Vez na obalo

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator, moderator2, Marchi

Uporabniški avatar
Marchi
Admiral

Vez na obalo

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Jul 30, 2010 12:26

Ker večino časa rad preživim v zalivih daleč stran od marin, pogosto pride v poštev sidranje z vezom na obalo. Zanimajo me vaše tehnike vezanja na obalo. Neki dan sem opazoval večjo jahto, ki se je elegantno zasidrala in privezala s krmo na obalo. Po sidranju so v vodo spustili gumenjaka z dvema članoma posadke, ki sta do obale potegnila vrv, vrv pripela na recimo 2m verige, ki sta jo verjetno ovila okrog skale. Nisem mogel čisto natančno videti vsega postopka. Predvsem me zanima ta del z verigo, saj se vrv na ostrih skalah lahko kaj hitro prereže.
Kakšne izkušnje imate s tem?

Slika
obojan
Kontraadmiral

OdgovorNapisal/-a obojan » Pe Jul 30, 2010 12:52

Za manjše plovilo je vsekakor priporočljivo imeti manjše zložljivo sidro(mačka), ki ga zatakneš med skale.
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Pe Jul 30, 2010 19:47

Ta način sidranja sem že kar dostikrat uporabil. Pred sidranjem pripravim še 40m vrv, ki jo potem ali z byboatom ali plavajoč potegnem do obale, poiščem primerno skalo in nanjo s pašnjakom navežem vrv. Na koncu po občutku zategnem vrv na bitvo. Za zategovanje pa po potrebi uporabim tudi navijalni vinč za genovo ali pa s sidrnim vitlom potegnem nazaj verigo.
Verige okoli skale še nisem uporabil, čeprav ideja ni slaba. V tem primeru bi imel že kar pripravljeno verigo na dolžino in na konceh spojeno.
V Grčiji je ta način vezanja na obalo običajen, saj skorajda ne uporabljajo mooringov. Sidro v zalivu vržejo v vodo, se potegnejo do pomola in vežejo na bitvo.
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
CAR
Admiral
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

OdgovorNapisal/-a CAR » Pe Jul 30, 2010 21:26

Jaz vedno uporabim verigo, kadar se vežem na skalnato področje obale, kajti le tako vam, da se ne bom zjutraj zbudil s prerezano vrvjo ob ostrih skalah. Imam 3 metre verige v katereo nato vključim vrv. Vseeno pa se najraje sidram brez priveza na obalo saj se varneje počutim vezan na sidro in se v primeru močnejšega vetra samo vrtim okoli osi, kot pa v primeru če zapiha močan veter z boka, ko sem vezan na obalo. No včasih se je pač treba vezati na obalo zaradi spoštovanja prostora do ostalih bark (npr. Krivica na Lošinju zardi prostora in globin sredi zaliva, Tiha na Hvaru zaradi globin v sredini zaliva.....)
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Pe Jul 30, 2010 21:42

Tudi sam se večkrat vežem s krmo na obalo in uporabim rezervno 100m dolgo vrv debeline 12 mm. Največkrat se v takšnih primerih vežem na kamen in nikoli na drevo, čeprav če sem iskren, ne vem kje je tu "keč" da naj se to ne bi delalo. Kot so nekateri napisali, kamen lahko obrabi in natrga vrv, to z verigo pa ni slabo ampak vprašanje: kakšna veriga. Včasih je potrebno preplavati do obale in takrat ne morem imeti 2 ali 3 metra verige na hrbtu :oops: :roll: .
Nasplošno je že nekakšno pisano pravilo, da se v določenih uvalah vežeš na tak način. Tako sem bil že vezan v Balvanidi na Lošinju, uvali Žmanščica na Dugem otoku, večkrat sem se tako vezal v meni lepi uvali Vodenjak na Ižu,.... sam razmišljam o PVC cevi v katero bi vtaknil vrv in le-to okoli kamna, da mi ne prereže vrvi. Če je vreme normalno in stabilno si lahko privezan tudi s kakšno šestico,.... vendar ko pa pride do nestabilnega vremena, premikanja barke in valovanja v uvali,.... takrat se mi zdi tudi moja 12-ka malo tanka.
Ja, vezanja z verigo še nisem videl, sem pa bolj zainterisiran za cev (šlauf), kot sem že napisal.

LP
:wink:
Roman 1
Admiral
Kraj: Novo mesto, Klimno

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » So Jul 31, 2010 10:33

Jaz imam vrv zaščiteno v šlaufu na stalnem vezu (tako na obali), kot na verigi od korpomorta in se zelo dobro obnese, ker se vrv ne drgne ob železo.
Na koliko časa je treba menati privezne vrvi, če je čoln polleta v vodi (jaz jih imam sedaj tretjo sezono)
mirno morje
CAR
Admiral
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

OdgovorNapisal/-a CAR » So Jul 31, 2010 20:04

Novinec, čisto enostavno je tole z verigo. V kolikor plavaš na obalo se strinjam, da s seboj ne boš vlekel verige. Zato se "začasno" zavežeš z vrvjo okoli skale, kasneje pa greš na obalo z colnim in vržeš okoli skale verigo ( 2-3-m) spneš s karabinom od karabina naprej pa nadaljuješ z vrvjo do barke in potem mirno spiš.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
mattheos
Poročnik korvete
Kraj: Atene - Grcija

OdgovorNapisal/-a mattheos » So Jul 31, 2010 20:31

V vsakem primeru moje iskusne so da svoje sidro spredaj vrzes cim dle.. v primeru ce se veter naglo zamenja bos primoren da pustis vrv katero si vezal na obalo..se posebaj ce se to zgodi ponoci in te preseneti v spancu

Za moje pojme je naj primernejse sidro damfort (dober za mivko, travo , blato in skale)

SE NEKAJ ZELO POMEMBNEGA....ce si vezan dalec od obale toraj 20 metrov...je zelo dobra ideja da na vrv katero vezes na obalo...privezes en ali dva balona....toraj vsak ki pride mimu bo videl vrv... TAKO NEBO NESRECE
u-r-o-s
Admiral
Kraj: Celje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a u-r-o-s » Ne Avg 01, 2010 09:15

In v čem je "keč" da se nebi vezal na drevo? Mi ponavadi vedno vežemo za drevo, če vežemo na obalo. Čeprav tudi sam imam raje biti kar na sidru, sploh ob nestabilnem vremenu se izogibam vezanja na obalo, ob stabilnem vremenu je pa fino, sploh v kakšnem lepem zalivu. Letos recimo smo bili 2 dni vezani tako na Žutu, zraven marine tudi tukaj na 2 drevesa :)
LP, Uroš.
Uporabniški avatar
bolid
Admiral
Kraj: Novo mesto
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a bolid » Ne Avg 01, 2010 09:19

Zdi se mi da se na drevo neveže zato, ker se ga enostavno lahko poškoduje.
Ure dnevi leta tečejo....
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » Ne Avg 01, 2010 22:14

Ja to nas je.. slovence. Uval nimamo, imamo pa zato več dreves, kot otočani in se za drevje pač ne sekiramo.
Tudi jaz ne vem. kako bi lahko poškodoval drevo, če okoli debla navežeš vrv ?
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
gorenjc
Admiral
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a gorenjc » Ne Avg 01, 2010 22:22

kakor se spomnim iz biologije, takoj pod lubjem potekajo glavne "žile" za dovod vode iz korenin ...... če kdo želi posušiti drevo, je dovolj obrezati trak lubja v celotnem obsegu debla ......... tudi off-road - arji praviloma podložijo deščice ali veje med zajlo in drevo, ko uporabljajo vitel
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Avg 01, 2010 22:29

Tista velika jahta na prvi sliki je MY Poncho iz Izole skiper pa je Damir.
Slika

Srečal sem ga zadnji dan 2. rute Morjeplovcev na Rabu.

Na obalo se vežem zelo poredko že zaradi podgan, ki pridejo vedno brez težav po vrvi na barko. Na Lastovu sem navezal PVC vrečki eno za drugo na vrv in že 20 minut potem, ko smo ugasnili luč je prišla do vrečk velika podgana. Ko sem jo osvetlil s baterijsko svetilko jo je pošibala po vrvi kot da teče po širokem pločniku. Brcnil sem v vrv, da je padla v vodo in opazil ,da plava prav tako dobro da ne rečem odlično.

Na sidru se počutim veliko varneje, če pa se že moram vezati na obalo pa vržem sidrne verige kolikor se le da.
LP NT
u-r-o-s
Admiral
Kraj: Celje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a u-r-o-s » Ne Avg 01, 2010 22:45

No glede teh dreves na Žutu, se že vežemo tam več kot 20 let pa najbrž nismo edini in so še drevesa kr živa.

Glede podgan dam vedno 1m od barke gor prerezane literske flaše, ne vem sicer koliko pomaga ampak ko to naredim je mir.

Smo mel pa že 2x podgano na barki 1x Mljet, 1x Lastovo. Na Mljetu vezani sidro-obala, brez flaš in je prišla gor, Na Lastovu pa v Zaklopatici pri Tritonu muring-obala in je tudi prišla gor. Sreča obakrat ulovili in "sredili" zadevo.

Nebi bilo slabo kupiti takih velikih lijakov za na vrv, protiv pacova :D
LP, Uroš.
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » Po Avg 02, 2010 09:34

Drugače pa baje podgana pripleza tudi po verigi, do tja pa priplava. Tako da ne-vezanje na obalo očitno ni 100 % garancija proti podganam.
No fajn si me potolažil Uroš. Do sedaj sem mislil, da so podgane le na Paklenjacih. Ker pri Tritonu se tudi mi radi ustavimo. Na, pa spet ne bom mirno spal.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost