KRMILO NA JADRNICI

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1066
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

KRMILO NA JADRNICI

OdgovorNapisal/-a a-lex » Ne Jan 24, 2010 12:30

Kupil sem jadrnico, je na suhem, pa se mi zdi, da se krmilo zelo na ozko giblje levo-desno. Torej s srednje točke le 10 cm v levo/desno,ker se zadane zgornji rob krmila v trup barke.
Zanima me, koliko je "normalno", da se obrne krmilo, saj bom moral verjetno v nasprotnem primeru zgornji rob krmila obdelati (odbrusiti kar na barki).
Sicer sem nekje bral, da je krmilo najbolj učinkovito, ko je obrnjeno za 45 stopinj, pa vseeno vprašam še morjeplovce!! :lol: :roll:
Jadranje je zakon....
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jan 24, 2010 13:00

Odklon krmila na jadrnici je OBVEZNO MINIMALNO 40 stopinj!
Po podatkih Edson marine velja za deplasmanska plovila do 10m=MIN 40stopin, za plovila daljša od 10m=MIN 45stopinj.
Edson kvadranti
Edson sailboat steering systems
LP
Nikola Tesla :D
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1066
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » Ne Jan 24, 2010 15:28

Ej Nikola Tesla, hvala, zdaj bom nastopil s trikotnikom in šestilom!!! :P :P :P :P :P :P :D :D :D
Jadranje je zakon....
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Ne Jan 24, 2010 22:33

A-lex, nisi napisal, kaj si nabavil. To zagotovo ni elanka
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1066
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » Po Jan 25, 2010 07:38

Ja, nabavil sem Dufour 27, ki jih je delal včasih (pa menda še danes) Jamnik na Zbiljah...pa bo treba stvari malo poštimat... elektriko sem že, ostane še malo plastike in vodovod...
Jadranje je zakon....
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1066
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » Ne Jan 31, 2010 08:48

Kaj pa tebe po morju vozi Jožko?? :roll:
Jadranje je zakon....
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Ne Jan 31, 2010 10:57

Jadrnica Elan 333, za marsikoga je to legendarna jadrnica iz vse njihove proizvodnje. Zelo dobra notranja razporedite, število ležišč max 7, zadosten prostor v cockpitu, enostavno upravljanje.
Na moji pa sem dodal še kopalno ploščad na krmi in podaljšek na premcu. Brez tega mi si ne znam več predstavljati barke.
Poglej pod Naša plovila

LP
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1066
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » Ne Jan 31, 2010 11:53

Drži! 333 je res legenda, sem sprobal in drži!
Nova E 310 bo tudi nekaj takega, čutim na vodi!!!!
Jadranje je zakon....
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Ne Jan 31, 2010 16:47

Moje osebno mišlenje
Vse te novodobne jadrnice so za moj okus preveč moderne, preveč tiščijo v neko smer, ki marsikomu ne ugaja.
Mi ta stari imamo radi barke z dušo. In dušo imajo Elan 333, 36 in 38, seveda tudi Elan 43, samo teh je res že malo.
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jan 31, 2010 16:51

Verjemi, da imajo tudi moderne lahko kar lepo dušo. Recimo Oyster 54 za katero sva si z ženo vzela čas in si jo dodobra ogledala na sejmu v Dusseldorfu. Minimalistično opremljene (spake) pa tudi meni ne sedejo.
LP
Nikola Tesla :D
pale
Admiral
Prispevkov: 1902
Pridružen: Pe Okt 19, 2007 06:34
Kraj: ˇljubljana

OdgovorNapisal/-a pale » Ne Jan 31, 2010 16:55

sposodil si bom temo.zanima me namrec kako in iz kaksnih materialov narediti najboljse krmilo.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Jan 31, 2010 16:59

Pale,ne vem če je najboljše,jaz imam krmilo na moji barki-Slovenika izdelano iz inoks pločevine v obliki kaplje in podprtega s skegom.V njem je par reber,pločevina je tam 2 mm debela.
LP Iztok
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jan 31, 2010 17:21

Pale imaš srečo, da si tukaj vprašal. Verjel ali ne krmilo sem predelal trikrat, da res je trikrat! Vsi vedo, da so imele starejše jadrnice praviloma prekratka krmila in zato premalo efektno ob večjem nagibu, zato sem naredil novega. Najprej sem ga naredil na identičen način kot proizvajalec. Leseno osnovo sem naredil iz dveh delov in vlepil pod prešo osovino z peresi s pomočjo azorcina. Nato sem oblikoval krmilo z obličem, ga zaplastificiral z dvema plastema mate (v korenu več), ga vpasal itd..
SRANJE, že čez pol leta je z strani osi vdrla voda. Les se je napil in krmilo je po dolgem počilo. Ker nisem imel več volje sem novega naročil v Anortiju doo (danes 16+ d.o.o., brez skrbi so polnoletni haha) Izdelali so osnovo iz stirodurju podobne osnove (se ne morem spomnit kako se imenuje) in ga zaplastificirali. Krmilo je sedaj veliko lažje in je zares odlično uravnoteženo in zato je krmilo sedaj čisto lahko, da ga dejansko lahko vrtiš z mezinčkom ob polnih jadrih.
Zopet se je izkazalo, da je vsaka stvar za nekaj dobra. Prvo krmilo, ki sem ga izdelal je imelo pred osjo premalo mesa, ki ti naredi krmilo "lažje" oziroma ga sam vodni tok razbremeni. In tako sem za naslednjo varianto točno lahko izračunal koliko moram še dodati površine pred osjo, da bo delovalo v nulo. Takrat sem tudi preštudiral krmila, lune, prenose in LEŽAJ ki sem ga dal narediti iz posebnega materiala vmes pa sem vstavil klasične semeringe. Pazi v krmilnih sistemih ne uporabljaj teflona, ker se napije vode in če pri izdelavi tega ne upoštevaš postane čez čas krmilo trdo. To napako so imele tudi prve bavarije mislim da 32 ampak so napako kmalu odpravili.
LP
Nikola Tesla :D
pale
Admiral
Prispevkov: 1902
Pridružen: Pe Okt 19, 2007 06:34
Kraj: ˇljubljana

OdgovorNapisal/-a pale » Ne Jan 31, 2010 17:59

se pravi da je za obliko krmila najboljse termanto to je pena za ojacitve.ce sem prav razumel je potrebno izracunati koliko mora biti cev odaljena od sprednjega dela krmila da se pravilno raspodeli sila pri krmiljenju.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jan 31, 2010 18:15

Krmilo sem podaljšal za cca 33cm. Obvezno naj prednji rob krmila pod skegom sledi čim dlje predno zaokrožiš spodnji del. Nimam prvotne slike krmila, da bi ti pokazal razliko je pa kar precejšnja. Dosti izkušenih mojstrov mi je svetovalo naj ne naredim tako radikalne spremembe. K sreči sem naredil po svoji pameti in krmilo sedaj zares odlično prime in je obenem popolnoma lahko.

skeg
Slika

krmilo zmontirano
Slika

podaljšano krmilo zadnja verzija
Slika

Lep pozdrav
Nikola Tesla :D

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov