Flapi avomatski ( SMART TABS )

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator, moderator2, cibro

Bertitauhec
Poročnik fregate

Flapi avomatski ( SMART TABS )

OdgovorNapisal/-a Bertitauhec » Ne Apr 12, 2020 11:17

Imam Elan Gt 435 s, s popolnoma novim motorjem Tohatsu 30 4t. Ker sem čoln popolnoma obnovil me zanima, če je pametno namontirati tudi avtomatske flape ( SMART TABS ) od proizvajalca Nauticus ? Majhen problem je tudi v tem, da bi moral te flape namontirati malo bolj proti motorju, ker ob montaži 10-15 cm od roba čolna ( po navodilih proizvajalca ) nimam prostora zaradi spuščenih stopnic za ishod iz vode. Se pravi drugo vprašanje je, če je to tudi o.k. ? Se pravi v mojem primeru 22 cm od roba čolna. Stabilizacijska krilca, ki jih pa montiraš na motor ( vrtanje v motor ) pa mi ne dišijo, ker je motor nov in se mi zdi to škoda, pa tudi flapi bi naj bili boljša rešitev.
kr3mn1
Admiral
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Ne Apr 12, 2020 11:45

hidrofoil meni osebno niso bile všeč, ker je motor težje zavijal, kakšne občutne razlike ni bilo da bi lažje prišel iz vode ali da bi celo več lahko naložil nanj. se je pa občutil upor krilc na moči motorja.

okoli flapov je pa tako, bolj kot greš proti gredlju manj efekta je od njih. Flap ti dejansko podaljša vodno linijo čolna, če jih zamakneš preveč not, boš delal samo upor, v najslabšem primeru bo čoln šel slabše kot prej. Samo to naj povejo fantje ki se s temu bolj podrobno ukvarjajo
SR 290
Admiral

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Ne Apr 12, 2020 11:46

In zakaj potrebuješ stabilizacijska krilca, ali flape? V čem je problem?
Bertitauhec
Poročnik fregate

OdgovorNapisal/-a Bertitauhec » Ne Apr 12, 2020 12:13

Problema zaenkrat ni. Je samo razmišljanje ob kompletno obnovljenem čolnu. Še nisem bil z novim motorjem na vodi. Prej je bil na njem 60 Mercury 2t in je čoln kar močno pumpal. ( rezervoar 50 l spredaj ).Glede na to, da je pa zdaj nov motor in da je nekoliko slabsi, ( rezervoar 25 l odzadaj ) pa si mislim, da bi to stabiliziralo čoln in mogoče pomagalo motorju, da lažje izglisira, oziroma doseže posledično večjo hitrost. Večinoma na čolnu 230 kg žive teže. Sedaj je še čoln v garaži v končni izelavi in je to še ena možnost ob obnovi, da bo vse kolikor se pač na dane okolišcine da O.K. ???
Uporabniški avatar
Wisdom
Viceadmiral

OdgovorNapisal/-a Wisdom » Ne Apr 12, 2020 14:58

Prešibka motorizacija. Prej 60, zdaj 30. Da bi s 30 dosegel enako končno hitrost bi bilo potrebno zmanjšati skupno maso čolna, optimizirati težišče in višino motorja ter trim in nazadnje še propeler.
Uporabniški avatar
jozko
Admiral

OdgovorNapisal/-a jozko » Ne Apr 12, 2020 15:04

Že ob nakupu motorja si se moral zavedati, da bo štiri taktni motor s 30 konji, izglisiral precej težje kot dvotaktni s 60 konji :roll:

Tega žal z nobenimi flapi ne moreš nadomestit :idea:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Apr 12, 2020 15:47

Avtomatski, to pomeni, da orjejo po vodi na feder, kar je po moje brezveze. Hidravlične vzami ali pa nič. Hidravlične lahko dvigneš gor, ko je lepo in so pri glisiranju iz vode, ko pa jih rabiš pri nabijanju in valovitem terenu, pa jih spustiš toliko, da ti reže špice ferkvence valov in sili čoln, da gre po valovih naravnost skozi vrhove valov, ne pa čez. Za v valove so flapi skoraj nepogrešljivi, ko je lepo pa jih ne rabiš.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Kraj: Lj-Pag

OdgovorNapisal/-a Paco » Ne Apr 12, 2020 19:18

Tole bi ti znalo biti zanimivo samo nikjer se nisem videl

https://www.instagram.com/p/B-0NK2UnrNU/?igshid=wmkar9t2ijr7
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kocka » Ne Apr 12, 2020 19:31

Ročni jack plate zanimiva zadeva. 8)
SR 290
Admiral

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Ne Apr 12, 2020 19:36

Bertitauhec napisal/-a:Problema zaenkrat ni. Je samo razmišljanje ob kompletno obnovljenem čolnu. Še nisem bil z novim motorjem na vodi. Prej je bil na njem 60 Mercury 2t in je čoln kar močno pumpal. ( rezervoar 50 l spredaj ).Glede na to, da je pa zdaj nov motor in da je nekoliko slabsi, ( rezervoar 25 l odzadaj ) pa si mislim, da bi to stabiliziralo čoln in mogoče pomagalo motorju, da lažje izglisira, oziroma doseže posledično večjo hitrost. Večinoma na čolnu 230 kg žive teže. Sedaj je še čoln v garaži v končni izelavi in je to še ena možnost ob obnovi, da bo vse kolikor se pač na dane okolišcine da O.K. ???

1.) Noben flap še nikoli nobenemu ni povečal hitrosti! To so grablje, ki zavirajo gliser, ampak včasih so potrebni za mirnejšo plovbo, ali za izglisiranje.
2.) Tista krilca na motorju so namenjena vlečenju denarja iz denarnice in imajo poleg na proizvajalca in na trgovca blagodejen učinek le na kapitane z nerealnim občutkom za gibanje.
3.) Gliser je pumpal? Z 60 konji ta gliser še ne doseže hitrosti za porpoissing in zaradi pogona, ali hidrodinamike to ni pumpalo. Je pa možno, da si zaradi rezervoarja v premcu potreboval več trima. Ker je bilo težiče nekje na sredini gliserja, na premcu 50 kg kesl, na krmi pa 120 kg motor, je morda delovalo kot gugalnica.
4.) Za mirno plovbo je idealno, da so vse mase skoncentrirane čim bližje težišča. Za razliko od letala, mora biti težišče bolj zadaj. Pri tvojem starem motorju bi moralo biti tam nekje na 30% dolžine gliserja merjeno od krme, pri tem izrazito prešibkem motorju pa naj bo nekje na 35-40% od krme.
5.) "Mirnost" teh majhnih gliserjev se navadno doseže z znanjem kapitana, ki mora obvladovat trim, dodajanje plina in trzanje z volanom, da kontrira udarcem valov. Če ga pustiš pri miru in se držiš volana kot hlod, bo tudi 9 m gliser skakal kot norc na 0,5 m valovih.

Glede tvoje kombinacije bi bilo zelo dobro razmislit:
- zamenjaj gliser z manjšim in obdrži motor.
- obdrži gliser in zamenjaj motor z vsaj 30 ks močnejšim.

@Paco, Kocka,
Ja, ampak ne na tem gliserju z 30 konji. To je skoraj polizpodrivna kombinacija, z štirimi potniki pa verjetno sploh ne pride več ven.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Ne Apr 12, 2020 19:41

Učasih pomaga samo menjava propa da ne pumpa. To sem videl pri opatiji. Enega sem mel s katerim sem bil kot uni američani na airride avtih ki poskakujejo :lol: sem dal gor drugega je pa šlo gladko in hitreje!
Uporabniški avatar
kocka
Admiral

OdgovorNapisal/-a kocka » Ne Apr 12, 2020 19:46

Berti poglej kakšen korak propelerja imaš, ker se bojim da sploh ne bo izglisiral če je prevelik. Končna hitrost bo pa čisto druga oz. Vprasanje če se bo lahko zvrtel. Sem imel tak motor na gt402 in so bile tezave, sem moral vzet prop z manjsim korakom, pa je 402 dosti lažji in ožji.
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Kraj: Lj-Pag

OdgovorNapisal/-a Paco » Ne Apr 12, 2020 19:50

SR290, odgovoril sem samo na temo in zeljo po flapsih in njih ucinkih. Za kakrsnekoli motorne zadeve <150 se pac ne cutim kompetentnega.

Jackplate v tej obliki pa mi je pritegnil pozornost in morda komu res resi kaksen problem ali dvigne ucinkovitost.

Paco
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
kocka
Admiral

OdgovorNapisal/-a kocka » Ne Apr 12, 2020 19:51

SR 290 napisal/-a:
Bertitauhec napisal/-a:
@Paco, Kocka,
Ja, ampak ne na tem gliserju z 30 konji. To je skoraj polizpodrivna kombinacija, z štirimi potniki pa verjetno sploh ne pride več ven.

Sr 290, Elan 435s in f je cisti gliser, ni to 430 ki je jadrnica.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Ne Apr 12, 2020 22:19

Sr je to imenoval polizpodrivna kombinacija predvsem glede na moč motorja, ki je precej na spodnji meji.
Xilinx Vivado HLx trainee

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost