Vez na obalo

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

adriaticsailor
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 75
Pridružen: Pe Feb 11, 2011 12:05

OdgovorNapisal/-a adriaticsailor » To Avg 09, 2016 15:23

V primeru, da se želim sidrat in hkrati vezat na obalo, ob tem pa mi veter piha s kopnega in mi onemogoča, da bi ostal obrnjen s krmo proti obali, pred manevrom sidranja nekoga pošljem z vrvjo na obalo. Vrv priveže na skale in z drugim koncem čaka v vodi. Jaz izvedem manever sidranja, na koncu pa mi pomočnik v vodi da konec vrvi, katero privežem na bitvo. S tem se izognem obračanju itd...

LP
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » To Avg 09, 2016 17:13

to je fino počet tam med novoletnimi prazniki,vsaj za pomočnika..
diligence
Viceadmiral
Prispevkov: 366
Pridružen: Sr Avg 31, 2011 22:05

OdgovorNapisal/-a diligence » To Avg 09, 2016 18:57

Tako privezovanje je zelo nevarno.Če kapitan juriša z krmo na enega starega pomočnika,še ni taka škoda,če je pa pomočnik še otrok...

Če že morate tako privezovati,pustite pomočnika blizu obale in ga pokličite šele ko ste prepričani ,da sidro drži.
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Sr Avg 10, 2016 09:44

BosKo napisal/-a:Če piha proti obali ni problema vez na obalo. Barka je že prav obrnjena samo štrik privežeš. Kaj pa, če piha z obale ali pa z boka. Kako potem?
Sidrate v veter in držite barko z motorjem v veter dokler nekdo ne razpelje štrik do obale in ga priveže?

Sam v tem primeru ostanem na sidru, če je le mogoče.


No ... jaz to zadnje čase počnem sam; otrok še premajhen, boljša polovica pa se nerada ukvarja z mornarskimi stvarmi - in to takole, kot sem letos naredil v Šešuli:

Pripeljem s sidrom že spuščenim do vodne gladine, ko si zamislim mesto sidranja pustim barko da sama pelje čezenj s cca 2-3 vozli hitrosti in motorjem v "leru", odšibam naprej in na mestu spustim sidro do dna + cca 2-3x globine. Ko spet pridem nazaj do krmila, se veriga ravno zategne in zakoplje sidro.
Pustim na sidru in z vrvjo skočim v gumon ali odplavam, privežem na obali in odplavam / veslam nazaj, kjer vrv začasno privežem na špico poleg sidra.

Potem v miru ugasnem motor, privežem gumon... prenesem vrv na krmo in zategujem, potem popustim sidro, zategnem na krmi... dokler nisem na pravi poziciji.
In na koncu - če je gneča in želim biti natančno na poziciji - še drugo vrv.
BosKo
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 132
Pridružen: Sr Maj 14, 2014 08:26

OdgovorNapisal/-a BosKo » Sr Avg 10, 2016 12:45

@Rok-11

Se pravi "na roke" obrneš barko za 180stopinj s pomočjo štrika? Pa ne izruvaš sidra?
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Avg 10, 2016 15:49

to v bonaci,kojo ketna drži
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Sr Avg 10, 2016 17:46

BosKo napisal/-a:@Rok-11

Se pravi "na roke" obrneš barko za 180stopinj s pomočjo štrika? Pa ne izruvaš sidra?


Tako je.
Če bi sidro izruval - itak ne bi bilo nič vredno oz. ne bi držalo. Bolje da ga izruvaš tako, kot da ti spusti v vetru ali neverinu in potem z barko sediš na obali.

Pa redko je ravno 180 stopinj, ponavadi je kaj manj.

P.S. Sidro pa zategnem vsaj približno v smeri, kamor bo moralo držati, ko bo vezanje na obalo zaključeno.
NOVI FOSIL
Admiral
Prispevkov: 2555
Pridružen: To Jan 05, 2016 20:50
Kraj: LJ-CRES
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a NOVI FOSIL » Sr Avg 10, 2016 19:02

:?:
Za vse ki se želite vezat na obalo priporočam inox zajlo 6mm dolžine cca 3m plastificirano z ušesi na obeh koncih.
Potem potrebuješ inox palico 8 mm cca 40 cm na enem koncu z ušesom. Vmes damo karabin.

V skalah se vedno najde precep v katerega varno vstaviš klin. Drugi konec zajle gre na vru.

Za vse ki se bojite podgan na zadnjem delu zajle pred vrvjo obvezno montirate flašo 1,5l. Ne sme se rezat. V spodnji del na flaši zvrtamo luknjo samo toliko da gre zajla skozi. To zanesljivo prepreči pot podgani.

Tudi veriga je dobra v povezavi z klinom, je pa nekoliko težja za vlačit po skalah.
adriaticsailor
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 75
Pridružen: Pe Feb 11, 2011 12:05

OdgovorNapisal/-a adriaticsailor » Sr Avg 10, 2016 23:08

Sem pricakoval kaksen komentar v tej smeri. Postopek, ki sem ga opisal je primeren za poletne dni, ko je voda primerna za kopanje. Se mi zdi kar logicno:) Koliko pa nas je ze jadralo v zimskem casu?....:)

Prav tako taksno sidranje uporabljam, ko je veter popolnoma obvladljiv. Logicno, da se ne uporablja, ko je premocan veter oz. je kakrsnakoli nevarnost. Pomocnik v vodi caka par metrov od tocke na kateri se ustavim in je nemogoce, da pride do trka z barko. Sele ko sem dobro zasidran in je motor v nuli, se pomocnik na hitro pribliza in poda vrv.

Sam to prakticiram zelo pogosto in brez najmanjse tezave:) Pa se pomocnik na obali ima dovolj casa, da najde primerno mesto za vezanje, zato se pri sidranju nikamor ne mudi.

Lp
mv112
Poročnik fregate
Prispevkov: 70
Pridružen: To Jan 03, 2012 15:17

OdgovorNapisal/-a mv112 » Če Sep 08, 2016 19:57

BosKo napisal/-a:Če piha proti obali ni problema vez na obalo. Barka je že prav obrnjena samo štrik privežeš. Kaj pa, če piha z obale ali pa z boka. Kako potem?
Sidrate v veter in držite barko z motorjem v veter dokler nekdo ne razpelje štrik do obale in ga priveže?

Sam v tem primeru ostanem na sidru, če je le mogoče.


Če je premočan bočni veter sidro ne bo držalo. Sidro drži dobro samo v premočrtni smeri
Tak način sidranja uporabljam bolj v zaprtih zalivih ko ni premočnega vetra.

Sicer je pa to v Grčiji klasika saj tam so muringi le v marinah.
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1066
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » Ne Dec 11, 2016 22:36

Sem se lansko leto vezal s krmo na obalo na otoku Ščedra in je zapihalo v bok, da mi je sidro, ki sicer vedno dobro prime - zaoralo...je bilo konec romantike... vrv zadaj sem na barki odvezal in se preselil na bojo gostilne, potem sem odplaval po vrv....in si privoščil dobro večerjo v gostilni. Vsaka stvar je za nekaj dobra :D :D
Jadranje je zakon....
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Sr Dec 14, 2016 12:25

Če ne piha preveč, spustim dovolj verige, ter zapeljem barko vzvratno na željeno pozicijo. Pustim v vzvratni prestavi, gas na minimum, žena drži krmilo, jaz odplavam ali odveslam na obalo, kjer se privežem. Letos sem se vezal na obalo v zalivu Nečujam, na Šolti. V zalivu je bilo za 20 vozlov maestrala, kateri mi je pihal v bok. Sidranih je bilo veliko plovil, a našel sem primerno mesto za vez na obalo. Spustil sem sidro, veter me je obračal pravokotno na obalo. Spustil sem le toliko verige, da bom lahko krmo potegnil mimo sosednje jadrnice. Žena je v kokpitu nadzirala situacijo, da bi z motorjem premaknila barko, če bi sidro popustilo, ker je bilo verige premalo. Jaz sem odplaval na obalo, ter z vrvjo povlekel jadrnico, ter jo privezal v pravo smer. Odplaval sem nazaj na barko, spustil dovolj verige, ter se povlekel bliže k obali.
Zelo pomembno je, kako si pripraviš vrv. Videl sem že modele, ki so vrv enostavno na enem koncu privezali za bitvo, ter cel klopčič vrgli v čoln, kjer se je vse zamotalo in veslanje in odmotavanje je trajalo in trajalo. Jaz vrv zložim v kokpit, tako da en konec privežem na bitvo, ter celo vrv premotam na pod kokpita. Drugi konec vzamem s sabo, ter odveslam ali odplavam na obalo. Vrv se odmotava brez problema.
Jadranje je odklop
BosKo
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 132
Pridružen: Sr Maj 14, 2014 08:26

OdgovorNapisal/-a BosKo » Sr Dec 14, 2016 12:43

Pa si lahko povlekel jadrnico z vrvjo bočno na veter glede na to da si imel potem 20kn v bok?
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Sr Dec 14, 2016 12:53

Je šlo, je pa veter vedno v sunkih. Ko malo pojenja, povlečeš.
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

Re: Vez na obalo

OdgovorNapisal/-a Tex » Ne Avg 12, 2018 15:55

Nekje sem zasledil, da je na hrvaskem sidranje z vezanjem na obalo prepovedano in da dobis nagrado 2000eur.

Kdo ve kaj o tem ?
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov