Nakup novega gliserja

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

aleks09
Admiral
Prispevkov: 1132
Pridružen: Po Jul 12, 2010 20:15
Kraj: kras

Re: Nakup novega gliserja

OdgovorNapisal/-a aleks09 » Po Sep 24, 2018 01:58

Sicer pa.. za 100.000 EUR dobiš veliko barke.. pred nakupom pa moraš vedeti za kaj jo boš potreboval in kaj na barki rabiš. Verjetno pa čim več udobja. Jaz bi danes za pol manj EUR vzel npr. Salpo 31.5 ali 32.5 ali kaj v tem rangu. Razlog: dve z vrati ločeni spalnici. Pa bow truster mora imeti, pa hidravlično pasarelo in podaljšano platformo na krmi. Po možnosti tudi klimo in sončne celice. Gretja ne potrebuješ če ne boste pluli pozno jeseni, pozimi in zgodaj spomladi. V glavnem.. ni važno da je nova.. važno je da je funkcionalna in po tvojem okusu. Zaradi varnosti je bolje da ima dva motorja. Dobro navigacijo, radio, TV, dva hladilnika,.. ima že skoraj vsaka taka barka. Baterije oz. akumulatorji naj bodo vsaj tri, polnilec in priklop na 240 V ima vsaka. Cerade morajo biti v dobrem stanju, okna in trup tudi ter predvsem brez vidnih poškodb in brez sledi osmoze. Dobro je da so postelje dovolj dolge in da je nad njimi dovolj prostora, da se ne počutiš klavstofobično. Stojna višina v salonu MORA biti. Fino je tudi da ima DOBRO sidro, el. vinč ima skoraj vsaka. Motor naj ima čim manj ur :D in naj bo redno servisiran. Menjava original kolektorjev, izpuhov in kar sodi zraven te pride po motorju cca 2000 EUR, potem pa je nekaj let mir. Vsakoletni servis te pride cca 200 EUR po motorju. Nekateri prodajajo tudi barke s pomožnimi čolnički (tenderji). WC je najboljši električen in naj ima rezervoar sivih vod (odplak). Poskrbi za dobro zavarovanje..npr. pri Allianz, kjer imaš brezplačno Sea help. Pa pred nakupom naroči še surveyorja (več imaš tu viewtopic.php?f=3&t=22846&p=309910&hilit=pregled+plovila#p309910 - preberi vse).. in še bi lahko naštevali, odločitev pa bo tvoja.. Upam, da sem ti kaj pomagal.. 8) :?
Uporabniški avatar
pešekan
Admiral
Prispevkov: 2294
Pridružen: Pe Avg 26, 2011 10:58
Kraj: ilirska bistrica

Re: Nakup novega gliserja

OdgovorNapisal/-a pešekan » Po Sep 24, 2018 08:56

kormar77
Naddesetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: Pe Sep 21, 2018 10:46

Re: Nakup novega gliserja

OdgovorNapisal/-a kormar77 » Po Sep 24, 2018 22:28

@aleks09 Hvala za veliko informaciJ! Kaksno pa je tvoje mnenje glede generatorja? Je potreben ali ne nujno? Verjetno ga je smiselno imeti ce je na plovilu klima? Ali je klima obvezna, ali se da zdrzati tudi brez nje? Osebno nisem najvecji pristas klime, vendar si pa tudi ne predstavljam spanja v tako malen prostoru ce je notri 30 stopinj :D
kormar77
Naddesetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: Pe Sep 21, 2018 10:46

Re: Nakup novega gliserja

OdgovorNapisal/-a kormar77 » Po Sep 24, 2018 22:29

@pešekan hvala, izgleda odlicno, vendar mislim da bi za to opremljeno plovilo bila cena kar preko 100.000, verjetno blizu 150.000€ :|
aleks09
Admiral
Prispevkov: 1132
Pridružen: Po Jul 12, 2010 20:15
Kraj: kras

Re: Nakup novega gliserja

OdgovorNapisal/-a aleks09 » Pe Sep 28, 2018 18:12

kormar77 napisal/-a:@aleks09 Hvala za veliko informaciJ! Kaksno pa je tvoje mnenje glede generatorja? Je potreben ali ne nujno? Verjetno ga je smiselno imeti ce je na plovilu klima? Ali je klima obvezna, ali se da zdrzati tudi brez nje? Osebno nisem najvecji pristas klime, vendar si pa tudi ne predstavljam spanja v tako malen prostoru ce je notri 30 stopinj :D


Evo mene spet..malo sem bil odsoten... kar se tiče generatorja je to tako, da je to predvsem odvisno od tega ali boš imel barko v "domači" marini z možnostjo priklopa na elektriko ali pa boš imel barko na kakšnem komunalnem privezu ali boji, kjer nimaš možnosti priklopa na elektriko. V kolikor boš vsak drugi dan, maksimalno tri dni, imel dostop do priklopa na elektriko, potem generatorja kljub dvem hladilnikom in klimi ne boš potreboval. En akumulator imaš itak samo za zagon motorja in tega ne boš spraznil, če boš glavno stikalo, ko ne boš plul, premaknil v položaj, kjer boš "izključil" starto baterijo. A pazi.. poleg vsega tega moraš pričakovati, kot ti je že admin napisal, da te/vas bo ob mirnem morju in lepem vremenu plovba toliko prevzela, da se boste lahko verjetno nekajkrat v sezoni brez premisleka odločili, da boste izpluli za več kot tri dni in se odpravili raziskovat malce širše območje. V tem primeru naj povem, da je sidranje po zalivih z belim peskom pod barko zelo zelo privlačno in se ti/vam to tako zalušta, da ostaneš v enem zalivu lahko tudi dva do tri dni. Skoraj ga ni lepšega kot navsezgodaj nag skočiti v morje, zvečer pa zaplavati v soju svetlobe luči izpod platforme in nato spiti kozarček ali dva dobre pijače, s pogledom na kakšno malo mestece, katerih luči odsevajo v mirnem morju. Lahko pa te preseneti slabo vreme in se ne moreš vrniti na elektriko. Takrat boš pač malo šparal klimo in izključil en hladilnik ali zagnal motorje za urico ali zaplul na drugi otok oz. v drugi zaliv in tako nafilal izpraznjene akumulatorje. Na barki boš verjetno tudi imel indikator, ki ti bo kazal trenutno stanje akumulatorjev tako, da boš lahko pravočasno ukrepal. Torej.. predvsem od tega koliko časa boš na morju brez priklopa na elektriko je odvisno ali potrebuješ generator ali ne. Verjetno si boste tudi kdaj pa kdaj privoščili pojedino v kakšni gostilni, ki ima preveze. Kar nekaj takih gostiln je po obali in otokih Jadrana. Nekatere poleg brezplačnega priveza nudijo tudi elektriko in vodo. Zatorej je moje mnenje,da generatorja (nujno) ne potrebuješ.
Klima.. V barki ne pride samo 30 stopinj.. jih pride tudi 40 če si na mestu in če so vsa okna in vrata na katerih ni komarnikov zaprta (naprimer zaradi os in komarjev). Klima pa takrat pride zelo prav..a ne da bi spal pri 18 stopinjah.. v glavnem da spustiš za nekaj stopinj od ozračja na udobno temperaturo za spanje. Isto kot v avtu.. ne more biti zunaj 35, med vožnjo pa 18.. saj te še kap ko se ustaviš in prideš ven... v najboljšem primeru pa sredi poletja le malo zboliš in nato okužiš še ostale in adijo lep dopust. Podnevi je verjetno ne boš potreboval, saj na morju non stop malo vleče. Če misliš da ne vleče pa poskusi v odprtem kokpitu zakuriti plin. Slaba stran generatorja in klime pa so okvare oz. vzdrževanje.. kot seveda pri vsaki stvari. Torej .. klima je ob hudi pripeki vsekakor zaželena.. ni pa nujna.. dan - dva.. ops.. noč ali dve lahko zdržiš..sicer se pa sredi noči vržeš v vodo..
Kakor koli se boš odločil oz.kar si boš izbral za nakup glej da ti/vam bo prav pa naj ima klimo in generator ali ne.
BogoCC
Višji vodnik
Prispevkov: 18
Pridružen: Po Avg 13, 2018 13:43
Kraj: Maribor

Re: Nakup novega gliserja

OdgovorNapisal/-a BogoCC » Ne Okt 14, 2018 19:05

Ali si pomislil na Jeanneau Merry Fisher 895? Dve kabini, 4 ležišča, svetel zgornji salon...
Z dobro opremo in outboard motorjem Yamaha F300 nov cca 120.000 EUR.
AH-Bavaria
Desetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: Po Nov 06, 2017 14:12

Re: Nakup novega gliserja

OdgovorNapisal/-a AH-Bavaria » To Okt 30, 2018 13:40

Pozdravljen, če se nisi še odločil za nakup ti lahko povem iz svoje izkušnje. Isto kot ti sem bil lani isti čas po prodaji prejšnega čolna v odločanju nakupa novega čolna. Ker smo tudi mi 4 članska družina z manjšimi otroci in imamo apartma v dalmaciji sem iskal nekaj za 2-3 dnevne dogodivščine. Ob pregledu vsega možnega sem se odločil za Bavario S29. Pogoj mi je bil kupiti nov čoln saj res vsaj teh par začetnih let nebi rad imel sitnosti na morju z plovilom oz. ob pravilnem in rednem vdrževanju naj nebi tega imel tudi v prihodnje :) ter obvezno odprt čoln oz. da ni HARD TOP kot sem imel prejšnega. Ob letos napravljenih dobrih 100h lahko rečem da mi ni žal da sem izbral Bavario. Pluli tudi z 2 osebama(sicer otrokoma) več kot ima dovoljeno in še vseeno ni pretirana gužva na čolnu če otroke in še koga nabašeš v salon :) . Za spanje pa se da rešiti tudi 6 oseb za kakšno noč ali dve. Ogledal sem si marsikaj drugega in se mi pri Bavarie še najbolj zdi da je nakakšen skoraj "zaključen" izdelek. Če tvojemu budgetu dodaš par % kupiš novo Bavario z ogromno dodatne opreme. Pa še ena malenkost me je pritegnila, v tem rangu dolžine mislim da skoraj ni širšega plovila kot Bavaria. Je pa res da se to ne pozna na palubi saj ima prehod ob straneh, kateri je meni bolj všeč kot tisti čez sprednjo okno. Pa vso srečo pri odločanju. LP
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Nakup novega gliserja

OdgovorNapisal/-a motorni » Če Nov 01, 2018 07:15

Aleks09, o kakšni klimi pišeš, da jo lahko 2 dni goniš na akumulator in ne rabiš agregata?
__________________
lp
motorni
bošta
Kapitan
Prispevkov: 205
Pridružen: Če Jul 02, 2009 19:14

Re: Nakup novega gliserja

OdgovorNapisal/-a bošta » Če Nov 08, 2018 10:51

Pozdravljen,

Če še nisi nabavil, prodajam Mano Marin 28,50 letnik 2007 z dvema splanicama. Ena splanica ločena z vrati. Placa na čolnu več kot kateri koli drugi čoln na tej dolžini.

Lp, B

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov