Popravilo sklopke saildrive Yanmar

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

JulesVerne
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: So Jan 17, 2015 14:41

Popravilo sklopke saildrive Yanmar

OdgovorNapisal/-a JulesVerne » To Apr 06, 2021 18:16

Zdravo,

na saildrive Yanmar (3gm30 se mi zdi) mi ne zgrabi sklopka. Zgodi se občasno in samo pri prestavi naprej, zlasti po daljši plovbi. Kar je super zanimivo v marini :).

Pozna kdo mojstra, ki bi to uredil? Jadrnico bi lahko dvignil iz vode v Punatu.

Ima kdo kako priporočilo oz. kako ste reševali ta problem, menda je to pogosta težava, ker je ta del iz medenine oz. nekega materiala, ki se hitro obrabi... kak nasvet?

Lep pozdrav
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

Re: Popravilo sklopke saildrive Yanmar

OdgovorNapisal/-a andrejv » To Apr 06, 2021 21:03

JulesVerne napisal/-a:Zdravo,

na saildrive Yanmar (3gm30 se mi zdi) mi ne zgrabi sklopka. Zgodi se občasno in samo pri prestavi naprej, zlasti po daljši plovbi. Kar je super zanimivo v marini :).

Pozna kdo mojstra, ki bi to uredil? Jadrnico bi lahko dvignil iz vode v Punatu.

Ima kdo kako priporočilo oz. kako ste reševali ta problem, menda je to pogosta težava, ker je ta del iz medenine oz. nekega materiala, ki se hitro obrabi... kak nasvet?

Lep pozdrav



To je znan problem pri Yanmarjevih saildrivih. Sam ga nimam (vedno sem imel volvo penta), sem pa si ogledoval za nakup barke ki so ga imele, zato sem bral o tem problemu.

Na netu boš našel polno informacij in navodil za to težavo, tudi precej video posnetkov na temo. Eden je recimo tukaj:

https://www.youtube.com/watch?v=ov1c6E3lcAM
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Popravilo sklopke saildrive Yanmar

OdgovorNapisal/-a polanc » To Apr 06, 2021 22:55

Pa morda bi se dalo to na vodi rešit ,da neb barke ven dal za to.
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

Re: Popravilo sklopke saildrive Yanmar

OdgovorNapisal/-a mirante » Sr Apr 07, 2021 08:58

Meni se je zadnja leta podobno dogajalo na SD nogi ZF 10. Na barki imam sicer motor Craftsman, a rekli so mi, da je noga enaka kot za Yanmar.
V bistvu je z zakasnitvijo 5 - 15 sekund preklopilo iz prestave naprej v prestavo nazaj ali obratno. Ni vedno nagajalo - le takrat, ko je bilo najmanj potrebno :) in sem zato nekajkrat pobožal pomol in izpadel čisti amater.
Najprej sem mislil, da je težava v sklopljivem propelerju in sem ga lani začasno zamenjal s fiksnim, pa se je dogajalo enako. Potem sem na barko dobil mehanika z obale (Kozlovič), ki si je stvar ogledal, rekel da ne ve kaj je narobe in za to pokasiral 100 eur. Edina njegova ugotovitev je bila, da je potrebno odpreti menjalnik in da me bo že samo to stalo najmanj 600 eur.
Za popravilo ni potrebno dati barke iz vode.
Pri zastopniku Craftsmana sem potem dobil številko serviserja v Sukošanu (Dalibor Pavič +385 98 272288), ki mi je rekel, da pozna problem in zna to trajno popraviti. V menjalniku oz. sklopki zamenja en del in vse skupaj stane 800 eur.
Vendar ko sem lani poleti jadral proti Sukošanu, da bi stvar uredil, se je menjalnik na poti sam od sebe "popravil" in od takrat naprej je med mnogimi pristajanji le še enkrat z nekajsekundno zakasnitvijo preklopil iz prestave naprej v prestavo nazaj. Zato tega potem sploh nisem popravljal in mi tudi letos, ko sem spet namontiral sklopljiv propeler, vse deluje brez težav.
Ali je to samodejno popravilo stalno ali začasno, ne vem, če se bodo težave ponovile, bom šel k pravemu mehaniku.
https://www.tepes.info/domov/jadranje/
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Popravilo sklopke saildrive Yanmar

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Apr 07, 2021 09:52

V menjalniku je vilica za prestavljanje, ki zobnika na osi potiska levo <N> desno. Sredina je nevtral. Če hod ročice za prestavljanje ni pravilno nastavljen, potem vilica v končni poziciji, v tem primeru za naprej, premočno pritiska zobnik v prestavo. Izvedbe menjalnika kjer vilica drsa po konusu so glede tega bolj občutljive, saj le to povzroča pregrevanje in prekomerno obrabo konusa in olja. V olju se naberejo opilki. Zaradi pregrevanja se na drsni površini konusa zažge olje, ki postane lepljivo, zaradi tega prihaja do zakasnitve predno odpusti iz prestave. Konus mora biti izdelan iz brona, ker pa šparajo zna biti tudi iz medenine in ta se še hitreje obrabi.

Ko se konus obrabi "dovolj" da vilica ne drgne več premočno, se konus ne segreva več in problem se nekako odpravi sam od sebe. Obenem se občutno poveča hod ročice, kar se naprej pokaže kot povečan potreben hod za prestaviti iz vzratne prestave v nevtral. S časoma moraš ročico vedno bolj potisniti naprej, da prestaviš v nevtral iz vzratne. Če vilica pritiska preveč v vzratno pa do tega sploh ne pride, ker izjemno malo vozimo vzratno in se konus nima časa obrabiti.

Mirante, menjava olja v menjalniku pa je vseeno NUJNA, tudi če nimaš več težave!! Jaz ga menjam najmanj na dve leti in že po olju vidiš, če se kaj dogaja v menjalniku. Pa vilico in konus imaš tudi sedaj obrabljena in prej ali slej ti ne bo več šlo v prestavo.
Ta hip ne najdem nobene slike. Jo poskusim prilepiti kasneje.
LP Iztok
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

Re: Popravilo sklopke saildrive Yanmar

OdgovorNapisal/-a mirante » Sr Apr 07, 2021 12:57

Nikola T.,
Pri meni to ni problem, ker se je na menjalniku, ko sem odklopil zajlo, dalo prestavno paličko prestavljati z mezinčkom v eno ali drugo stran in v N, pa vseeno ni preklopilo oziroma je z zamudo. To je bila edina stvar, ki jo je Kozlovič pogledal na motorju in je rekel, da je mislil, da je to težava.
Prestavna ročica na moji barki je le v najhujši sili na polno - večinoma med motoriranjem je na 60 % = 1800 obratov od 3000.
Olje v SD menjam vsako leto in je vedno tako čisto, da mi ga je kar škoda zavreči in ne vem, zakaj v navodilih piše, da ga je potrebno menjati na 200 ur.
https://www.tepes.info/domov/jadranje/
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Popravilo sklopke saildrive Yanmar

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Apr 07, 2021 14:59

Vidim, da nisi zastopil, kajti ko odklopiš zajlo in bolj ko je znucan konus ali vilica bolj nalahko se ročica preklaplja! To je popolnoma logično. Ročica ima vgrajen feder in kroglico in ko je v nevtralni legi bi se morala sama postavit vedno v isto pozicijo. Če jo lahko premikaš z mezinčkom tudi to ni prav.

Problem je v tem da zajla, ko je menjalnik v prestavi, s preveliko silo tišči ročico menjalnika v skrajno lego. HOD ZAJLE IMAŠ PREVELIK, zato bi moral zajlo prestaviti v luknjo bliže vrtišču ampak ker je sedaj znucan konus in/ali vilica, ti to ne bo več pomagalo, ker ju moraš prej zamenjat. :wink:

Točno to težavo sem že imel in jo tudi sam uspešno odpravil ter ob tem večkrat podrl menjalnik. Kolikokrat si ga že ti, da si tako prepričan, da to ni vzrok?
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

Re: Popravilo sklopke saildrive Yanmar

OdgovorNapisal/-a mirante » Sr Apr 07, 2021 16:28

Evo, sem ravno pogledal in preveril.
Ročica za plin je točno v položaju N. Nasadilo na koncu zajle menjalnika, ko ga snamem z glavice ročke menjalnika, ostane točno v položaju N. Ne pritiska ne v eno ne v drugo smer. Ročka na menjalniku ima sicer še nekaj mm "lufta" v eno ali drugo smer (v obe smeri enako), preden malo trše preskoči v položaj naprej ali nazaj. Pri preskoku v prestavo je enak odpor v eno ali v drugo smer. Potem ko preskoči v prestavo, je ročka menjalnika popolnoma mehka in nima nobenega upora več ne v prestavi naprej, ne nazaj. Z ročico za gas zajle za prestavo ne morem poriniti v noben skrajni položaj, ki bi ročko na menjalniku porinil nekam do konca.
Nobenih težav s tem. V olju ali na magnetnem vijaku na dnu noge ob menjavi nikoli ni bilo opilkov ali kakršnekoli nečistoče.
Mehanik iz Sukošana je govoril o nekakšnem "štiftu" med lamelami sklopke, ki je običajno preslab in ga je potrebno zamenjati z močnejšim. Govoril je o konstrukcijski napaki, ki se pokaže po nekaj letih.
https://www.tepes.info/domov/jadranje/
JulesVerne
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: So Jan 17, 2015 14:41

Re: Popravilo sklopke saildrive Yanmar

OdgovorNapisal/-a JulesVerne » Sr Apr 14, 2021 20:14

Fantje vsi ste zlati, ampak mojega problema ni nihče rešil.

Sam ne grem razstavljat menjalnika ker nisem od te stroke in ne bom dobro opravil, pa tudi ne bom opazil če je kak drug problem, in ne to, kar naj bi bilo "običajno" problem.

Menjalnik dela odlično ko je motor mrzel. Ko se segreje pa zagrabi šele pri večjih vrtljajih, včasih pa sploh ne, kar je seveda katastrofa in ne upam več izpluti saj s tako jadrnico po marini operirat ni varno.

Pozna kdo zanesljivega mehanika, ki je ta problem že popravljal in bi mi ga priporočali? Če ni treba barke z vode je še bolje, lahko to zrihtamo direkt v Jadranovem.

Hvala lepa za priporočila in odgovor.

Lep pozdrav
Uporabniški avatar
Bo_4
Kapitan fregate
Prispevkov: 120
Pridružen: Ne Sep 10, 2017 18:21

Re: Popravilo sklopke saildrive Yanmar

OdgovorNapisal/-a Bo_4 » Pe Apr 16, 2021 20:49

Ohhh ste me pa prestrašili forumaši !
sem lastnik 22 let starega Yanmar 3gm30C s saildrive nogo SD20 in do danes še nisem imel problemov s sklopko in prestavljanjem in nisem niti pomislil, da se mi kaj od opisanega zgodi pri pristajanju. Imel že nekajkrat pristajanje v zelo slabem vremenu in ojoj, če bi odpovedal motor (zanesel sem se na dober glas za Yanmar !!).
Olje v nogi menjam na dve leti (dvig, servis, AF..), a moj vijak je iz aluminija in brez magneta. Olje vedno pregledam v ponvi (zaradi gostote), če ima opilke ali druge usedline.
No sedaj bo drugače, ste mi zasadili dvom čeprav skoraj vedno pred pristajanjem izvajam manever kjer pred pristajanjem preverim vzvratno, nevtral in naprej :oops:
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Popravilo sklopke saildrive Yanmar

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Apr 16, 2021 21:47

Na koncu spodnjega vijaka je magnet..če ga ni zamenjaj vijak..
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

Re: Popravilo sklopke saildrive Yanmar

OdgovorNapisal/-a mirante » So Dec 04, 2021 12:30

Še epilog mojih težav s sklopko:
Po dobrem letu premora in normalnega delovanja sklopke so se težave s sklopko vrnile. Jeseni sem se potem oglasil na servisu v Sukošanu, kjer so odprli pokrov menjalnika na sail drive-u, ven vzeli os z zobniki in sklopko ter ugotovili, da so se izrabile lamele sklopke.
Zamenjali so jih, sestavili menjalnik in vse skupaj zdaj dela zanesljivo.
Popravilo je bilo narejeno, ko je bila barka v vodi, trajalo je 5 ur in stalo 1000 eur.
Slika
https://www.tepes.info/domov/jadranje/
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Popravilo sklopke saildrive Yanmar

OdgovorNapisal/-a omas » So Dec 04, 2021 14:31

Uf kaksne cene. Kaj so lamele tako drage al ma mehanik 200€ na uro?
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

Re: Popravilo sklopke saildrive Yanmar

OdgovorNapisal/-a mirante » So Dec 04, 2021 15:28

Delala sta dva mehanikarja, pol cene je bil material, četrtino z davkom pobere država.
https://www.tepes.info/domov/jadranje/
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Popravilo sklopke saildrive Yanmar

OdgovorNapisal/-a polanc » So Dec 04, 2021 15:46

Na evo sedaj vse vemo.jurja kušta,en dan je fertik,barko ni treba dvignit..

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov