Vibracije jadrnice - motor

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator, moderator2, Marchi

EleneSelene
Naddesetnik

Vibracije jadrnice - motor

OdgovorNapisal/-a EleneSelene » Ne Sep 22, 2019 17:30

Pozdravljeni
Ogledal sem si jadrnico Beneteau 25.7 (dolžina 7.5 m, teža 2500 kg) letnik 2007 z motorjem Yanmar 2Ym15 14HP.
Pri testni vožnji sem opazil da je jadrnica vibrirala pri 1800 - 2000 obratih. Vibrirala je tako, da me je motilo. Pri potovalnih obratih (2400/2600) vibracij ni bilo čutiti. Vibracij ne prej ne potem. Motor je lepo tekel, nič ni dimil in vse okoli njega čisto in suho. Lepo je delal tudi na 3400 obratih. Motor je redno servisiran (olje, filter, impeler), pogon preko osovine na sklopljiv propeler. Vpetje motorja še ni bilo menjano, 1 nosilec je bil rahlo zarjavel, motor v uporabi samo iz/v marino. Lastnik pravi, da je tudi on spraševal mehanike zakaj je tako in dobil odgovor, da je to tako pri teh motorjih, ker baje da nimajo nekih zadev v "glavi" fabriško. Je pa ta motor izbrala tovarna in ga vgradila.

Ogledal sem si še eno podobno jadrnico, in tudi ta je vibrirala pri teh obratih le da le-tega nisem tako začutil kot pri prvi (morda tudi zato, ker sem to pričakoval:). Lastnik slednje pa ni želel opraviti testne vožnje...no comment, tako da primerjava odpade. Obema tudi ni deloval števec delovnih ur motorja (digitalni...).

Ve kdo morda zakaj je tako?
Vem da je težko podati pravi odgovor zakaj je temu tako, zato me zanimajo bolj vaši občutki in izkušnje. V kolikor ima kdo tak motor/jadrnico prosim za njegove izkušnje kako in kaj.

Pri izkušnji z večjo jadrnico (Y33) teh vibracij ni bilo tako občutit, je pa to bila težja (5500 kg) in večja jadrnica.

To je le eno od 3 mojih vprašanj glede te jadrnice in iščem Morjeplovski nasvet. Ostali 2 povprašam naknadno.

V naprej hvala vsem vse dobro želim!

Eleneselene
polanc
Admiral
Kraj: sevnica

Re: Vibracije jadrnice - motor

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Sep 22, 2019 21:39

3 školjke na propu in že čutiš vibracije.Men resonira pr 2200 vrtljajih Vektor 36 z Yanmarjem 3 cil.Ko je pa aksa poraščena in prop tudi se pa vibracije povečajo.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Sep 22, 2019 21:51

Vibracije se prenašajo na barko preko nosilcev motorja. Motor ima za to težo pretrde nosilce, ker pa se potisna sila prenaša direktno preko nosilcev na barko le ti ne morejo biti mehkejši.
Rešitev je zelo preprosta!
Potrebno je vgraditi aquadrive in motor postaviti na mehkejše nosilce. Vibracije, ki se prenašajo na barko, da začnejo vibrirati pokrovi, ograjica... bodo zadušene v tolikšni meri, da bodo utihnili vsi rezonančni zvoki.
EleneSelene
Naddesetnik

OdgovorNapisal/-a EleneSelene » Po Sep 23, 2019 07:41

Hvala obema za razlago.
Vse dobro vsem!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost