Bimini - tenda za jadrnico

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator, moderator2, Marchi

val
Admiral
Kraj: Maribor-koper- Pula

OdgovorNapisal/-a val » Po Jul 20, 2009 17:21

Naslednja bo verjetno tako narejena.
sedaj pa razmišljam še o enem loku po sredini,.
lp
polanc
Admiral
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Jul 20, 2009 22:23

Ta dva rahlo-za 10 cm ukrivi,pa si zmagal brez stroškov.Ima pa tvoja barka lep,prostoren kokpit,z višjim komot naslonom.Katera tipa je ?
LP Iztok
val
Admiral

OdgovorNapisal/-a val » To Jul 21, 2009 09:10

Pozdravljen
elan 31s,sem zelo zadovoljen z njo.
pridi kaj na pivo v izolo.
lp
Rok-11
Admiral
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Če Jul 23, 2009 17:31

Za naslednjič pa priporočam bel material. Jaz imam zdaj belo in manj greje.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Če Jul 23, 2009 18:10

Bela tenda NAJBOLJ greje, najhladneje pa je pod črno ali temno modro dokler gre za bimini... Če pa zadevo popolnoma zapreš, pa je res, da je bela hladnejša, kar vemo vsi.
Ja termodinamika je zanimiva reč. :D

In predno se vsuje kup lajičnih pripomb, naj razložim zakaj. Toplota se prenaša na več načinov in sicer:
1. z dotikom
2. s konvekcijo (kroženjem zraka)
3. s sevanjem

No in ko smo pri bimini tendi, sem prepričan, da prva točka takoj odpade, saj se z "ritjo" še nikoli nisem tiščal ob tendo.
No potem je druga točka konvekcija, tukaj tudi odpade, saj na morju vedno vsaj malenkostno pihlja in s tem se ta del toplote povsem izniči oziroma jo odpihne stran od plovila.
Ja na koncu je pa 3. točka. Tukaj pa nimaš kaj, ti si pod tendo in ona lapo izsevava toploto nate... In pri tem je bela barva popolni favorit, saj od nje izjemno "puhti". No črna pa je absolutni zmagovalec, če bi bila tenda res popolnoma črna, potem bi bila ta toplota celo nič!!!

Za primerjavo, domači radiator... Ima kdo v hiši črnega? Mislim, da ne, če pa že kdo, potem krepko slabše greje, saj gre preko njega vsa toplota v sobo samo s konvekcijo. Bel radiator pa odlično izsevava še ta del toplote in s tem bolje greje.

Ufff, sem razvil celo termodinamično teorijo iz ene bimini tende. No ja sorry za off-topic, ki pa vseeno ni povsem. :wink:

LP
polanc
Admiral

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Jul 23, 2009 18:13

Tudi jaz sem razmišljal o beli ali drap,pa so me svarili,da je presvetla in bolijo oči,če nimaš sončnih očal.Rok 11. kakšne so tvoje izkušnje glede tega?
LP Iztok
Rok-11
Admiral
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Če Jul 23, 2009 18:18

Svetla je res - vendar kaj konkretnejšega ne morem reči, ker imam skoraj vedno na nosu sončna očala.
In tudi tenda ni velikokrat odprta.

Zdaj - po Adminovem prispevku - bom pa res zvlekel staro (zelene barve) iz skladišča in da sprobam obe hkrati. Me še in še zanima... Občutek zgleda res pošteno vara!
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Če Jul 23, 2009 18:18

Ja to pa itak Polanc. To je še dodaten minus za svetlo tendo. Sem jo imel na prejšnjem čolnu, pa je bilo natančno to. Sedaj imam popolnoma črno Sunbrello in je prva liga.
Je pa res, da če imam pokrit kompleten "camper top", je zjutraj ob prvem soncu takoj hudimano vroče. To pa je minus... Samo tukaj je govora o biminiju...

LP
polanc
Admiral

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Jul 23, 2009 18:23

Ja Admin zadrgo odpreš takoj zjutraj,pa veselo smrčiš v hladu naprej.. :lol:
LP Iztok
atilone
Admiral

OdgovorNapisal/-a atilone » Če Jul 23, 2009 18:35

admin napisal/-a:Bela tenda NAJBOLJ greje, najhladneje pa je pod črno ali temno modro dokler gre za bimini... Če pa zadevo popolnoma zapreš, pa je res, da je bela hladnejša, kar vemo vsi.
Ja termodinamika je zanimiva reč. :D

In predno se vsuje kup lajičnih pripomb, naj razložim zakaj. Toplota se prenaša na več načinov in sicer:
1. z dotikom
2. s konvekcijo (kroženjem zraka)
3. s sevanjem

No in ko smo pri bimini tendi, sem prepričan, da prva točka takoj odpade, saj se z "ritjo" še nikoli nisem tiščal ob tendo.
No potem je druga točka konvekcija, tukaj tudi odpade, saj na morju vedno vsaj malenkostno pihlja in s tem se ta del toplote povsem izniči oziroma jo odpihne stran od plovila.
Ja na koncu je pa 3. točka. Tukaj pa nimaš kaj, ti si pod tendo in ona lapo izsevava toploto nate... In pri tem je bela barva popolni favorit, saj od nje izjemno "puhti". No črna pa je absolutni zmagovalec, če bi bila tenda res popolnoma črna, potem bi bila ta toplota celo nič!!!

Za primerjavo, domači radiator... Ima kdo v hiši črnega? Mislim, da ne, če pa že kdo, potem krepko slabše greje, saj gre preko njega vsa toplota v sobo samo s konvekcijo. Bel radiator pa odlično izsevava še ta del toplote in s tem bolje greje.

Ufff, sem razvil celo termodinamično teorijo iz ene bimini tende. No ja sorry za off-topic, ki pa vseeno ni povsem. :wink:

LP

No , moje mišljenje na to , zelo razumno obrazloženo in poučno temo je, da sploh ni off topic :wink: .
Vse kar človeka nauči, NE more biti off topic.
Priznam, jaz sem vedno mislil, da bela odbija žarke in s tem tudi toploto, črna pa vpija žarke in toploto. Na razliko med kontaktom ( obleke črno-bele ), pa ne bi nikoli pomislil.
In če bi to vedel prej, bi na vikendu spodaj, na ogrodje za nadstrešek dal temno cerado , imam pa belo in se , kljub rahlemu prepihu, kuhamo spodaj.
Sandi hvala za "off topic" :wink:
LP
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Če Jul 23, 2009 18:38

Atilone, točno to! Na nadstrešek spodaj daj črno prebarvano rjuho in zadihal boš v hladu. :D

No to imaš prav glede vpijanja. Črna barva res vpije bistveno več svetlobe kot bela. Zato je tudi črni predmet bistveno bolj vroč od belega. Tudi črna tenda je bolj vroča... Samo kdo se je pa tišči z "ritjo"? :D :D
Izsevana toplota pa je tista, ki te pregreva in te moti, ko ležiš v senci 2 metra stran od tende... :wink:

LP
Uporabniški avatar
popaj
Kontraadmiral
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a popaj » Če Jul 23, 2009 21:47

Tudi jaz imam svetlo tendo(bež) in moram rečt, da pod njo res seva. Še najbolj se čuti pri stranskih dodatkih, ko jih namontiram ob nizkem soncu Nekaj bo že na tem, kar pravi admin 8) .
val
Admiral

OdgovorNapisal/-a val » Pe Jul 24, 2009 10:25

No sem vesel da sem naredil temno tendo ,tudi stranske dodatke ,ampak čisto slučajno ,ker mi je temna bolj všeč :D
lp
EL CAPITANO
Admiral
Kraj: Brezovica pri Lj.- Bunarina Pula

OdgovorNapisal/-a EL CAPITANO » Pe Jul 24, 2009 13:04

Temna in na njej okno za pogled na jadra :wink:
Zdaj pa hiter na morje pogledat če je spodaj kaj vroče :lol:
Upam , da jutri nebo premočne burje :!:
FISHING & SAILING IS LIFE
Uporabniški avatar
Lipi
Kapitan
Kraj: LJ - Vrsar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Lipi » Pe Jul 24, 2009 14:20

... a zato je men pod mojo (belo :? ) tendo vroče ...

bom tut jest čez vikend še v praksi preveru "Sandijevo" teorijo :D :D
še kakšen meter več ...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost