Nakup jadrnice (papirologija) ;)

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Nakup jadrnice (papirologija) ;)

OdgovorNapisal/-a evovii » To Mar 17, 2009 08:48

POzdravljeni,

Že nekaj časa spremljam forum in sem dobil kar nekaj koristnih informacij.
Do sedaj sem vedno rental jadrnice pri raznih čarter firmah, sedaj pa je padla odločitev za nakup svoje jadrnice (rabljeno) :lol: . Pred dokončnim nakupom bi potreboval še par nasvetov glede papirologije pri samem nakupu.
Predvsem me zanima kakšen je postopek nakupa in katere papirje moram dobiti od prodajalca. Ali ima kdo morda kakšen osnutek kuprodajne pogodbe? Jadrnica se nahaja na hrvaškem, registrirana pa je v Kopru.
Vsaka informacija glede papirologije bi bila dobrodošla. Predvidevam, da je zadeva podobna kot pri nakupu avtomobila vendar bi se želel prepričati.

Hvala za pomoč,

Mirno morje...
Uporabniški avatar
Piki
Admiral
Prispevkov: 2206
Pridružen: To Avg 28, 2007 21:45
Kraj: Ljubljana-Opatija

OdgovorNapisal/-a Piki » To Mar 17, 2009 09:28

Na osnovi vpisnega lista čolna se naredi prepis s pomočjo kupoprodajne pogodbe, ki je lahko taka kot avtomobilska. Najbolje, da ti to naredi firma, ki opravlja prepis avtomobilov. Prepis plača prodajalec. Pazi pa, če bo več lastnikov. V tem primeru je treba v pogodbo napisati vse lastnike in njihove deleže (če je samo en lastnik pomeni 24 deležov). Drugače pa se vsi papirji razen original kupoprodaje pogodbe in vpisnega lista (kot prometna pri avtu) hranijo na kapetaniji,kjer je čoln vpisan.
Če sem kaj pozabil ali narobe napisal, me popravite.
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » To Mar 17, 2009 09:46

Samo to, da ni predpisano, da naj bi prepis plačal prodajalec. Praksa pri nas je sicer res taka, je pa to le navada in ne predpis.

In vsaj koristno, če že ni nujno (ne vem, kaj je res) je pogodbo overiti. To lahko naredis na upravni enoti in mislim da te stane 1 euro.
Uporabniški avatar
barba&capo
Kontraadmiral
Prispevkov: 259
Pridružen: Po Maj 12, 2008 23:35
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a barba&capo » To Mar 17, 2009 11:04

Kupoprodajna pogodba mora biti overjena. Ni pa nujno, da ti pogodbo sestavi oz. napiše podjetje, ki se ukvarja s prepisi vozil. Pogodbo lahko mirne duše izpolneta kupec in prodajalec (kupoprodajna pogodba je standarden obrazec, ki se ga kupi v bolje založenih trafikah, knjigarnah...) in jo nato odneseta do notarja ali na UE, da le-ta overi podpis. Novo je pa potrebno izdelati zavarovanje na ime novega lastnika.
Potrebuješ torej:
- overjena kupoprodajna pogodba (čoln oz. jadrnica + motor)
- zavarovanje proti 3. osebi sklenjeno na novo kupčevo ime
- vpisni list

Če imaš te papirje si zmagal.

LP
Uporabniški avatar
Piki
Admiral
Prispevkov: 2206
Pridružen: To Avg 28, 2007 21:45
Kraj: Ljubljana-Opatija

OdgovorNapisal/-a Piki » To Mar 17, 2009 11:42

Ja, seveda, pogodbo daš overit, to sem spustil.
EL CAPITANO
Admiral
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr Sep 03, 2008 11:45
Kraj: Brezovica pri Lj.- Bunarina Pula

OdgovorNapisal/-a EL CAPITANO » To Mar 17, 2009 13:00

Evovii !

Dobrodošel med jadralci! Obilo užitkov z novim plovilom :!:
FISHING & SAILING IS LIFE
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

OdgovorNapisal/-a evovii » To Mar 17, 2009 14:09

Hvala, vsem za hiter odziv. V kolikor bo vse po potekalo kakor je v planu bom za prvi maj že jadral z svojo barkačo :D ... No bomo vidl, najprej bo potrebno narediti malo vzdrževalnih del tako, da bom prvi del praznikov najbrž en kos malarja:)

Potem pa če se kje kdaj srečamo pa sigurno pade kakšno pivo.
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

OdgovorNapisal/-a CAR » To Mar 17, 2009 15:54

Predno kar koli podpises oz placas podrobno preveri stevilke na motorju in jadrnici. Pri meni se namrec niso ujemale na motorju. Motor je bil sicer original, napako pa so naredili na kapetaniji pri vpisovanju stevilk. Imel sem kar nekaj letanja sem in tja.
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

OdgovorNapisal/-a evovii » Sr Mar 18, 2009 08:49

Hvala za opozorilo. Bom vse preveril dvakrat. Sigurno pa se še kaj oglasim v zvezi z vzdrževanjem jadrnice...

Mirno morje ...
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov