Akumulator PISKA

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

zanesljiv1
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: Po Jun 22, 2020 10:22

Akumulator PISKA

OdgovorNapisal/-a zanesljiv1 » Po Jun 29, 2020 21:06

Ojla, prosil bi za pomoč, kakšnega izkušenega električista. Jadrnica Elan 384; 10 let, moped Volvo penta D1 - 30. Alternator 115A. Napaka: občasno, kratki piski, 3, 5 10.. sekund trajajo, na displayu znak za akumulator. Piskanje se je pojavilo lani. Ne piska pa ves čas. Ko so akumulatorji delno prazni in ko zaženem motor, in se vozim z cca 2000 obrati približno pol ure ne piska nič. Napetost 13,5..13,8V.... Po tem se napetost približa 14V in začnejo se piski, katere seveda lahko resetiram, a po parih sekundah - pol minute zopet pisk. Piska tudi ko spuščam sidro, nikoli pa ne piska ko ga dvigujem. Akumulatorji so bili stari 3 leta in so imeli cca 250 ciklov. (nikoli pod 40%). Letos kupim dva nova 95AH AGMa in motorskega klasičnega za vžig. Piska na enak način kot z starimi akumulatorji. Razmišljam, da piska ko v skoraj polne akumulatorje začne teči manjši tok, katerega nisem izmeril in posledično se dvigne napetost. Če spustim obrate na 1300, ne piska nič. Bi bilo kaj z regulatorjem? Morda kdo ve ali je regulator na samem alternatorju, ker gre iz alternatorja žica na diodni blok in od tam na oba akuja? Hvala vnaprej. LP Boštjan
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Akumulator PISKA

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Jun 30, 2020 18:08

Nekaj je narobe okoli signala D+ na alternatorju ali pa na Vreg signalu, če imaš ločenega in priključenega na diodni delilnik. Če je tako, potem je okvara skoraj sigurno na diodnem delilniku.

Najprej preveži žico za Vreg ali Vsense direktno na servisne baterije (ali start).

Lahko "prebrikaš" diodni delilnik. Preveži žico z alternatorja na servisne ali starte baterije, odvisno kaj ti je lažje. Z emergency stikalom, ko motor deluje polniš drugo grupo baterij. Ko motor ugasneš izklopi stikalo emergency.
LP Iztok
zanesljiv1
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: Po Jun 22, 2020 10:22

Re: Akumulator PISKA

OdgovorNapisal/-a zanesljiv1 » Če Jul 02, 2020 11:08

Iztok hvala za odgovor,
bom prevezal diodni delilnilnik, tako da bo alternator polnil direktno obe bateriji. Upam, in verjamem, da imaš prav, ker ko sem pogledal ceno EVC kontrolnika, me je zmrazilo. Dve močni diodi sta bistveno cenejši, ali pa ročno preklapljanje (če ne pozabim in izpraznim oba AKUja :( ) . Javim v vsakem primeru kaj bo, ko pridem do barke. (če me bo korona pustila prihodnji vikend :D )
LP Boštjan
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Akumulator PISKA

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Jul 02, 2020 16:39

Rele je 120 e tko da ni mal ampak tud ni za ponort...če je alternator ok.in pol on misli namest tebe
sailman33
Poročnik korvete
Prispevkov: 56
Pridružen: Po Avg 31, 2009 22:36
Kraj: Ljubljana - Pula (Bunarina)

Re: Akumulator PISKA

OdgovorNapisal/-a sailman33 » Če Jul 02, 2020 20:20

Nikola T. napisal/-a:

Najprej preveži žico za Vreg ali Vsense direktno na servisne baterije (ali start).

LP Iztok


Iztok, prosim za pojasnilo kaj je to Vreg ali Vsense
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Akumulator PISKA

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Jul 02, 2020 20:42

To je tanjša žica iz regulatorja alternatorja, ki pelje na posebno sponko preko katere regulator zaznava napetost baterij.
zanesljiv1
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: Po Jun 22, 2020 10:22

Re: Akumulator PISKA

OdgovorNapisal/-a zanesljiv1 » Pe Jul 03, 2020 09:33

Hvala fanta

Polanc, EVC kontrolnika drastično pod 500€ nisem našel, 120€ +- par procentov bi bilo povsem znosno :cry: če je crknil seveda.
a kot mi je predlagal Iztok, bom najprej poizkusil "prebrikat" diodni delilnik

Na 32 strani je vezava mojega MDI modula. Na AKU je vezana samo ta srednja žica na desni strani, katera pa mislim da je 4kvadrat (po spominu, ker jo nimam pred sabo)

https://www.google.si/search?q=mdi+volv ... qFWIdKGphM
zanesljiv1
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: Po Jun 22, 2020 10:22

Re: Akumulator PISKA

OdgovorNapisal/-a zanesljiv1 » Sr Jul 22, 2020 14:23

Ola Iztok HVALA, res sem prevezal diodni delilnik in po treh dneh občasnega motoriranja ne piska več. Vsa ušesa na barki so ti zelo hvaležna. To sicer ne pomeni, da bomo sedaj samo motorirali, sploh ne ko je sapa "rjuhe ven" pa dalje. Žal na diode nisem pomislil, saj sem menjal pred 5-6 leti ko je Mastervoltov delilnik krepal. S seboj imam dve 300A diodi od varilnika in velik hladilnik pa bom zvezal. Mi je pa na Volvovem obratometru, tam kjer je piskal in kazal simbol za alumulator crknil display. Najprej je bil malo temnejši, pa še temnejši...sedaj je pa črn. Tako je sranje, ker ne vidim nič, če bo kaj piskalo, kakšen je razlog za to!?! Predvidevam, da ga je sonce uničilo. Hvala še 1x trenutno dopustujem okrog Raba, pa počasi proti jugu. Če se nam poti križajo, vabljen na pivo, kavo ali čaj...LP Boštjan

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov