Flapi avomatski ( SMART TABS )

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

SR 290
Admiral
Prispevkov: 4395
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Ne Apr 12, 2020 22:23

@Kocka,
Vem kak gliser je in tudi vem kaj na takem čolnu zmore 30 konjev. Ta jack plate "od Pacota" je zanimiv, ampak tu gor bi počasi prišel prav šele, če bi bilo na krmi 50 konjev več.

@Paco,
Število konjev ni tako pomembno, kot koliko kilogramov poriva en konj in v primeru iz te teme je vse skupaj bolj polizpodrivne sorte, oziroma najverjetneje izpodrivne z štirimi odraslimi.
Pri približno 6 kg na enega konja bi že bilo dobro dat gor Jack plate, res pa bi prišel do veljave pri manj kot 4,5 kg na konja. Takrat bi pridobil precej hitrosti.

@Ciril,
Imaš prav, propeler hudo vpliva na obnašanje gliserja, ampak da se to zgodi mora letet. Tale gliser ima po moje spodnjo mejo konjenice pri 60 konjih kot jih je bilo gor in za čudno obnašanje je večja verjetnost, da je krivo nekaj od tega kar sem naštel, kot propeler. Saj v takih kombinacijah je navadno gor "serijski", ali "originalni" alu propeler, ki je nevtralen, ter daje malo bow lifta.
Ti si imel bistveno manj kilogramov na konja in z propelerji si se igral. Vsi so imeli povečan cup, spremenjeno geometrijo lopatic, ter skrajšano trobento pesta in zato so imeli večji bow lift, ter manj stern lifta.
Ti si rabil (in boš zopet rabil) nekaj, kar pusti rit globoko v vodi, ter dviga premec, da pri polnem šusu še vedno držiš premec v zraku. Tam se začnejo komplikacije, ki jih poznaš, jih boš še bolje spoznal in čeprav si na dobri poti, ti bodo verjetno popestrile marsikateri dopustniški dan. Ampak tako to je, ne gre drugače, če želiš malo bolj drset. :D
Bertitauhec
Kapitan fregate
Prispevkov: 108
Pridružen: To Jul 09, 2019 16:07

Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )

OdgovorNapisal/-a Bertitauhec » Po Apr 13, 2020 00:02

Prop je 9,9 x12
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Po Apr 13, 2020 08:50

Ne tlači gor ničesar, ker boš samo še poslabšal stanje.Tisti stabilizatorjev na peto nebi dal, tudi če mi jih plačaš.Flapi so pa za večje čolne-barke in niso v namen ravno za izgisiranje, bolj so namenjeni stabilnosti barke-čolna med vožnjo, pri nagibanju zaradi neenakomerne bočne teže.S 30 konji na tem čolnu boš na meji izglisiranja s tremi ali štirimi osebami.30 km je 30 km pa nanj bodo 2 ali 4 taktni.Prejšni motor je bil ravno pravi.Dno tega čolna ni preveč glisersko, ker je preploščato in ima na krmi premajhen-V-.Zato so tudi bili vsi Elani, 402GT, 0.70GT, 0.80GT in ta tvoj isto, bolj poskočni pri nabijanju.Njim paše mirnejše morje in pa, da ima motor vsaj trim pumpo, da lahko malo popravljaš.Precej boljši je bil Elan 495GT, ta se je že lepo peljal in tudi višina čolna iz vodne linije je dovolj visoka za boljše udobje, 435 je zelo nizek.Letos bo bolj teška za plovbo, mogoče pri nas, pri sosedih pa ne vem kako bo kaj.
mašinfirer
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )

OdgovorNapisal/-a kocka » Po Apr 13, 2020 09:05

Bertitauhec napisal/-a:Prop je 9,9 x12

Sam sem imel enak motor na gt402 in z dvema osebama cca. 130kg je sel lepo iz vode, ko sem sal gor se 3 otroke + cxa. 100kg, je bil pasara, zato sem moral vzeti 9.9x10 da je glisiral, je bila pa koncna manjsa. Na 435F sem imel Tohi 50KM 2T in je bilo bp. Čoln je bil zadaj precej nosilen, spredaj pa skoraj nič, ko si šel na premec privezovat je že skoraj zajemal vodo. Torej tezo od polovice nazaj, kot je že rekel SR290 in drugo eliso. Tvoj motor bo moral vleci vec kot 500kg. Šlo bo, vendar brez hitrostnih rekordov.
Bertitauhec
Kapitan fregate
Prispevkov: 108
Pridružen: To Jul 09, 2019 16:07

Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )

OdgovorNapisal/-a Bertitauhec » Po Apr 13, 2020 09:55

Torej 9.9x10 elisa. Vsaj kupljena za rezervo, ce ne bi šlo ?
Uporabniški avatar
SebastjanM
Admiral
Prispevkov: 639
Pridružen: Po Maj 22, 2017 15:16
Kraj: Celje

Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )

OdgovorNapisal/-a SebastjanM » Po Apr 13, 2020 10:19

SR 290 napisal/-a:@Ciril,
Imaš prav, propeler hudo vpliva na obnašanje gliserja, ampak da se to zgodi mora letet. Tale gliser ima po moje spodnjo mejo konjenice pri 60 konjih kot jih je bilo gor in za čudno obnašanje je večja verjetnost, da je krivo nekaj od tega kar sem naštel, kot propeler. Saj v takih kombinacijah je navadno gor "serijski", ali "originalni" alu propeler, ki je nevtralen, ter daje malo bow lifta.
Ti si imel bistveno manj kilogramov na konja in z propelerji si se igral. Vsi so imeli povečan cup, spremenjeno geometrijo lopatic, ter skrajšano trobento pesta in zato so imeli večji bow lift, ter manj stern lifta.
Ti si rabil (in boš zopet rabil) nekaj, kar pusti rit globoko v vodi, ter dviga premec, da pri polnem šusu še vedno držiš premec v zraku. Tam se začnejo komplikacije, ki jih poznaš, jih boš še bolje spoznal in čeprav si na dobri poti, ti bodo verjetno popestrile marsikateri dopustniški dan. Ampak tako to je, ne gre drugače, če želiš malo bolj drset. :D



Tale del me zanima če se ti da še malo napisat o trobenti pesta. Kaj se zgodi če je ni ( imam en tak prop, kavitira ko nor, je to krivo?), čemu služi?
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4395
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Po Apr 13, 2020 11:15

Trobenta, tista kratka je bila prvotno namenjena ravno zmanjšanju kavitacij ob izglisiranju. Ni ravno pomagalo, le dodaten upor je delala, zato se jepri sodobnih propelerjih močno zmanjšala.
Pri kavitacijski v liniji z dnom trupa pesto nima nekega hudega vpliva.
Pri višje postavljenih motorjih ima trobenta podoben vpliv kot spojler na avtu in čeprav je majhna, močno dviga krmo.
Ti imaš pri tvojem gliserju težave z dvigom premca in tunkanjem krme v vodo, zato bi moral biti propeler brez trobente pravi. Če je trobenta pobrana res tik za propelerjem, postruži iz aluminija 2-3 cm dolgo cev ravno pravih premerov in jo vtakni zadaj v propeler. Če pesto nima utora ga postruži, da vse lepo paše skup, daj 0,2 mm tolerance in zalepi to cev v pesto z lepilom za lepljenje vetrobranskih šip na avtih.

Če ti propeler kavitira tudi med glisiranjem, mora biti nekaj drugega narobe. Je dno ravno? Na tistih slikah z špric kitom se zdi, kot bi bilo kakih 30 cm pred krmo pri prvem deflektorju od kobilice malo udrto. Tak "spojler" zna biti problem za kavitacijo in trim premca.
Kak slip imaš ob polni hitrosti?


@habib VII
Nekateri hitri gliserji ne pridejo iz vode brez flapov, še posebej tisti z togimi površinskimi pogoni.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Po Apr 13, 2020 14:37

SR 290 napisal/-a:Nevem od kod ti Ciril ampak počas se mi bo še zadopadlo :lol: drugač pa hvala za tolažbo :mrgreen: jaz sicer nimam težav z izzivi. Ampak ko se kdo zraven pelje in sprašuje zakaj tak niha in čenje to nevarnu in da je je to za elane značilno... tisto me zna mal zmotit ampak ni hujšega :lol:

@Ciril,
Imaš prav, propeler hudo vpliva na obnašanje gliserja, ampak da se to zgodi mora letet. Tale gliser ima po moje spodnjo mejo konjenice pri 60 konjih kot jih je bilo gor in za čudno obnašanje je večja verjetnost, da je krivo nekaj od tega kar sem naštel, kot propeler. Saj v takih kombinacijah je navadno gor "serijski", ali "originalni" alu propeler, ki je nevtralen, ter daje malo bow lifta.
Ti si imel bistveno manj kilogramov na konja in z propelerji si se igral. Vsi so imeli povečan cup, spremenjeno geometrijo lopatic, ter skrajšano trobento pesta in zato so imeli večji bow lift, ter manj stern lifta.
Ti si rabil (in boš zopet rabil) nekaj, kar pusti rit globoko v vodi, ter dviga premec, da pri polnem šusu še vedno držiš premec v zraku. Tam se začnejo komplikacije, ki jih poznaš, jih boš še bolje spoznal in čeprav si na dobri poti, ti bodo verjetno popestrile marsikateri dopustniški dan. Ampak tako to je, ne gre drugače, če želiš malo bolj drset. :D
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4395
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Po Apr 13, 2020 16:04

Veš, "Ciril", to bo pa pomladanska utrujenost, al pa emšo. :oops:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov