ARC+ 2018

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a alesjo » Sr Nov 28, 2018 22:35

Ni kaj preveč pisarit tu, vse spremljam in lahko dodam samo :D 8) :D 8) :D 8) do konca, saj bo kmalu.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Nov 29, 2018 00:44

Mormo mal pisat da mal tema živi.Malo ga dohiteva Norvežan,pol Nika spet mal poveča prednost ..Ja lepo jih je gledat ko eno nabodalo spredaj..naj traja
olson
Desetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: So Nov 17, 2018 05:55

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a olson » Če Nov 29, 2018 05:42

Lep pozdrav.Sem si ogledal ta kanal Santa Lucija(saj vemo iz kje),je kar poseben, globina je OK,so pa valovi.Da pa nebo tako napeto,imajo na krovu enga,ki je pred dvemi leti ta ARC dal skoz,bi znal tudi nekoliko nucat,upam.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Nov 29, 2018 05:44

555 ,5 do cilja za Niko in in 660,1 za Norvežane ter za projektil728,2
olson
Desetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: So Nov 17, 2018 05:55

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a olson » Če Nov 29, 2018 15:28

Tolk,da tema zivi,ker zgleda,da ste ze skoraj vsi,razen redkih seveda,na,v vikendu(ce ne tko,pa z glavo).Nika gre dobr,axelline jo spremlja na varni razdalji po isti spuri,pa se reiting ma ta prav.Ampak Milla of Fallmouth,katere pa nihce ne omenja, in ki je po vseh izracunih na koncu pristala v Mindelu,porka mizerja,na prvem mestu,se dobro drzi.Zaostaja cca.324NM,kar pomeni spopravki,glede na handicap,za cca.40NM,ob hitrost,ki je trenutno 1,4vozlov nizja od Nike.
Tell me if I'm wrong
Nobody is perfect
Hvala lepa
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Nov 29, 2018 17:48

Ne vem kako bo ocenjena Projekt ta zna tud v absolutni konkurenci kej nardit.sam mila je lazfala motor na začetku
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Nov 29, 2018 21:16

Zdej ma pa Norvežan super smer vetra zase ,Nika pa ne in je takoj 9,5 vozla in 8,4 za Niko..dejmo še stiskat junaki..go..
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Nov 30, 2018 03:59

ob 4.uri še 378,3 milice do cilja,ki si ga po mojem sin želi doseči prvi najbolj od vseh ljudi na svetu in u Ameriki...malo hitreje trenutno jadrajo in so 101 miljo v prednosti in držijo višino ,kar je zelo velikega pomena.Lahko noč
Še je povečal hitrost in dvignil prednost za miljo juhu...kok je foter vesel...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Nov 30, 2018 10:15

Jaz sem zadnjih nekaj dni na internetu če z 64kbit-no - ali počasnejšo - zvezo in se zato nisem oglašal.

Niki še naprej dobro kaže, tudi če Axeline 2 občasno jadra nekaj desetink vozla hitreje - in še vedno ima dobrih 100 NM prednosti (če gre A2 ves dan dve desetinki hitreje, se približa za manj ko 5 NM na dan in bi rabili 20 dni da jih ujamejo).



Heron je omenil plitvine okrog otoka in povečano vzvalovanost na njih in v zvezi s tem imam nekaj vprašanj zanj (ko je omenil, da je domorodec :wink: ):
  1. Kako je s tokovi zaradi plimovanja tam okrog in koliko je sploh tam razlika med plimo in oseko? Splošni tok je po karti sodeč ok. pol vozla in od vzhoda proti zahodu (v prelivu verjetno pospeši, ampak na karti tega ne vidim). Če je tok jadralcem v krmo in tudi v isto smer kot veter in valovi, ne povečuje ne višine ne strmine valov - če bi bil tok nasproten valovom, se višine in strmine valov lahko bistveno povečajo. Kot rečeno, po karti sodeč tu ni nasprotnih tokov, razen če je kdaj kje nasproten zaradi plime, in ker nimam podatkov o plimovanju tam, sprašujem.
  2. Karta Navionics za tisti konec

    Podvodje do nekaj sto NM pred privetrnimi karibskimi otoki je globoko 4 ali 5 tisoč metrov, nato pa se vzpne v greben, katerega vrhovi so verige otokov. Učinek take oblike podvodja na valove je podoben kot v Biskajskem zalivu - ko se globina pod valivi zmanjša, se zmanjša hitrost potovanja valov, energija iz tega pa poveča višino valov, tako da valovi postanejo krajši in višji, torej tudi strmejši (in če so bili prej dovolj visoki, se potem često rušijo).

    Omenil si in na karti vidim, da je na severnem koncu otoka Santa Lucia je nekaj NM dolga in široka plitvina (recimo 4 NM na sever in 6 NM od vzhoda proti zahodu); globina je od 25 do 40 m. Spominja na plato pred Kamenjakom (le da je tam običajno močnejši tok, kot ga za tu kaže karta). Tam bi se lahko višina valov povečala na 150-200% tiste na odprtem.

    Kolikor vidim, naj bi na odprtem valovi imeli 'značilno višino' okrog 2 m in bili delno z vzhoda (val zaradi lokalnega vetra) in delno s severa (swell zaradi vetrov na Severnem atlantiku), Heron, ali to pomeni 'križno morje' in višino 4 m, kjer se valova križata?

    Če da, potem bi jaz najbrž plul okrog razburkanega morja nad tisto plitvino, tudi če ni nasprotnega toka.
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne Pe Nov 30, 2018 11:24, skupaj popravljeno 1 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
bojan11
Admiral
Prispevkov: 665
Pridružen: Ne Feb 17, 2008 21:24
Kraj: Trebnje
Kontakt:

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a bojan11 » Pe Nov 30, 2018 11:04

polanc napisal/-a:ob 4.uri še 378,3 milice do cilja,ki si ga po mojem sin želi doseči prvi najbolj od vseh ljudi na svetu in u Ameriki...malo hitreje trenutno jadrajo in so 101 miljo v prednosti in držijo višino ,kar je zelo velikega pomena.Lahko noč
Še je povečal hitrost in dvignil prednost za miljo juhu...kok je foter vesel...


Polanc, sem slisal da se kmalu krcas na avijon da na cilju pricakas sina zmagovalca z kalodontom in kaksno bibitko vincka :D . Svaka cast “ta malmu polancu”. Nisem jadralc ampak ko tole spremlam mi gredo kar kocine pokonc in bi mi bil uzitek bit zraven pri takem podvigu.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Nov 30, 2018 15:05

Žal ne bom letel tja.Vsekakor sem pa srečen za Niko ,za lastnika,za posadko in za mojga sina skupaj.Ja dogaja se ena zgodba ,ki po moje ne bo kr drug teden zamrla.okol 20 let so že arc regate in baje je prihod Nike 2 dni pred pri organizatorju planiranim.In barka je letos prvič na taki regati pa je lepo pokazala krmo konkurenci.Naj se vse varno in lepo konča.Za Niko in vse druge udeležence..
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Nov 30, 2018 21:38

jeea 209 milj še in še za eno miljo se je oddaljila Nika od vseh,jadrajo ko da jim je smrt za krmo ne pa druge barke ..sam da matrjal zdrži .Sedaj bodo že kmalo globine začele padati
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 535
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a heron » Pe Nov 30, 2018 21:46

Marjan Tomki napisal/-a:
  1. Kako je s tokovi zaradi plimovanja tam okrog in koliko je sploh tam razlika med plimo in oseko? Splošni tok je po karti sodeč ok. pol vozla in od vzhoda proti zahodu (v prelivu verjetno pospeši, ampak na karti tega ne vidim). Če je tok jadralcem v krmo in tudi v isto smer kot veter in valovi, ne povečuje ne višine ne strmine valov - če bi bil tok nasproten valovom, se višine in strmine valov lahko bistveno povečajo. Kot rečeno, po karti sodeč tu ni nasprotnih tokov, razen če je kdaj kje nasproten zaradi plime, in ker nimam podatkov o plimovanju tam, sprašujem.
  2. Karta Navionics za tisti konec

    Podvodje do nekaj sto NM pred privetrnimi karibskimi otoki je globoko 4 ali 5 tisoč metrov, nato pa se vzpne v greben, katerega vrhovi so verige otokov. Učinek take oblike podvodja na valove je podoben kot v Biskajskem zalivu - ko se globina pod valivi zmanjša, se zmanjša hitrost potovanja valov, energija iz tega pa poveča višino valov, tako da valovi postanejo krajši in višji, torej tudi strmejši (in če so bili prej dovolj visoki, se potem često rušijo).

    Omenil si in na karti vidim, da je na severnem koncu otoka Santa Lucia je nekaj NM dolga in široka plitvina (recimo 4 NM na sever in 6 NM od vzhoda proti zahodu); globina je od 25 do 40 m. Spominja na plato pred Kamenjakom (le da je tam običajno močnejši tok, kot ga za tu kaže karta). Tam bi se lahko višina valov povečala na 150-200% tiste na odprtem.

    Kolikor vidim, naj bi na odprtem valovi imeli 'značilno višino' okrog 2 m in bili delno z vzhoda (val zaradi lokalnega vetra) in delno s severa (swell zaradi vetrov na Severnem atlantiku), Heron, ali to pomeni 'križno morje' in višino 4 m, kjer se valova križata?

    Če da, potem bi jaz najbrž plul okrog razburkanega morja nad tisto plitvino, tudi če ni nasprotnega toka.


V glavnem se strinjam z vsem, kar si napisal in moje izkušnje tam okrog stvar potrjujejo.
OK, pa gremo po vrsti: Tokovi in plimovanje:
Plimovanje je na Karibih majhno in ga v glavnem lahko zanemariš pri planiranju plovbe. Ponavadi je okrog 30cm.
Zato plima na tokove ne vpliva močno. V prelivih med otoki lahko pospeši splošni tok, ki je kake pol vozla na dober vozel ali pa ga ustavi na 0. Če je preliv plitek je to lahko še povečano, a v Karibih nisem v praksi naletel na tokove več kot 2 vozla, pa še to le na kakih ožjih prelivih.
Kot si seveda pravilno ugotovil so veter in tok iz iste smeri in zato se valovi ne povečujejo. Povečajo se, kot si napisal, tam, kjer se globine iz nekaj tisoč m spremenijo na nekaj 10m. Jaz imam greza 2,1m a na Karibih se izogibam globin pod 20m ravno zaradi tega razloga (seveda to ne velja v zaprtih zalivih ali za koralnim grebenom, kjer ni oceanskega vala).
Če pogledaš Navionics karto lahko vidiš narisano, da se severno od St.Lucije valovi lomijo.
Največkrat se v resnici sploh ne lomijo in se da lepo pluti tam čez, a včasih je kot pralni stroj.
Res je, valovi se na taki plitvini povečajo glede na tiste na odprtem, še bolj pa je zoprno, da so krajši.

Križni valovi: tisti od vetra imajo ponavadi višjo frekvenco, tisti iz severa pa nižjo. Ko se valova ujameta je res 4m, a na odprtem to ni tak problem, ker je dvig počasen. Recimo trenutno napoved kaže na val od vetra na 8 sekund, swel pa na 11 sekund. To ni panike. Se pač voziš 5 sekund po hribu gor, potem pa 5 sekund po hribu dol.
Pride pa vsake toliko časa kak večji val, ki te lahko zalije čez barko. Zato so vsi ti napotki o tem, da si privezan, da te pač ne odplahne v vodo.
Ko prideš na plitvino (10 do 20m) pa so valovi lahko zelo zoprni.
Ja, tudi jaz bi verjetno plul okrog plošče. Ponoči v vodi globji 30m (odvisno od vetra), podnevi pa definitivno nad 10m, če bi videl lomeče valove pa nad 20m oziroma tam, kjer ni lomečih valov.
Je pa tako, da s tako barko, kot jo imajo Žiga in ekipa kak lomeči val pri višini 4m ni usoden. Verjetno bi jim le prevrnil kako stvar v kuhinji in mogoče zmočil ekipo v kokpitu. Grejo pa itak tako hitro, da so skoraj tako hitri, kot valovi. Po mojih izkušnjah valovi potujejo tam nekje 12 do 15 vozlov (spet odvisno od vetra) - če oni žgejo skoraj 10 so kar dolgo na enem valu.
Kot kaže predikcija na ARCovi strani (ob 20:00 UTC je imela Nika še 209 Nm do cilja) bodo prišli 01.dec ob 20:54 UTC. To pomeni 4 ure manj lokalno - torej kako uro prez sončnim zahodom, če to hitrost obdržijo. Sicer jim bo sonce sijalo v oči, a bo bolje kot ponoči. Tam sonce zaide pribljižno ob 18 uri lokalno.
Pa ravno pravi čas bodo tam za kakšen koktail. Pa cela marina bo gledala prihod ! Super so.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Nov 30, 2018 22:14

Prednost trenutno malenkost povečujejo.Hvala za vse informacije.Veliko tega nisem vedel.Torej4 ure so zadaj s casom a to od utc al od naše ure?
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Dec 01, 2018 05:29

Ob 5h10 po našem času imajo še 131NM do cilja. Plujejo... pardon drvijo z skoraj desetimi vozli (9,9kn). Torej prispejo na cilj čez 14h in 30 minut. Če bi jim hitrost padla na 9kn potem prispejo na cilj cca 40 min kasneje. Na cilj prispejo ob od 20h30 do 21h10 po našem času. Na Sveti Luciji sonce zaide ob 17h33. Prispeli bodo ponoči.
BRAVO ŽIGA IN EKIPA . :D


Spremljanje pozicij v živo ČEZ ATLANTIK od Kapverdov do Karibov je tukaj na Fleet Viewer-ju > izberi "ARC+ 2018"... in poišči barko "Nika" z Žigatovo ekipo.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov