Mala jadrnica okoli 20 - izkusnje?

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Mala jadrnica okoli 20 - izkusnje?

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Avg 17, 2018 10:44

Hojla morjeplovci!

Malo gledam male jadrnice, tam okoli 20. Za dnevno, par dnevno plovbo, za 2 max 4. Ponudbe je veliko, zanima pa me kaksna iz druge roke, okoli 20 let ni tezava. Ni mi tezko sraufat, polirat, v bistvu rad to pocnem. Vseeno pa si ne bi rad nakopal predrag projekt.

Kaksna izkusnja, nasvet?
PeterV
Admiral
Prispevkov: 685
Pridružen: So Nov 14, 2009 08:56

Re: Mala jadrnica okoli 20 - izkusnje?

OdgovorNapisal/-a PeterV » Pe Avg 17, 2018 20:17

Za "en" meter prekratka.
Uporabniški avatar
Leut
Admiral
Prispevkov: 1166
Pridružen: To Sep 11, 2012 16:51

Re: Mala jadrnica okoli 20 - izkusnje?

OdgovorNapisal/-a Leut » Pe Avg 17, 2018 20:53

Vsaka je za "en" meter prekratka!
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Mala jadrnica okoli 20 - izkusnje?

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Avg 17, 2018 21:13

Pravilno je, da se učimo jadralskih veščin na majhnih jadrnicah optimist, mini12, laser... nato se najame več različnih plovil, nabere nekaj iskušenj z družino in nato šele skupaj ugotovite kaj pravzaprav želite. Napačno je mišljenje, da je potrebno začeti z malo jadrnico. Najslabše pa je, da vlagaš v nekaj za kar si že vnaprej popolnoma prepričan, da bo premajhna.
PeterV
Admiral
Prispevkov: 685
Pridružen: So Nov 14, 2009 08:56

Re: Mala jadrnica okoli 20 - izkusnje?

OdgovorNapisal/-a PeterV » Pe Avg 17, 2018 21:48

Kupi nekaj, da se boš vozil, ne da boš "šraufal"!
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Mala jadrnica okoli 20 - izkusnje?

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Avg 17, 2018 22:02

Jadral sem z Elan 210 in je za zacetek popolnoma dovolj za moje potrebe in znanje. Vecja kdaj drugic.

Zanima me kaj se splaca kupit v tem razredu ce ima kdo izkusnje?
NASA
Admiral
Prispevkov: 635
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: Mala jadrnica okoli 20 - izkusnje?

OdgovorNapisal/-a NASA » Pe Avg 17, 2018 22:18

Sem bil pred časom zelo zagret za Viko 20 s prikolo, a sem se nato odločil za gumenjak.

Sedaj resno pogledujem in iščem bolj ''retro'' Coronado 25, ki ima stojno višino, velik kokpit, kuhinja da lahko kaj skuhaš ,WC, miza ob strani, ki se spusti v ležišče....skratka nekaj kjer lahko preživiš nekaj dni, kar se mi zdi, da v Viku ni mogoče. Viko bi bil super v kombinaciji z apartmajem, a tukaj potem zmaga kakšen hud katamaran, ki leti :)
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Mala jadrnica okoli 20 - izkusnje?

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Avg 18, 2018 01:55

Ključno pri teh malih jadrnicah je - privez. Recimo Seascape 18 lahko izven sezone hraniš na domačem dvorišču in se izogneš strošku marine, je pa res, da je nabavna vrednost Seascape 18 cca. 25k €.

Potem je na voljo cel kup jadrnic, tipa Rivetto, H800 in podobne - so majhne, nabavna cena ni visoka, a vendar rabiš privez v marini. V času krize je sicer recimo izolska marina za manjše jadrnice spustila cene privezov, ampak pred krizo teh "popustov" ni bilo (in jih zelo verjetno tudi ne bo v bodoče).

Z nabavo jadrnice, pa stroškov še ni konec. Če ti pri avtu crkne motor, zapleješ ob stran, pokličeš asistenco in čez nekaj ur si doma. Ko ti na barki crkne motor in si zunaj na vodi, se tržave šele pričnejo - zato je dopustnih manj napak (kar se tiče katerega koli od ključnih sklopov plovila). Vsako popravilo, obnova, zamenjava pa stane ... ponavadi ne malo. Metati denar v plovilo, ki si ga kupil za ekperiment in ne na dolgi rok, je pa žalost.

Vmesnih rešitev je mnogo - privez na korpo morto, plovba z za silo izpravno barko ... ampak strošek bo vseeno tam-tam s čarterjem. Če si pa kljub 100% razumevanju vsega tega, še vedno želiš imeti barko - ja kupit pol. YOLO.
Uporabniški avatar
sslavc
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 74
Pridružen: So Maj 12, 2018 08:57
Kraj: Ljubljana

Re: Mala jadrnica okoli 20 - izkusnje?

OdgovorNapisal/-a sslavc » So Avg 18, 2018 09:13

Nikakor ni nujno, da so z ma jšo in starejšo jadrni o veliki stroški. Če lahko večino reči narediš sam, potem so stroški minimalni.
Le privez mora biti ugoden.
Sam imam 6m Big Six od Amona. Za dve osebi povsem zadošča. Res nima stojne višine, ima pa zato cel kup prednosti. Ugrez 1m, velik kokpit, poceni plovno dovoljenje in privezi na Hrvaškem. Na njej pa imam vse, od kuhalnika, hladilnika, sončne celice....

Ob nakupu ti priporočam, da kupiš plovilo, ki ima poceni privez. Vse ostalo rešiš tako ali drugače, sploh če imaš do tega veselje.
Ljubezen do navtike vsekakor ni ob dragih plovilih, marveč ob načinu življenja.
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

Re: Mala jadrnica okoli 20 - izkusnje?

OdgovorNapisal/-a MarjanT » So Avg 18, 2018 10:17

Vprašajte se, zakaj bi človek kupil manjšo jadrnico ? Odgovor je samo eden, da bi užival. Koliko vas je med vami, ki ste neštetokrat prejadrali cel Jadran na pet meterski jadrnički, rački, ali kaj podobnega. Jaz jih poznam veliko in vsi so sedaj izkušeni morjeplovci. In ne si mislit, da ne bi takrat želeli imeti večje barke, a ni bilo možnosti. Ljubezen do morja premaga vse. Kupiš toliko kot zmoreš, važno je, da uživaš. Šraufamo pa itak vsi, razen tistih z debelejšimi denarnicami, tem šraufajo drugi.
Preglej oglase, izberi si nekaj, kar ti odgovarja. Ko greš na ogled, naj gre s tabo kakšen izkušen morjeplovec. Tudi tukaj na forumu boš našel kakšnega.
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Mala jadrnica okoli 20 - izkusnje?

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Avg 18, 2018 10:55

Tako nekako gledam na stvar tudi sam. Trenutno mi je Zeta v neskoncno veselje in uzitek cena vsega skup pa smesna.

Za barko nimam namena potrosit premozenja in verjamem da je bistvo veselje do jadranja in ne cena plovila. Privez imam zastonj cez zimo pa bi jo vozil domov ali pa jo mel privezano za bagatelo pri frendih, ki dajo barko takrat ven.

To pomeni, da z malo volje, orodja in rocnih spretnosti lahko jadram eno/par dnevne ture za relativno malo denarja. Ne rabim konforta na barki ampak eno vdrzljivo lepo plovno plovilce. Za enkrat...

Kaj pa Janneau Sun Fast 20? Dobre cene kot vidim po tujih oglasih...
JulesVerne
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: So Jan 17, 2015 14:41

Re: Mala jadrnica okoli 20 - izkusnje?

OdgovorNapisal/-a JulesVerne » So Avg 18, 2018 17:46

Pozdravljen,

sam sem jadral celo zivljenje na 27 čeveljski jadrnici. V mladosti z družino (dva odrasla, dva otroka).

Verjetno bi bil kak elan express najboljša izbira. Z malo jadrnico prav tako prideš povsod, le počasneje in z nekoliko več muke.
Bodi pa ZELO POZOREN NA VREME! Vedno bodi prepričan v to, kaj te naslednji dan čaka, pazi na prehode front in spremljaj kje se kak kumulonimbus dela da te ne bo nevihta. Pač z manjšo jadrnico je v grdem vremenu težje, saj v večjem valu ne boš zlahka pobegnil. Z izvenkrmnim motorjem pa sploh ne, ker ti ga bo val dvigal z vode. Prav tako ti bo bistveno udobneje, če boš na zavetrni strani otokov.

Nekaj napotkov kaj iskati v prid udobja na manjših plovilih:
- stojno višino (takih je sicer malo),
- navtični WC (in ne kemičnega - ženski del družine ti bo zelo hvaležen, če boš imel jadrnico z wcjem),
- če je notranji motor se prepričaj, v kakšnem stanju je, ker boš zelo težko našel drugega poceni,
- kuhinja - vsaj umivalnik in štedilnik (pečice ne potrebuješ).

Če imaš možnost poceni priveza si raje privošči kak meter več. Stabilnost in enostavnost plovbe z metri eksponentno narašča. Prav tako komoditeta na jadrnici.

Meni osebno se zdi najpomembnejša stabilnost. Namreč na manjši jadrnici ne boš imel miru ob že najmanjšem valu. Pa naj si bo od vetra, ali od plime. Ko bodo ostali v miru srkali vino na sidrišču boš v premajhni jadrnici skakal kot kobilica. Meni osebno je šlo to najbolj na živce na manjšem plovilu. Pa da ne govorim o raznih gliserjih in drugih beštjah, ki bodo prihrumeli mimo zaliva ravno, ko si boš postavil krožnike na mizo... Je pa res, da imam v mislih predvsem večtedensko jadranje. Za vikend morda stisneš zobe pa je.

No potem so še tu ostale stvari, na katere moraš biti pozoren pri nakupu rabljenega plovila, o katerih pa je že več drugje napisanega.

Za konec pa: če še nisi odločen, raje najemi jadrnico. Za to je več razlogov:
- v teh časih je ni računice, po kateri bi se splačalo imeti svoje plovilo (žal, s tem se vsi srečujemo),
- spoznal boš več plovil in videl se naučil kaj ti je všeč.
- fleksibilen boš z izhodiščem (najemaš lahko po celem jadranu),
- ne boš imel skrbi, ali vse dela in kdaj vse to popravit.

Moj pogled.

Lep pozdrav
blisk
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 142
Pridružen: Sr Jan 21, 2015 15:56

Re: Mala jadrnica okoli 20 - izkusnje?

OdgovorNapisal/-a blisk » So Avg 18, 2018 18:01

oficer imam Edel 5 kar je malo manjse kot ti gledas. Ce vprasas mene neprecenljivo :D
Pripelji se en dan na gorisko pa greva en krog da vidis kako to zgleda v resnici. Ne vem pa kaj bi ti sraufau :lol:
sailord
Kapitan
Prispevkov: 197
Pridružen: Če Avg 13, 2015 11:19

Re: Mala jadrnica okoli 20 - izkusnje?

OdgovorNapisal/-a sailord » Če Avg 23, 2018 13:42

Vse je odvisno od tega, kaj ti jadranje pomeni, na kakšen način jadraš (ali sam/ali potuješ/vikend jadranja) in koliko prostega časa in denarja premoreš ;-) Zame to kar imam trenutno optimum, čeprav me vsi sprašujejo kdaj bom imel apetit za meter daljšo/večjo :D
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Mala jadrnica okoli 20 - izkusnje?

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Avg 23, 2018 15:30

Potrebe, želje in zmožnosti gravitirajo trenutno proti manjši zadevi. Čeprav pp drugi strani verjamem, da je vedno meter premalo kot piše večina. A nekje je treba začet. Odločitev za cca 20 je torej padla, zdaj iščem le ustrezen model. Ozbira je ogromna. Zato me tudi zanimajo izkušnje tistih, ki imajo/so imeli take barcice :)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov