Pristajanje

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

mimodami
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 43
Pridružen: To Avg 20, 2013 09:44

OdgovorNapisal/-a mimodami » Pe Maj 05, 2017 10:51

Sam sem ta video že videl in ga na portalu komentiral. Res bi sam storil marsikaj drugače, samo nisem toliko pameten, da bi "komentiral" manevre mornarja v težavah. Lani sem v močnem vetru, ki mi je pihal v premec pristajal v marini Palmižana s 37 ft dolgo jadrnico z okvarjenim krmilom - na argolo, z omejenim hodom kmilnega lista. Potem pa argola na sredini, ročica plina daleč desno, na gatu pa nonšalanten marinero, ki mi je dvigoval muring tako, da mi je bil bolj v napoto, kot v pomoč. No pa smo vseeno pristali, ne da bi razbili pol marine. Tudi sam sem v preteklosti nadiral posadko v stilu "VUCI MURING", dokler mi profi ni pokazal, zakaj imam krmno privezno vrv in gas. Aja - krmilo mi je crknilo dan prej pri pristajanju v Tihi - pretrgala se je pletenica, pa smo kljub temu brez pretirane panike s pomožno argolo sidrali. Samo če bi kdo veselo snemal in objavil kako sem moral manevrirati zgolj s plinom, dokler nisem usposobil krmila (sidra na tistem delu še tudi nisem mogel spustiti), bi bilo verjetno za koga zelo zanimivo.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Maj 05, 2017 16:01

Manevrirati samo s plinom??? a lahko tole mal bol opišeš,
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a fakinx » Pe Maj 05, 2017 16:59

Jaz bi rekel da gre le da izjemno težko. Pri gibanju nazaj imaš vedno zanos krme ali L ali D in če v pravem trenutku pretakneš menjalnik se po neki sreči lahko premakneš naprej v približno pravi smeri. Je pa seveda pogoj, da je krmilo ravno v nevtralni poziciji. V vseh drugih primerih si mrzel.
Je pa tole tudi po moje malce težko za popapcati, sploh za kaj več kot premik za kabel ali dva nekam ena proti približno....
inspiron
Viceadmiral
Prispevkov: 483
Pridružen: Ne Avg 05, 2012 12:37

OdgovorNapisal/-a inspiron » Pe Maj 05, 2017 17:22

mimodami napisal/-a:Tudi sam sem v preteklosti nadiral posadko v stilu "VUCI MURING", dokler mi profi ni pokazal, zakaj imam krmno privezno vrv in gas.


:)

Name je se lansko leto ma Korculi marinero tulil 'gasi motor, gasi motor, gasi motor' ko sem privezal krmne vrvi, dal nekaj gasa naprej (ne rabis to v 2000+ obratov) in sel v miru z eno roko privezovat muring kot gospod.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Maj 05, 2017 17:27

sej ti tud sprot dvigujejo muringe namest da bi ti privezal privetrni štrik...in pol komot pivo prej spiješ in pol muring prvežeš.
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Pe Maj 05, 2017 19:54

inspiron napisal/-a:
mimodami napisal/-a:Tudi sam sem v preteklosti nadiral posadko v stilu "VUCI MURING", dokler mi profi ni pokazal, zakaj imam krmno privezno vrv in gas.


:)

Name je se lansko leto ma Korculi marinero tulil 'gasi motor, gasi motor, gasi motor' ko sem privezal krmne vrvi, dal nekaj gasa naprej (ne rabis to v 2000+ obratov) in sel v miru z eno roko privezovat muring kot gospod.


Ampak tole pa deluje samo na barki s krmilnim kolesom, na argoli ne ravno, kajne?
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Maj 05, 2017 22:30

inspiron napisal/-a:Name je se lansko leto ma Korculi marinero tulil 'gasi motor, gasi motor, gasi motor' ko sem privezal krmne vrvi, dal nekaj gasa naprej (ne rabis to v 2000+ obratov) in sel v miru z eno roko privezovat muring kot gospod.


Vedno obstaja možnost, da se ti propeler zaplete v muring, zato to varianto uporabljam, le če je nujno.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » So Maj 06, 2017 09:08

V bočnem vetru je nujno in komot,posebn če nimaš onga kafe mlina spred monitanga,kerm najraj takrat zihrunga crkne ,ko ga rabiš.Drugač pa jaz zelo mal pristajam v marinah in posledično imam zelo mal izkušenj s tem.
mimodami
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 43
Pridružen: To Avg 20, 2013 09:44

OdgovorNapisal/-a mimodami » So Maj 06, 2017 10:48

Glede mojega manevra s plinom. Dokler nisem namestil argole, sem si pomagal tako, da sem dodajal krajše intervale plina v prestavi naprej in usmeril tok vode na krmilni list (prop wash) z izkoriščanjem efekta zanosa krme zaradi vpliva vijaka - beri sukal sem barko nekje preko pivot točke. Vedno!! Vedno, ko sem na novi barki na odprtem preverim, kako se barka obnaša pri takšnih manevrih v levo in desno, kar se mi je zelo obrestovalo. Mislim pa da nisem napisal nič novega, saj menim, da ta manever uporablja večina jadralcev, sploh na barkah brez BT. Je pa zanimivo dobiti druga mnenja in izkušnje, ker imam pri pristajanju (predvsem v "neugodnih" razmerah) še vedno metuljčke v trebuhu.
mimodami
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 43
Pridružen: To Avg 20, 2013 09:44

OdgovorNapisal/-a mimodami » So Maj 06, 2017 10:52

Rok-11 napisal/-a:
inspiron napisal/-a:
mimodami napisal/-a:Tudi sam sem v preteklosti nadiral posadko v stilu "VUCI MURING", dokler mi profi ni pokazal, zakaj imam krmno privezno vrv in gas.


:)

Name je se lansko leto ma Korculi marinero tulil 'gasi motor, gasi motor, gasi motor' ko sem privezal krmne vrvi, dal nekaj gasa naprej (ne rabis to v 2000+ obratov) in sel v miru z eno roko privezovat muring kot gospod.


Ampak tole pa deluje samo na barki s krmilnim kolesom, na argoli ne ravno, kajne?


Po mojem gre tudi na argoli, samo jo moraš fiksirati, po mojem z vrvjo.
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » So Maj 06, 2017 11:29

mimodami napisal/-a:
Rok-11 napisal/-a:
inspiron napisal/-a:
mimodami napisal/-a:Tudi sam sem v preteklosti nadiral posadko v stilu "VUCI MURING", dokler mi profi ni pokazal, zakaj imam krmno privezno vrv in gas.


:)

Name je se lansko leto ma Korculi marinero tulil 'gasi motor, gasi motor, gasi motor' ko sem privezal krmne vrvi, dal nekaj gasa naprej (ne rabis to v 2000+ obratov) in sel v miru z eno roko privezovat muring kot gospod.


Ampak tole pa deluje samo na barki s krmilnim kolesom, na argoli ne ravno, kajne?


Po mojem gre tudi na argoli, samo jo moraš fiksirati, po mojem z vrvjo.


Ja, saj to sem mislil - ker preden jo fiksiraš (lahko tudi z izklopljenim autopilotom), že opraviš na druge načine...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov