kateri antifouling

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

klemenc
Praporščak
Prispevkov: 31
Pridružen: Če Jul 01, 2010 19:23

kateri antifouling

OdgovorNapisal/-a klemenc » Po Sep 26, 2011 15:03

Jadrnico 8m imam vezano v ACI marini v Puli. Prebral sem, da je specifika tega zaliva prav močno obraščanje trupa s školjkami (tistimi majhnimi). Ali kdo ve za premaz, ki bi to najbolje preprečeval?
val
Admiral
Prispevkov: 1566
Pridružen: Po Sep 08, 2008 20:12
Kraj: Maribor-koper- Pula

OdgovorNapisal/-a val » Po Sep 26, 2011 15:15

klemenc
Praporščak
Prispevkov: 31
Pridružen: Če Jul 01, 2010 19:23

OdgovorNapisal/-a klemenc » To Sep 27, 2011 07:24

Koliko ga približno gre za 8m jadrnico (tri roke). 30 kg verjetno ne. Zanima me zato, da dobim še kakšnega interesenta in si stvar razdelimo.
Uporabniški avatar
Gaso
Admiral
Prispevkov: 1480
Pridružen: To Dec 09, 2008 09:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gaso » To Sep 27, 2011 08:26

klemenc, cca 5l, 3 roke. Drugače pa sem tudi sam interesent, pa si lahko razdeliva AF.
val
Admiral
Prispevkov: 1566
Pridružen: Po Sep 08, 2008 20:12
Kraj: Maribor-koper- Pula

OdgovorNapisal/-a val » To Sep 27, 2011 09:07

Kdaj potrebujeta??
Ta trenutek je na zalogi,drugače se ga pozimi težko dobi ,ker nihče ne barva.
lp
matejofski
Viceadmiral
Prispevkov: 505
Pridružen: So Jul 24, 2010 18:55

OdgovorNapisal/-a matejofski » To Sep 27, 2011 12:38

Jaz sem kandidat v marcu / aprilu in če bo še kdo, se dogovorimo in si razdelimo takrat.

Se priporočam! :)
klemenc
Praporščak
Prispevkov: 31
Pridružen: Če Jul 01, 2010 19:23

OdgovorNapisal/-a klemenc » Sr Sep 28, 2011 08:11

Dobro. Tudi jaz bom barval šele spomladi, ampak če je stvar kvalitetna in za dobro ceno mislim, da nič ne škodi, če se jo nabavi malo prej. Torej jaz bi vzel 5L, koliko bi ga vzel ti Gaso in mogoče še kdo? Delimo namreč 20L
bostjanpar
Kapitan fregate
Prispevkov: 118
Pridružen: Če Nov 04, 2010 11:49
Kraj: Lj-Črvar

OdgovorNapisal/-a bostjanpar » Če Sep 29, 2011 14:58

Kako pa se obnese Valov samopolirni ladijski antifouling na jadrnicah. Do sedaj uporabljal Hemplov Mile Dynamic in obnavljal na tri leta. Podaljšane intervale si želim tudi v prihodnje.

Sicer vem , da je glede antifouldingov težko nekaj dokončnega reči, a vendar kakšne so izkušnje Morjeplovcev z Valovim?
sly
Kapitan
Prispevkov: 158
Pridružen: Ne Avg 08, 2010 22:17
Kraj: Krško

OdgovorNapisal/-a sly » Če Sep 29, 2011 20:09

@ Boštjan

A imaš kakšno fotko, kako izgleda barka po treh letih?
Uporabniški avatar
Gaso
Admiral
Prispevkov: 1480
Pridružen: To Dec 09, 2008 09:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gaso » Če Sep 29, 2011 21:46

Jaz bi rabil zdaj, enih 10l, ga morem še čez mejo vozit.
val
Admiral
Prispevkov: 1566
Pridružen: Po Sep 08, 2008 20:12
Kraj: Maribor-koper- Pula

OdgovorNapisal/-a val » Če Sep 29, 2011 22:27

Gaso ga lahko dobiš.
Naj se še nekdo javi da si ga razdelite.
mačekmuri
Višji vodnik
Prispevkov: 20
Pridružen: To Jun 09, 2009 17:51
Kraj: Kvarner

OdgovorNapisal/-a mačekmuri » Če Sep 29, 2011 22:55

bostjanpar napisal/-a:Kako pa se obnese Valov samopolirni ladijski antifouling na jadrnicah. Do sedaj uporabljal Hemplov Mile Dynamic in obnavljal na tri leta. Podaljšane intervale si želim tudi v prihodnje.

Sicer vem , da je glede antifouldingov težko nekaj dokončnega reči, a vendar kakšne so izkušnje Morjeplovcev z Valovim?


Tudi sam sem prej uporabljal Hempel Mile Dynamic, in to redno vsako leto. Lani in letos sem uporabil Valov antifouling. Ob prehodu na nov AF sem barko samo dobro opral in ročno na hitro odstranil stare nanose AF. Valov AF se, po komentarjih zaposlenih v marini, uporablja za zasčito ladij. Moram reči, da je nalogo zelo dobro opravil. Barka je bila popolnoma čista, razen na vodni liniji so bile sledi alg. Zaradi nanosa na prejšnji samopolirni AF se je zaradi površne priprave podlage na parih mestih malo odluščil. Rdeča "bakrena" barva se v vodi počasi spremeni v olivno zeleno. Letos premaza sploh ne bi bilo potrebno obnavljati. Ker sem menjal ventile in cinke, sem obnovil še premaz. Moram povdariti, da je to "trd" premaz in lahko plavaš pod barko, ter se ob dotiku ne umažeš. Ne vem še, kako se ga bo dalo odstraniti, kadar bo to potrebno. Kanta 20kg zadošča za štirikratno zasčito, ali pa za zasčito štirih 8 do 10m bark. Ceno Myle Dynamic poznate, prav tako ceno Valovega AF, zato si prihranek izračunajte sami.

Lep pozdrav, Mačekmuri.
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Če Sep 29, 2011 23:10

Pri prehodu na drugi AF je potrebno starega kolikor toliko dobro obrusiti, očistiti ter najprej namazati z "medprimerjem". Šele nato se nanaša novi AF.

:D
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
bostjanpar
Kapitan fregate
Prispevkov: 118
Pridružen: Če Nov 04, 2010 11:49
Kraj: Lj-Črvar

OdgovorNapisal/-a bostjanpar » Pe Sep 30, 2011 00:43

Najprej
sly

@ Boštjan

A imaš kakšno fotko, kako izgleda barka po treh letih?



Dvakrat že barko pustil v 3 leta v vodi, enkrat v Portorožu in enkrat v Červarju. Ni idealno, vsako leto čim prej v morje skočit pa s kuhinjsko pomivalko (hrapavo) dobro obrisat. Tako izpostaviš svež sloj samopolirca, sicer ni kot nov, a dela. Seveda pa mora biti plast dovolj debela. Če prvo plast naneseš v drugi barvi - npr bela, vidiš, če že in kje postaja kritično. Problem ni trup, težave so s propelerjem, ki je že drugo leto zelo zaraščen in ga je treba s kosom lesa redno čistiti. Seveda prej ugotoviš, da ti cinki na kobilici, osi in propelerju trajajo dovolj dolgo...

------
Hvala za Jošku in Mačkumuriju, da sta opozorila na predpripravo in vprašljivo kompatibilnost s starimi plastmi AF. Joško, kaj je to medprimer, menda ja ne na epoksi osnovi? Ali lahko za primer poveš določen proizvod ( če še utegneš pred Grčijo)?


Sicer pa ali lahko Val predlaga/priporoči postopek pri prehodu s samopolirnega Mile Dynamic. Ali lahko izvemo tudi za proizvajalca in ime proizvoda ter ali je samopolirni ali trd.

Uf, pa še ali je tudi v modri barvi.

Hvala !
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Pe Sep 30, 2011 09:15

Medprimer proizvaja prav Hempel. Natančnega imena produkta se ne spomnim, vem pa da je srebrne barve.

Celoten postopek odstranitve starega AF, tudi samopolirnega je zelo zamuden in svinjski. Običajno je prav na vodni liniji zelo debel nanos, ki začne po daljšem obdobju odpadati v kosih. Površina je neravna, izgled pa moteč. Zato sem se lansko leto odločil za odstranitev starega samopolirnega AF s tem, da sem celoten podvodni del porašketljav, nekaj pa tudi zbrusil. To je zaenkrat še najhitrejši postopek.

Valov AF je trd, dobi pa se ga v različnih barvnih odtenkih, tudi modrega. Sam imam svetlo modrega in se zelo dobro obnese. Prijatelj, ki ima Beneteauja (bimini in sprayhood v bordo rdeči) pa je dal gor v tej barvi in mu drži že drugo leto bp.

Sicer pa naj Val sam pove (za pisanje je zelo redkobeseden :wink: )

:D
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov