Izvenkrmni moto

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator, moderator2, cibro

primozvel
Kapitan bojne ladje

Izvenkrmni moto

OdgovorNapisal/-a primozvel » So Sep 21, 2019 20:07

Zanima me koliko ur zdrži 4 taktni motor oziroma pri nakupu rabljenega do koliko se še splača.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Izvenkrmni moto

OdgovorNapisal/-a pajer1 » So Sep 21, 2019 20:11

.

Zdrži ogromno ur, posebno tistim ki vlečejo panulo. Delujejo na tretjini gasa in samo predejo-

Bolj kot ure bi mene zanimalo pod kakšnimi pogoji je deloval in kako se je servisiral. To velja za manjše motorje 4-6 konjske. Močnejši so pa še bolj odvisni od načina uporabe in servisiranja.

Pri manjših ni nobena redkost tisoč in več ur, pri velikih je pa nekako od 50-100 ur na leto zlato povprečje.

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
primozvel
Kapitan bojne ladje

OdgovorNapisal/-a primozvel » Ne Sep 22, 2019 09:17

Gledam max 60 hp kar dopušča čoln in kako so te kombinacije 40hp menjan računalnik na 60 hp. Ali majo 4 taktni razen menjave jermena predvideno še kakšno drugo menjavo delov na večje št. Ur
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Sep 22, 2019 10:08

Bati, ležaji, ventili, sedeži ventilov, tesnila. To se menja na večje število ur.

Napačno si zastavil tale nakup ker rabljen motor lahko crkne po 200 urah ali pa po 10k in več ne crkne.

4t motorji imajo pred zgoraj napisanim remontom predvideno življensko dobo 10000 ur. To je 416 dni oziroma več kot eno leto non-stop delovanja.

Z drugimi besedami skoraj popolnoma vseeno je koliko ima ur, važno je ali je bilo zanj lepo poskrbljeno.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
primozvel
Kapitan bojne ladje

OdgovorNapisal/-a primozvel » Ne Sep 22, 2019 10:47

Ok na kaj moram paziti pri nakupu rabljenega 4t motorja in kako ugotoviti v kakšnem stanju je dejansko motor. Pa katero znamko priporočate.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Sep 22, 2019 13:13

Gledaš očitne stvari, lep mora biti pod kapo in ohranjen pa lepo more tečt.

Po moje je najbolje da kupiš motor ki je bil kupljen in od novega servisiran na istem servisu in ga serviser pozna, tako bo verjetno najbolj ziher.

Nek strašen kult je okol Yamah, tega nikoli do letos nisem čist razumel (imam rad rudle in đonije) , ker sem pa letos postal tudi sam lastnik yamahe, pa se mi zdi da mi počasi jasno ratuje zakaj je tako. :)
kocka
Admiral
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kocka » Ne Sep 22, 2019 17:06

Že na prvi pogled vidiš kako je bilo delano z motorjem in ali je bil 365dni v morju, ali pa 14 dni na leto. Pogledaš peto, eliso, pod pokrovom mora biti dobro podmazan in ne suh. Takih ki imajo gor še kakšno kilo dagenj se izogibaj. :idea:
Novejši 4t motorji imajo že računalnik in ko ga priklopiš pokaze ure, napake, ...
Uporabniški avatar
Wisdom
Kontraadmiral

OdgovorNapisal/-a Wisdom » Ne Sep 22, 2019 17:28

Hoj!

Jaz sem imel tako Tomosa, Tohatsuja, Marinerja in zdaj imam Mercurya. Motor mora biti pod pokrovom predvsem suh, namazani so lahko samo gibljivi deli, ne pa vsak vijak in kaj vem še kaj. Kablovje mora biti lepo napeljano, kontakti suhi, nekorodirani. Peta mora biti nepoškodovana, propeler prav tako. Os ima lahko zračnost samo v smeri osi naprej nazaj, pa še to čisto malo. Najboljše je kupiti motor, ko ta še ni bil pofriziran, torej pogledaš olje v peti, olje v karterju, če gre za štiritaktnik. Če je v peti namesto olja emulzija samo proč ali pa močno zbit ceno. Če je emulzija v karterju, potem sploh ne debatiraj, razen če si mehanik in boš saniral okvaro. Tudi v tem primeru je treba močno zbiti ceno. Pogledaš vse gibljive dele, če so celi, če so podmazani z navtično mastjo. In navsezadnje povprašaš še na servisu, kjer so motor servisirali. Ne glede na vse nasvete in garancije pa 100% ne boš vedel pri čem si, dokler motorja ne boš uporabil. Takšnja je moja izkušnja, na srečo pa sem motor sam popravil, ker na servisu ga pač niso znali ali pa si niso vzeli dovolj časa.
Uporabniški avatar
1stofficer
Viceadmiral

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Sep 22, 2019 18:27

So Mercury zunanji v redu motorji v primerjavi z drugimi?

Nimam izbire kupit ker sem ga ze dobil z jadrnico, a me vseeno zanima kaki so ti motorji, kaj lahko pricakujem in kaj je pri njih kriticno.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Sep 22, 2019 18:36

Koliko konjev? Do 30 so to Tohatsu motorji z lepšo etiketo.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Ne Sep 22, 2019 19:31

Wisdom daj povej kak veš da je namazano z navtično mastjo ali ne.
Uporabniški avatar
1stofficer
Viceadmiral

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Sep 22, 2019 19:45

AEgir napisal/-a:Koliko konjev? Do 30 so to Tohatsu motorji z lepšo etiketo.

6.
Uporabniški avatar
Wisdom
Kontraadmiral

OdgovorNapisal/-a Wisdom » Ne Sep 22, 2019 20:55

Marcel_Mastnak napisal/-a:Wisdom daj povej kak veš da je namazano z navtično mastjo ali ne.

Ja, piše na škatli. Pa navadno ne veže vode nase, pa včasih je bele barve, ja, pa tudi modre. Kdo bi le vedel? Jaz pač ne. JBG. :D
kocka
Admiral

OdgovorNapisal/-a kocka » Ne Sep 22, 2019 21:46

Zaradi mene je lahko tudi svinjska mast, bistvo mi je ko odprem pokrov da ni vse korodirano. Olje v peti ni najboljši pokazatelj, ker če je malo prebrisan ga zamenja in ne bo emulzije oz. belo. Propeler ima lahko znake kavitacije, ne pa da pol kraka manjka, peta enako. Mene že zmoti če pridem pogledat motor in ta leži na tleh al pa da stoji s peto na betonu. Jebentiš a nimaš malo gume in ga postavi nanjo. Ne vem, kar koli sem prodal nisem nikogar hotel zavestno našponat, ker ne maram da kdo mene.
kocka
Admiral

OdgovorNapisal/-a kocka » Ne Sep 22, 2019 21:50

Wisdom napisal/-a:
Marcel_Mastnak napisal/-a:Wisdom daj povej kak veš da je namazano z navtično mastjo ali ne.

Ja, piše na škatli. Pa navadno ne veže vode nase, pa včasih je bele barve, ja, pa tudi modre. Kdo bi le vedel? Jaz pač ne. JBG. :D

Jaz uporabljam prozorno oz. florescentno rumeno in je top. Mislim da je Agip 2000 nisem siguren, je pa tudi za sol. Krmn1 je rekel da je ok.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost