Kako sploh začeti z jadranjem

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

sazihno
Višji vodnik
Prispevkov: 18
Pridružen: Po Sep 07, 2020 08:43

Kako sploh začeti z jadranjem

OdgovorNapisal/-a sazihno » Če Sep 10, 2020 09:44

Pozdravljeni.

najprej nekaj dejstev:

1) sem popoln začetnik - nikoli imel čolna, samo 3x v življenju vozil manjši gliser in naredil izpit za čoln
2) načrtujem nakup prvega plovila to zimo

ob številnih debatah, ki se vrtijo na forumu okoli motorjev in z njimi povezanimi težavami, ne morem mimo dejstva, da se da pluti tudi na veter :D - in veliko ljudi pove, da je too pravi, pristen način doživljanja morja

In sedaj: Kje naj en tak novinec kot jaz sploh začne, če se želi uporabljati veter? je mogoče smiselno najprej malo znanja dobiti na motornem čolnu?

Hvala vsem za odgovore v naprej
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Kako sploh začeti z jadranjem

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Če Sep 10, 2020 09:52

Po moje najboljš najprej v šolo jadranja. Tako sem jaz začel, nekaj dni na izi drila, naučiš se vseh ključnih manevrov in hkrati začutiš plovbo kot tako. Potem nadaljuješ z izposojami barke ali še kak dodatni (nadaljevalni tečaj).

Preberi si: viewtopic.php?f=4&t=25033
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Kako sploh začeti z jadranjem

OdgovorNapisal/-a H2O » Če Sep 10, 2020 10:05

Grega295 napisal/-a:Po moje najboljš najprej v šolo jadranja. Tako sem jaz začel

Jaz tudi... in ugotovil, da jadrnica ni zame 8)
sazihno
Višji vodnik
Prispevkov: 18
Pridružen: Po Sep 07, 2020 08:43

Re: Kako sploh začeti z jadranjem

OdgovorNapisal/-a sazihno » Če Sep 10, 2020 10:20

H2O napisal/-a:
Grega295 napisal/-a:Po moje najboljš najprej v šolo jadranja. Tako sem jaz začel

Jaz tudi... in ugotovil, da jadrnica ni zame 8)


Aha . hvala H2O - mi lahko prosim razložiš kaj te je odvrnilo od jadranja?
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2752
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Kako sploh začeti z jadranjem

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Sep 10, 2020 10:31

Tecaj jadranja za zacetek. Js sem si kupil za test dingija ( mala jadrnicka - gokard laser, Zeta...). Zelo kmalu ti postane jasno a si za te stose ali ne. Itaq potem prodas in malo ali skoraj nic ne izgubis, potem pa si kupis malo vecjo jadrnico ali pa ne, odvisno od vtisov. Mene je zastrupilo ;)
MKN
Viceadmiral
Prispevkov: 576
Pridružen: Sr Sep 03, 2014 12:51

Re: Kako sploh začeti z jadranjem

OdgovorNapisal/-a MKN » Če Sep 10, 2020 10:38

Jaz sem začel takole:

viewtopic.php?f=16&t=24848&hilit=prvo+jadranje


Še vedno jadram z njo, upam, da tudi danes popoldne na Zbiljskem jezeru. Samo malo lepša je sedaj, kot je na teh slikah.
Če ti kaj koristi.

LP, MKN
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Kako sploh začeti z jadranjem

OdgovorNapisal/-a H2O » Če Sep 10, 2020 11:26

sazihno napisal/-a:
H2O napisal/-a:
Grega295 napisal/-a:Po moje najboljš najprej v šolo jadranja. Tako sem jaz začel

Jaz tudi... in ugotovil, da jadrnica ni zame 8)


Aha . hvala H2O - mi lahko prosim razložiš kaj te je odvrnilo od jadranja?

Preveč je treba delat 8)

Pa zame to niti ne bi bil tak problem, ampak nisem hotel zagravžat barke svoji družini, tako kot moj prijatelj jadralec, ki se je čudil, kako to, da moji otroci in žena z veseljem hodijo z mano na (motorno) barko, njegovi pa že dolgo ne več. Pa mu je žena zabrusila: kdo bo pa hodil s tabo na barko, če nam samo težiš in nas priganjaš. Mi bi radi na dopustu uživali, ne pa garali in poslušali tvoje teženje, kaj vse moramo narest in kaj vse nismo prav naredili.
francelj
Admiral
Prispevkov: 1076
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

Re: Kako sploh začeti z jadranjem

OdgovorNapisal/-a francelj » Če Sep 10, 2020 15:03

Saj tako zatežiš lahko tudi na motorni :oops:

Prav, da si ga opomnil, da mora biti morjeplovstvo v veselje vsem, ki jih povabis s seboj.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Kako sploh začeti z jadranjem

OdgovorNapisal/-a H2O » Če Sep 10, 2020 15:16

francelj napisal/-a:Saj tako zatežiš lahko tudi na motorni :oops:

Ja lahko, ampak po motorni barki ni treba ves čas skakati in vlečt štrike 8)
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Kako sploh začeti z jadranjem

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Če Sep 10, 2020 15:23

H2O napisal/-a:
francelj napisal/-a:Saj tako zatežiš lahko tudi na motorni :oops:

Ja lahko, ampak po motorni barki ni potrebno ves čas skakati in vlečt štrike 8)

Saj jih tudi na jadrnici ni treba. Če si še malo bolj na komot (v nasprotju z regato ali če te veseli trimat jadra), je glavno delo dvig in spust glavnega jadra. Vse ostalo je mimogrede.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Kako sploh začeti z jadranjem

OdgovorNapisal/-a H2O » Če Sep 10, 2020 15:46

Saj nikogar ne prepričujem. Povedal sem samo, zakaj sem se odločil za motorno barko in ne za jadrnico. Meni je bilo tudi jadrat čist fajn 8)
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Kako sploh začeti z jadranjem

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Sep 10, 2020 16:04

No evo ,fajt med nami jadralci in motornjakarji je na višku..Jaz sem jadralec,moj sin tud,tadrug sin je pa normaln in hod na morje s punco lepo v apartma..zakur klimo,odpre vinčka in se punci posveča ne štrikom in sidrom in ..ko tastar in brat..
No mal heca ,sedaj zares.Povedal ti bom edino pravo stvar in hvaležen mi boš čez čas.Zavrti telefonsko 041 tri46 dva46.Oglasu se ti bo prijeten mož,učitelj in jadralec Marchi.Povej mu, da ti je Iztok na forumu dal njegovo tel.Z njim se zmeni za individualni tečaj jadranja.On te bo sprejel na lepi svoji jadrnici,ti na nevsiljiv način povedal kaj in kako stvari potekajo okol jadranja,naučil te bo spoštovati morje in sile vetra,pokazal ti bo male trike velikega majstra..In pod njegovim budnim očesom boš naredil svoje prve plovne in jadralske korake in to na način,ki ti bo vlival zaupanje,odločnost in hkrati previdnost..Reskiraj ta denar ,ta čas..veliko boš prihranil težav in stroškov,točno boš vedel že prvo jadralno ruto al je to to, kar te bo zastrupilo za celo življenje..LP Iztok
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Kako sploh začeti z jadranjem

OdgovorNapisal/-a H2O » Če Sep 10, 2020 16:09

Še en nasvet: pred nakupom barke najamite za par dni jadrnico in za par dni še motorno barko, da boš videl, kje se bolje počutite. Vsi, ne samo ti.
sazihno
Višji vodnik
Prispevkov: 18
Pridružen: Po Sep 07, 2020 08:43

Re: Kako sploh začeti z jadranjem

OdgovorNapisal/-a sazihno » Če Sep 10, 2020 16:27

Ajoj... fantje se opravičujem, če sem nehote sprožil fajt med motorji in jadri... ni bil moj namem. Ampak ko berem prispevke fantov na tem forumu glede motorjev in težav z njimi (kot začetniku mi svetujejo nakup novega motorja) se sprašujem ali ni bolj smiselno it med jadralce...

Kot razumem, je pri nakupu rabljenih motorjev kar loterija, novi pa tudi niso najcenejši...

Kakorkoli...hvala Iztoku za nasvet...bom vsekakor vzel na znanje in definitivno probal tudi it na veter.

Hvala tudi za nasvet, da morajo na barki uživat vse osebe - glede na to, da bomo na začetku samo jaz in moj ego, ne vidim težav :)
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Kako sploh začeti z jadranjem

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Sep 10, 2020 16:46

O ne pozabi ,da imajo tudi jadrnice motor not v trupu..Nam se je pokvaril pogon na Drveniku,tako da smo na jadra prijadrali do Ankarana..Torejtud na jadrnici so kot povsod lahko težave.Nikakor se ne smeš odločiti za jadrnico na podlagi informacije da se motorji na gliserjih kvarijo..

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov