Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a omas » Pe Jan 06, 2023 13:49

H2O napisal/-a:Vsaka barka je po 20 letih tako zmahana, če jo lastnik slabo vzdržuje.

Jaz sem od banke kupil 10 let staro barko, ki je bila še bolj zmahana, ker pač nihče ni skrbel zanjo.

Vanjo sem moral vložit več kot 70 jurjev, da sem jo zrihtal. Pa še zaslužil sem ob prodaji, čeprav nisem skoraj ničesar sam naredil na barki in sem za večino popravil in servisov najel izvajalce 8)

Tudi če barko slabo vzdržuješ ti ne sme voda po 20 letih pri vseh oknih not tečt. Na moji 40+ stari barki so okna še vedno dobro zatesnjena in ni sledi na pohištvu da bi kdaj kje not teklo. Nikjer kakšnih razpok - pajkovih mrež na gelcotu, kot je pri novejših barkah moderno.. Včasih so pač delali stvari da trajajo, zdaj temu ni več tako.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Jan 06, 2023 13:52

omas napisal/-a:Včasih so pač delali stvari da trajajo, zdaj temu ni več tako.

Zdaj pa stvari delajo tam, kjer je najceneje (večinoma v Aziji), ker večina kupcev daje prednost (čim nižji) ceni pred kvaliteto.

V bistvu so kupci krivi za selitev proizvodnje iz Evrope v Azijo, ker pač niso pripravljeni plačati dražjih v Evropi narejenih izdelkov. Pa kupci so krivi tudi za slabo kvaliteto izdelkov, ker večina ni pripravljena plačati kvalitetnejših (in dražjih) izdelkov.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3223
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Jan 06, 2023 14:10

omas napisal/-a:Tudi če barko slabo vzdržuješ ti ne sme voda po 20 letih pri vseh oknih not tečt. Na moji 40+ stari barki so okna še vedno dobro zatesnjena in ni sledi na pohištvu da bi kdaj kje not teklo. Nikjer kakšnih razpok - pajkovih mrež na gelcotu, kot je pri novejših barkah moderno.. Včasih so pač delali stvari da trajajo, zdaj temu ni več tako.

Lewmar okna prve generacije (Old Standard verzija), ki jih je vgrajeval Elan so imela malo neposrečeno konstrukcijsko rešitev, več tule. V stranski zarezi kovinskega okvirja je bil prvotno silikon. Ko so mi na gel coat dajali keramiko, pred tem spolirali barko, se je ta silikon stopil in puščati so pričela vsa okna hkrati.

Imam jadrnico Elan 295, pa se mi je kar dejà vu filmček zavrtel, ko je Modro Morje opisoval napake ... skoraj identične pri meni. Ampak zaradi takih "malenkosti" (slaba izolacija hladilnika in motorja, skaj, ki se odlepi, furnirana vratca, slabe luči, pa še sto drugih reči) so kake konkretno narejene Hallberg Rassy vedno bile nekajkrat dražje.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5113
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Jan 06, 2023 14:47

Kupiš solidno narejeno barko, lahko tudi starejšega tipa, jo obnoviš in imaš barko kot se šika. Barke od letnika 2000 dalje so bile večinoma delane samo za čarter, ko se je začelo šparat preko vseh meja. Kar naenkrat so bile barke na isti dolžini za najmanj tretjino lažje!??!?
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Jan 06, 2023 15:16

Nikola T. napisal/-a:Kupiš solidno narejeno barko, lahko tudi starejšega tipa, jo obnoviš in imaš barko kot se šika.

Ampak za to moraš imet znanje, čas in denar. Manj kot imaš prvega in drugega, več rabiš slednjega :wink:

Najhuje se je pa lotevat obnove barke brez znanja in denarja :roll:

To je recept, da se ti navtika zagravža :x
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5113
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Jan 06, 2023 16:00

IMAŠ POPOLNOMA PRAV!
Časi ko se je dalo vse narediti zgolj z voljo, znanjem in delom so mimo.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2761
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Jan 06, 2023 16:45

Katere znamke, poleg seveda HR, bi izpostavili glede kvalitete če govorimo o 20+ let starih jadrnicah?
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5113
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Jan 06, 2023 17:14

Praktično so večinoma vsi zelo dobro delali do začetka devetdesetih. Tudi Bavarije so bile v tistem času odlično narejene in pojem kvalitete. Vse barke od 12m naprej so bile prazne in brez opreme težke od 8t naprej. Že na polovici devetdesetih pa so nenadoma plovila postajala glede na dolžino čedalje lažja. Tam nekje je meja še solidno narejenih bark z dolgo življensko dobo.
Preveri Bavaria 380, 410 Caribic, Gib Sea 402 (ta je modernejša izvedba moje Gib Sea 114), Jeanneau...
Skandinavske barke, tudi Halberg Rassy me nikoli niso navdušile za uporabo v mediteranu. So preveč utesnjene, poleti prevroče, premalo zračne, z zelo majhnimi zunanjimi kokpiti... ampak to je seveda moj individualen pogled na jadranje.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2761
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Jan 06, 2023 17:38

Nikola T. napisal/-a:Praktično so večinoma vsi zelo dobro delali do začetka devetdesetih. Tudi Bavarije so bile v tistem času odlično narejene in pojem kvalitete. Vse barke od 12m naprej so bile prazne in brez opreme težke od 8t naprej. Že na polovici devetdesetih pa so nenadoma plovila postajala glede na dolžino čedalje lažja. Tam nekje je meja še solidno narejenih bark z dolgo življensko dobo.
Preveri Bavaria 380, 410 Caribic, Gib Sea 402 (ta je modernejša izvedba moje Gib Sea 114), Jeanneau...
Skandinavske barke, tudi Halberg Rassy me nikoli niso navdušile za uporabo v mediteranu. So preveč utesnjene, poleti prevroče, premalo zračne, z zelo majhnimi zunanjimi kokpiti... ampak to je seveda moj individualen pogled na jadranje.


Gledam malo manjše, tam od 30-33 nekje.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6955
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Jan 06, 2023 18:13

Če želiš dosegat neke lepe hitrosti, za kar so lažje barke narejene, potem je to kompromis. Okoli sveta pa verjetno z njo ne nameravaš iti. Najdeš pa tudi Bavarie (2000+) po celem svetu in Circumnavigation potopisih.
HallbergRassy je pa pločnik, ki sodi med počasne barke. Težja (debelejša), z nižjim rigom ipd. Konzervativno = varno.
So pa danes tudi Vendee globe bolidi lažji kot kadarkoli :wink:
Drugačna tehnologija, novi materiali (predvsem karbon), tako da primerjat 30 let stare barke z današnjimi je :?
No ja, za vsak namen, zahteve in žep, se najde primerna barka.
Težka odločitev :lol:
Ko je okrog 2000 prišla ven prva J&J Bavaria, so se vsi čohali po glavi, ker si za nizko ceno dobil komot in relativno poskočno barko, precej solidne izdelave z nemško cnc natančnostjo. Vsaj 1/3 ceneje od Elanke in 1/2 ceneje od ostalih renomiranih znamk. Ni pa za na skale ipd., katera pa je!? Z nizko ceno pa so šle vštric tudi zlonamerne zgodbe. Ampak tudi tale Beneteau (se mi zdi) ni bila kos napadom ork. Vprašanje katera bi bila?
https://bestlifeonline.com/news-orcas-g ... -atlantic/
https://youtu.be/KmgjWdIc7jc
Pustova Sweden Yacht 45 ob trku z neznanim predmetom sredi pacifika
https://youtu.be/zEqR8nlOPDk
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3223
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Jan 06, 2023 18:59

1stofficer napisal/-a:Katere znamke, poleg seveda HR, bi izpostavili glede kvalitete če govorimo o 20+ let starih jadrnicah?

X-Yachts, Grand Soleil, Sunbeam, Malö ... pa od mlajših Salona.

Barke so postale lažje zaradi prehoda od klasičnega laminiranja na vakuumsko infuzijo, pa zaradi prehoda od papirnih načrtov na 3D CAD, z možnostja preračunov toleranc, ojačitev itd. Manj materiala (=tanjši trupi) pa manj odpušča, če pride do poškodbe ali če se kak del pod-dimenzionira. Sočasno se je optimiziralo še notranje pohištvo - manj masivnih zaključkov, tanjši furnirji (= Ikea style). So pa barke v zadnjih desetletjih dobile večji volumen (širše krme in bolj strmi premci) ...

Ne pozabit pa še 100 podrobnosti - izolacija motorja, izolacija barke, serijsko vgrajeno gretje, izolacija hladilnika, Aquadrive, uporaben sidrni sistem (od vinča, dovolj globokega jaška, podvojenih komand v kokpitu, nosilca sidra z račjim kljunom ...).

Primer barke, ki je imela že ob prodaji skoraj "vse": https://www.youtube.com/watch?v=uuq4QqcsH6I
Ne pozabit, da mal sanjamo in ne it gledat kolk so stale nove.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6955
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Jan 06, 2023 19:10

Z dodatno opremo imam pa pri Bavarii tako izkušnjo:
- predračun bimini + sprayhood (2500€), izdelava privat za to specializirana firma v SLO (1500€)
- predračun webasto (4000€), vgradnja privat za to specializirana firma v SLO (2500€)
itd.
Tako da ja, komplet barke so drage ko hudič. Natega double dose!!!

Čarterist (šefe) me je opozoril, da naj sam kupim navigacijsko elektroniko, ker jo bo vgradil njihov štromar, da naj ne dajem to v predračun. Pa še kako prav je imel! Žal mi je za vsako dodatno bitev, vinč, da sem jih naročil z novo barko. Ker sem šele potem videl koliko manj bi prišlo vse skupaj s pomočjo SLO in HR mojstrov.
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a omas » So Jan 07, 2023 10:02

1stofficer napisal/-a:Katere znamke, poleg seveda HR, bi izpostavili glede kvalitete če govorimo o 20+ let starih jadrnicah?

Zelo dobra barka, prostorna, hitra, dobro zgrajena. Ta je še dobro vzdrževana in posodobljena. Se jo da po cesti pripeljat.
https://www.dba.dk/maxi-87-i-flot-stand/id-1093755792/
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Jan 09, 2023 13:22

Nikola T. napisal/-a:Praktično so večinoma vsi zelo dobro delali do začetka devetdesetih.
...
Ko je konec novembra 2021 član kluba JK Bohinj Marko Kavs v Šibeniku kupil jadrnico B46 Kalimera, je prej od drugega člana JK Bohinj, (ki je delal pri Seaway in pri Elanu in zanje tudi po Evropi reševal reklamacije, zdaj pa že nekaj desetletij na svoje) dobil info, da naj išče jadrnice iz časa, preden so prešli na "okolju bolj prijazne" smole (kar je bilo nekako ok. 2005). S tem se je tudi ujemalo, koliko in kako je bilo treba bolj paziti pri nalaganju, pritrjevanju in prevozu plovil po kopnem], ker se je trup na podprtih in priveznih mestih podajal (Elan, Beneteau, Hanse sem si zapomnil).

Lahko, da so v zadnjem desetletju tovrstne težave pri "bolj eko" materialih tudi kaj ublažili ali celo rešili, ampak dobro je vedeti, da je to treba pogledati.

Omenjena Kalimera je bila iz časa pred tem problemom in je bila od decembra lani nekaj mesecev v Lj na Viču (in je med drugim NT tam poštimal njenega avtopilota ), dobila je pa tudi nov komplet Garminovih instrumentov, sončne celice, razsoljevalnik za vodi in poštimano vse kar je bilo treba, ime je pa obdržala.
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne Po Jan 09, 2023 16:11, skupaj popravljeno 1 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Pregled pred nakupom rabljene jadrnice

OdgovorNapisal/-a H2O » Po Jan 09, 2023 14:53

Marjan Tomki napisal/-a:ime je pa obdržala.

Jaz nikoli ne menjam imena barke, ker to prinaša nesrečo 8)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta