Sidranje - solo

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Sidranje - solo

OdgovorNapisal/-a omas » So Nov 21, 2020 16:50

Preveč cajta imam in razmišljam. Vedno jadram v dvoje samo zato, ker me je strah sidranja. Rad bi pa tudi sam kaj vandral po jadranu. Imam malo barko in veliko sidro. Sidro imam v kabini ker ne paše zaradi velikosti nikamor drugam na barki. Rocna 10kg je, da me ne boste kasneje zaj... Sidram ponavadi popoldan, ko maestral ze fajn gunca barko, jaz se pa sprehajam po barki s tem sidrom proti premcu. Ni glih uzitek.. Potem ga moram še pripet in spuščat po rokah na dno. Pri motorju zadaj pa nekdo pazi da greva pocasi rikverc v pravo smer. Evo in zdaj imam idejo, ma verjetno marsikdo to ze pocne, meni se je pa odprlo nebo s to idejo. Gre pa takole:
Verigo s štrikom prinesem s premca na krmo. Konec štrika je seveda privezan na premcu, da kasneje ne ostanem brez sidra. Prinesem sidro iz kabine na krmo. Ni takšna frka kot če ga nosim na premec. Ga v miru priklopim na verigo, zvijem genovo, spustim glavno jadro, vzgem motor in pocasi najdem primerno mesto za sidranje. Ustavim barko, spustim sidro s krme, ko pride na dno dam motor v prestavo naprej in grem pocasi z vetrom stran od sidra. Ko spustim dovolj verige in štrika dam motor v ler, lahko ze prej ce je vec vetra in grem s štrikom na premec kjer ga privezem na bitvo.
Ok, malo na dolgo, pač cajt mam..
Kako je s tem? Gre ta metoda skozi? Al je še kje keč?
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Sidranje - solo

OdgovorNapisal/-a EDO » So Nov 21, 2020 17:00

Seveda gre. Saj je logično. Tako nekako se mi (ali se sam) privežemo na bojo.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Sidranje - solo

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Nov 21, 2020 17:09

Kakšno barko pa imaš? Kolk m pa imaš verige + štrika?

Veriga in štrik bi morala bit po zunanji strani, prek ograjice. Se pravi s premca prej prineseš štrik in verigo, na verigo priklopiš sidro. Veriga in štrika sta prek ograjice in v enem trenutku jih vržeš v vodo. Tu paziš, da ti veriga ne podrsa po boku, morda imaš za celo dolžino barke štrik, sam pol bi moral met kar nekaj verige na krmi. Mašino bi jaz imel v leru in gas šele, ko si siguren, da ni nič okoli propelerja. Postavljen bi moral biti bočno na veter, ali v veter - torej da te ne odnese s kobilico in osjo čez to verigo in štrik, ki si ju vrgel v vodo. Nisem še probal, ampak tole bi moral it.
weta
Admiral
Prispevkov: 1201
Pridružen: Po Nov 05, 2007 13:05

Re: Sidranje - solo

OdgovorNapisal/-a weta » So Nov 21, 2020 17:16

A si ne bi raje omislil, kupil, izdelal ustrezen nosilec za sidro pa še račji kljun, po možnosti še vinč?
To pripenjanje sidra vsakič znova se mi zdi res neumna varianta, tako nekako, kot da bi avtu vsakič ko parkiraš odvijačil kolesa, ker nimaš urejene ročne zavore.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Sidranje - solo

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Nov 21, 2020 17:22

Jaz sem iz Rocne dobil autocad izris sidra, po njem mi je en zrisal nosilec, da se je sidro prilegalo. Smo ga zajebali mal, ker sem bil trmast, naslednji bo boljši, mpak služi namenu. Prvi sidrni vinč je bil pa ročni, šele nekaj sezon kasneje električni. Tudi ročni sidrni vinč (ali električni, kjer še en zmontiraš štroma in vrtiš z vinč ročko), je svetlobno leto proti vleki verige z golimi rokami.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Sidranje - solo

OdgovorNapisal/-a alesjo » So Nov 21, 2020 17:29

Vse to je prav, jaz to rečem, ker sem probal čuda sidranja, od jadrničke 4,50 m in naprej, pač, če ni vinča in si sam je to ok 8)
važno, da sidro drži barko tam kjer si se namenil bit :D
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Sidranje - solo

OdgovorNapisal/-a omas » So Nov 21, 2020 17:42

Barka je Beneteau first 211. Verige je 12m, štrika pa 40m. Sem ze metal vse naenkrat, sidro in verigo mislim pa da se ne izide vedno dobro. Prehitro pade vse na dno in se lahko veriga ovije okrog sidra. Ljubse mi je ce kontroliram spuscanje z rokami dokler ne pride sidro do dna, potem pa pocasi z barko nazaj da se sidro prav obrne in ko je vsa veriga v vodi ze malo zategnem da se vkoplje. Tako sem pocel do zdaj. Samo s premca.. Pri tej metodi mislim da je boljse da je barka, ko spuscam sidro obrnjena z vetrom.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Sidranje - solo

OdgovorNapisal/-a polanc » So Nov 21, 2020 18:03

Tkole.Abeceda sidranja plovil ,ne glede ali je to jadrnica,katamaran ali jahta ali 4 m gliser..
Izberi mesto sidranja
Nanj pripluj V VETER
Spusti sidro in položi verigo ali vrv v globini in vetrvnim razmeram primerni dolžini.
sidro vkoplji
pusti motor teči par minut v prostem teku in medtem
namesti krempelj da vinč ne trpi.
ugasni motor in odpri hladilnik ali hladilno torbo in nato PSSSSSpivo.
No zadnji dve postavki sta malo v šali ,ker jaz pač tko pišem,ostalo je pa zagotovo tako in samo tako.
Edina izjema je sidranje z namenom vezanja krme na obalo ali pomol.Tam sidramo pač ne glede na veter.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Sidranje - solo

OdgovorNapisal/-a alesjo » So Nov 21, 2020 18:07

omas napisal/-a:Barka je Beneteau first 211. Verige je 12m, štrika pa 40m. Sem ze metal vse naenkrat, sidro in verigo mislim pa da se ne izide vedno dobro. Prehitro pade vse na dno in se lahko veriga ovije okrog sidra. Ljubse mi je ce kontroliram spuscanje z rokami dokler ne pride sidro do dna, potem pa pocasi z barko nazaj da se sidro prav obrne in ko je vsa veriga v vodi ze malo zategnem da se vkoplje. Tako sem pocel do zdaj. Samo s premca.. Pri tej metodi mislim da je boljse da je barka, ko spuscam sidro obrnjena z vetrom.

Pri moji pejšnji 6.40 jadrnici sem tudi imel 15m verige osmice in 50m vrvi in sem ponavadi spuščal sidro na premcu, se je pa tudi kdaj zgodilo da sem na krmi spustil sidro in ko se je vkopalo sem šel na premec privezat, ja, sem imel pa wasi 7,5kg.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Sidranje - solo

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Nov 21, 2020 20:11

10 kg je velik. No bolje vecje sidro kot manjse, to je res, ampak js mam na moji 21.7S 6 kilski Bruce pa se je pokazal za cist zadovoljivega in se lepo sede na kljun in v magazin spredaj. Mam pa se rezervnega za vsak slucaj. Pa ene 8 m ketne je na glavnem. Sidram pa skor vedno sam. Tko kot pravi Polanc pocasi pridem do mesta sidranja, motor pustim v leru ali v stantgasu nazaj, spustim sidro na roko glede na okoliscine in ga privezem na bitvo. Zatem skocim nazaj in grem pocasi rikverc dokler mi kljuna ne potegne dol kar je znak, da je sidro zagrablo. Po potrebi se spustim kak meter vrvi in sem nekaj casa mal bl pozoren na polozaj. Pol pa uzivanje... to je to
Nazadnje spremenil 1stofficer, dne So Nov 21, 2020 20:22, skupaj popravljeno 1 krat.
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Sidranje - solo

OdgovorNapisal/-a omas » So Nov 21, 2020 20:20

Je veliko ja, samo je bila takrat prilika da ga poceni dobim in sem ga vzel. Ne obzalujem nakupa. Poleti v Vignju sidram v zalivu pri trgovini in ko zacne turit maestral pametujejo na obali da to pa ne bo dobro, da tam sidram..da bom ze videl hudica. In sem bil teden dni tam na burji, maestralu. Se barka ni premaknila.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov