Eksperiment življenja na barki

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

AndrejF
Štabni praporščak
Prispevkov: 38
Pridružen: Ne Okt 26, 2014 21:02

Eksperiment življenja na barki

OdgovorNapisal/-a AndrejF » So Jul 23, 2016 18:18

Pozdravljeni morjeplovci.

Morda se še kdo spomni, da sem pred kakim letom ali dvema razglabljal o tem, da razmišljam svoje poklicno in zasebno življenje preseliti na plovilo. Po branju mnogih spletnih in natisnjenih jadralskih potopisov mi je ideja o življenju na jadrnici zelo zelo blizu, moji prijateljici pa prav tako. No, zdaj je napočil čas za moj eksperiment, ki sem ga že takrat opisal.
Razmišljam o tem, da bi v septembru/oktobru najel barko za 2-3 tedne, malo plul, malo delal (sem prevajalec in za delo rabim samo malo interneta, štroma in moj zvesti laptop). Cilj tega eksperimenta bi bil preveriti, dokazati ali ovreči, ali in v kolikšni meri bi se mi tako življenje izšlo, ali bi mi bilo sploh všeč, ali bi bilo izvedljivo in ali bi znal preklapljati iz počitniškega v delovni način in nazaj. Skratka bolj psihološki test kot pa tehnični.
Seveda med plovbo ne bi mogel prevajati, lahko bi pa odgovoril na kak mail ali sms, prevajal bi pa na sidru v kakem mirnem zalivu ali pa v kafiču, če bi bil kak blizu :)

Namen imam najeti manjšo barko, morda tja do 8 metrov, morda do maksimalno 10, oprema bi pa morala biti dovolj udobna za bivanje dveh oseb 2-3 tedne. Pri tem ne mislim, da bi morala biti na barki TV ali klima, sončne celice pa bi bile še kako dobrodošle.

Zdaj pa vprašanje: Ali naj se obrnem raje na ponudnike čarterskih jadrnic in probam izprositi nek popust zaradi najema za več tednov, ali pa mi je kak prijazen morjeplovec pripravljen zaupati svoje plovilo za ta čas (seveda ob primernem denarnem nadomestilu, ničesar nočem zastonj).

Sem dokaj izkušen jadralec, saj že zadnjih 10+ let v ekipi šestih skupaj jadramo enkrat do dvakrat na leto in se pri tem kot skiperji izmenjujemo.

Za vsako vašo idejo / pripombo / nasvet in kritiko vam bom zelo hvaležen.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Jul 23, 2016 19:09

Prav si se lotl zadeve. Sicer ti za daljše bivanje priporočam barko, ki ima vsaj stojno višino. Kakšno dolžino imaš v mislih, za daljše bivanje?
Sigurno ti bo kdo od nas ugodno posodil barko za test. Se bomo zmenili.
Moja je sicer 11m, a vsak meter šteje :wink:
AndrejF
Štabni praporščak
Prispevkov: 38
Pridružen: Ne Okt 26, 2014 21:02

OdgovorNapisal/-a AndrejF » So Jul 23, 2016 19:26

Hvala, Marchi, za vzpodbudne besede. Ko bom kupoval svojo jadrnico (namen imam v prihodnjem letu), bo to verjetno nekaj rabljenega okrog 10 metrov in ranga okrog 30 k€. Više zaenkrat ne morem seči. In ja, merim 1,80 m, zato bi bila stojna višina skoraj nujna.
nac
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Jul 02, 2009 22:18

OdgovorNapisal/-a nac » So Jul 23, 2016 21:55

Kontaktiraj Polanca-če še ni Pribe prodal,ti bi jo najverjetneje tudi rental.
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

OdgovorNapisal/-a CAR » Ne Jul 24, 2016 18:57

Če se ne motim je prodana in danes videna v Melimu na Cresu.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Just add water
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 22
Pridružen: Po Maj 02, 2011 19:56

OdgovorNapisal/-a Just add water » Po Jul 25, 2016 13:57

Jaz se ukvarjam z identičnim poslom in se da. Recimo leta 2014 6 tednov na »poti« okoli Italije, lani 1 mesec po Jadranu, letos 3 tedne …
Potrebuješ a) zmogljiv internet in b) ustrezno napajanje za računalnik. Vse ostalo se lahko nekako, brez teh dveh "osnovnih sredstev" pa ne gre.
Pri nas je tako, da plujemo prek vikenda, tudi ponoči, če je treba, potem vržemo sidro in smo čez dan na voljo. Izmenjuje se delo in kopanje/uživanje, dopust pa se začne vsak dan ob 17h.
V ta namen smo letos dali vgraditi generator, kar se je izkazalo za izjemno rešitev, sploh, ker lahko v tej vročini zalaufam še klimo. Je pa barka malo večja, cca 13m.
Če te zanima še kaj, lahko ZS.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Po Jul 25, 2016 14:04

Nazadnje spremenil H2O, dne Pe Jun 02, 2017 18:23, skupaj popravljeno 1 krat.
Just add water
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 22
Pridružen: Po Maj 02, 2011 19:56

OdgovorNapisal/-a Just add water » Po Jul 25, 2016 14:05

H2O napisal/-a:
Just add water napisal/-a:V ta namen smo letos dali vgraditi generator, kar se je izkazalo za izjemno rešitev, sploh, ker lahko v tej vročini zalaufam še klimo.

Generator? Pa še klimo??? Zdaj jih boš pa slišal od jadralcev 8)



ej, BMK, obstajajo tudi jadrnice z generatorjem in klimo, sploh zunaj Jadrana
:)

pri nas se je izkazalo kot izjemno. Žal trenutno še ne moremo izključno samo na dopust z vetrom, je treba še kaj narest vmes. Hladni živci so pa tudi nekaj vredni.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Po Jul 25, 2016 14:09

Nazadnje spremenil H2O, dne Pe Jun 02, 2017 18:23, skupaj popravljeno 1 krat.
Just add water
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 22
Pridružen: Po Maj 02, 2011 19:56

OdgovorNapisal/-a Just add water » Po Jul 25, 2016 18:39

Če je barka namenjena tudi temu, da se z nje dela (in to resno, ne samo pol ure surfanja na dan), potem morajo bit izpolnjeni določeni pogoji. Pri meni je pogoj stalna dosegljivost, ergo je del barke predelan v pisarno z vsemi pritiklinami. Nobena od njih pa ni tam zato, da se lahko hvalisam npr. na forumu. Andrej je vprašal, če ima kdo izkušnje s čim podobnim in glede na to, da delava v isti panogi, mu lahko povem kako gre to iz prve roke, že nekaj let. Komur se zdi na "dopustu" in barki v kakšnem lepem zalivu 8 ur preždeti za compom bogokletno, bo pač zaobšel to temo. velja pa razmisliti, da po vrnitvi z "dopusta" pri nas ni izpada dohodka, poleg tega hodiva na nekajdnevna jadranja tudi dolgo v jesen, lani do sredine decembra :)
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

OdgovorNapisal/-a EDO » Po Jul 25, 2016 18:56

Mene bolj matra nekaj drugega kot klima pa je najbrž še malo dražje od klime. Ima kdo od vas watermaker in kakšne so izkušnje? Meni se zdi to bolj pomembno od klime, ker po marinah sploh ne hodimo več že nekaj let in potem fehtam za vodo. Pa ne, da je nočem plačat ampak ti je kar nočejo (pro)dat.
Poleg tega tudi sam nekaj razmišljam o eksperimentu kot AndrejF. Sam imam sicer napačen poklic, ker moram biti praktično ves čas prisoten v firmi ampak sem pripravljen na radikalen zasuk. Temu me je spodbudila ena opazka H2O od pred nekaj meseci na forumu. Dala mi je mislit.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Po Jul 25, 2016 18:59

Nazadnje spremenil H2O, dne Po Jun 05, 2017 10:23, skupaj popravljeno 1 krat.
Just add water
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 22
Pridružen: Po Maj 02, 2011 19:56

OdgovorNapisal/-a Just add water » Po Jul 25, 2016 19:21

Watermaker je pri nas v planu za naslednje leto. Glede na vse bloge tujih cruiserjev, ki stalno živijo na barki, je nepogrešljiv. Predvsem tam, kjer kvalitetne pitne vode primanjkuje oz. je dvomljive kakovosti. MIdva sva ugotovila, da morava po vodo na cca 14. dni, pa se nama še to zdi preveč, tako da je padla odločitev da bo to naslednja investicija. Potem pa mamo vse (haha)
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

OdgovorNapisal/-a EDO » Po Jul 25, 2016 19:58

H2O napisal/-a:
EDO napisal/-a:Temu me je spodbudila ena opazka H2O od pred nekaj meseci na forumu. Dala mi je mislit.

Katera opazka?

Ena o dodani vrednosti :wink: Dvomim, da se boš spomnil. Jaz pa se tudi ne spomnim več v kateri temi je bila.
Living well is the best revenge

https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » To Jul 26, 2016 01:53

H2O napisal/-a:
Just add water napisal/-a:V ta namen smo letos dali vgraditi generator, kar se je izkazalo za izjemno rešitev, sploh, ker lahko v tej vročini zalaufam še klimo.

Generator?? Pa še klimo :roll: . Zdaj jih boš pa slišal od jadralcev 8)

Klima je kar predpogoj za resno intelektualno delo. Jaz lahko odgovarjam na operativne maile & klice - tudi če je vroče, nisem naspan itd. Ko pa sem moram poglobiti v vsebino, spisati kak zahteven dokument - takrat pa moram biti poleti v klimatiziranem prostoru. Glede tega drugega tipa nalog sem delo na barki (nimam klime) kar odpisal. Pride pa na vrsto ... nekoč :)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti