Izpit za voditelja čolna CRO

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Izpit za voditelja čolna CRO

OdgovorNapisal/-a Kovač » Po Okt 21, 2019 21:34

Letos sem med letnim dopustom naredil izpit za voditelja čolna na Hrvaškem v Rijeki.
Naučil sem se vse kot je treba, ker se mi gre za lastno znanje. Tako sem se odločil, ker sem edino med dopustovanjem našel čas, da naštudiram tematiko. Izpita sicer nisem imel namena delat, vendar so me na kapetaniji podučili, da z mojo Zeto ne smem jadrat po morju brez izpita, ker je daljša od 2.5m , pa tudi registrirati sem jo moral...

Imam torej izpit B kategorije kar pomeni do 30BT oz. 24m dolžine plovila...
Na hrvaški licenci piše, da lahko plujem v oddaljenosti 12NM od obale v jadranskem morju.
Ali to pomeni da lahko tudi v Sloveniji? Nekateri pravijo, da njihova licenca pri nas ne velja? Slovenska pa naj bi bila mednarodna.
Ali to pomeni da so npr. Hrvaški jadralci v prekršku v kolikor jadrajo z njihovo licenco pri nas?

Btw, itak pa je vse skupaj neumnost, da narediš izpit in niti enkrat ne sediš v čolnu, jadrnici....
Če bi bilo po mojem, bi moral imeti vsaj 40ur na jadrnici pred izpitom, in ga delati ekstra za jadrnico z vsemi elementi (manevriranje, privezovanje, jadranje, sidranje, navigacija,..... )
Ne pa, da je posamezniku prepuščeno, do kakšne mere se bo izobrazil, preden se poda samostojno na morje.

Lp Aleš
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Izpit za voditelja čolna CRO

OdgovorNapisal/-a motorni » To Okt 22, 2019 01:57

Niso v prekršku. Beri 37. člen tegale.
Pa ne kliči hudiča s 40 urami za izpit. Nas že tako cuzajo vsepovsod.
Mislim da večina zna razmišljati s svojo glavo in ni treba da je vse do amena predpisano.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2752
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Izpit za voditelja čolna CRO

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Okt 22, 2019 06:38

Dober si... Nisem se videl registrirane Zete, Laserja ali podobno. Po papirjih bi res morala bit ampak saj je samo sportna lupinica...

Tut js sem mel Zeto, pa mi ni prislo na misel, da bi jo registriral. Niti izpita nisem mel se takrat, saj hudica nisi dosti drugacen na morju od surferja. Mimogrede tut surf ali sup zna bit daljsi od 2.5 m.

Pa ne kritiziram tebe, ampak birokracija resnicno zna bit vcasih povsem skregana z zdravo pametjo

Glede zadnjega se pa strinjam. Ni ok, da gres na morje brez prakticne voznje. Nekaj prakse vseeno rabis, tko kot za vozit avto
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Izpit za voditelja čolna CRO

OdgovorNapisal/-a Kovač » To Okt 22, 2019 06:50

Na dveh kapitanijah so mi enako povedali, formalno bi mi brez izpita, registracjje in vinjete lahko zaračunali 15000 HRK
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Izpit za voditelja čolna CRO

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Okt 22, 2019 07:35

Ma kaj hudiča tako komplicirate!!!
Italija ima nekaj tisočkrat več plovil pa za plovbo (do 40 hp in 10m) potrebujejo zgolj zavarovanje!
ennavtik
Kapitan
Prispevkov: 186
Pridružen: Sr Mar 14, 2018 20:37

Re: Izpit za voditelja čolna CRO

OdgovorNapisal/-a ennavtik » To Okt 22, 2019 08:16

Pa saj greš še vedno lahko na prakrični tečaj vožnje...? Jaz sem šel, sicer za čoln, ravno zaradi sebe...
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Izpit za voditelja čolna CRO

OdgovorNapisal/-a Kovač » To Okt 22, 2019 08:38

ennavtik napisal/-a:Pa saj greš še vedno lahko na prakrični tečaj vožnje...? Jaz sem šel, sicer za čoln, ravno zaradi sebe...

Vsekakor bom šel na individualni tečaj.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2752
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Izpit za voditelja čolna CRO

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Okt 22, 2019 08:53

Kovač napisal/-a:
ennavtik napisal/-a:Pa saj greš še vedno lahko na prakrični tečaj vožnje...? Jaz sem šel, sicer za čoln, ravno zaradi sebe...

Vsekakor bom šel na individualni tečaj.


Za jadranje je fajn da ga das skozi ja. Ali pa gres na enega od skupinskih individualni so dragi. Se pa da nekaj naucit tudi iz knjig ali YouTube. Pa ce mas kakega frenda jadralca, si zmagal. Pol pa sam se vaja in veliko volje ;)
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Izpit za voditelja čolna CRO

OdgovorNapisal/-a motorni » To Okt 22, 2019 15:03

Začel sem z maestralom 9 in tomosom pre 40 leti. Pa surf je bil takrat kar precej v uporabi. Zadnja tri leta jadramo. Prejšnji teden sva bila s hčero na tečaju jadranja, jadrnica 10m, od opreme na njej je bil samo kompas. Pa standardna jadra, nič navijalnega. Bili smo ekipa petih tečajnikov in ena vrhunska skiperka, pet dni. Dobil sem občutek, kaj barka zmore, kako reagira, ko pretiravaš, pa delo z jadri, pa pristajanje pa spinaker gor-dol petkrat v enem dnevu, pa 40x smo pristali in izpluli, tudi v enem dnevu, dokler ni vsak udeleženec to znal. Pa nočna plovba, brez GPS, seveda. Neprecenljiva izkušnja.
Sedaj imam pa drugačne težave. Dva dni za tem sva s hčero demonstrirala novo znanje na družinski jadrnici. Ko smo pripluli na Ist, je bilo treba pospraviti črepinje, pa vse knjige so poletele s polic, pa na navigacijski mizi tudi ni nič ostalo. :D
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2752
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Izpit za voditelja čolna CRO

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Okt 22, 2019 16:22

Lol TOP :!: Nauk te zgodbe?

Pospravi na varno vse kar lahko leti s polic in privezi posadko. Vsaka naslednja voznja bo glede na pridobljeno znanje bolj divja ;)

Mimogrede kje sta delala ta tecaj? Slisi se super zanimivo !
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Izpit za voditelja čolna CRO

OdgovorNapisal/-a motorni » To Okt 22, 2019 17:34

ANA sailing, Jezera, Murter
__________________

lp

motorni

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti