Privezovanje na krmo

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

BosKo
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 132
Pridružen: Sr Maj 14, 2014 08:26

Privezovanje na krmo

OdgovorNapisal/-a BosKo » So Jul 27, 2019 13:56

Morda komu koristi moja izkušnja. Verjamem, pa tudi vidim, da ima precej ljudi težave s privezom na krmo.
Večinoma sem na barki z ženo. Poizkušala sva vse sorte variante in na koncu se je izkazala kot najbolša varianta tale:
- mojo sem naučil da pripelje barko priveza, jo zaustavitu in ustrezno rokuje z ročico za plin glede na situaciji
- sam privežem krmna štrika na bitvi in ju držim v rokah. Stojim zadaj na kopalni ploščadi
- pripelje me do pomola, skočim na pomol in privežem štrika glede na siruacijo. Če piha z boka najprej privetrni štrik. Ko je privezan moja prestavi v naprej, obrne vilan do konca proti vetru in potem s plinom uravnava zanos zaradi vetra. Sam medtem dvigam muring (pazim propeler), ko je barka poravnana mija priveze muring na priveterni strani.
Ostale vetrne situacije so manj problematicne. Vedno zavezem obe vrvi, moja pa samo prestavi naprej in je barka fisirana. Potem pa počasi privežemo še muringe

Ko sem opazoval ostale, sem videl da najprej večina vleče ven muring. S tem izgubijo precej časa in v malo bolj zahtevnih razmerah hitro naredijo celo štalo.

Mojih 5 centov...
BosKo
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 132
Pridružen: Sr Maj 14, 2014 08:26

Re: Privezovanje na krmo

OdgovorNapisal/-a BosKo » So Jul 27, 2019 13:58

Tipkam na telefon, zato kakšen škrat tu in tam :D
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Privezovanje na krmo

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Jul 27, 2019 16:13

Js delam podobno, s tem da imam plin sam pod kontrolo, drugi vezejo po mojih navodilih (ce sem sam delam pac vse sam). Pogon se mi zdi je najbolj kriticen, zahteven in kljucen element v celi proceduri, zato ga najraje upravljam sam !
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

Re: Privezovanje na krmo

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » So Jul 27, 2019 18:30

Tako se tudi pristaja. Čim prej fiksirat eno (priveterno) vrv na obalo in potem z motorjem stabilizirat barko ("molat", kot pravijo Dalmatinci). Na roke ne moreš zadržat barke na muring, z motorjem pa lahko 100% kontroliraš barko.
Sam eno napako delaš, kapitan vedno ostane za krmilom, pri meni skače na obalo in veže žena :twisted:
BosKo
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 132
Pridružen: Sr Maj 14, 2014 08:26

Re: Privezovanje na krmo

OdgovorNapisal/-a BosKo » Ne Jul 28, 2019 19:10

Tega se zavedam, ampak, moja ima s skokom na pomol problem. Enostavno se boji, enkrat ga je celo zgrešila :shock: :shock: :shock: Tako sva potem prišla na to varianto. Po drugi strani pa redno ona vozi noter v marino, kdaj pa kdaj na bok kam privežemo in je tudi ona za krmilom tako, da ima kar občutek. Točno veva kaj in kdaj kdo kaj dela. Praktično skoraj brez besed.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Privezovanje na krmo

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Jul 28, 2019 21:11

Lepo, da sta takole usklajena :)

V resnici pa se ne spomnim, da bi zensko kdaj videl parkirat barko. Še vozijo zelo redko...
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Privezovanje na krmo

OdgovorNapisal/-a jozko » Ne Jul 28, 2019 22:21

1stofficer napisal/-a:V resnici pa se ne spomnim, da bi zensko kdaj videl parkirat barko. ...

"Barka" se običajno priveže, parkira se avtomobil, ... :idea:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Privezovanje na krmo

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Ne Jul 28, 2019 23:05

Jožko, če že popravljaš (kar me strašansko moti), potem popravljaj pravilno. Govor je bil o manevru preden se privežeš in to se imenuje pristajanje
.....smo pa vsi razumeli kaj je hotel sofficer napisati
mirno morje
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Privezovanje na krmo

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Ne Avg 04, 2019 20:29

Edino, če bo jozko rekel, da pristajajo pa letala :wink: :wink:
mašinfirer

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov