Začetki

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Če Jun 01, 2017 17:45

diligence napisal/-a:Pajer 1 ,mislim,da nas ne zanima barka.Zapiski o doživetju pa.


Ma dej no, a se hecaš? Taka lepotica, krasotica, ti pa mrtvo hladen!

Jaz pa se malo hecam.

Me je predramilo to povdarjanje o skrivnostnem lastniku, ki naj bi ostal skrivnosten. Le zakaj se to povdarja, če sem sam zvedel za le tega, brez da bi poizvedoval, raziskoval.

Nič ne bom objavil, nič razkril, naj bo jasno. Samo malo provociram, tipično slovensko, ker sem fovš!

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a alesjo » Če Jun 01, 2017 18:21

pajer1 napisal/-a:
diligence napisal/-a:Pajer 1 ,mislim,da nas ne zanima barka.Zapiski o doživetju pa.


Ma dej no, a se hecaš? Taka lepotica, krasotica, ti pa mrtvo hladen!

Jaz pa se malo hecam.

Me je predramilo to povdarjanje o skrivnostnem lastniku, ki naj bi ostal skrivnosten. Le zakaj se to povdarja, če sem sam zvedel za le tega, brez da bi poizvedoval, raziskoval.

Nič ne bom objavil, nič razkril, naj bo jasno. Samo malo provociram, tipično slovensko, ker sem fovš!

.

Jebiga, jaz nisem nikoli nobenmu fouš :)
Daki

OdgovorNapisal/-a Daki » Pe Jun 02, 2017 23:39

Jaz tudi ne. Prav vsakemu privoščim 8)
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Jun 04, 2017 23:30

Tam na FB si lahko mal atlantske valove pogledate,žal tavelikih ni utegnil posneti,
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Jun 07, 2017 18:43

Kr lepe hitrosti dosegajo 17,2 največ pa kr okol 30 je pihal...valovi so veliki a drugačni kot jih nardi naša bora..
Uporabniški avatar
d.i.r.e.
Kapitan korvete
Prispevkov: 106
Pridružen: So Jul 26, 2008 09:17
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a d.i.r.e. » Po Jun 12, 2017 15:01

Danes sem se pa nasmejal, polanc tista prigoda ko žena pade v vodo in to še pozimi, sem mislil da se bom poscal od smeha.

Tale tema je pa zakon, sem mislil, da imam samo jaz takšne skrbi v smislu "kaj pa če to drži, ono pade, panika" pa vidim da smo vsi na istem :)

Evo, sedaj pa še moje izkušnje...v jadranje sem se zaljubil v 6 ali 7 razredu. Teta iz Opčin me je vzela na jadranje nekje do Šibenika, ne vem točno...ni mi bilo ne vem kaj, razvajen mulc pa barki "Mr. Blue" ene 33 ali kaj podobnega..no sej ni važno...spomnim se kako so nas punce občudovale ko smo se mi v kakšen zaliv pripeljali, celi carji...še danes imam ta občutek...:)

Potem pa dolgo nič, nulla in spoznam svojo prvo ženo..jasno najprej se moaš s tastom zaštekat, da imaš potem mir pri bajti...in tko sem pristal na katamaranu..neki home made 550s (podobno kot tronado, samo brez gredlja). No tukaj sem se pa zastrupil...kwa smo vse počeli s harmoniko v Piranskem zalivu pa vrisku mimo velikih bark...ulala...pa reševanje pre Piransko punto, ker sva bila pametna pa v orenk burjo...katamaran pa ni ubogal (ex. tast zaje**l)...no in takrat sem se naučil spoštovati morje!

no, da pa bo mera polna je imel ex tast enga Gipsy-a (sam jih je delal 4 so prodali ta 5 pa je bila njegova). Peggy, je bila carska še sedaj pluje po Virskem morju...in začeli smo se učiti...kako z jadrnico, pristajanje, sidranje itd..

Evo, pa smo šli prva noč na jadrnici, ki sem jo preimenoval v Špelco...sidram pred Piratom v Portorožu...seveda prvi večer vse veslo..mal spijeva mal henki penki in pol pančkat..jasno na barki pa vse razmetano...

Ex. Tast pa me je vedno učil vse moraš imeti pospravljeno, vse na svojem mestu, če slučajno pride kakšna štala, nikdar ne veš

Tko midva s takratno punco pančkava, kar naekrat ponoči nek veter kaj jaz vem od kje se je vzel..hudič ga vzami...skočim ven, vididim da sidro orje in lezeva nazaj na obalo...panika...dobro pogledam, floka nisem dobro zrolat in glej ga zlomka, malce se je odvilo, glih tolk da je zajel veter in panika...hočem losat štrike da bi flok odvil, ja malo morgen vse zapleteno, klasika, vzamem nož..režem štrike da flok plapola...ampak midva še lezav..ja a bo mir al ne...

se že derem uni tm v kokpitu, k je bila vsa panična, dej vžgi motor , da se mal ven potegneva..una vleče hudič spet, ni bila cev natknjena za bencin, baraka še kar leze...

skočim do kokpita...vmes še skor telebnem, ker je bilo vse nastlano, pa senca nabija..pa kaj jaz vem...

no pol le zakurblam tisti motorček in v miru rešim zadevo, konec dober vse dobro...samo nikdar nisem več s tisto punco bil na tej barki..sem kar sam jadral je bilo boljše :)

Ha, jih mam na zalogi...sorry folk ampak mi kar leti izpod tipkovnice" Špelco sem prodal, ker so nas v Izoli metali ven iz boj pa še ločil sem se...in ne moreš imeti od bivšega tasta barko..enostavno ne gre...tudi če je bila poročno darilo :))

Pazi, dobim novo barko LILJA. Ja prav ste prebrali dobil ...Dober družinski znanec si je želel barčice, take lepe male, lesene da bo on Dr strojništva po avstrijskih jezerih lepo v miru jadral...aha...Tip naroči barko v Ukrajini in iz tiste male barčice je prišla 4 t težka lesena iz hrasta oblečena še s plastiko in 8 m dolga LILJA... jasno žena je ni marala, ker so imeli samega hudiča z njo ...meni jo je pa dal, samo da sem jo odpeljal od doma (sej sem jo potem odkupil, čisti računi dobri prijatelji)...da skrajšam...

spoznam mojo alenčico (viceadmiral)..pa jaz njej..lej punca ti si fest deklina, jaz tebe mam rad...a bi midva naredila mal testa, 3 teden sama na barki pa če bo šlo sva za skupaj drgač pa vsak svojo pot? in ona normalno...o porka mad**a..sem si mislil, kle pa bo neki :)

Midva tri tedne vse uštimava tko kot je moralo biti...jaz skipper ona pomočnik...bolj se je barčica nagnila bolj je tulila, dej še :)

Jasno in cele 3 teden sem jo učil..kako se gre na barko in iz nje..kako se lepo primeš..kako počakaš da je vse ok...na koncu po dopustu jaz cepec, plezam iz barke v Opatiji (volovsko), na krmi se potegnem do obale...neki štorat in fljock v vodo...kako se mi je režala prav od srca...in vsakič mi to zgodbo vrže naprej....no sej jaz sem se tudi smejal...in še se smejiva ..

sorry za pravopis...to je bilo vse v naletu ...
Mirno morje in ugoden veter vam želi https://www.jkneptun.si še naprej :)
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Jun 12, 2017 21:05

BRAVO ,to sem vesel da tema živi,da se zgodbe življenja direkt,odkrit po domač zlijejo sem not..
Evo ene od zadnje sobote.Mal težav sem imel z barko,je puščala tesnilka na osi,pa sem porihtal.No do nedelje pol nio blo več vode not na spregled.Midva jadrava iz Umaga do daaaljne Lovrečice in se utrujena zlekneva počivat...in evo ga prjatla Andreja,evovija z barko in prikupno familijo .Za nama zarožlja ketna in že je bil pripet na podenj.Bok bok,bomo kufe,bomo..sevede..inn
zaregla moj tel.Ja halo bok Iztok Stane tu,el lohka pomoreš je crknala gas zajla,sm meu srečo de sem se z đenovo spelu in tankštele u Kopri.Mašina dela sam gasa ni.Ja bom telefoniru mal dej poglej kva gor piše.OK zaprt Skiper,Nautical,sveti Peter in še kdo.No Damir v Umagu pa je mel in odprt in zajlo na lagru sam čez 2 uri zapira.Turbo hitr kufe spijemo,gas u Umag ,pobeg z barke na obalo,tam pa mimohod 1000 motoristov.Čakam 10 minut da lahk grem čez cesto jebela..no še pravcajt dobim zajlo,pičiva v Izolo na pomol in zamenjamo to zajlo,da se je prjatu spet normalno lahk vozu.
Pol pa...na koncu pomola se poroči en par,ki vrže 4 s helijem polnjene balone v zrak enih 40 m pred nami.In baloni v zrak,veter piha,smeri in višine se poklopijo u nulo in,,,baloni se zapnejo v vindeks in anteno..No bok dej de so srečo prnesli tud nam,sem pa moral v kr valovitem na jambor in prot vrhu je bil kr rodeo..Pa sem jih snel in obesil na zajlo ograje za nadaljno srečo...
Uporabniški avatar
johnny1300
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: To Okt 28, 2014 08:36
Kraj: Straža
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a johnny1300 » Po Avg 07, 2017 07:03

Vceraj popoldne pridemo v Komizo. Seveda prepozni za vez na boje. Prideta dva na colnu in pravita naj se vezemo pod skale na severnem delu zaliva, damo cimvec ketne in vezat krmo na obalo. Prvic smo preblizu zaceli spuscat sidro ijo je bilo samo 20m. Gremo se enkrat ve in popravimo. Pripravimo vrvi, sina pustim na krmilu s Klemenom pa greva s colnickom na obalo. Privezeva vrv za skalo, sse vrneva na jadrnico in vidim, da sem s krmo malo preblizu sosednje jadrnice. Vzameva se en strik in se vezeva malo nizje in tako sem bil veza v V.pihal je zahodnik in nas je vse sponalo proti Komizi. S colnom smo sli zvecer se v meso na sladoled vprasam enega na pomolu-domacina, kako bo ponoci z vetrovi in pari nemate nikakvih problema. Ob enih zjutraj me vrze iz postelje pis vetra in gledam desno jadrnico skoraj v nasi, sosednjo proti Bisevem pa resujejo, da je gre v skale. Ponoci je obrnil veter iz vzhoda. Cela moja posadka na krovu. Enega zadolzim, da gre na sidro, drugega po noz, tretjega pazit desno jadrnico, da ne udari v nas bok. Vzgem motor Zaklicem skipperju, da se zbudi. Pogleda ven iz premcne kabine skozi okno. OMG. Hitro se on prizge moror. Dogovoriva se, da izplujem prvi, da bo on lazje izplul. Zacnemo se pripravljati za odvez je ze on v tem casu napravil manever in izplul brez dotika. Razmisljal sem alo tudi mi izpljujemo. Ene pol ure smo opazovali ce drzi sidro in xe so vrvi Ok. Od 10 jadrnic vezanih na krmo je izplulo vsaj stiri, eno pa so domacini prisli resevat in presidrat. Mislim, da so navili vrv na propeler. Po eni uri se je veter umiril in smo sli spat.
Konec dober, na sreco. Zanimivo je, kako clovek izostri vse cute in mozgane, kaj narediti v taki situaciji. Aladin je sicer napovedoval obrate vetra, ampak vse je bilo v beli barvi. Ob 5.00 pa zopet veter iz NE hribu z nekaj valovanja. Evo, ko vam pisem se je racno soncek dvignil iznad Visa. Dobro jutro
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Avg 09, 2017 22:21

Investicija v dobro sidro je prva stvar.Mi smo imeli nevihto v Volmah v nedeljo zvečer.Pihalo je iz vseh možnih smeri zvečer,ponoč in v ponedeljek do 14te.Moči vetra so bile od 12 do 31 vozlov.Na 4 metre globine sem imel na koncu 40 m ketne v vodi.Na gpsju je narisan krog...kljub obratom vetra je sidro ostalo na mestu...pol je mirneje spat,čeprav sem preventivno tud jaz do 4 zjutraj bedel..
So pa reševali jadrnico Aleksa,ki je v neurju ostala brez motorja,elektrike in ne vem še česa 8 milj zahodno od Umaga...našli so jo ob 2 zjutraj 30 milj zahodno od Brijonov...pa se zamislite,kako moč ima neurje z 50 vozli vetra..K sreči smo mi bili na robu neurja..sicer bi tud nas božalo 50 in več vozlov...
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Začetki

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Okt 05, 2017 18:18

Pozdravljeni,dragi moji morjeplovci in jasno morjeplovke..Nekaj prispevkov više sem napisal nekaj o tem,da je moj sin nekako sledil svojim sanjam,pustil službo in odšel na Dansko ,ter od tam jadral z jadrnico po Danski,po kanalih,mimo Anglije in poljubil valove Atlantika,nato Gibratar,Malta,Grčija,kjer je bil na veliko otokih..tko enih 40tih po moje in danes zjutraj je zapustil Grčijo,jadrali so skozi tokrat zelo mirni Otranto in že pristali na Hrvaškem otoku.
Pot je trajala od srede aprila do sedaj, oziroma plujejo naprej..samo sedaj so glede na nekaj tisoč preplutih milj ,tako rekoč doma.Veliko različnih občutkov in vprašanj se mi je kot očetu mladega jadralca z kar nekaj izkušnjami porajalo v tem času..Gledal sem vreme,včasih tud molil Boga ,da se vse dobr konča,ko mi je na primer poslal sliko ekrana ,kjer je bila številka 92,7 vozlov v okencu za moč vetra...
Enkrat mi je povedal ,da jih premetava ko mačke..pa ma ta jadrnica,ki je trdno grajena ,30 ton..
Veliko lepih slik je objavil tudi na FB,še veliko več ima shranjenih v glavi,veliko spominov v srcu.Videl je sveta,videl je morja..sledil je želji,sanjam..nardil je tisto, kar si veliko nas ne upa.. in pol povemo ,da ni cajta,dnarja,vremena,vetra..
Upam da se bo tudi naprej jadralska zgodba pisala tko ko do sedaj..varno,včas razburljivo,včas ležerno..da bo do konca vse ok..in da po vrnitvi domov začnejo potekati priprave za daljna potovanja..oceani vabijo,sanje so...no vedno pravim skoči pa reci hop.Tako je nardil sedaj in počakajmo na naslednji skok..pol bom pa spet podelil z vami kako dogodivščino.Še prijeten večer in veliko užitkov vsem..
tyson

Re: Začetki

OdgovorNapisal/-a tyson » Če Okt 05, 2017 19:48

zelo zanimivo bi bilo, če bi ti sin pripovedoval o tej poti, ga snemaš, nato pa njegovo pripoved stipkaš na teh straneh...
če bo(sta) za to...
ti -ata- znaš tipkat in vdihnit zgodbi neko "štreno" oz naboj in branje je lahkotno...vsaj meni.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Začetki

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Okt 05, 2017 19:56

Ja tale moj sin je še preveč leteči tudi za zgodbe pripovedovat.Velik bi še rad probal,doživel...no,morda pa kak zimski večer, ob svežem snegu zunaj,mehko plapolajočem ognju v domačem kaminu najdemo čas za obnovo tega 6 mesečnega jadranja.Jaz pa pol malo vdihnem še akcije,romantike med te preplute milje..pa se bo lepo bralo.Rad pišem,rad vam tko povem o nečem, da se lahko prestavite na barko in plujete z mano,z nama..
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Začetki

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Okt 06, 2017 07:29

polanc, bi za do takrat mogoče lahko dal še povezavo na njegovo FB stran?

Sicer mu pa želim zdravje, dobro družbo in srečno plovbo
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Začetki

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Avg 26, 2018 20:16

Zdaj sem prebral prvo stran teh mojih začetkov in spet imam solzne oči.Zakaj?Preberite si jo sami, pa boste razumeli kako je ,ko se izpolnijo sanje malega človeka.
Danes je spet tak dan,malo turoben,Spet imam slušalke na buči in poslušam Braliča in podoživljam marsi kaj...jadranje,Dalmacijo druženja..mimo je še en dopust,upam da jih bo še veliko.
Lepo je bilo letos.Vreme je kr štimalo in ni bilo neki pretreslivega.Zanimiv je bil začetek.V soboto sva šla v Umag po haha bližnjici.Mimo Negove sva šla,se udeležila čudovitega praznovanja našega morjeplovca in osebnega prijatela,kjer je bilo zelo fino.Naplesala sva se,najedla dobrot,se poveselila v izbrani družbi, nato pa zvečer prišla na barko še v suhem.Zjutraj pa dež...ma ne odvežem se haha. nisem več tok divji ,ko včasih, na veselje moje Andreje.No popoldne pa le izplujeva po ustaljeni poti mimo Vrsarja,Pule na Lošinj,seveda ne v enem kosu.Dvigneva zjutraj jadra v Artaturiju in odjadrava .Veter je bil najin dober motor in pred večerom sva bila na Ugljanu brez, da sva taknila makino.
Oglasila sva se v Veliki luki pri našem članu Hrastu in skupaj smo užili sončni zahod ob dobri kapljici in prijetnem pogovoru...Tik tak in že je bil tu nov dan,Spijemo skupaj pr men še kavo in odplujemo vsak svoji usodi naproti.
Bliža se regata na Jezerih in tam želiva biti z našo klapo.Naš Frank Ozmec je dol pol malega boga, tko da je bilo za vse poskrbljeno.Za naše barke,za naše želodčke,za naša grla in za naše duše.SUPER res.Šotor,muzika,ribice ,penina una Vatrena..ni da ni.Iztok-Volf mi je mesto za barko pršparal,Habibi je prkuru mal stran.Mile je že bil dol,Vinta tud Pojemo pijemo pojemo pijemo ...
Po tem pa World race z gajetami.Privežejo vse barke na štrik in tko čakamo štart.Mi zraven domačinov.Smo malvazijo kr iz piskra pil, ko v prejšnji dobi .Nepozabno.Ko se preči v veter si pomagajo z enih 5 m dolgim veslom...Res je bilo čudovitih 10 milj.
Po prihodu pa podelitev in muzika do jutra.Še cel dan naslednji smo se tu fajn imeli mal pr Volfu mal pr Habibiju ,mal pr men.No po tem pa jaz odjadram naprej,pa ne daleč.Piha skoz do 30 knotlnov..moja pobožno vpraša ,če nama je tega treba..da govorim, da v 30 vozlih jadram če moram..Ja ,sem razumel,zajadral v zaliv in evo spet uživava na sidru.Sedaj sama ,a še polna lepih občutkov prejšnjih dni.Hvala vam prjatli ,nama je bilo z vami res prijetno..
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Začetki

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Nov 04, 2018 13:22

Enkrat sem napisal...skoči,pa reci hop...No in moj sin je skočil, kr tja na Kanare ,u Las palmas.Po kaj ,,hehe Peljal bo jadrnico z ARC čez atlantik ...Kmalu,zelo kmalu se bo dirka začela.Ful uživam kot jadralec,k moj sin pelje hud bolid..lot očeta me je pa strah..No nsem črnogled, verjamem da bo vse ok.Ja ,je moj fant iz mulca prerastel v jadralca ,ki so ga začeli spoštovati tudi priznani jadralci..

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov