Avtopilot

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Avtopilot

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Okt 03, 2020 10:43

Tvojih logov?
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Avtopilot

OdgovorNapisal/-a omas » So Jan 15, 2022 19:09

Na tej barki moram zmontirat avtopilot Raymarine st 1000. Prejšnji lastnik je nekaj imel, ker je na argoli že tisti zatič na katerega sede ročica in tudi tista cevka je na boku barke kamor se vstavi avtopilot. Zdaj ena mera štima, to je od boka do argole (610mm) tista od osovine krmila pa do točke priklopa ročice je pa predaleč (600mm, morala bi bit pa 460mm) . Lahko tako pustim ali pa morata bit točni obe meri?
Slika
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Avtopilot

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Jan 15, 2022 20:02

Če bo ta razdalja daljša, bo tudi ročica drugačna. Skrajna položaja krmila bosta pod manjšim kotom, odzivnost bo počasnejša ker se bo krmilo premikalo počasneje. Na primer, ko boš obračal barko za predvidenih 90 stopinj (če skupaj stisneš +1 in +10 ali -1 in -10) se bo barka obrnila za manj.

Dalo bi sicer vse to izračunat a važno je bolj kako se bo zadeva obnesla v praksi. Probaj če že imaš bočne nosilce na drugi razdalji, če ne bo OK pa pač prestaviš pilota bolj nazaj...

Js imam enakega, upošteval sem priporočene razdalje in dela OK, čeprav včasih pogrešam še večje skrajne kote krmila.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Avtopilot

OdgovorNapisal/-a kasaudio » So Jan 15, 2022 20:06

Js imam enakega, upošteval sem priporočene razdalje in dela OK, čeprav včasih pogrešam še večje skrajne kote krmila.


Potem pa daš še bližje krmilu. Ali se to pač ne da?
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Avtopilot

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Jan 15, 2022 20:23

1stofficer napisal/-a:Na primer, ko boš obračal barko za predvidenih 90 stopinj (če skupaj stisneš +1 in +10 ali -1 in -10) se bo barka obrnila za manj.

V vsakem primeru se bo barka obrnila za 90° (kompas!), samo malo počasneje, ker bo odklon krmila manjši.
Mislim, da bosta z daljšo razdaljo vpetja, kot je predvideno, samo skrajni poziciji krmila v malo manj skrajni poziciji. Bolj je pomembna sredinska razdalja ročice avtopilota, da je na sredini in da sta odklona v obe smeri enaka.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Avtopilot

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Jan 15, 2022 22:02

kasaudio napisal/-a:
Js imam enakega, upošteval sem priporočene razdalje in dela OK, čeprav včasih pogrešam še večje skrajne kote krmila.


Potem pa daš še bližje krmilu. Ali se to pač ne da?


Da se seveda, pač fizično prestaviš. Ne vem pa, če se potem kaka druga fizika podre v praksi. Je priporočene razdalje pomoje fajn čim bolj upoštevat v štartu, če eksperimentiraš boš lahko da moral večkrat vrtat, tega pa si noben ne želi. In najbrž majo nastavitve tut nek smisel :)

Js sem si samo zvrtal dve luknji za vpetje AP na vsaki strani barke po eno. Da lahko AP prestavim čist iz praktičnih razlogov na eno ali drugo stran. Je pa potem treba spremenit tudi nastavitev, in sicer če se ne motim S ili J hemisfero ker sicer se kompasu zblede in te začne vrtet v krogu. Sem pa neki cajta porabil, da sem to dojel. Vmes sem že mislil da je nekaj narobe z napravo ;)
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Avtopilot

OdgovorNapisal/-a omas » Ne Jan 16, 2022 08:01

1stofficer napisal/-a:
kasaudio napisal/-a:
Js imam enakega, upošteval sem priporočene razdalje in dela OK, čeprav včasih pogrešam še večje skrajne kote krmila.


Potem pa daš še bližje krmilu. Ali se to pač ne da?


Da se seveda, pač fizično prestaviš. Ne vem pa, če se potem kaka druga fizika podre v praksi. Je priporočene razdalje pomoje fajn čim bolj upoštevat v štartu, če eksperimentiraš boš lahko da moral večkrat vrtat, tega pa si noben ne želi. In najbrž majo nastavitve tut nek smisel :)

Js sem si samo zvrtal dve luknji za vpetje AP na vsaki strani barke po eno. Da lahko AP prestavim čist iz praktičnih razlogov na eno ali drugo stran. Je pa potem treba spremenit tudi nastavitev, in sicer če se ne motim S ili J hemisfero ker sicer se kompasu zblede in te začne vrtet v krogu. Sem pa neki cajta porabil, da sem to dojel. Vmes sem že mislil da je nekaj narobe z napravo ;)

Saj zato sprašujem da ne vrtam še ene luknje. Zdaj je tako kot sem zgoraj opisal.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov