Izkušnje z zaprtim kokpitom

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Izkušnje z zaprtim kokpitom

OdgovorNapisal/-a evovii » Po Avg 17, 2015 13:00

Naslov ne vem če sem čisto zadel vendar se počasi ogrevam za opcijo, da bi kokpit kompletno zaprl predvsem zato ker je jadrnica tudi v zimskih mesecih v uporabi in bi bilo zelo fajn če bi imel kompletni kokpit zaprt kot nekekšen šotor (podobno kot imajo motornjaki). Ker je manjša barka (9m) bi dodaten prostor v zimskih mesecih in deževnih dneh prišel še kako prav. Trenutno imam na barki že sprayhood in bimini vendar bi vse skupaj rad še pri straneh zapru, da dobim še dodatni suhi in ogrevan prostor. Omenjena opcija se bo uporabljala večinoma v primeru, ko bo barka na privezu oz. sidru. malo me zanimajo vaše izkušnje in ali ima že kdo to narejeno. Malo sem že gledal po forumih vendar me zanima še vaše mnenje.

http://www.sailnet.com/forums/cruising- ... osure.html

Lp Andrej
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

OdgovorNapisal/-a evovii » Po Avg 17, 2015 13:10

Slika
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Just add water
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 22
Pridružen: Po Maj 02, 2011 19:56

OdgovorNapisal/-a Just add water » Po Avg 17, 2015 14:25

Jaz imam takole
http://images.boats.com/resize/1/91/11/ ... 9890992000
in je odlično. Pri nas je izvedeno tako, da se vsak lateralni del zgoraj z zadrgo pripne na bimini in spodaj kratkimi trakovi na nadgradnjo. Lahko tudi vsak del posebej zvijem navzgor (kot rolo) in pritrdim na bimini. To je še zlasti uporabno spomladi, ko so večeri in noči še hladne, čez dan se pa že segreje.
Uporabljamo ga spomladi in jeseni, ob močnejšem dežju in nižjih temperaturah. Sicer se počutiš kot v rastlinjaku, ampak precej poveča uporabnost kokpita.
Pozimi gre vse dol in barko oblečem v zimski plašč.
Nazadnje spremenil Just add water, dne Po Avg 17, 2015 14:38, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
kekeck
Kontraadmiral
Prispevkov: 223
Pridružen: Po Jan 26, 2009 18:39

OdgovorNapisal/-a kekeck » Po Avg 17, 2015 14:31

Ravno včeraj smo se vrnili iz potepanja po Danski. V kraju Roskilde smo si ogledali muzej vikingov in gradnjo vikingških ladij, ki še danes poteka na enak način. Dodajo samo garmina (ploter).

Njihove vremenske razmere v avgustu so podobne našim jadranskim aprila ali oktobra. Vglavnem vedno ko sem v Skandinaviji se sprehodimo tudi čez kakšno marino. Konkretno v Roskilde so imele skoraj vse jadrnice tako hiško kot si ti dal skico. Kolikor sem si ogledoval sem opazil da imajo narejeno tako, da se lahko neodvisno odpirajo/zapirajo stranski in zadnja stena. To pa zato, da zaprejo tisto stran iz katere piha veter (nosi dež), nasprotna je pa lahko odprta. Vsaka stena ima tudi kar veliko okno, da lahko opazuješ okolico.

Tolk od čarteristov (po jadranu).
... potovanj ne štejem po prejadranih miljah ampak po krajih ki jih obiščem in ljudeh ki jih srečam ...
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a mirante » Po Avg 17, 2015 15:59

Takšen zaprt kokpit je zelo uporabna stvar v hladnejšem in bolj vlažnem vremenu.
Priporočam, da pri izdelavi ne misliš samo na bivanje v marini, temveč tudi na jadranje. Če boš dodal veliko oken naokoli in na strehi, ustvariš nekakšno toplo gredo in je potem podnevi znotraj toplo tudi brez ogrevanja.
S primerno izvedbo si jadralno sezono lahko raztegneš čez celo leto in boš lahko na Jadranu tudi pozimi jadral, ne da bi te kaj dosti zeblo.

Nekaj podobnega, kot to, kar si narisal, imam narejeno na svoji barki kot podaljšek spray hooda in se je super obneslo v hladnem podnebju, le malo preveč sem varčeval pri izbiri blaga (šotorsko platno) in mi žal zamaka, ko dežuje.
Kako je zaprt kokpit videti med jadranjem, lahko v nekaj kadrih vidiš v tem Echotovem filmu: www.youtube.com/watch?t=434&v=ygQXgkcD6bw
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Po Avg 17, 2015 16:34

Tole je tudi meni všeč - razmišljam le kako izvesti, če je bum nizek in je škota vpeta na traveler v kokpitu...

Nisem še prišel do učinkovite ideje, če jo pa kdo ima, pa prosim kar na dan z njo!

Torej najprej vprašanje avtorju teme - kje je vpeta škota in kako visoko - pri kokpitu - pride bum?
Kariera
Viceadmiral
Prispevkov: 521
Pridružen: Sr Avg 10, 2011 09:04

OdgovorNapisal/-a Kariera » Po Avg 17, 2015 22:04

Rok-11 napisal/-a:Tole je tudi meni všeč - razmišljam le kako izvesti, če je bum nizek in je škota vpeta na traveler v kokpitu...

Nisem še prišel do učinkovite ideje, če jo pa kdo ima, pa prosim kar na dan z njo!

Torej najprej vprašanje avtorju teme - kje je vpeta škota in kako visoko - pri kokpitu - pride bum?


Jaz imam traveler pred vhodom v kabino in isto razmišljam kako narediti. Trenutno je škota med sprayhoodom in biminijem, vmes je cca 15cm prostora. Edina verzija, ki bi bila sprejemljiva bi bila, da se škoto odpne in se jo pripne npr na ograjo, potem je to uporabno ko si privezan ali motoriraš. Jaz imam boom vsaj 2m visoko in mi ne povzroča problemov, ima pa sosed v marini Bavario 31, kjer je pa bum zelo nizko, ampak ima tudi popolnoma zaprt kokpit. Je pa to rešil tako, da se od krme, streha biminija pod kotom spušča vse do sprayhooda...ima zelo lepo narejeno.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Avg 17, 2015 22:41

Rešitev je tudi dvojna škota. Ena v kokpitu, druga nad vhodom. Eno uporabljaš, drugo odpneš.
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

OdgovorNapisal/-a evovii » To Avg 18, 2015 06:59

Kariera napisal/-a:
Rok-11 napisal/-a:Tole je tudi meni všeč - razmišljam le kako izvesti, če je bum nizek in je škota vpeta na traveler v kokpitu...

Nisem še prišel do učinkovite ideje, če jo pa kdo ima, pa prosim kar na dan z njo!

Torej najprej vprašanje avtorju teme - kje je vpeta škota in kako visoko - pri kokpitu - pride bum?


Jaz imam traveler pred vhodom v kabino in isto razmišljam kako narediti. Trenutno je škota med sprayhoodom in biminijem, vmes je cca 15cm prostora. .
Evo jaz imam isto varijanto. Bum je dovolj visoko, da ne bi motil. Bi pa zadevo uporabljal v 99% ko sem na sidru ali na vezu. Ne delam nekih hudih rut pozimi, da bi rabil da je kokpit tudi med jadranjem zaprt. Takrat gor navlečem jadralno obleko pa v grlo travarico pa gre :)
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Just add water
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 22
Pridružen: Po Maj 02, 2011 19:56

OdgovorNapisal/-a Just add water » To Avg 18, 2015 10:24

Če boste delali sami, poglejte tole
https://sailrite.wordpress.com/2015/05/ ... -curtains/
Tu je po korakih pojasnjeno vse, od merjenja, jemanja kroja, do šivanja ipd.
Toliko za navdih, potem pa veselo na delo :)
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Avg 23, 2015 21:46

Streho delaš dvojno,tam kjer leti škota daš pa dolgo metlico in je zaprto.res pa ne tesni ko dežuje.Je imel pa to fino urejeno na svoji barki DRE.Verjetno ima slike,jaz sem bil na barki letos pri novem lastniku.
LP Iztok

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov