Jadrnica-gradnja beton

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
seleven
Kontraadmiral
Prispevkov: 283
Pridružen: So Mar 29, 2008 08:14
Kraj: Ljubljana-Krk-Omišalj
Kontakt:

Jadrnica-gradnja beton

OdgovorNapisal/-a seleven » To Avg 26, 2008 22:28

Prosim za informacije in vaše mnenje, kaj mislite o jadrnicah grajene iz betona in na kaj je treba biti pozoren pri nakupu rabljene zadeve. Prijatelj ima nekaj ogledanega pa naprošam za kakšno mnenje in nasvet.
dobra_vila
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 137
Pridružen: Pe Mar 07, 2008 12:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a dobra_vila » Sr Avg 27, 2008 09:49

Jadrnice iz betona so včasih množično izdelovali. Še danes vidiš kakšno nedokončano kje na kakšnem dvorišču. Dobre strani - enostavna izdelava, če si vešč dela z betonom, dobra mikroklima v jadrnici, enostavna popravila trupa, močan trup, poceni material za trup (ki pa se izniči, ker potrebuješ več jader in s tem močnejšo opremo (zajle,škripce po angl. rigging), velik vztrajnostni moment trupa, kar pomeni bolj ugodno vožnjo (manj premetavanja - je bolj mehka). Slabe strani - težka barka, potrebno je več jader za isto hitrost, jadrovje je bolj obremenjeno (prej kaj poči), betonsko barko težko prodaš. Nad 10m dolžine se jo mogoče izplača kupiti, če jo ne misliš naprej prodajati.

LP Dobra vila
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Sr Avg 27, 2008 14:20

Betonk sicer ne poznam osebno, vendar mi je parkrat prišlo na uho, da je dobro preveriti stanje ev. korozije železne armature.

To pa ni preprost posel - najmanj kar je teba je it v vodo za par ur in temeljito pregledat/prešlatat trup - ali pa dvigniti barko iz vode. Kljucno je namreč, da ni armatura zaradi poškodbe betona kje prišla do površine in tam začela rjavet.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Sr Avg 27, 2008 14:22

Pred leti sem bral nek članek (nimam pojma kje, je pa bil v angleščini), kjer je bila narejena primerjava in tam je bila postavljena limita pri nekje 14 metrih, kjer naj bi betonski trup postal lažji od poliestrskega. Nimam izkušenj, če je to res, vendar možno pa je.
Vse ostalo razen mase pa se 100% strinjam z "dobro vilo".

LP
Uporabniški avatar
Ariki
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 149
Pridružen: Ne Jan 18, 2009 02:34
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Ariki » Pe Jan 30, 2009 04:00

Ko orkan na Karibih ali cunami na Tajskem pomeče barke iz vode na kopno, z dvigali postvijo nazaj v vodo betonske in železne barke. Vse ostale pa pometejo v smeti.
Uporabniški avatar
hrast
Viceadmiral
Prispevkov: 404
Pridružen: Če Mar 20, 2008 12:51

OdgovorNapisal/-a hrast » So Jan 31, 2009 07:29

Med drugo svetovno vojno so ZDA zaradi hitrosti gradnje in kvalitete, masovno odlivale predvsem transportne ladje.
Pri nas je bil eden od prvih graditeljev g.Henrik Jereb, ki je navdušil tudi dva moja prijatelja.Nekaj bark pluje še sedaj in se jim leta prav nič ne poznajo.

Kaj več pa v reviji Življenje in tehnika, avgust 2004
Gorazd Vezovnik
Plovila iz betona
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Dec 02, 2009 20:59

Napaka!
Betonske jadrnice so zelo občutljive na rahle poškodbe in vdor slane vode med rešetko. Ko se to enkrat zgodi ni več pomoči. Korozija napreduje in tega ni možno nikakor ustaviti.

Definitivno pa velja da so "betonke" najtrše jadrnice. Pred cca 25 leti so nekje na severu testirali trdnost bark. Ne spomnim se kje sem to zasledil ampak bilo je nekako takole. Dvignili so barko in jo spustili z nekaj metrov. Vse so se močno poškodovale le betonska je samo odskočila in ostala nepoškodovana. Celo v primerjavi z železno je bila trdnost betonske odlična. Rezultat pa je močno odmeval med samograditelji.

Moj prijatelj je naredil tole betonko na sliki in sploh ni videti, da je betonska, ker je tako lepo izdelana. Kljub temu sedaj dela aluminijasto katero je zelo ugodno našel. Kdor išče ta najde. Osebno bi prej iskal dobro priložnost nakupa, kot pa zapravljal čas z novogradnjo betonske, ki tudi če je odlično izdelana na koncu nima neke realne tržne vrednosti.

Ena najlepše izdelanih "betonk", kar sem jih videl. Kot vem je tudi naprodaj, ker kolega že izdeluje novo tretjo barko. Tokrat aluminijasto.
Lep pozdrav
Nikola Tesla
:D

Slika
Nazadnje spremenil Nikola T., dne Ne Apr 08, 2012 10:09, skupaj popravljeno 2 krat.
cavelj
Višji praporščak
Prispevkov: 37
Pridružen: To Dec 23, 2008 16:34
Kraj: Krško
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a cavelj » Pe Dec 25, 2009 21:03

Ja moja prva jadrnica je bila betonka.
Vse kar so ti zgoraj napisali mislim da velja.
Dodal pa bi tole. Vse betonke, ki sem jih videl pri nas so bile izdelane po ekih zelo starih načrtih in so zaradi tega neke vrste račk, ki jih loči od novejših plastičnih bark.
To da betonko težko prodaš je res. Zelo veliko "kupcev" je takoj ko si jim povedal da je barka iz betona odložilo telefon. Je pa res, da jo zato lahko tud zelo poceni kupiš...
Vsekakor je pa pod desetimi metri ne kupuj-to je pač moje mnenje. O rjavenju armature pa je tako to je "problem" na palubi in mogoče bokih, če pa je prišla voda v podvodnem delu do armature ,potem mislim da barka pušča in imaš v kaluži slano vodo pomešano z rjo.
Ja imam eno malo starejšo devet metrsko jadrnico, z privezom na Krku. Zato me zanimajo stvari o vzdrževanju jadrnic in podobno.
Uporabniški avatar
hrast
Viceadmiral
Prispevkov: 404
Pridružen: Če Mar 20, 2008 12:51

OdgovorNapisal/-a hrast » Po Dec 28, 2009 12:44

Nikola Tesla, poglej ZS!

LP Hrast
Uporabniški avatar
luftar
Admiral
Prispevkov: 837
Pridružen: Pe Mar 21, 2008 16:23
Kraj: Ljubljana, Pula - Bunarina

OdgovorNapisal/-a luftar » Po Dec 28, 2009 15:15

Nikola Tesla lep pozdrav! Videl sem sliko betonske barke, ki si jo prilepil na forum. Tvojega prijatelja poznam, saj je imel barko v Bunarini. Kot mi je sam dejal, je korito barke kupil, ostalo oprema in notranjost pa je izdelal sam. Vkljub temu, da se ima za poznavalca, je barko opremil nemogoče. V center salona je namestil motor, sedeže pa je postavil tako, da človek ne more sedeti v salonu.

Kar pa se tiče betonskih bark, imaš morda prav, da so občutljive na vdor morske vode, meni pa so graditelji, zatrjevali nasprotno. Če se barka poškoduje, jo enostavno na novo zabetoniraš. Res pa je, da je dobro barko zunaj in znotraj zaščititi z epoxy kitom.

Mojemu prijatelju se je pred nekako 15 leti (ne po njegovi krivdi) barka potopila. Na privezu je namreč odtrgalo veliko železno barko, katera je priletela v njegovo in jo potopila. Barko so dvignili, "istolkli" počen beton in jo na novo zabetonirali. Lani sem jo videl v marini Izola kjer je veselo plula. Menim, da je ta barka stara že kakih 25 let. Vsekakor je za tistega, ki nima dovolj denarja za nakup nove ima pa dovolj časa in volje to ena najcenejših rešitev.
Navtik1
Poročnik fregate
Prispevkov: 67
Pridružen: Po Avg 06, 2018 20:23

Re: Jadrnica-gradnja beton

OdgovorNapisal/-a Navtik1 » So Mar 07, 2020 20:26

Sicer je že stara tema, vendar danes je na tv slo 2 bil dokumentarni film na to temo. Lahko ga pa pogledate tudi na spodnji povezavi.

https://4d.rtvslo.si/arhiv/dokumentarni ... /174674039

Lp
Uporabniški avatar
sova
Admiral
Prispevkov: 879
Pridružen: Sr Okt 15, 2014 21:02
Kraj: Solkan

Re: Jadrnica-gradnja beton

OdgovorNapisal/-a sova » So Mar 07, 2020 20:55

Malo zamujaš. :mrgreen: To je bilo aktualno že 14 dni nazaj. viewtopic.php?f=2&t=25375

lp.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti