in nato še z notranje strani.

Nazadnje punca popusti in tako predeva naprej. Nebo se počasi mrači, svetilniki pričnejo utripati, prve zvezde se že kažejo.

Midva doseževa skrajni rt jugovzhodnega kraka Molata. Na pol mi je že odlgelo, saj se dokaj blizu guncajo jamborne luči zasidranih jadrnic. Če nama sedaj zmanjka goriva, se bova že privlekla do njih na kak deci - na žalost ne vina, ampak goriva. :mrgreen:

Na srečo tole ni bilo potrebno in tako sva uspešno napredovala mimo mesta Molat naprej proti Brguljam.

Na obrazu so se nama že prikazali zmagoviti nasmeški in vsa zadovoljna sva že zajemala sapo za Vikinški slavospev, ki bi se nama izvil iz pljuč.

Takrat pa naenkrat Yamahica prekine monotono brenčanje in se začne zaganjati in kihati in spet zaganjati...

Moje oči so verjetno izstopile iz obraza kot 2 frnikuli.... Od marine sva bila oddaljena še kakšnih 200 m.

Punca se prične nejevoljno presedati: "A je pokvarjen?" Obrenm se k njej: "Nope, goriva je zmanjakalo".

Malce nejevoljna že hoče poprijeti za veslo, ampak jo ustavim. "Počakaj, bom probal še nekaj narediti" ji povem.

Odvežem rezervoar in ga diagonalno nagnem pokonci, nato pa poskusim stisniti pumpico. Najprej hrope, nato pa začutim pritisk goriva. Oddahnem si. Za nekaj metrov ga še je.

Punci pokažem kako naj drži rezervoar, nato pa poskusim zagnati motor. Vžge s prve. 8) Bravo Yamahica!

Premakneva se naprej, dokler se kakšnih 50 m pred luko zgodba ne ponovi. Tokrat vem, da nama ostanejo samo še vesla.

Poprimeva in priveslava domov. Glede na čas, ki sva ga porabila za preveslati teh 50 m, me kar zmrazi ob misli, da bi morala veslati dlje. Se kar pozna, da Honwave ni kanu.

Vsa izmučena se privlečeva v apartma.

"Jutri pa se bova tukaj kopala, prav" me punca vpraša s takšnim tonom glasu, da vem, da je možen samo en odgovor.
Ker pa mi moška trma vseeno ne da miru, poskusim vseeno... "Ne, ne, jaz res ne bi šla jutri s čolnom. Mi še zdaj brenći v ušesih od poslušanja tega motorja cel dan" mi odvrne.

Ko bi le vedela, da je to brenčanje pomenilo, da bo lahko danes spala v udobni postelji najinega apartmaja...

KONEC ZGODBE
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5971
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Kako daleč s čolnom do 5 m

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Dec 16, 2019 00:49

Babam je vse tko samoumevno. :)
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Darh
Admiral
Prispevkov: 1162
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Kako daleč s čolnom do 5 m

OdgovorNapisal/-a Darh » Po Dec 16, 2019 06:57

Tudi meni se zdi da kremni malo napihuje po nepotrebnem.
Razumem da nas svari pred nevarnostmi, HVALA.
Tudi z malimi banjami se dalec pride, je pa res, da moras malo bolj biti preprican sam vase in imeto dobro opremo, poglej kako je letos nasa dva clana vrglo na suho, pa sta imela kar konktretno dolzino in tezo, pa se kvalitetna sidra, pa ni nic pomagal, tko da raje svetuj na kaj naj pazijo tisti, ki se na taksno pot odpravljajo.
Lpd
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Kako daleč s čolnom do 5 m

OdgovorNapisal/-a franc5e » Po Dec 16, 2019 07:25

Hvala lepa Vinček izjemno lepo napisano, točno Darh, najbolj zanimivo temo ne bomo pustili zapacati... :D

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov