Me mika

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

moščenice
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 44
Pridružen: Ne Maj 26, 2019 22:14

Me mika

OdgovorNapisal/-a moščenice » Pe Dec 06, 2019 19:01

Živjo, še kar sanjam o tem, da bi si kupil čoln. Jutri grem v Umag na testno vožnjo Kvarnerplastike venus 590. Ni za hitro premikanje, kar sem nekako načrtoval, a tudi takšno plovilo me mami. Letos sem rental za ceno od 150 do 180 eur dnevno in sicer fishermana 100km, in bil zadovoljen. Dečko iz Opatije super korekten, ni problematiziral,ko sem dve uri zamujal. Čoln dobro pripravi, očisti. Zadnji dogovor za najem se je sfižil zaradi vremena, a naj bi šel do prijatelja na Rab, za kar bi plačal nekaj malega več. Skratka super odnos. Mi je pa bilo zoprno, vedno gledat na uro in preračunavat. Super se je bilo peljati od Opatije do otočka zahodno od Cresa Zeča. Vsakomur svetujem. Čudovit nenaseljen otoček. Kosilo na čolnu, lulanje v vodi in na sončka.... :D. To bi bila malček drugačna zgodba saj bi do tja potreboval kakšne 4 ure, kar pomeni, da bi prespal in naslednji dan popoldne nazaj. Prodajalec jo oglašuje v Mornarju. Letnik 2005, piše kot nova, 15km Suzuki 4t, 7.500 eur. Ima kdo kakšno mnenje?
Hvala.

Sašo
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

Re: Me mika

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » So Dec 07, 2019 00:51

Tale?

https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID ... 07500.-EUR

Dalamatinke so podoben denar, pa so v glavnem 10 + starejše...če te zanima taka barka, je zagotovo zanimiva. Poznam!
https://vodovod-rh.si/
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Me mika

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » So Dec 07, 2019 17:55

Prijetna barka, tudi za kak dan prespati na njej, solidno opremljena. Motor primeren za potovalko 6-7 vozlov in majhno porabo.Če primerjam ceno dnevnega najema(kot si opisal)je tole pravi šparovček pa tvoje je, kar je pomembno.Obenem pa lahka barka tudi za prevoz.Je pa jasno, da hitrost vzameš v zakup in malo preračunaš koliko časa pribljižno rabiš od točke A-B.
Sam se vozim na taki hitrosti in mi je vse jasno.Pozoren moraš biti na vreme in vse ti je dosegljivo, saj Jadran je le zaliv Sredozemlja, skačeš z otoka na otok in si kar na enkrat tam nekje na jugu.Naj te razdalje ne motijo, saj poglej fantje so z gumicami tja do 5m in otroci prevozili cel Jadran.Predvidevam po tvojem pisanju, da se vrtiš bolj na severnem delu, Krk,Rab,Cres in mogoče Lošinj, kar ti naj bi bilo povsem dosegljivo.Nabaviš si kako navtično karto severnega Jadrana, ali mogoče celo kak GPS in užitki se bodo začeli.
mašinfirer
moščenice
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 44
Pridružen: Ne Maj 26, 2019 22:14

Re: Me mika

OdgovorNapisal/-a moščenice » Ne Dec 08, 2019 09:06

Včeraj bil na njej. Brez pripomb. Tudi prodajalec g. Tomaž super. Sedaj je na meni, da se odločim. Ves čas mi drugi jaz šepeta, ekonomija, ekonomija, ekonomija, koliko boš lahko koristil, preračunavanje, preračunavanje.... ga mora prvi jaz položiti “na patos”, da bo mir v glavi ob nakupu. Potem je to užitek.
Grem na kofe na bojni posvet.
Hvala za mnenje.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Me mika

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Ne Dec 08, 2019 09:27

Življenje ni samo ekonomija, treba je dati tudi nekaj svoji duši.Svoj notranji mir boš našel v tem, da si ispolniš svojo tiho željo.Menda si si zaslužil toliko, da sebi in družini privoščiš malo ugodja.Saj s tem čolnom ne bo nakih stroškov, sicer pa rentanje tudi ni tako poceni.Ne hodi pa eventuelno v nakup barke v šponoviji z drugo osebo.To se ne obnese.
mašinfirer
moščenice
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 44
Pridružen: Ne Maj 26, 2019 22:14

Re: Me mika

OdgovorNapisal/-a moščenice » Ne Dec 08, 2019 11:00

Ej Habibi, hvala za odgovor, zrelo, res zrelo. Saj na koncu bo verjetno tako.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Me mika

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Ne Dec 08, 2019 11:25

no, ne laži samemu sebi da se bo kdaj izplačalo, ker to je luksus. Stroški bojo vsako leto, in to v vrednosti najema za 2-3 dni, čoln je pa samo za lepo vreme in ob obali.

za kaj več, je treba dat več $$$
ennavtik
Kapitan
Prispevkov: 187
Pridružen: Sr Mar 14, 2018 20:37

Re: Me mika

OdgovorNapisal/-a ennavtik » Ne Dec 08, 2019 14:29

Pozdravljen,

Jaz pravim, če ne boš vzel kredita, potem kupi, ne bo ti žal! Vedno lahko prodas, pac z majhno izgubo, ampak se vsaj ne bos spraseval.
Pri meni je bil tocno ta razlog kot ti pravis, da sem kipil svoj coln. Prej smo za par dni rentali na sezono in upali da bo vreme tisti dan ok itd...zdaj imam pa cca 20-25dni na colnu na sezono in mi ni zal niti eura. Ce imas svojega gres lahko tudi popoldan za par uric v kak zaliv, ne rabis cele dneve bit na colnu...
Taki colni tudi za zavarovanje in vzdrzevanje niso huda obremenitev.
Moje mnenje za korajzo:)
MKN
Viceadmiral
Prispevkov: 576
Pridružen: Sr Sep 03, 2014 12:51

Re: Me mika

OdgovorNapisal/-a MKN » Ne Dec 08, 2019 14:39

ennavtik napisal/-a:Pozdravljen,

Jaz pravim, če ne boš vzel kredita, potem kupi, ne bo ti žal! Vedno lahko prodas, pac z majhno izgubo, ampak se vsaj ne bos spraseval.
Pri meni je bil tocno ta razlog kot ti pravis, da sem kipil svoj coln. Prej smo za par dni rentali na sezono in upali da bo vreme tisti dan ok itd...zdaj imam pa cca 20-25dni na colnu na sezono in mi ni zal niti eura. Ce imas svojega gres lahko tudi popoldan za par uric v kak zaliv, ne rabis cele dneve bit na colnu...
Taki colni tudi za zavarovanje in vzdrzevanje niso huda obremenitev.
Moje mnenje za korajzo:)


Tudi jaz lahko samo potrdim tako razmišljanje glede najema ali lastnega plovila. Poleg tega veš kaj imaš in kaj lahko pričakuješ. Pa še pozimi se kakšen deževen vikend lepo obrne ob urejanju plovila.

Lp

MKN
moščenice
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 44
Pridružen: Ne Maj 26, 2019 22:14

Re: Me mika

OdgovorNapisal/-a moščenice » Ne Dec 08, 2019 16:32

Kredita sicer ne bom vzel, vseeno pa ni mačji kašelj. Še največji strošek bo privez. Če ga želim imeti nekje na Kvarnerju bo to cca. 2000 na sezono. V Istri gledam cenik v Umagu, 900 EUR. Z našo razmišljava poleti preživeti robinzonsko na bark teden dni v kosu, potegniti tudi v Dalmacijo tam barko dvigniti na prikolico, ter nazaj po cesti, če pa bi kdo od mojih ali prijateljev želel, pa bi si barko le predali in jo tako vrnili v domov. Redkeje pa biti gor le en dan. V tem primeru bi lahko imel privez tudi v Istri. Bajtico imam pa v Moščenički. Morda po dnevih kakšnemu poznanemu barkico tudi posodim ob prispevku za stroške. Če vrednosti ne izgublja kot tone kamen v morje, potem je vsaka plovna avantura v resnici subvencionirana, saj barko lahko vnovčim z manjšo izgubo, kot bi znašal najem za teden dni, v dveh ali treh sezonah. Razmišljam prav?
Darh
Admiral
Prispevkov: 1163
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Me mika

OdgovorNapisal/-a Darh » Ne Dec 08, 2019 17:18

Ko jo bos kupil je ne bos nobenmu posodil, ker rentanega ponavadi noben glih ne pazi, isto bo v tvojem primeru, same stroske bos imel ne pa profit, pa se uradno to ne smes pocet.
Kar nekaj jih poznam, ko svojega plovila tudi svojemu otroku ne posodijo, ravno za to, kupi si naj ga sam mi rece.
Ko bos prvic ostal stedi vode in ugotovil, da ti je nekdo podtaknil, ti bo vse jasno.
Lpd
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Me mika

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Ne Dec 08, 2019 20:33

moščenice napisal/-a:Kredita sicer ne bom vzel, vseeno pa ni mačji kašelj. Še največji strošek bo privez. Če ga želim imeti nekje na Kvarnerju bo to cca. 2000 na sezono. V Istri gledam cenik v Umagu, 900 EUR. Z našo razmišljava poleti preživeti robinzonsko na bark teden dni v kosu, potegniti tudi v Dalmacijo tam barko dvigniti na prikolico, ter nazaj po cesti, če pa bi kdo od mojih ali prijateljev želel, pa bi si barko le predali in jo tako vrnili v domov. Redkeje pa biti gor le en dan. V tem primeru bi lahko imel privez tudi v Istri. Bajtico imam pa v Moščenički. Morda po dnevih kakšnemu poznanemu barkico tudi posodim ob prispevku za stroške. Če vrednosti ne izgublja kot tone kamen v morje, potem je vsaka plovna avantura v resnici subvencionirana, saj barko lahko vnovčim z manjšo izgubo, kot bi znašal najem za teden dni, v dveh ali treh sezonah. Razmišljam prav?


na tole sem imel že napisan prispevek zate, pa sem si rekel, ma saj niso vsi isti. Pa žal ste.

Kot prvo, je to mala lupina ki ima tiste 2 (ali 4, odvisno od kapetana) milje od obale dovoljeno pluti, ni narejena za slabo vreme, potovalka je komaj omembe vredna in nima ne kuhinje, ne WCja ne nič. ne moreš jo vozit od znotraj iz kabine, zunaj nimaš nobene vetrne zaščite ali zaščite proti pršenju.

Moj sosed ima na privezu takole banjo, 2x sem šel z njim ven v povprečnem vremenu za odprto morje, ej hvala lepa. na meter pa pol valovih te gujsa da crkneš, šprica po tebi, piha, prostora ni (razen če šteješ tiste 2 klopci pri kraj kjer je tank pa ostala šara), s tem da ima 60 konj gor in zadeva celo "zglisira" če je nuja. No tole z 20 konji ne bo.

Ne boš ti prišel niti pod točko razno do srednje Dalmacije iz Umaga v enem tednu z 6-7 vozli ki veljajo samo v lepem vremenu. od umaga do biograda ali Šibenika je cca. 140 milj če greš po najbližji poti. da greš malce levo malce desno jih je lahko 150. Pa to je 25 ur čiste vožnje človek, pa še to si obsojen na obalo, ker tale čoln ni narejen, da boš vozil naokoli po zunanji strani otokov ali po kanalu mimo kornatov. Tole je za lepo vreme, katerega nimaš nikoli toliko dni zapored. Tam malce veter popiha in če nisi bral vremenske napovedi si sredi 2 metrskih valov, v jasnem vremenu!

Habibi ima 5t barko, tam kjer se on pelje še kot po mirnem morju, boš ti molil h bogu da boš preživel.

Ti "izračuni" so samo laganje sebi in ženi, kako se ti bo rentiralo (točno to sem imel že napisano...), če je najem za 1 dan 150 evrov (ne vem kdo takole tamalo pasaro tako drago oddaja ampak ok), je za en teden nekje 500-600. In sedaj ti meni povej, kakšno abstraktno matematiko imaš, da sebi in nam razlagaš o 2-3 letih amortizacije pri 1-2 tednih na vodi???

dnevni najem = 7500 / 150 = 50 dni.
tedenski najem = 7500 / 600 = 12,5 tednov (75 dni)

50 dni v dveh letih = 25 dni na vodi, kaj imate vi po 6 tednov dopusta na morju na leto?

Kje so stroški vzdrževanja? niso enaki nič, če tukaj nekdo napiše da stroški niso visoki to pač pomeni da te barka ne stane 4 jurje na leto kot to nekatere, ampak pač 500 (čas in delo, čeprav eni pravijo da lasten čas nič ne košta, me zanima zakaj potem ZASTONJ ne delate). se pravi si v 3h letih na 9000 evrih, če prišteješ vzdrževanje, letanje gor in dol (tisto s prikolico v dalmacijo in nazaj lahko kar pozabiš) - pri tem da s prikolico košta pa potem 10,5k EUR v treh letih. Vzdrževati moraš - kar letos prišparaš, naslednje leto 2x plačaš.

10.500 / 150 = 66 dni najema.
tedenski najem = 10.500 / 600 = 17,5 tednov (105 dni pri 6 dnevih na teden)

Privezi v suhi marini cene so za tako banjo ene 600 EUR. za 2k imaš ti parkirano z elektriko, vodo, bazenom in restavracijo takoj zraven. Itaq jo boš ven dajal, in ne imel celo leto v vodi, ker potem bo cena tonila kot kamen pod vodo.

11.700 / 150 = 78 dni najema v treh letih.
tedenski najem = 11.700 / 600 = 17,5 tednov (117 dni pri 6 dnevih na teden)

to je 39 dni na leto! skoraj 2 delovna meseca!

je že res da po teh 11.700 evrih ko se sprašijo, nimaš nič več, samo za ta denar boš ti pri 2h tednih na leto najemal 10 let čoln (9.75), tvoj bo vmes vreden neke 4 jurje (25 let star čoln). po obratnem računu, lahko najemaš čoln 6.4 let da si na isti ničli kot po 10h letih z lastniškim čolnom in prodanim po tem času. razlika 3,3 leta. pred tem časom boš prodal in opustil vse skupaj ali pa kupil nekaj večjega.

Sedaj iz napisanega sklepam da ti bo to prvi lastniški čoln, mogoče še malce premisli in za začetek kupi nekaj drugega in cenejšega, za razne podvige s šotori so tudi gumenjaki ok, pa so bolj stabilni pa še na obalo ga lahko potegneš če te nekje ujame neurje, tole banjo ti bo samo razbilo na prvih skalah.

Premisli. Ker tako kot razmišljaš ni prav, vsaj v mojih očeh ne. Čoln je luksus, in nikoli ne bo vrnil vloženega, pa če ti tukaj 100 entuzijastov pravi da je pa svoje najlepše (res slovensko, važn da je moje, pa tud če je podrtija, je najboljša zame!), je to luknja brez dna. Zakaj naj sedaj še pozimi šmirglam čoln? pa servisiram motor? pa da mi stoji v garaži namesto česa drugega? Da mi mine čas ob deževnih jesenskih dnevih? Ej, imam mlado ženo, imam želje po nečem lepšem, pa po dobrem kosilu, pa čemu novem. sigurno pa ne po šprickitu da bom več delal na čolnu kot pa vozil. ko ga jebe, po domače povedano. To počno ljudje, ki "mislijo" da bojo z lastnim delom prišli do istega cilja, kot če moraš dražje nekaj kupit. Obnovljen ali pa star čoln, staneta isto.

Barko kupiš, si vesel. Barko servisiraš prvič, drugič, ti je še v veselje. Potem ti je pa to samo še vlaganje. Ko jo daš v morje, si rečeš - no, se je splačalo to delo pozimi (A res, a splačalo se je? Splačalo se je sosedu, ki je pil pivo iz tvojega hladilnika te zimske dni pa te gledal.) - pa se voziš. Pa pride čas odhoda. Pa je treba pospravit, pa popisat kaj je treba kupit (je odšel en bokobran, pa nove karabine, fino bi bilo zamenjat štrik s ketno spredaj, sidrna lučka je ckrnila) pa oprat, čistit podn, pa dvig na prikolico, pa doma spet vse narazen pa prat, ali pa v marini to nekje počet, pa preden se gre na morje ponovi vajo itd...potem pride dan, ko moraš samemu sebi priznat, da je čoln postal premali. da nisi poslušal ali hotel slišati, da navtika stane, da si mislil da bo dovolj ta majhna banja in podhranjen motor. prvi šok - vse kar je večje stane, da te kap. in to rabljeno 20 let! ok...če prodam ta čoln za isto ali še malce več kot sem ga kupil, sam moje delo NIČ ne stane in je veliko ur vloženih - no toliko kot delo stane se je cena dvignila - NIČ - pa bi že večji čoln mel, pa ga že napol zaaraš, pa tastarega pod ceno prodaš, pa si spet vesel kot otrok, in namesto da bi se vozil, najprej "že veš" kaj je treba in začneš vlagat in kupovat še preden si prvič v vodi.

in kje smo začeli? ali se splača renta ali lastniško plovilo. Na koncu pristaneš tam, do koder ti še finance dopuščajo. dejansko je dolžina čolna pokazatelj "špage".

Ali boš kupil ali ne, je tvoja stvar. vedi da v navtiki je najlepše, ko greš na čarter. ker vsi problemi in skrbi zginejo tisti trenutek, ko stopiš zadnji dan s pasarele na pomol. tvoj čoln, tvoje skrbi.
nac
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Jul 02, 2009 22:18

Re: Me mika

OdgovorNapisal/-a nac » Ne Dec 08, 2019 21:53

Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Me mika

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Ne Dec 08, 2019 22:41

kr3mn1 napisal/-a:
na tole sem imel že napisan prispevek zate, pa sem si rekel, ma saj niso vsi isti. Pa žal ste.
.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Ali boš kupil ali ne, je tvoja stvar. vedi da v navtiki je najlepše, ko greš na čarter. ker vsi problemi in skrbi zginejo tisti trenutek, ko stopiš zadnji dan s pasarele na pomol. tvoj čoln, tvoje skrbi.


Kapo dol za tako iskren, izviren, in dobronameren tekst!

Vsi ki podpirate ta "projekt" si pa zapomnite, da so časi štiričlanske družine z vso opremo za kampirat , s fičkom na morje, minili že pred štiridesetimi leti. Danes je drugačen standard in nivo življenja.

Itak se bo moral odločit sam, kaj in kako!

kr3mn1, je pa tako v življenju, da ljudje pričakujejo odkritost, iskrenost, ko jo dobijo so pa užaljeni in se ne držijo ....!
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
nac
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Jul 02, 2009 22:18

Re: Me mika

OdgovorNapisal/-a nac » Ne Dec 08, 2019 23:02

No,no-malce pa le pribremzajte! Malce se sprehodite po "lučicama", "mandračima" in podobnih placih,kjer imajo privezana plovila domači ljudje. Se najde tudi Istranka,Jugoplastika in take in drugačne podobne barčice. Mogoče pa jim je to dovolj za njihove potrebe,a?
Kaj bi pa bilo primerno za nekje začet po vajinem mnenju(pajer,kremni)- kakšen Pershing ali pa mogoče,ker si je "moščeniški" zamislil klasiko-Menorquin 160,mogoče 180,je tudi zadosti najbrž za eno štiričlansko družino,seveda v današnjih časih??

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov