Avtopilot Simrad TP10 vs Raymarine ST 1000

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator, moderator2, Marchi

Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Kraj: kras

Re: Avtopilot Simrad TP10 vs Raymarine ST 1000

OdgovorNapisal/-a alesjo » Sr Nov 20, 2019 17:18

polanc napisal/-a:Jaz pa imam daljinca za avtopilot .Samo ni vedno na barki.Deluje ok,včasih je mal nesiguren a se kr znajde.Je pa multifunkcijski.Pomaga tud pri kuhanju kafeta,prnese pivo,spusti jadra,sidra...Mojmu je ime Andreja.. :lol: Sory...dežja tok pa to...

:lol: :lol: ja večkrat pridejo prav ti daljinci
:oops: oziroma mornarke, vsestransko uporabne :wink: :lol: :lol: pa še malo štroma pokurijo :D :lol: :lol: :lol: :lol:
malik
Višji vodnik

OdgovorNapisal/-a malik » Po Dec 16, 2019 21:31

Da ne odpiram nove teme - mene pa zanima kako so kaj ti avtopiloti (Simrad ali Raymarine) podvrženi obrabi in staranju? Recimo pri normalni uporabi.Gotovo je to težko reči na splošno, pa vendar - je nakup enega 15 let starega za recimo 1/3 - 1/2 cene novega lahko smiselen? So morebitni stroški popravil ali servisov visoki napram nabavni ceni novega?
Kaj pa velikost? Recimo za mojo 7,7 m dolgo / 2t težko jadrnico, bi jo en razred močnejši avtopilot krmaril kaj drugače kot šibkejši?
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Po Dec 16, 2019 22:07

O tem sem tudi sam razmisljal. Potem pa na nekih drugih forumih prebral, da so popravila pravi pain-in-the-ass. Draga, slaba podpora, itd...

Prav zaradi takih izkusenj sem se odlocil za novega. Imel ga bom dalj casa, pa da vzamem 10 let starega, ki je prestal ravno toliko let mocnega sonca, slane vode, zadeva ima gibljive dele, ki se obrabijo? No way ! Raje dam 400 eur kolkor pride Raymarine 1000 in imam mir, kot pa da bi prisparal 200 eur in bil slabe volje in kmalu na istem (ali slabsem) s servisi !

IMHO...
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » To Dec 17, 2019 19:19

Po mojem avtopilotu bolj škodi trdo krmilo, kot vse ostalo skupaj. Če ležaj krmila ni tak, kot bi moral biti, bo delal z velikimi silami, obraba delov pa bo bistveno večja. Ampak ravno tega ne moreš vedeti, če kupiš rabljen avtopilot.
Admiral
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » To Dec 17, 2019 20:40

Pa jaz sem naredil na avtopilota iz belega materiala tok,ki ga nataknem čez celega in se bistveno manj greje na soncu.
malik
Višji vodnik

OdgovorNapisal/-a malik » Sr Dec 18, 2019 12:07

Hvala za odgovore! Saj sem tudi sam razmišljal, da je tako kupovanje zares " maček v žaklju". Po drugi strani si pa človek misli koliko ga bom pa sploh uporabljal. Sam še ne vem, mi pa nekater pravijo da ko ga imaš se ga rabi prav veliko. Še nekaj glede montaže: Najbrž ni nujno da je montiran pravokotno na rudo? "Orientira" se najbrž glede na GPS podatke o smeri gibanja plovila? Ker je pri meni krmilo precej mehko sem si mislil da bi ga lahko montiral pod 45 st. od zadaj, s tem bi bila ročica sicer malo krajša in bi tako avtopilot imel malo "trše" delo, bi bilo pa s tem vse skupaj bolj pospravljeno in bi pridobil eno sedišče v kokpitu. Kakšne so kaj praktične izkušnje?
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Kraj: Ljubljana - Izola

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Sr Dec 18, 2019 16:44

malik napisal/-a: Najbrž ni nujno da je montiran pravokotno na rudo? "Orientira" se najbrž glede na GPS podatke o smeri gibanja plovila? Ker je pri meni krmilo precej mehko sem si mislil da bi ga lahko montiral pod 45 st. od zadaj, s tem bi bila ročica sicer malo krajša in bi tako avtopilot imel malo "trše" delo, bi bilo pa s tem vse skupaj bolj pospravljeno in bi pridobil eno sedišče v kokpitu. Kakšne so kaj praktične izkušnje?

Preden narediš neumnost, si preberi:
https://www.boatoon.com/en/shop/details ... ilot-2189/
Poglavje: 4.2 Installing the tiller pin and mounting socket, str. 31
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Dec 18, 2019 19:51

malik napisal/-a:Hvala za odgovore! Saj sem tudi sam razmišljal, da je tako kupovanje zares " maček v žaklju". Po drugi strani si pa človek misli koliko ga bom pa sploh uporabljal. Sam še ne vem, mi pa nekater pravijo da ko ga imaš se ga rabi prav veliko. Še nekaj glede montaže: Najbrž ni nujno da je montiran pravokotno na rudo? "Orientira" se najbrž glede na GPS podatke o smeri gibanja plovila? Ker je pri meni krmilo precej mehko sem si mislil da bi ga lahko montiral pod 45 st. od zadaj, s tem bi bila ročica sicer malo krajša in bi tako avtopilot imel malo "trše" delo, bi bilo pa s tem vse skupaj bolj pospravljeno in bi pridobil eno sedišče v kokpitu. Kakšne so kaj praktične izkušnje?

Dober pomislek ! Ne verjamam pa, da se orientira po vzdolzni osi plovila. Tezko ga bos namrec nastavil tocno na pravi kot, s samim gibanjem pa se ta kot tudi nekoliko spreminja. Bi rekel, da si built in kompas (gps al kakrsenkoli ze) zapomni trenuten kurs ob aktivaciji in ga pac nekako vzdrzuje. Pisem na pamet in me zanima kako pravzaprav res tiler pilot deluje !

Imas pa kar nekaj navodil za montazo in izkusenj tudi na youtube.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Dec 19, 2019 00:29

Sem malo pobrskal po netu glede teh kompasov. Obicajno so v avtopilotih fluxgate kompasi. Elektronska naprava, ki se v navtiki dobro obnese. Nekaj o tem : www.marineinsight.com/marine-navigation ... e-compass/
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Dec 19, 2019 09:42

Dvomim, da je v tem fluxgate ker fluxgate stane 600+ € tle je pa cela naprava 400..
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Dec 19, 2019 09:47

AEgir napisal/-a:Dvomim, da je v tem fluxgate ker fluxgate stane 600+ € tle je pa cela naprava 400..

Pise v navodilih, da je fluxgate!
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Dec 19, 2019 09:53

Jaz ga ne vidim, kje je?

https://youtu.be/EcI_c3yYvQU

Lahko da je fluxgate brez tekočinskega žiroskopa ampak pol to pomeni, da je bolj za kwrtz kompas..

Drgač se kompas skalibrira tako, da ga daš v calibration mode in narediš 3 kroge s plovilom tako da če je postran, najverjetneje to ne igra vloge.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Dec 19, 2019 13:20

Nazadnje spremenil 1stofficer, dne Če Dec 19, 2019 13:32, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
evovii
Admiral

OdgovorNapisal/-a evovii » Če Dec 19, 2019 13:30

Zmontiraj tako kot piše v navodilih in ne odkrivat tople vode, ker ne bo špilalo. V kolikor ne bo ročica pravokotno na rudo se pri istem premiku ročice zaradi kota rudo premakne manj ali več (trikotnik in osnove matematike). Upam, da sem razumljivo napisal :D :D :D . Jaz imam ST1000+. zadeva ima vgrajen kompas in ko si z barko na kurzu mu daš komando naj vzdržuje kurz in to je vsa znanost. Pač samo vzdržuje smer plovbe brez upoštevanja tokov, vetra itd. Za amatersko uporabo je top. Si pa ne predstavljam, da bi bil brez avtopilota. Na jadrnici še scat ne moreš it brez da bi spustil krmilo.
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Dec 19, 2019 14:54

Dober floating core fluxgate, ki se večinoma uporablja za avtopilote je 500+ evrov in zgleda nekak tkole:

Slika

V teh napravah je pa nek micro fluxgate, ki je na plastičnih pantkih in zgleda tkole:

Slika

Torej ja ima fluxgate kompas ampak ne tist kar je v tazaresnih avtopilotih ampak neko uležajeno tiskano folijo.. Jasno ker ne more met pravega, če je cela naprava 400€.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost