Glisiranje jadrnice??????

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

nac
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Jul 02, 2009 22:18

OdgovorNapisal/-a nac » Pe Jan 29, 2016 14:38

[quote="mamaMicka"]@Marjan Tomki

Če nekaj izgleda, kot krava,
če se oglaša, kot krava
in ima celo vonj, kot krava...
Je pač to zame krava!


....ne bodi tako prepričan,MM,vsakdo se lahko tudi zmoti....To,kar ti opisuješ,je lahko tudi BIK. :wink: :wink:
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Jan 29, 2016 14:47

mamaMicka napisal/-a:
Grega295 napisal/-a:Zanimivo wiki branje.

Čak čak...

Ni letelo nate.
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Pe Jan 29, 2016 15:24

nac napisal/-a:
mamaMicka napisal/-a:@Marjan Tomki

Če nekaj izgleda, kot krava,
če se oglaša, kot krava
in ima celo vonj, kot krava...
Je pač to zame krava!


....ne bodi tako prepričan,MM,vsakdo se lahko tudi zmoti....To,kar ti opisuješ,je lahko tudi BIK. :wink: :wink:


Bik nima vimen! :)
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
nac
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Jul 02, 2009 22:18

OdgovorNapisal/-a nac » Pe Jan 29, 2016 15:49

...kaj pa veš,v današnjih časih je vse mogoče...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Jan 29, 2016 17:06

@mM
    Ko smo že pri kravah: vprašanje je, če kaj, kar se 'uradno' imenuje 'krava', še izgleda kot krava...

    Odvisno je namreč, kaj (in kdaj še) štejemo k kravam. Kolikor vem, obstaja tudi morska krava in najbrž se najde še kaj manj znanega - kar izgleda močno drugače kot to, kar si večinoma predstavljamo kot kravo.
    Slika

    Če se vrnemo k ladjam na veter, ki so po SSKJ jadrnice...

    Po 3. členupomorskega zakonika so ladje plovila (razen nekaterih, recimo vojaških), dolga 24 ali več m.

    Torej - če bi se ravnali le po SSKJ in PZ - plovilo na vetrni pogon, krajše od 24 m, ni ladja, čeprav je na vetrni pogon in torej Vestas SailRcket 2, ki je z malček nad 12 m dolžine krajša od 24 m, ni ladja in tako ni nujno že po definiciji iz SSKJ in PZ jadrnica :wink:

    V glavnem, po mojem se da mirno debatirati o tem, kaj vse je in kaj ni jadrnica - in zna biti zanimivo branje, če bo le vsak tudi utemeljil svoje mnenje, zakaj katera reč je ali ni jadrnica.


    Ampak tole se je začelo z Marchijevem predlogom o spremembi imena teme. V glavnem, za zdaj ne vem, v kaj naj bi spremenil ime teme - če naj bi ga spremeni.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Jan 29, 2016 17:26

dijo_porko napisal/-a:SR290 govori o temu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Cavitation

Lp


Da, to vem.
SR 290 napisal/-a:Te jadrnice na krilih bi lahko bile še bistveno hitrejše, če bi znali preprečit uparjanje vode in z tem povezane nevarnosti.


Ampak precej sem prepričan, da je imel v svoji opombi v mislih vpliv kavitacije na (dinamično) stabilnost plovil s podvodnimi krili, za kar sem prepričan da je naštudiral, ko se je ukvarjal s pogonom za Quadrofoil. Video:
    Slika

    Mogoče bo imel še kdo kaj pripomniti k temu, ali tale čoln (plovilo krajše od 24 m) glisira ali kaj drugega. Če pomislimo na krave - glisiranje je verjetno, ko se pri dovolj veliki hitrosti plovilo dvigne iz vode tako, da je na/v vodi le del trupa.

    Ampak tu je ves trup v zraku, le krila in pogon so v vodi, in podobno velja za Hidroptere. Kdo najde kaj ustreznega Slo za ta tip plovbe v SSKJ? :wink: :lol: :lol: :lol:


Drugače pa je o tej plati kavitacije, ki mislim da jo je imel zgoraj v mislih SR 290, del zgodbe tule.

Ampak - moderator, bi mogoče lahko tole o kavitaciji prestavil v svojo temo?
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Jan 29, 2016 17:48

Marjan Tomki napisal/-a:@mM
[list]Ko smo že pri kravah: vprašanje je, če kaj, kar se 'uradno' imenuje 'krava', še izgleda kot krava...

Odvisno je namreč, kaj (in kdaj še) štejemo k kravam. Kolikor vem, obstaja tudi morska krava in najbrž se najde še kaj manj znanega - kar izgleda močno drugače kot to, kar si večinoma predstavljamo kot kravo.
Slika

Zanimivo.
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 535
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a heron » Pe Jan 29, 2016 17:52

Ladja ali ne ladja. To nima veze z jadrnico.
Po mojem delimo plovila po dolžini med čolne in ladje. Pri nas je recimo meja 24 m.
Po načinu pogona pa med jadrnice, plovila na mehanski pogon (motor) ali plovila va vesla. Tu se šteje osnovni pogon. Jadrnica ima lahko pomožni motor (meni se mojih 75 turbo konjev sicer ne zdi zelo pomožnih), motorni čoln ima lahko vesla...
Po načinu plovbe med bi jaz delil med izpodrivnimi, polizpodrivnimi in plovili, ki glisirajo. Verjetno bi moral hidrofoil biti posebna kategorija, lahko pa jih strpate med gliserje, če vam bolj paše.
Po namenu pa bi plovila delil na taka, kamor pripeljete punco in taka, kamor pripeljete ženo. Aja to ni uradna delitev.

V starih časih je v angleško govorečih deželah veljalo, da mora imeti plovilo tri jambore ali več, da se ji lahko reče ladja. To že dolgo ne drži več.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 535
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a heron » Pe Jan 29, 2016 17:54

Aja, pa še to: Jadrnice lahko lepo glisirajo. Celo mladost sem se gonil naokoli z Laserjem (bolj natančno z Elan Zeto) in zadeva krasno glisira, če je le veter dober.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Jan 29, 2016 18:10

@heron
    Seveda mnoge jadrnice glisirajo in tudi sam sem plul tako, ki glisira. Tudi optimist glisira, samo jaz sem zdaj najbrž precej pretežak za to na optimistu :wink:

    Ampak ne vem, ali bi bilo treba za jadrnice, ki imajo med 'plovbo' ves trup iz vode, poiskati kak drug izraz, ne več glisiranje. V drugih jezikih je nekaj predlogov, ampak nimam vtisa, da je že kaj ustaljenega...

    Letenje na podvodnih krilih? Smpak ali bodo recimo tiste 'čoke' pri Sailrocket priznali za krila?

    Moj - upam šaljiv - odgovor mM je bil pa namenjen njegovemu - po mojem tudi šaljivemu - opredeljevanju glisiranja z utemeljevanjem iz SSKJ.
@Grega295
    Če razumem prav, si informatik, ki zna tudi programirati in če je tako, bi lahko brez posebnega napora poskrbel, da bi vsaj v tvojih navedkih bili tagi še vedno v parih (saj veš, kot odprti in zaprti oklepaj, list /list...)
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kocka » Po Feb 01, 2016 21:02

A morska krava tudi lahko glisira? Če že, potemtakem je to s pomočjo njenega notranjega pogona in plavuti in zadeva ki glisira je gliser - torej je takrat morski gliser in ne morska krava, si pa ne znam predstavljat kako bi glisirala s pomočjo vetra, ko nima jader. :roll:
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

OdgovorNapisal/-a MareC » Po Feb 01, 2016 21:09

prav imate v vsem se strinjam z vami

imejte forum za za sebe in se prepucavajte z glisiranjem jadrnic, raznih kao gumenjakov z 5 konji
uživajte v wikipedii in SSKJ, predlagam
MT predsednik
DAKI podpredsednik
MT ekonom
še nekaj članov, ki vam vedno prikimava
in ste kot naš kretenski parlament
ostanaite tu in se igrajte v svojem peskovniku in svojem zblojenem svetu


zdaj grem pa res k Al-u in ostalim pametnim glavam, ki so prav cajt pobegnili


:roll: :roll: :twisted:
mv112
Poročnik fregate
Prispevkov: 70
Pridružen: To Jan 03, 2012 15:17

OdgovorNapisal/-a mv112 » To Feb 02, 2016 09:10

SR 290 napisal/-a:Te jadrnice na krilih bi lahko bile še bistveno hitrejše, če bi znali preprečit uparjanje vode in z tem povezane nevarnosti.


Pri nas pa malo težko kavitira, mogoče proti koncu avgusta :)
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Feb 04, 2016 22:13

MareC napisal/-a:prav imate v vsem se strinjam z vami

imejte forum za za sebe in se prepucavajte z glisiranjem jadrnic, raznih kao gumenjakov z 5 konji
uživajte v wikipedii in SSKJ, predlagam
MT predsednik
DAKI podpredsednik
MT ekonom
še nekaj članov, ki vam vedno prikimava
in ste kot naš kretenski parlament
ostanaite tu in se igrajte v svojem peskovniku in svojem zblojenem svetu


zdaj grem pa res k Al-u in ostalim pametnim glavam, ki so prav cajt pobegnili


:roll: :roll: :twisted:


Mare,
  • si izvrsten fotograf, a je že doooolgo, kar si nalepil zadnjo (sicer odlično) fotko na forum
  • si odličen ribič in potapljač na dah, a je tudi tu že dooolgo, odkar si objavil kaj o tem,
  • ploveš z gumenjakom po precej vsakem vremenu in daleč - ampak zadnji potopis je že od takrat, ko si še plul z Zverino,
  • vem, si profesionalec in tvoji resnejši prispevki so pač tisto, od česar živiš, torej v reviji, ne na forumu.


Mogoče si tudi strokovnjak za dajanje mnenja o peskovniku in zblojenem svetu - na to se ne razumem dovolj, da bi lahko dal mnenje.


Ampak - če pišeš, da jadrnice ne morejo glisirati, stavi, da ne morejo, pa boš zgubil stavo.
Slika
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » So Feb 06, 2016 09:51

Zakaj pa ta ne glisira ?
Slika
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti