turbo drevak

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator, moderator2, cibro

SR 290
Admiral

Re: turbo drevak

OdgovorNapisal/-a SR 290 » So Feb 29, 2020 10:23

Wisdom napisal/-a:Zanimiva je elisa, samo dvokraka. Saj vemo zakaj ali pač?

Manj krakov = boljši izkoristek. Najboljši bi bil tak z enim krakom, a se ga ne da uravnovesit. Pri modernih gliserjih so zaradi uravnoteženosti vedno vsaj trije kraki, vsak dodaten pa precej zmanjša hitrost. Drugo je pri površincih, kjer je lahko krakov več, v bistvu jih navadno mora biti več, da klopfajoči propeler poriva grdosinjo z željeno silo. Ob hudih kilovatih jih mora biti več tudi zaradi pogona, da ga vibracije čim pozneje raztreščijo.

Tomki, "trimanje" pri teh pogonih opravi propeler sam od sebe z obliko krakov. Krmar ga po potrebi dvigne ali spusti le pri majhni hitrosti, potem pa ga pusti pri miru.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Feb 29, 2020 11:39

Dizle uporabljajo zato ker je na tajskem "velikih" dizlov veliko na voljo, velikih bencinarjev ni pa skoraj nič kar jih je so pa dragi kot pes. Poleg tega navit enostavnega dizla zna vsak seljak z gedorami in zaradi robustnosti zdrži vse neumnosti, pri turbo bencinarju pa to ni glih tako enostavno. Pri dizlih lahko uporabiš dele tovornjakov, pri bencinarjih pa moraš forknt ven iz žepa tisoče in tisoče dinarčkov za dele, ki so kej vredni.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Mar 02, 2020 05:54

MareC napisal/-a:@marjan tomkiewicz seveda je Bangkok na Tajvanu :mrgreen: :mrgreen:

Hvala za dobronamerni popravek.
Posnetek sem gledal in poslušal v glasnem okolju in na slabi povezavi, tako da sem preslišal Bangkok (če je bil omenjen) in le po vrhu slišal nekaj tai - in 'slišal' Taiwan (narobe uganil) namesto Thailand.

SR 290 in AEgir, hvala za pojasnila o tem, o čemer sem se spraševal. .
Correct me if I am wrong, please.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta