Trawler < 40"

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Trawler < 40"

OdgovorNapisal/-a alesjo » Pe Maj 15, 2020 17:47

admin napisal/-a:Jaz mislim da se nima smisla prepirat kaj je dobro in kaj ne, ker vse to je stvar okusa. In ravno iz tega razloga obstaja tudi toliko različnih bark!
Jadrnica je nekaj drugačnega, velikem delu morjeplovcev je to nori užitek, meni osebno je jadranje res nekaj najbolj mimo, pa sem bil že na kar nekaj jadrnicah, sploh pred leti tudi z res profi skiperji. Nikoli nisem razumel poante jader in na sploh koncepta barke kot je jadrnica, meni pač ne paše. Vendar nisem nikoli govoril proti takim barkam (razen v šali), ker pač nekomu pašejo.
Podobno tudi open barke, pa hard top, fly, hitre gliserske, ali počasne izpodrivne, potem še trawlerji v neki posebni katergoriji, čeprav meni osebno to ni nič posebna kategorija! Trawler je pač izpodrivna barka (danes nekateri tudi pol-izpodrivna), ponavadi malce večjih dimenzij. Užitek počasne plovbe je nekaterim zakon, drugim dolgčas, pa hvala bogu, zato pa imamo različne barke! In važno je samo to, da smo vsi zadovoljni na tistem, kar imamo. Da je nekaj neuporabno je spet relativno, ker nekomu je uporabno!

V zadnjih desetletjih živimo hitro, v zadnjih letih smo tudi pod vse večjim stresom in v zadnjih 2 mesecih se nam je zaradi takšnih in drugačnih ukrepov samo še dodatno "sfuzlalo". Pojdimo na morje, preluftat barke in izpihat pajčevine iz izpuhov ter prevetriti jadra! Bo bolje. :wink:

PRAV IMAŠ :)
mali brodski
Kapitan korvete
Prispevkov: 106
Pridružen: Po Nov 01, 2010 10:00

Re: Trawler < 40"

OdgovorNapisal/-a mali brodski » Pe Maj 15, 2020 18:06

Strinjam se z predhodnikom v celoti. Si zamislite svet v eni barvi, enako hiše v eni barvi,i.t.d. Dobro da nismo enaki saj bi v ogledalu videl ne sebe ampak soseda katerega mogoče ne maraš ali pa. :D :P :oops: :roll:
Za srečo ni tablete
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Trawler < 40"

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Maj 15, 2020 18:54

Admin, hvala ker nas gostiš na svojem forumu! Jadralce :P
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Trawler < 40"

OdgovorNapisal/-a admin » Pe Maj 15, 2020 21:16

Marchi napisal/-a:Admin, hvala ker nas gostiš na svojem forumu! Jadralce :P


Hahahaha, Marchi, tisti, ki nas osebno ne poznajo, bodo mislili, da smo skregani. :D :D :D
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Trawler < 40"

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Maj 15, 2020 22:01

Sej smo skregan,na smrt,kadar se nam kdo preblizu prglisira..
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Trawler < 40"

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Maj 16, 2020 01:49

admin napisal/-a:...
Jadrnica je nekaj drugačnega, velikem delu morjeplovcev je to nori užitek, meni osebno je jadranje res nekaj najbolj mimo, pa sem bil že na kar nekaj jadrnicah, sploh pred leti tudi z res profi skiperji. Nikoli nisem razumel poante jader in na sploh koncepta barke kot je jadrnica, meni pač ne paše.
...

admin, spomni se - podobno si pred kakim desetletjem pisal o smučanju, pa zdaj (kolikor vem dobro, z užitkom in precej) smučaš.

Podobno mislim da uživaš, če ti dober avto - potem ko je vse brezhibno in dobro nastavljeno, in nisi prenasičen vožnje - lahkotno in natančno potegne skozi ovinek, sledi volanu kljub neravni podlagi in kaki packi blata kot po tračnicah - oziroma če ne, če tvoja korekcija to gladko brezhibno popravi.

Enako če poplešeš s svojo barko med valovi - vzameš val kot si si zamislil, dodaš in odvzameš plin in te barka - in imaš občutek, da tudi morje - posluša, kot bi ti brala misli.

Na tak način je mogoče uživati tudi pod jadri (različni 'užitki' na različnih vrstah jadrnic).

Često nas tudi pritegnejo različne reči v različnih življenskih obdobjih. Habibi je bil včasih 'trapast' na glisiranje, pa ne vem če bi še zamenjal nazaj (za kdaj 'za dušo' za nekaj ur zlahka, ampak trajno najbrž ne.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Trawler < 40"

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » So Maj 16, 2020 10:11

Admin je napisal realno sliko.Kupi tisto, kar ti je všeč in v čemer boš užival, kajti le s tem boš zadovoljen.Konec koncev, z leti na morju ugotoviš, kaj ti dejansko res odgovarja.In ker dobiš vedno morje odgovorov kaj bi in kaj ne, poslušaj svojo vest, saj kupuješ za svojo dušo.Se pa na raznoraznih mnenjih lahko potegne ven marsikaj in vedno izveš kaj novega, zanimivega.
Življenja se je treba zavedat in ga uživat, saj ne veš kaj te čaka jutri.Ni vse denar in samo denar, ja kolk pa stane, kolk pa požre.Vsak, ki kupuje barko ali jadrnico, ve do kam seže in temu primerno si tudi kupi.Kaj koga briga koliko pokuri, saj gorivo plačujem sam in ne ti pa koliko stane marina pa tekoči stroški, kaj koga briga, saj plačuješ iz svojega žepa.Ne splača se obremenjevati s tem, saj vsak kupuje po svoji vesti in zmožnostih.
Na konec koncev, vsak uživa na svojem po svojih zmožnostih.Če lahko pomagaš nekomu, mu pomagaj, negativne stvari daj h kraju.
mašinfirer
jernejm
Kapitan
Prispevkov: 207
Pridružen: Ne Maj 31, 2009 11:11
Kraj: TupaTam

Re: Trawler < 40"

OdgovorNapisal/-a jernejm » Sr Maj 20, 2020 17:12

Slika

Za vikend sem bil dol (da sem še enkrat meril ograjo za mrežo) in sem stisnil dve slikci. Kičasto je blo, 28 stopinj, za tam ostat.
Naš trawler je starejši tajvanc,kopija Grand Banksa, CHB34, letnik 80. Dva motorja, brez bowthrusterja.
Preprost, uporaben, 5 postelj, malo len, dovolj velik da je vedno kaj za zrihtat. Prostora za se umaknit en drugemu pa glih zadosti.

Nekdo je napisal, da se z barko potuje 10% časa, 90% si pa na vezu ali sidru, torej se barko kupuje glede na čas preživet ko ne pluješ. Zato (tudi zato) smo šli z jadrnice na trawler in zaenkrat nam ni žal. Vsaj ne preveč :lol:
Vsako ima svoje pluse in minuse, zelo zelo velik plus je flybridge. Gor je fajn prostor za chill-out in skoraj vedno vsaj malo piha. Brez flybridge-a je vredna pol manj, brez heca.
En omembe vreden minus pa je ravno ta višina, ker je težišče premaknjeno relativno visoko in se pozna na gibanju barke v nemirnem morju.

Ko se pogovarjamo o razlikah med tipi bark se lahko spet pogovarjamo o razliki med karakterji in službami, ki jih opravljamo.
Meni osebno gliser ipd.ne paše, sem probal in mi na morju res ne sede divjat in hitet iz zaliva v zaliv. Morje doživljam drugače, tistih par dni letno ko se lahko umaknem iz vsakdanje "podganje dirke" mi paše znižat obrate, se malo umirit, zadihat bolj počasi. Zato je trawler top. Penzionistično razmišljanje gor al dol, sam nimam še niti 40 let. Zdivjam se jaz drugje, adrenalina si ne bom filal ko imam familijo zraven.

In če po pravici povem mi je fajn, da na pomolu niti dve barki nista enaki. Če bi bil privezan med 40 modeli istega/podobnega trawlerja, bi se počutil še bolj vkalupljenega. Vsakmu svoja barka. In svoja baba:

Slika
...ti krmi ga v valovih, ti brani ga v vetrovih...
francelj
Admiral
Prispevkov: 1076
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

Re: Trawler < 40"

OdgovorNapisal/-a francelj » Sr Maj 20, 2020 19:16

Se mi zdi, da bi tudi tale lahko bil trawler ;-)

Na njem sem preživel skoraj celo leto. V celoti lesen, Izdelan je bil 1983 v Ladjedelnici Punat. Dolžina okrog 20m, širine in teže se ne spomnim. Motorja, hmm, dva Yanmarja 320 ali 360 konj, pa generator, potapljaški kompresor, potapljaška komora, malo bolj klasičen poveljniški most, flyja sicer nima, je pa zadaj velik salon... Oborožen načeloma ni bil.

Po letu 1991 so jih razprodali, vsaj nekatere. Enega sem videl na Pelješcu, uporabljal ga je nek potapljaški klub. V zasebnih rokah bi lahko bil zanimiv. No ja, ni bil ravno zgrajen za udobje, kot trawlerji v tej temi. Zagotovo pa trdno grajen. Bi ga prav z veseljem pogledal, če ga je kdo uredil zase. Čeprav mi takrat ni bilo preveč všeč na njem, družba in to..., se me je navtika očitno vseeno prijela.

Boljših fotk nimam. Takrat sem imel neko ČB obdobje.

Slika
Slika
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Trawler < 40"

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Sr Maj 20, 2020 21:20

En krasn primerek s krasno ceno :mrgreen:
Če se komu da lahko prilepi slike res redkega primerka trawlerja iz leta 1930. Chris craft pač že od nekdaj ne brca v temo za moj okus.

https://www.yachtworld.com/boats/1930/- ... southerneu
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3945
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Trawler < 40"

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Sr Maj 20, 2020 23:48

Sam se pa vseeno najde majster, ki v tako barko napopa zelen čepkast linolej. Da mu djeca u rikverc hodaju.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Trawler < 40"

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Maj 29, 2020 07:30

Mislim da sem poznal še koga iz vaše klape. Če misliva iste, so kasneje imeli vsako leto še kak mesec ali dva 'vzdrževalnega' potepanja s čim takim; na srečo je bil 'trapast na to" in mu je bilo vse prej ko težko.

Od njega smo izvedeli za eno vruljo, zraven katere se je dalo taboriti in je bila dovolj hladna za hladilnik in 'sladka' za vodo za kuho. Plačali smo lastniku zemljišča in dvakrat mesečno je prišel "obisk" pobrat še turistično takso; na koncu, ko smo šli, so bili vsi kamni vrnjeni na prejšnje mesto, ne le da je bilo brez smeti. Lepih nekaj let pred 1991.
francelj napisal/-a:Se mi zdi, da bi tudi tale lahko bil trawler ;-)

Na njem sem preživel skoraj celo leto. V celoti lesen, Izdelan je bil 1983 v Ladjedelnici Punat. Dolžina okrog 20m, širine in teže se ne spomnim. Motorja, hmm, dva Yanmarja 320 ali 360 konj, pa generator, potapljaški kompresor, potapljaška komora, malo bolj klasičen poveljniški most, flyja sicer nima, je pa zadaj velik salon... Oborožen načeloma ni bil.
...
Slika
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
sovjet
Kontraadmiral
Prispevkov: 285
Pridružen: To Okt 13, 2009 16:03

Re: Trawler < 40"

OdgovorNapisal/-a sovjet » Sr Jul 07, 2021 08:45

Trader 41+2 je še ok za v to temo?
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1678
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Trawler < 40"

OdgovorNapisal/-a Paco » Sr Jul 07, 2021 09:08

Seveda , dobrodošel. Povej več.
pojdi se z bikom bost!
sovjet
Kontraadmiral
Prispevkov: 285
Pridružen: To Okt 13, 2009 16:03

Re: Trawler < 40"

OdgovorNapisal/-a sovjet » Sr Jul 07, 2021 16:59

Nekaj bo obnove - ampak to je itak vedno in stalnica, je pa nerodno ker nima sence niti na terasi niti na flyu. Nekako se nagibam za hardtop za teraso(al kako se reče tistmu prostoru zadaj) za fly pa tendo, tako da moram nabrat ponudbe...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov