Kako pokončaš jadrnico

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

MKN
Viceadmiral
Prispevkov: 577
Pridružen: Sr Sep 03, 2014 12:51

Kako pokončaš jadrnico

OdgovorNapisal/-a MKN » Po Jan 01, 2024 13:44

jadralec-mihy
Kontraadmiral
Prispevkov: 261
Pridružen: So Dec 26, 2009 13:43

Re: Kako pokončaš jadrnico

OdgovorNapisal/-a jadralec-mihy » To Jan 02, 2024 09:40

se samo meni zdi ali je pa bila ta jadrnica precej krhkem stanju, je kar pokala, bi pričakoval da bo bolj trdna
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4390
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

Re: Kako pokončaš jadrnico

OdgovorNapisal/-a gregor.n » To Jan 02, 2024 17:43

Zdi se ti, sicer ne vem koliko stisnejo ta klešča oz žlica, železne traverze in beton se poje za šalo s pravim "orodjem" :wink:
https://www.sekopt.si/komatsu-pc450-rusenje/#
https://medisken.si
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Kako pokončaš jadrnico

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Jan 02, 2024 21:48

Itak, ko se melje in drobi z več tonami pritiska je vse kot za šalo, še pes ti zdrobi roko kot da je ni, so pa čeljusti dokaj močne :wink:
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Kako pokončaš jadrnico

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Jan 04, 2024 16:11

jadralec-mihy napisal/-a:se samo meni zdi ali je pa bila ta jadrnica precej krhkem stanju, je kar pokala, bi pričakoval da bo bolj trdna

Kot še marsikaj drugega je tudi jadrnica praviloma načrtovana za prenašanje pričakovanih sil in obremenitev. Če karkoli - tudi jadrnico - narediš tako močno, da mu/ji nič ne more do živega, bo tista reč praviloma negospodarna tako za izdelavo kot za uporabo.

Popolnoma isto kot za to jadrnico velja tudi za velike ladje. V temi Kaj se lahko naučimo iz česa, kar ni šlo prav je za to zanimiv zlasti razdelek o velikih ladjah, ki so v prehudem vremenu katastrofalno odpovedale, pa o tisočih izgubljenih kontejnerjev vsako leto.

O tem, zakaj pride do tega (in to statistično razmeroma pogosto), na primer v članku: Zakaj ladje še vedno izgubljajo kontejnerje, v razdelku Design dilemma .
Wärtsilä napisal/-a:“Ships are not usually designed to withstand grounding without damages. Of course, they could be, but it would lead to extremely heavy and expensive ships. The cost of transport would be so high that society worldwide would not accept them.”
Ladje običajno niso zasnovne tako, da bi vzdržale nasedanje brez škode. Seveda bi lahko bile, ampak to bi pomenilo zelo težke in drage ladje. Stroški prevoza bi tedaj bili nesprejemljivo visoki.

V istem članku je v nadaljevanju, da zdaj za velika plovila predvsem skušajo doseči, da bi se pravočasno izogibala položajem, ki presegajo parametre, za katere so bila (ali podsistemi na njej, npr. ti za pritrditev kontejnerjev) načrtovana.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1164
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Kako pokončaš jadrnico

OdgovorNapisal/-a igorb » Ne Jan 14, 2024 07:43

osebno sem 1 x nasedel enkrat pri hitrosti cca 6 vozlov z jadri udaril sem v spodnji del kobilice in barka nima poškodb,niti kit okrog kobilice ni počil,plastiko smo pregledali z ultrazvokom
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Kako pokončaš jadrnico

OdgovorNapisal/-a omas » Ne Jan 14, 2024 10:03

igorb napisal/-a:osebno sem 1 x nasedel enkrat pri hitrosti cca 6 vozlov z jadri udaril sem v spodnji del kobilice in barka nima poškodb,niti kit okrog kobilice ni počil,plastiko smo pregledali z ultrazvokom

Verjetno je Dehler al pa kakšna Švedska barka..?
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1164
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Kako pokončaš jadrnico

OdgovorNapisal/-a igorb » Če Jan 18, 2024 23:09

ne ena italijanska firma vendar ob splovitvi med prvimi stotimi na barcoalani

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti