Nakup jadrnice

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

sly
Kapitan
Prispevkov: 158
Pridružen: Ne Avg 08, 2010 22:17
Kraj: Krško

OdgovorNapisal/-a sly » Ne Sep 04, 2011 22:34

brane40 napisal/-a:Koliko let pa povprečno zdrži tak komplet jader?


Osebnih izkušenj žal nimam, je pa TUKAJ zelo lepo prikazana primerjava.

Primerjava croscut dacrona z EPEX Double T (od slednjega je ponudba):
____________Dacron____EPEX
Performance___1,0_______6,6
Durability_____9,5_______8,2
Price_________2,4_______5,2

Toliko, če je verjeti proizvajalcu. Pri ceni je že res :wink:

Sicer pa je tako, kot je Uroš napisal. Od dveh pa do deset let (in verjetno tudi več, če jih imaš spravljene doma na suhem v kleti :twisted: ).

Vsi vemo, da so sovražnik št. 1 UV žarki, takoj za tem pa je naša lastna zloraba jader...

Lp

P.S.
Jaz pričakujem življenjsko dobo okoli 7 let ob recimo 30 dni letne uporabe.
zlatizlatko
Kapitan korvete
Prispevkov: 90
Pridružen: Po Sep 01, 2008 09:27

OdgovorNapisal/-a zlatizlatko » Sr Sep 14, 2011 16:26

Prepotoval sem skoraj cel Jadran, ogledal kar nekaj bark, ene poceni, druge drage, ene lepo ohranjene, druge zdelane,.......kot povsod v navtiki. V zadnjem izboru pred nakupom je šest jadrnic, in sicer Sun odyssey 34.2, Bavaria 34 in Event 34. Vse barke so podoben letnik (2001-2003), kar solidno ohranjene, lastniške, podobna oprema (v glavnem standard), skratka, ni posebnih razlik med njimi. Seveda bodo glavno vlogo odigrali lastniki (kateri bo pripravljen še kaj popustiti (cene so nekje med 35.000 in 38.000E).

Kateri model bi po vašem mnenju bil v prednosti?
Jaz razlik nisem opazil. Janneau ima nekoliko širšo krmo in malce več prostora v kokpitu, Event pa več prostora v notranjosti (bistveno večja je pramčana kabina, kot pri ostalih dveh, nima pa kapitanskega prostora). Pri Eventu se mi zdi notranje pohištvo kvalitetnejše, kot pri ostalih dveh, je pa zato "no name boat". Od Bavarie sem pričakoval nekoliko več, pa po moje ni nič boljša od ostalih dveh.Res ne vem, kateremu modelu bi dal prednost?
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Sep 14, 2011 16:41

Po moje bi bili ključni kriteriji po vrstnem redu, po pomembnosti takole:

1. tvoj občutek po pregledu vseh bark (h kateri te vleče, tvoja bo, ti boš z njo jadral in na njej bival)
2. ohranjenost motorja in pogona, redno vzdrževanje
3. brezhibnost barke (jadra, vinči...
4. cena, ki jo ime ohranja ali zgublja z leti
5. kaj je že bilo zamenjanega (novi akumulatorji, tapicerije...) in
6. koliko boš moral vložiti takoj, ko jo kupiš
7. dolžina (nad 11, nad 10, do 10, razlika v marini cca 500€/leto)
8. malenkosti niso prav pomembne, ker jih zmeraj lahko hitro in poceni saniraš.
9. dodatna oprema, ki je vgrajena v barko (VHF, GPS, bimini, sprayhood...) vsaka od teh stvari stane 500 - 1000€, ko boš kupoval novo.

Mogoče sem še kaj pozabil ampak zgornji vrstni red bi kar podpisal.

lp Marchi
zlatizlatko
Kapitan korvete
Prispevkov: 90
Pridružen: Po Sep 01, 2008 09:27

OdgovorNapisal/-a zlatizlatko » Sr Sep 14, 2011 18:17

Vse barke so skoraj enako opremljene, nobena nima novih jader, so pa obstoječa vsaj cela, kako dolgo bodo še vzdržala, pa je vprašanje, računam, kakšnih pr let (2, 3, 5 let???). Instrumenti, autopilot, vinči, vrvi, ostalo,... je v solidnem stanju, zaenkrat ne vidim stvari, ki bi jo bilo potrebno menjat. jasno pa je, da bo že po tednu dni bivanja in jadranja nastal kak spisek. Motorji VP ali Yanmar, 1111, 2222 ur...... seveda vprašanje verodostojnosti števcev, ampak ob vžigu, hladni, ne kadijo, vžgejo takoj, sledi izgorevanja olja v izpušnih plinih ni.
Še najbolj me je "potegnil" Event, zlasti zaradi večje prostornosti v salonu in boljše razporeditve. Je pa, kot sem že napisal "no name boat", verjetno bom zadovoljen na njem, ne vem pa, kako se bo prodajal, če se kdaj odločim.
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1163
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

OdgovorNapisal/-a igorb » Sr Sep 14, 2011 21:54

enkrat sem videl event od blizu,in govoril z enim iz novega Mesta ki jih je delal,meni je vseč ker daje občutek trdnosti in z tem posledično večje varnosti,mislim da ima slabosti ker je pač malo težji od ostalih in z tem verjetno tudi malo počasnejši pod jadri,verjetno bo na ceni še najmanj izgubil sun odisey, in najbolj potegnil ob slabem vetru.bavarija mislim,da ni slaba le drži se je slabo ime,sicer na barki moraš zivet oz mora vsaj radio igrat ko je prazna,karkoli kupiš neke napake se bodo pokazale vendar bodo verjetno bolj posledica neuporabe ali pa neustrezne uporabe barke kot pa slabe izvedbe proizvajalca.
jaz osebno bi kupil barko na kateri bi se dobro počutil,in bi ji zaupal,ostalo se lahko popravi ampak ko se enkrat slabo počutiš in barki ne zaupaš je vse skupaj malo brez veze.
sicer pa je z barkami kot z ženskami po enem določenem času je zmeraj druga lepša,vprašanje če je tudi boljša
vsaka barka je najbolj varna v pristanišču ampak za to ni narejena.
obilo užitkov na kar boš že kupil
Kariera
Viceadmiral
Prispevkov: 521
Pridružen: Sr Avg 10, 2011 09:04

OdgovorNapisal/-a Kariera » Pe Mar 14, 2014 23:45

Da malo obudim temo, odločam se med Oceanis 331, Jeanneau 34,2 ter Bavaria Holiday 35. Na Holidayu ter Oceanisu sem že bil, barki sta mi obe všeč, malo me moti, ker Oceanis nima travelerja, pa ne vem kako je potem s trimanjem, zna biti to moteče? Ima kdo kakšno mnenje glede izdelave, kvalitete, plovnih lastnosti teh modelov?

Hvala za kakršnokoli mnenje?
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Mar 17, 2014 23:21

Lahk pa postaneš lastnik Vektorja 36,če ....
Uporabniški avatar
clipper
Viceadmiral
Prispevkov: 438
Pridružen: Po Feb 25, 2008 11:12
Kraj: Lucija-Izola B33

OdgovorNapisal/-a clipper » To Mar 18, 2014 06:37

Kariera napisal/-a:Da malo obudim temo, odločam se med Oceanis 331, Jeanneau 34,2 ter Bavaria Holiday 35. Na Holidayu ter Oceanisu sem že bil, barki sta mi obe všeč, malo me moti, ker Oceanis nima travelerja, pa ne vem kako je potem s trimanjem, zna biti to moteče? Ima kdo kakšno mnenje glede izdelave, kvalitete, plovnih lastnosti teh modelov?

Hvala za kakršnokoli mnenje?


Ali pa BENETEAU OCEANIS CLIPPER 393 :wink:
Semper Fidelis
mv112
Poročnik fregate
Prispevkov: 70
Pridružen: To Jan 03, 2012 15:17

OdgovorNapisal/-a mv112 » To Mar 18, 2014 10:26

To da jadrnica nima travelerja na škoti glavnega jadra je moteče predvsem na regati, ko je treba non stop nekaj nastavljati. Drugače si pa lahko pomagaš z wangom ter tako kljub popuščanju škote ohraniš obliko.

Traveler ob vhodu v notranjost (večina cruiser izvedb jadrnic) je bolj približek ta pravemu travelerju na podu kokpita.

Vendar je le tako mogoče jadranje z odprtim biminijem v soncu in dežju.

Pri jadrnicah ki jih omenjaš pomanjkanje travelerja ni nek velik hendikep.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Mar 18, 2014 10:41

mv112 napisal/-a:To da jadrnica nima travelerja na škoti glavnega jadra je moteče predvsem na regati, ko je treba non stop nekaj nastavljati. Drugače si pa lahko pomagaš z wangom ter tako kljub popuščanju škote ohraniš obliko.

Traveler ob vhodu v notranjost (večina cruiser izvedb jadrnic) je bolj približek ta pravemu travelerju na podu kokpita.

Vendar je le tako mogoče jadranje z odprtim biminijem v soncu in dežju.

Pri jadrnicah ki jih omenjaš pomanjkanje travelerja ni nek velik hendikep.


To je vse res, predvsem zadnji stavek!
Če pa bi že želel oz. ugotovil, da je no-traveler preveč moteče, pa lahko tudi sam, z manjšim stroškom, namontiraš tračnico, kamor ti srce poželi :wink:
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » To Mar 18, 2014 16:37

Bol je kur če je premali hladilnik,ko pomanjkanje vozička
Kariera
Viceadmiral
Prispevkov: 521
Pridružen: Sr Avg 10, 2011 09:04

OdgovorNapisal/-a Kariera » To Mar 18, 2014 20:49

clipper napisal/-a:
Kariera napisal/-a:Da malo obudim temo, odločam se med Oceanis 331, Jeanneau 34,2 ter Bavaria Holiday 35. Na Holidayu ter Oceanisu sem že bil, barki sta mi obe všeč, malo me moti, ker Oceanis nima travelerja, pa ne vem kako je potem s trimanjem, zna biti to moteče? Ima kdo kakšno mnenje glede izdelave, kvalitete, plovnih lastnosti teh modelov?

Hvala za kakršnokoli mnenje?


Ali pa BENETEAU OCEANIS CLIPPER 393 :wink:


Hja, z veseljem, samo kaj ko velja tisti arhimedov zakon: 10k€/feet...Med 331 in 393 jih je pa malo več kot 6... feetov...:)
Kariera
Viceadmiral
Prispevkov: 521
Pridružen: Sr Avg 10, 2011 09:04

OdgovorNapisal/-a Kariera » To Mar 18, 2014 20:52

mv112 napisal/-a:To da jadrnica nima travelerja na škoti glavnega jadra je moteče predvsem na regati, ko je treba non stop nekaj nastavljati. Drugače si pa lahko pomagaš z wangom ter tako kljub popuščanju škote ohraniš obliko.

Traveler ob vhodu v notranjost (večina cruiser izvedb jadrnic) je bolj približek ta pravemu travelerju na podu kokpita.

Vendar je le tako mogoče jadranje z odprtim biminijem v soncu in dežju.

Pri jadrnicah ki jih omenjaš pomanjkanje travelerja ni nek velik hendikep.


Kupujem prvo jadrnico, ko sem hodil jadrat še s skiperjem, smo vedno zelo entuzijastično trimali s travelerjem na glavnem jadru, skoraj vsak obrat...:) Nekako sem potem sam sprejel tudi to navado in si mislil, da brez travelerja na glavnem mi živeti ni...:)
adriaticsailor
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 75
Pridružen: Pe Feb 11, 2011 12:05

OdgovorNapisal/-a adriaticsailor » Ne Okt 19, 2014 20:21

Lep pozdrav!

Imam kratko vprašanje z nakupom rabljene jadrnice. Zadnje čase predvsem gledam cca. 10 let stare elanke 333 in Y 999. Bi mi lahko prosim kdo postregel s podatkom, kako dolgo bi lahko uporabljal takšno jadrnico (ob skrbnem vzdrževanju). Je to 5, 10 ali 20 let? Se pravi kako dolgo bi mi še lahko služila jadrnica, ki je ob nakupu stara cca. 10 let.

V naprej hvala za odgovore.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Okt 19, 2014 20:35

adriaticsailor napisal/-a: Bi mi lahko prosim kdo postregel s podatkom, kako dolgo bi lahko uporabljal takšno jadrnico (ob skrbnem vzdrževanju).


100+ let :wink:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov