Plezanje na jambor

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Mar 20, 2017 12:48

sailord napisal/-a:Za plezanje na jambor na odprtem morju med vožnjo in valovi je potrebna mladost, spretnost in alpinistična in navtična izurjenost plezalca. Sploh če to počne sam na barki. Ni to ravno običajen manever za over 50 :D

Naprava o kateri sem pisal pa je super za uporabo na privezu in ob pomoči ene osebe. Seveda je vedno potrebno imeti dvojno varovanje. Jaz delam to tako da sem pripetna na 2 dvižnici, plezam pa po tretji. Ziher je ziher. :D

LP, Sailord

Za vsako vzpenjanje tega tipa (na drevo, steber, jambor po dvižnicah...) bi bilo dobro imeti še kratko vrv (ali 'gurtno') okrog jambora, vpeto v višini prsi (tako, da lahko prepneš, ko se vzpenjaš ali spuščaš mimo jambornih križev), ki prepreči padec vznak.

Nemirno morje
Sicer je po mojem vzpon na jambor po dvižnicah na močno nemirnem morju nekaj, kar počneš le izjemoma (če res ne gre drugače oziroma če je položaj, če ne posežeš vanj z vzponom na jambor, itak smrtno nevaren). Praviloma skušaš doseči zavetje ali počakati umiritev vremena, preden poskusiš. Tudi če imaš opremo in jo znaš uporabljati, se v valovitem vse prelahko zapletejo vrvi tako, da potem kdo ne more ne naprej ne nazaj.

Kar zadeva alpinistično opremo...
Koliko izmed vas je pri 'obvezni' opremi za vzpon na jambor v nemirnem pomislilo na čelado, brez katere v takem zlahka dobiš po glavi tako, da potem nezavesten obvisiš s pasom na samovarovalnem pripomočku - in potem nemočno viseč dobiš naslednjo po glavi ali hrbtenici, in naslednjo...


Usoden padec z jambora na Jamajki
Kot je videti, ni šlo za napako dekleta na jamboru, ampak se je spodaj sprostila (ni bila dobro fiksirana? je nekdo na krovu sprostil? ...) vrv, na kateri je visela na jamboru
... The publication continues to say she was cleaning the mast when the ropes holding her became undone and she fell on the deck. ...


Poznavanje opreme, postopkov
Za mesečno srečanje v Bohinju, ki sem ga nekaj let nameraval pripraviti (pa je dve leti odpadalo, ker je občina takrat pol poletja prepovedovala postavitev našega plavajočega pomola, da bi se dalo tudi jadrati, potem pa mi je tudi zezanje na forumu za nekaj časa vzelo veselje za to) sem načrtoval, da bi tam tisti, ki želijo, lahko preizkusili tehnike vzpenjanja in spuščanja po vrveh in varovanja pri teh postopkih v plezališču Pod skalco.

Ti postopki in oprema so praviloma varni, če jih znaš pravilno uporabljati (praviloma zato, ker je druga zgodba na primer na poledenelih vrveh). In 'znaš pravilno uporabljati' ne pomeni, da ti nekdo pokaže in da to takoj potem pod nadzorom poskušaš, dokler enkrat ne narediš vsega prav, ampak da si to naredil pravilno vsaj nekaj desetkrat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
od kapitana zena
Admiral
Prispevkov: 1091
Pridružen: Po Dec 05, 2011 12:43

OdgovorNapisal/-a od kapitana zena » So Mar 25, 2017 01:00

Edina normalna stvar za plezat na jambor so stopničke.
Kakršnekoli.
RF fixne ali lepe, zložljive, plastične, aluminijaste...Rf imajo tudi zložljive...
ne škrtart, zlata so vredne.

Samo uni dol je, ki vas varuje. Ni mu treba gor vleč. Zelo pomembno! Še posebej, če je dol ena ženska, ki nima take moči, kot en dedec!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti