Vez na obalo

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Po Avg 02, 2010 11:39

No, veriga je odlična in pametna stvar, sam jo imam cca 2m, speto v krog, in nato z karabinom gor vezan štrik... Včasih edino rabim malo bolj pogledat za manjšim kamnom, oz se na skale in kamne ne veže, temveč na skalnati del obale, prej pa se preveri da ni to kamen, ampak dejansko živi del obale ! za podgance pa flaške, sicer pa je bolje bit tam kjer ni podgan :twisted:
Na obalo vse to transportiram z čamcen, saj bi z verigo utonil :?
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Avg 02, 2010 12:00

Kaj je to "živi del obale"?
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » Po Avg 02, 2010 12:18

Sestavni del obale, oz. skala samica. Ne pa kamen, ki je samostojen in ga lahko premakneš.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Po Avg 02, 2010 12:19

Marchi napisal/-a:Kaj je to "živi del obale"?


Po moje je Tex mislil kot "živa skala", ne pa večji kamen, ki bi ga ob neurju prestavljalo.

Me pa zanima kakšno verigo uporabljate? 6 ali 8 ali 10mm in dolžina očitno 2m.

LP
:wink:
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » Po Avg 02, 2010 12:23

Tudi konec (2-3m) ful debelega štrika, na katerega potem vežeš vrv je O.K.
Ga lažje transportiraš na obalo, kot verigo. Obrabi ga pa tudi ne za eno lepo. Z leti pa ga zamenjaš.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Po Avg 02, 2010 12:56

Tako je, sam sem imel 6ko, enako kot na sidru, dolžino, si je najbolje določiti sam, odvisno kje se sidraš oz vežeš,
ponavadi potem vidiš da je butasto imeti preveč ketne,sem pa imel včasih še en konec, ki sem ga po potrebi dodal,ampak tega ne prakticiram več... skoraj nikoli ga nisem potreboval...
Uporabniški avatar
primula
Kapitan
Prispevkov: 159
Pridružen: Ne Jan 25, 2009 19:41
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a primula » Po Avg 02, 2010 21:01

Pred leti sem na Mljetu dobil podgano. Pa je moja takoj rešila zadevo -tako je zarjula, da je ubogo živalco zadela kap. Poskusite naslednjič !

Pa še okrog vezanja na obalo. Včasih pač ni prostora in ne gre drugače, osebno sem pa raje na sidru. Redno sem uporabljal kratko verigo, skale so ostre kot hudič. Videl sem pri Italijanu in sedaj namesto verige uporabljam kratko debelo vrv (vsaj 16mm) z vpletenimi očesi na koncih. Lažja je od verige, lepo se pritegne ob skalo itd. Poskusite s kakim starim štrikom..

Kar se pa dreves tiče - poglejte si enkrat tiste v Krivici. Saj so še živa , pa vendar......
primula
Uporabniški avatar
popaj
Kontraadmiral
Prispevkov: 255
Pridružen: Če Mar 19, 2009 21:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a popaj » Po Avg 02, 2010 21:23

kr en napisal/-a:Tudi konec (2-3m) ful debelega štrika, na katerega potem vežeš vrv je O.K.
Ga lažje transportiraš na obalo, kot verigo. Obrabi ga pa tudi ne za eno lepo. Z leti pa ga zamenjaš.


Tudi jaz uporabljam ta način vezanja na skalo. Poseben štrik okoli skale in na njega štrik z barke. Tudi če barka niha, je štrik okoli skale miren in je verjetnost, da se bo prerezal, veliko manjša, pa tudi veliko lažje ga je prenest na skalo, kot verigo. Sicer pa sem videl zelo elegantno privezovanje samotarja:spustil je sidro, vozil vzratno...napel verigo...majhno sidrce, ki ga je imel privezanega na drobni vrvi vrgel na obalo, zategnil in potem mirno odplaval na kopno s pravim štrikom in privezal barko! In ta ni bila tako majhna...
gregstr
Kontraadmiral
Prispevkov: 249
Pridružen: Če Jul 05, 2007 09:19
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a gregstr » To Avg 10, 2010 11:39

:lol: :lol:

primula napisal/-a:Pred leti sem na Mljetu dobil podgano. Pa je moja takoj rešila zadevo -tako je zarjula, da je ubogo živalco zadela kap. Poskusite naslednjič !

Kar se pa dreves tiče - poglejte si enkrat tiste v Krivici. Saj so še živa , pa vendar......
gregstr
Kontraadmiral
Prispevkov: 249
Pridružen: Če Jul 05, 2007 09:19
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a gregstr » To Avg 10, 2010 11:41

V Krivici se vežemo že celo večnost in ni vidnih posledic na drevesih.
Je pa res, da se nekateri striktno z verigo na skale, ki pa jim mamo manj zaupam, če sem iskren.
janadino
Admiral
Prispevkov: 3967
Pridružen: Če Okt 11, 2007 14:57

OdgovorNapisal/-a janadino » To Avg 10, 2010 12:45

Sicer se redko vežem na tak način, ampak na štrik gor navežem malega mačka (ne živega več) in potem kot kavboj naredim tri zamahe in vse skup vržem na obalo (če mam srečo ostanem na čolnu) in potem odplavam na kopno in zataknem kot je treba.





Moj prvi članek pri temi jadrnice, upam da ni kaj narobe.
Guma je guma, zaenkrat.
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » To Avg 10, 2010 15:27

Živ maček, bi sam priplaval do obale, in ti prihranil nevšečnosti padanja z colna :twisted:
BosKo
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 132
Pridružen: Sr Maj 14, 2014 08:26

OdgovorNapisal/-a BosKo » To Avg 09, 2016 10:52

Če piha proti obali ni problema vez na obalo. Barka je že prav obrnjena samo štrik privežeš. Kaj pa, če piha z obale ali pa z boka. Kako potem?
Sidrate v veter in držite barko z motorjem v veter dokler nekdo ne razpelje štrik do obale in ga priveže?

Sam v tem primeru ostanem na sidru, če je le mogoče.
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » To Avg 09, 2016 14:46

BosKo napisal/-a:Če piha proti obali ni problema vez na obalo. Barka je že prav obrnjena samo štrik privežeš. Kaj pa, če piha z obale ali pa z boka. Kako potem?
Sidrate v veter in držite barko z motorjem v veter dokler nekdo ne razpelje štrik do obale in ga priveže?

Sam v tem primeru ostanem na sidru, če je le mogoče.


Ostati na sidru v ozkih in polnih zalivih, žal, ni mogoče. Če imaš pomočnika, s štrikom skoči zadaj v vodo in odplava do obale. Za ta čas si pomagaš z motorjem(i). Ali pa, kot je opisal popaj. Majhno sidro s tanko vrvjo vržeš na skale in te drži za ta čas, ko sam preneseš nosilno vrv do obale.
To je to. Ni kaj za kunštvat. :wink:
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Avg 09, 2016 15:19

Jaz imam vedno za take slucaje na ograji privezanega macka katerega vrzem na obalo in se z njim zadrzim dokler se ne privezem kot je treba 8)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti